Ogrody na popiołach

2022-09-07

Wyróżniona opinia i

Ogrody na popiołach

przeczytanych książek 604 napisanych opinii 378

Historia nieznana, wręcz nieprawdopodobna. Mocne. Obozowe. Z happyendem. Szału nie ma. Przyzwoita lektura.

Gdyby nie lektura tej książki nadal nie wiedziałabym o istnieniu obozu pracy w Świętochłowicach. Mimo, że to fikcja literacka, znalazły się w niej autentyczne listy i postacie, co nadaje opowieści autentyczności.
Moje jedyne zastrzeżenia odnoszą się do stylu pisania książki. Uważam, że niektóre zdania (szczególnie na początku lektury) były napisane innym szykiem, co sprawiało, że nie pasowały do reszty opowieści. Również postać Margot mnie do siebie nie przekonała - była zbyt idealna, nierealistyczna. Natomiast, z głównym bohaterem, Karolem, bardzo się zżyłam i razem z nim cierpiałam.

Przejmująca, a momentami wstrząsająca pozycja, która skłania do refleksji.

Przejmująca, a momentami wstrząsająca pozycja, która skłania do refleksji.

Świętochłowice, styczeń 1945 roku. Oczekiwana Armia Czerwona wyzwala miasto. Oczekiwanie, ale i strach przed tym co może być. Świętochłowice są miastem wielokulturowym: polsko-niemiecko-żydowskim. Główny bahater Karol Ploch ożeniony z Niemką ma syna Piotrusia. Kiedy już miasto zostało wyzwolone i nastąpił... spokój do drzwi Pluma pukają ludzie z bało-czerwoną opaską. On, jako nieczysty Polak (II kategorii),bo ożeniony z Niemką zostaje osadzony w obozie zagłady Świętochłowice Zgoda. Komendantem jest tam znany z okrucieństwa Salomon Morel. Ten obóz, mimo, że już w wyzwolonej Polsce działa jak niemieckie obozy koncentracyjne. Wiele dziesięcioleci musiało minąć, aż ludzie zaczęli mówić. Dziś na tamtym miejscu rosną drzewa i rodzą owoce. A Karol Plum nadal nie ma odwagi przejść rzez bramę tego ogrodu (obozu).

Bardzo smutna opowieść, jednak ciekawie się czytało mając wzmianki o swoim rodzinnym mieście - Opolu. Obóz trochę był przemilczany analizując historię, jednak ta książka przybliża tą tematykę, więc duży plus.

1978

Bardzo poruszająca książka, naprawdę ciężko koło niej przejść obojętnie. Pokazuje bowiem nieznany większości element naszej historii, który powinien być szeroko poznany. I na pewno nie wolno go zapomnieć.

Obóz w Świętochłowicach ile jeszcze skrywamy takich historii, każdy naród ma bohaterów i oprawców. Warto byc przyzwoitym.

Nie wiem, jak ocenić tak bardzo wstrząsającą książkę. Nigdy jej nie zapomnę. Dziwię się , że tak mało się o niej mówi.

Wstrząsająca opowieść o obozie koncentracyjnym w Polsce końca wojny i kilku miesięcy powojennych. Pokazuje fragment historii Ślaska, o którym przez lata nie mówiło się że strachu. Współcześnie również temat powszechnie nieznany. A szkoda. Powinna to być obowiązkowa lektura w szkole średniej, zamiast np. nic niewnoszących Dziadów.

Poruszająca opowieść.

Poruszająca opowieść.