Zanim wybaczę

Okładka książki Zanim wybaczę Magdalena Wala
Okładka książki Zanim wybaczę
Magdalena Wala Wydawnictwo: Pascal Cykl: Splątane losy (tom 1) literatura obyczajowa, romans
Splątane losy (tom 1)
Pascal
2021-03-10
2021-03-10
listy literatura polska splątane losy obyczajowe powieść obyczajowa

Pierwszy tom trylogii SPLĄTANE LOSY Magdaleny Wali "Zanim wybaczę" okazał się dosyć przyjemny w odbiorze i z chęcią przeczytam kolejne dwa tomy. Akcja dzieje się współcześnie jak również w przeszłości - w okresie II wojny światowej.

Główną bohaterką książki jest Karolina, która po różnych zawirowaniach osobisto zawodowych znajduje pracę w miejscowości Zaborze jako recepcjonistka w hotelu Jesionowy Zakątek. Przez przypadek, w rzeczach swojej babci odnajduje pamiętnik z okresu II wojny światowej pisany przez jakąś kobietę, a wysłany do prababci Karoliny, jednak to dopiero Karolina otworzyła zawartość koperty z pamiętnikiem i poznała jego treść a tym samym wojenne losy jego autorki. Co ciekawe, nadawca pamiętnika był mieszkańcem (czy mieszkanką) Zaborza, o czym świadczy stempel na kopercie. Jak się później okaże, losy osoby z pamiętnika są mocno powiązane z rodziną Karoliny i nie tylko. Podczas jednego ze spacerów, Karolina natrafia na zrujnowany stary dworek, który nosi nazwę Piekielny Dwór. Jakie tajemnice skrywa ta ruina? Główna bohaterka swój czas wolny spędza przede wszystkim ze swoją przyjaciółką Majką oraz wnuczkiem właścicielki pensjonatu - Aleksem. Jednak sporo jej czasu i energii pochłania praca, w której na szczęście panuje miła, rodzinna atmosfera. W międzyczasie czyta pamiętnik tajemniczej kobiety. Czy dowie się kto jest autorką pamiętnika i jak po wojnie potoczyły się losy tej kobiety oraz dlaczego ktoś wysłał go do jej prababci?

Ta część książki, która toczy się współcześnie to w moim odczuciu taka bardziej młodzieżówka i zdecydowanie mniej mi się podobała od tej drugiej, której akcja dzieje się w przeszłości. Z wypiekami na twarzy czekałam na momenty, w których Karolina znowu przeczyta fragmenty pamiętnika. Jak nietrudno się domyśleć, przeszłość wpłynie na losy współczesnych bohaterów, ale czy w jakiś znaczący sposób odmieni ich życie? Tego dowiecie się z książki. Lubię lekkie pióro Magdaleny Wali, dlatego miło spędziłam czas przy tej lekturze, aczkolwiek trochę zabrakło tu emocji, napięcia - właśnie głównie w wydarzeniach toczących się współcześnie. Od razu sięgam po tom drugi i również liczę na ciekawą lekturę.

Poruszająca powieść o kobiecym losie w czasie wojny, o braku możliwości wyboru i niesprawiedliwych osądach otoczenia, o bohaterkach uznawanych za zdrajczynie. Gorąco polecam.

Dawno nie czytałam tak wciągającej, trzymającej w napięciu do samego końca powieści. Wątek z czasów wojny nadał tej opowieści zagadkowego wymiaru i był refleksją na temat przebaczenia. Choć sama historia tak wstrząsająca, że pewnie jeszcze długo będę o niej myśleć. Miałam wrażenie, że główna bohaterka Karolina dojrzewała do swoich wyborów wraz z zagłębianiem się w historię opisaną w znalezionym przez nią pamiętniku.

Piękna książka o poszukiwaniu siebie, swojego miejsca w życiu, miłości, wreszcie o poznaniu tajemnicy, która zjawiła się niespodzianie w postaci pamiętnika z czasów wojny. Karolina zostaje zwolniona z pracy, znajduje zatrudnienie w pensjonacie w Zatorzu. Czy bohaterowie pamiętnika jeszcze żyją, czy żyją ich potomkowie, jak trudne były wojenne losy kobiet, ile były w stanie znieść by chronić swoją rodzinę? Czy te pytania znajdą odpowiedź?

Wcześniejsze książki tej autorki uważam za lepsze natomiast ta saga aż tak mnie nie wciągnęła.

Już trzecie spotkanie z Panią Magdaleną uważam za cudowne, nie zawodzi mnie i nie rozczarowuje,natomiast czaruje słowem pisanym niezwykle,z lekkością pióra pisarka napisała powieść przepiękną.

Żałuję...
I to bardzo mocno...
Żałuję, że tak długo zwlekałam z sięgnięciem po powieść Magdaleny Wala. Tłumaczyć się mogę jedynie brakiem czasu. Jednak wreszcie otworzyłam książkę... Jakie emocje czekały na mnie podczas pierwszego spotkania z twórczością autorki?

