Południca

Jiří Březina Wydawnictwo: Afera Cykl: Tomáš Volf (tom 2) Seria: Czeskie krymi kryminał, sensacja, thriller
Polednice
kryminał, sensacja, thriller
Agata Wróbel
Czeskie krymi

Oficjalne recenzje i

Czeskie kryminały mają się dobrze

[ 4 ] Link do recenzji

Lubię czeskie książki za twarde trzymanie się ziemi. Nawet zbrodnie bywają tu przyziemne. Jest upał, jest zgrabnie napisane, nie ma co narzekać na osiedle, ani postaci. Po przeczytaniu, jeszcze pamietam o czym było, czego nie mogę powiedzieć o większości przeczytanych sensacji.

Na półkach: , , , , ,

W SAMO POŁUDNIE

"Im bardziej pospolita i banalna jest zbrodnia, tym trudniej ją wykryć." - podobną zgrabnie brzmiącą sentencję znajdziecie oczywiście w "Przygodach Sherlocka Holmesa". Czy młody detektyw Tomáš Volf, zmagający się ze swoją pierwszą poważną sprawą, dojdzie do podobnych wniosków? Kim okaże się Południca, mordująca młode kobiety niczym słowiański demon w środku...

Chronologicznie pierwszy kryminał z serii, której bohaterem jest Tomáš Volf. Ani dobry, ani zły.

Poprawny.

Południca - to słowiański morderczy demon polujący latem na tych, którzy w samo południe przebywali w polu.
Co on ma wspólnego z czeskim kryminałem?
Otóż, tak został nazwany morderca kobiet, który działał w biały dzień, na samym środku blokowiska.
Mimo iż jest nieuchwytny, niedostrzegalny to jednak pozostawia ślady wielkich dłoni na szyjach swych ofiar.
To wszystko czym...

Kolejna część zdecydowanie lepsza od poprzedniej. Tutaj również przenosimy się w przeszłość, ale niedaleką - książka opowiada o pierwszej sprawie już wcześniej poznanego w "Przedawnieniu" komendanta. Nie wiem, jak chronologicznie były pisane te powieści, ale ta jest moim zdaniem lepsza, zarówno pod względem prowadzenia akcji jak i językowo - i dialogi i opisy wypadają...

Na półkach: , , , , , , , ,

Bohaterowie to poczatkujący śledczy, chyba autor też jest początkującym pisarzem, oby wszyscy się rozwijali, tak by za parę lat kolejna odsłona pokazała, że "Południca" była tylko zalążkiem ich potencjału.

STAŁO SIĘ!
Czeski kryminał na dobre zagościł w mojej czytelniczej pościeli!
W ramach akcji #czeskirok chciałabym Was zachęcić do sięgnięcia po "Południcę" Jiřiego Březiny, czyli drugiego tomu fascynującej serii z Tomášem Volfem w roli głównej. O ile sama zazwyczaj preferuję czytanie cyklów "od początku", to w tym przypadku zapewniam, że niczego nie stracicie, jeśli...

Doceniam wielkość, prostotę oraz użycie bohaterów nie aż tak szablonowych. Można ich polubić, można znienawidzić.

Zazwyczaj bohaterami kryminałów są doświadczeni śledczy, którzy na poszukiwaniu morderców zjedli przysłowiowe zęby. Co byście więc powiedzieli na parę żółtodziobów z czeskiej policji, którzy przypadkowo zostają przydzieleni do prowadzenia sprawy seryjnego mordercy z blokowiska?

Zapewniam Was, że dodaje to powieści niepowtarzalnego klimatu, budząc czasami uśmiech, innym...

• 2021
  • Legimi