Podróż za horyzont

Inne

Wyróżniona opinia i

Podróż za horyzont

przeczytanych książek 225 napisanych opinii 113

"Podróż za horyzont" Sabiny Waszut to pierwszy tom z cyklu "Emigranci". Poznajemy rodzinę Gajdów, która mieszka w Galicji. Głód, ubóstwo i brak perspektyw na poprawę losu popychają rodzinę Gajdów do emigracji. Celem podróży staje się Brazylia. To opowieść o trudnej podróży, pełnej dramatycznych wydarzeń, rozczarowań i tragedii, jakie są udziałem bohaterów.
To także przejmująca relacja, z początków osiedleńczego życia w brazylijskiej dziczy. Perypetiach, tragediach, rozterkach, ale i radościach, jakie były ich udziałem już na miejscu, w wymarzonej Brazylii. Losy rodziny Gajdów bardzo mnie wzruszyły. Książkę dobrze się czyta. Podobała mi się. Polecam.

To także...

Przyjemna, dosyć wciągająca. Myślę, że dobrze opisuje mentalność ludzi na emigracji, tęsknotę i strach o przyszłość. Miła książka, może nie jest to pozycja roku, ale zdecydowanie sympatyczna, nie mam nic do zarzucenia.

Świetnie się czyta, doskonale zarysowana fabuła, już nie mogę się doczekać drugiego tomu. Czytelnik ma możliwość dowiedzieć się o wielkiej emigracji na początku ubiegłego wieku z ubogiej Galicji do Brazylii.

Temat trudny, bo los Polaków przecierających emigracyjne szlaki często przybierał dramatyczny charakter, o czym możemy się przekonać czytając pierwszy tom trylogii. Choć ta książka jest w gruncie rzeczy bardzo smutna to myślę, że warto ją przeczytać.

Nie jest to może wybitna literatura, ale z całą pewnością pani Sabina pisze książki z duszą. Przepełnione uczuciami i rozterkami bohaterów. Mocno zarysowane tło historyczne to kolejny plus autorki. Polecam!

Piękna opowieść o polskiej rodzinie, która porzuciła wszystko co znane dla lepszego bytu. Polecam.

Kolejna książka z tych, która tematycznie miała potencjał, ale fabuła była jak dla mnie zbyt banalna. Mimo że autorka szukała natchnienia w tekstach źródłowych, to jednak galicyjskiej wsi w tej książce nie znalazłam. Chłopska ziemia na pewno wówczas nie leżała odłogiem, bo każda skibka była na wagę złota. Podobnie ma się z naprędce wymyślonym szantażem. Któż by się przejął groźbami zwykłej chłopki i to w dodatku niemającej dowodów? Nie przepadam za takimi uproszonymi rozwiązaniami, a tych w tej książce jest mnóstwo. Kiedy zaczyna być ciekawiej, to nagle przeskakujemy w czasie, bo łatwiej pisać o miłostkach niż nakreślić walkę dzieci o przetrwanie na brazylijskiej ziemi. Środek powieści był w miarę interesujący , choć motyw podróży przez ocean mógłby być bardziej rozbudowany. Po kolejną część nie sięgnę, bo mnie zupełnie nie interesuje co stanie się z tajemniczym pierścionkiem. Po prostu takie cuda w chłopskiej chacie by nie przetrwały. Zostałyby spieniężone, by zapłacić doktora dla umierającego dziecka, kupić żywność na przednówku albo może jakąś cielną jałówkę. No cóż, ale przecież autorka musi mieć o czym pisać w kolejnych tomach.

Rok 1902. Głód, ubóstwo i brak perspektyw na poprawę losu popychają rodzinę Gajdów do emigracji za ocean. Brazylia jawi im się jako raj, gdzie przybywającym rozdawana jest żyzna ziemia, a Matka Boska czuwa nad szczęściem i dobrobytem. Piękne marzenia zostają powoli niszczone już w czasie wielotygodniowej podróży, a sama Brazylia napawa prostych chłopów strachem.
Historia polskiej rodziny chłopskiej na emigracji na początku XX wieku jest boleśnie prawdziwa. Ciężka praca, tropikalny klimatu i busz z czyhającymi niebezpieczeństwami. Ludzie są wycieńczeni, nieprzyzwyczajeni do brazylijskiego jedzenia, narażeni na wszy i inne insekty. Ukojenie odnajdują jedynie w słowach polskiego duchownego. Tęsknota za krajem jest wszechogarniająca. Mrzonki o lepszym życiu szybko się rozwiewają i aż chce się przytoczyć powiedzenie „Cudze chwalicie, swego nie znacie” lub „Wszędzie dobrze gdzie nas nie ma”. Zachęcam do poznania losów rodziny Gajdów.

Historia...

W pierwszym tomie sagi o rodzinie Gajdów, autorka zabiera nas w podróż do ziemi obiecanej. Poznajemy losy ludzi, którym niewiarygodnie trudno żyło się w swojej ojczyźnie i których zwiodły nieznane krainy, ziemia obiecana. Akcja książki ma miejsce na początku dwudziestego wieku.To pełnokrwista opowieść o trudnej podróży, pełnej dramatycznych wydarzeń, rozczarowań i tragedii, jakie są udziałem bohaterów.

Prosty język, ciekawa fabuła, lekkość czytania, tego doświadczyłam przy tej lekturze.
Pozycja z cyklu" poszukiwanie swojego miejsca na ziemi", którą
POLECAM.

Losy rodziny Gajdów bardzo mnie wzruszyły. Nie wiedziałam, że Polacy na przełomie wieków XIX i XX emigrowali aż do dalekiej Brazylii.

• Biblioteka