rozwiń zwiń

Czeskie kryminały mają się dobrze

Sasha Sasha
17.03.2021
Okładka książki Południca Jiří Březina

Jiří Březina (ur. 1980) znany jest już w Polsce jako autor powieści „Przedawnienie”, która zapoczątkowała serię kryminalną „Tomáš Volf”. Tom drugi tego cyklu przenosi nas natomiast w przeszłość, przybliżając pierwszą poważną sprawę, nad którą pracował sympatyczny główny bohater.

Tomáš Volf i Eva Černá to młodzi, niedoświadczeni policjanci, którzy w oczach swoich przełożonych dobrze się zapowiadają. Mają na koncie jakieś drobne sukcesy, ale „prawdziwa robota” dopiero przed nimi. Kiedy zostają odnalezione zwłoki młodej kobiety, właśnie Volfowi i Černej przypada rola zajęcia się tą sprawą. Początkowo wygląda ona na samobójstwo lub nieszczęśliwy wypadek. Szybko jednak okazuje się, że dziewczyna została zamordowana (uduszona), a debiutanci mają szansę się wykazać. Zadanie nie należy do najłatwiejszych, a wkrótce pojawia się kolejna ofiara. Zbrodnie dokonywane są latem, w biały dzień, około południa, morderca zostaje więc ochrzczony złowrogim mianem Południcy (w wierzeniach północnych Słowian był to demon, który czyhał na ludzi przebywających samotnie w lecie w południe na polach).

Nasi główni bohaterowie bardzo się od siebie różnią – wyglądają „jak z dwóch różnych planet” [s. 16], mają też odmienne charaktery i zwyczaje. Ich przymusowa współpraca jest dzięki temu ciekawsza. Oboje – mimo swoich wad – z łatwością wzbudzą sympatię polskich czytelników. Na drugim planie mamy jeszcze m.in. policyjną psycholog Martinę Malą, Dvořáka – szefa naszych młodziaków – oraz pochodzącego z Wietnamu patologa zwanego Tondą.

Obok działań policji, które są oczywiście osią fabularną utworu, poznajemy historię tajemniczej Marty – upośledzonej kobiety skrzywdzonej przez los i ludzi. To niewątpliwie zaciekawia, każe zadawać pytania o związek tej postaci z mroczną historią wielokrotnego mordercy.
Ponadto autor pozwala nam także przeczytać punkt widzenia mordercy, choć nieprędko odkrywa przed czytelnikami jego tożsamość. Wszystko to sprawia, że „Południca” to książka, od której naprawdę bardzo trudno się oderwać.

Nie mam żadnych zastrzeżeń co do stylu Březiny. W powieści widać erudycję autora oraz jego sprawny warsztat pisarski. Fabuła jest bardzo dobrze przemyślana, próżno szukać w niej braku logiki. Zachowania bohaterów są psychologicznie uzasadnione, a rozwiązanie zagadki nie rozczarowuje.

Podsumowując, „Południca” jest godna polecenia – ma wszystko, czego potrzeba w solidnej powieści kryminalnej: wyrazistych bohaterów, intrygującą zagadkę i trzymające w napięciu śledztwo.

Aleksandra Dolęga