Karolina Dziarska mieszka ze swoją apodyktyczną babcią Krystyną, ponieważ rodzice wyjechali na dłużej. Starsza pani uważa, że wnuczka powinna zrezygnować z pracy i wyjść za mąż, bowiem według jej zasad kobiety powinny zajmować się domem. Babcia wciąż kontroluje dziewczynę, umawia na randki w ciemno i ma wyśrubowane wytyczne.

W wyniku odbywania jednej z "kar" za zachowanie niezgodne z wolą babci, Karolina odnajduje w starej korespondencji dość grubą, nieotwartą jeszcze kopertę. Znajduje w niej pamiętnik, który zabiera ze sobą udając się do Zaborza na Warmii, gdzie dzięki przyjaciółce Majce, znalazła nową pracę.

Losy Karoli jako recepcjonistki w pensjonacie Jesionowy Zakątek, śledzimy naprzemiennie z wydarzeniami z okresu II wojny światowej, które w pamiętniku opisała młoda dziewczyna.
Teraźniejszość to ciekawe zdarzenia, które miały miejsce w pensjonacie; bardzo miła szefowa Dorota, mistrz kuchni Aleks oraz codzienne spotkania z Majką - to dla Karoliny niemal raj. Oczywiście nie można pominąć tego, co ją przestraszyło, czy wyprowadziło z równowagi...

Jednak zdaniem samej bohaterki jej codzienność nijak nie ma się do przeszłości i życia autorki pamiętnika. Bardzo długo nie wiedziała nawet, jak ona ma na imię, ale przerażało ją to co spotkało dziewczynę z czasów wojny. Każda strona wywoływała w Karoli ogromne emocje a przy okazji wyszło na jaw, jak bardzo powinna dążyć do wyjaśnienia rodzinnych tajemnic.

Uwielbiam powieści obyczajowe z tajemnicami i przeszłością w tle, w których rodzą się uczucia a zagadki mnożą się, nie pozwalając odłożyć książki, zanim nie poznamy rozwiązań. Taką właśnie perełkę dostałam w postaci "Zanim wybaczę". Autorka podarowała czytelnikom bardzo wyraziste postacie, piękne okoliczności przyrody, "czarne charaktery", ale również sytuacje mrożące krew w żyłach czy zmuszające do śmiechu.

Czytelnik chłonie historię Karoli oraz autorki pamiętnika a lekkość pióra autorki i nienadużywanie słów w opisach sprawiają, że wręcz prześlizguje się przez kolejne rozdziały zauroczony. Cudownie było przenieść się do Zaborza i przeżywać wraz z bohaterami ich losy. Nie zabrakło mi emocji - zarówno pozytywnych jak i negatywnych. A w kwestii tajemnic - Magdalena Wala umiejętnie potrafi sprawić, by czytelnik zmylił drogę prowadzącą ku prawdzie.

Podsumowując - "Zanim wybaczę" to przepiękna powieść o wybaczeniu, tajemnicach i utracie... honoru, godności, szacunku, rodziny i tożsamości. Nie brakuje w niej egoizmu, pogardy, rozgoryczenia, wstydu, strachu, gniewu i współczucia. Bohaterowie wielokrotnie pragną poczucia bezpieczeństwa swojego czy bliskich, nawet za cenę życia. Z ochotą sięgnę po kolejny tom a Wam gorąco polecam lekturę pierwszego!

Żałuję...
I to bardzo mocno...

Połączeni współczesnej opowieści romantycznej z odkrywaniem historii!
Lekko się czyta... czeka się na wyjaśnienia!
Odpowiedzi dopiero w trzecim tomie.
Polecam.
u mnie połknięta w dwa dni.

Połączeni współczesnej opowieści romantycznej z odkrywaniem historii!
Lekko się czyta... czeka się na wyjaśnienia!
Odpowiedzi dopiero w trzecim tomie.
Polecam.
u mnie połknięta w dwa dni.

Losy kobiet współcześnie i na tle wojny,przeszłość i teraźniejszość, miłość,przyjaźń, wszystko co najważniejsze.

Dzięki uprzejmości wydawnictwa Pascal miałam okazję przeczytać książkę Magdaleny Wali pt.
"Splątane losy. Zanim wybaczę".

Powieść pisana jest na dwóch płaszczyznach czasowych. Z jednej strony mamy czasy współczesne. Natomiast z drugiej okres drugiej wojny światowej. Co dodaje uroku całej książce.

