Przedawnienie

Okładka książki Przedawnienie
Jiří Březina Wydawnictwo: Afera Cykl: Tomáš Volf (tom 1) Seria: Czeskie krymi kryminał, sensacja, thriller
kryminał, sensacja, thriller
Tomáš Volf (tom 1)
Czeskie krymi
Promlčení
Afera
2018-05-10
2018-05-10
Agata Wróbel

Bardzo nietypowy kryminał osadzony w nieznanej szerzej w Polsce tematyce - powojennej polityki Czechosłowacji wobec lokalnych Niemców. Jako przygodny czytelnik kryminałów byłem usatysfakcjonowany a jako czechofil - szczęśliwy.

Książka bardzo ciekawa nie tyle ze względy na intrygę (ta jest dosyć prosta), co na temat, z którym się zmaga. U nas chyba jeszcze nie przetrawiony zarówno w literaturze, jak i w świadomości. Wysiedlenia są tematem trudnym dla obu stron, zarówno wysiedlających, jak i wysiedlanych. Czy ofiara może być oprawcą, a oprawca ofiarą?

Książka interesująca ze względu na białe plamy w historii naszych południowych sąsiadów. Z kolei największą wadą jest forma: opowieść w opowieści, w której występuje kolejna opowieść, to chwyt niezręczny, dający kiepski efekt.

Przedawnienie i Południca dwie ciekawe książki z Tomasem Wolfem jako śledczym i ciekawie pokazanym tłem społecznym. Jeśli więc ktoś za kryminał uznaje thriller, trzymający w napięciu, odtwarzający trochę w innej scenerii te same strachy i zapominany po 2 dniach, to tych książek nie powinien czytać. Jeśli ma być milusio i czarno-biało, to też serii nie polecam....

Nie porwała mnie ta książka. Nie podoba mi się filozofia Kalego, do której autor próbuje nas przekonać, w związku z tym motywacja mordercy jest dla mnie nieuzasadniona.

Pod pretekstem powrotu do sprawy morderstw sprzed lat poznajemy fragment powojennej historii Czech. Mało tu jeszcze głównego bohatera za karę zesłanego do policyjnego archiwum, dlatego lecę kończyć "Południcę", której akcja poprzedza wydarzenia z "Przedawnienia".

Czeski policjant Tomas Volf prowadzi śledztwo. Bardzo ciekawa narracja. Trzyczęściowy cykl, po polsku wydano dwie części. Polecam!

Łatwo i szybko się to czyta, akcja sprawnie mknie do przodu nie rozpraszając czytelnika zbędnymi opisami czy rozważaniami. Bohaterowie nieźle nakreśleni. Historia ciekawa, ale kryminał to powiedzmy sobie szczerze żaden. Tym niemniej sięgnę po kolejną książkę autora.

Młody policjant Tomáš Volt trafia na nierozwiązaną sprawę sprzed wielu lat - z początku lat 90. Brakuje dokumentów, a jedyną osobą, która może coś powiedzieć na temat dochodzenia jest Ondrêj Novotńy - znany polityk, kandydat dla Ministra Spraw Wewnętrznych.
🔍🔍🔍
Och, lubię takie kryminały! Akcja toczy się powoli, w dwóch płaszczyznach czasowych: teraz i kiedyś. Nie ma...

To nie jest kryminał!!!

To jest kawał czeskiej historii!!!

Czechy jak to u Czechów są zwyczajne, szare, ludzie podobnież, a zbrodnia w powieści, która nie zdarzyła się tu i teraz, ale dawno temu, jest tylko tłem do opisywanych zdarzeń, smutnych i bolesnych i... pozostaje nieodłącznym elementem człowieczeństwa (jakkolwiek to zabrzmiało źle, inaczej napisać nie...

• 2018
  • 2021