Główna bohaterka zajmuje się swoją konserwatywną babcią, która pod nieobecność jej rodziców usilnie stara się znaleźć męża dla wnuczki. Podczas porządków Karolina znajduje tajemniczy list do swojej już nieżyjącej prababci. Koperta jednak nie zawiera danych autora listu jedynie informację, że został wysłany z Zaborza. Zaintrygowana dziewczyna otwiera go. W środku znajduje się jednak nie list a pamiętnik i to nie taki zwykły a z czasów wojennych. Karolina postanawia rozwikłać tajemnicę, którą skrywa jej rodzina i odkryć kim jest autorką pamiętnika. Za namową przyjaciółki dziewczyna udaje się do miasta z którego wysłano list i rozpoczyna wraz z nią pracę w uroczym Jesionowym Zakątku.

"Teraz tradycyjne listy ze znaczkami zastąpiły e-maile. Wiadomości na pewno docierały do adresata szybciej i nic nie kosztowały, ale według Karoli były zbyt... bezosobowe. Co innego taka zapisana wiecznym piórem pożółkła już kartka. Szkoda, że ludzie nie wysyłają już listów"

"Splątane losy" od początku czyta się bardzo lekko. Nie jest to jedna z tych książek w których cała wykreowana fabuła męczy. Wręcz przeciwnie, to jak autorka operuje słowem sprawia, że lektura to czysta przyjemność. Przyznam, że to pierwsza książka w której spotykam się z historią inna niż koszmar obozów zagłady. Autorka sięga dalej i ma odwagę opisać okropieństwa, które w tych czasach działy się również naszym rodaczkom. Jest to tematyka zgoła inna ale nadal mroczna i wywołująca ból w sercach.
Dużo mówi się o holocauście ale mało słyszy się o tym jak traktowano Polki. Każdy w tamtych czasach przechodził swoje piekło na ziemi. Kobiety aby chronić swoich najbliższych przed obozem czy śmiercią głodową zmuszane były do prostytucji i były regularnie gwałcone. Czasem nawet okupanci zmuszali je do rodzenia im dzieci. Jednak w moim odczuciu chyba najgorsza rzeczą jaka spotkała bohaterkę pamiętnika nie były poczynania oprawcy a odtrącenie, brak zrozumienia i wyrzeczenie się jej przez najbliższą rodzinę. W tamtych czasach to był jak strzał prosto w serce. Z dnia na dzień stała się samotna w swoim piekle bez nikogo kto byłby jej w stanie pomóc. Natomiast ona tkwiła w tym nadal by ocalić rodzinę przed śmiercią samej o niej marząc. W obecnych czasach kobieta ma gdzie udać się o pomoc gdy spotka ją coś tak brutalnego. Wtedy rzeczą ważniejszą niż honor było życie i zdrowie krewnych.

"Czasem ci, których kochamy, odchodzą, a nam zostaje tylko taka podniszczona fotografia. I wspomnienia, które wraz z upływem lat zacierają się coraz bardziej. W ich miejsce pojawia się żal, że kiedyś nie postąpiło się inaczej, nie wypowiedziało się w porę pewnych słów. Człowiek stara się wtedy zachować choćby taki wizerunek, aby na stare lata powspominać to co było dobre"

Autorka idealnie opisuje przepaść jaka jest między główną bohaterką a postacią z pamiętnika. Mamy tutaj obraz świeżo budującego się uczucia pełnego czułości oraz relację niewolnica - pan. Tutaj nie ma miejsca na troskę wręcz przeciwnie. Młoda Polka traktowana jest gorzej niż rzecz. Całkowicie dwa różne światy.

Każda z opisywanych w książce postaci jest wyjątkowa na swój sposób. Nie ma tu miejsca na nudnych i oklepanych bohaterów. Ponadto autorka w bardzo ujmujący sposób opisuje uczucia i emocje. Bez przepychu, naturalnie. Przyznam, że w moim odczuciu książka nadaje się jak najbardziej na ekranizację i mam nadzieję, których z reżyserów z chęcią się tego podejmie. Z chęcią obejrzała bym losy Karoli i Ludmiły w formie serialu. Daje on większe pole do popisu i nie ogranicza się czasowo jak kinowe produkcję. Jest to moja pierwsza książka tej autorki, jednak z chęcią w niedalekiej przyszłości zapoznam się z pozostałymi powieściami Magdaleny Wali.

Co do zakończenia książki. Przyznam, że autorka mnie zaskoczyła. Nie spodziewałam się takiego finału. Jednak to nie koniec historii. Autorka napisała jeszcze dwie książki gdzie można czytać jeszcze o losach bohaterów z Zaborza. Na szczęście, ponieważ po lekturze czuje lekki niedosyt.

Wojna skrywa wiele tajemnic. Nikt z nas nie wie jakie sekrety skrywa nasza rodzina. Zwłaszcza, że opisana historia mogła wydarzyć się naprawdę.

"Splątane losy. Zanim wybaczę".

Główna bohaterka zajmuje się swoją konserwatywną babcią, która pod...

• Przeczytane 2021

Dodaj cytat z książki Zanim wybaczę