Dwór rusałek

Okładka książki Dwór rusałek Dorota Gąsiorowska
Okładka książki Dwór rusałek
Dorota Gąsiorowska Wydawnictwo: Znak Literanova Cykl: Dni mocy (tom 2) literatura obyczajowa, romans
Dni mocy (tom 2)
Znak Literanova
2021-04-05
2021-04-05
9788324071906
literatura polska

Na początku niezbyt wciągająca. Później sprawy nabrały tempa. Nieco mniej skomplikowana i nieco mniej interesującą niż Zielone oczy driady.

Nie dotrwałam do końca.

Nie dotrwałam do końca.

Choć większą część książki przeczytałam z przyjemnością i zainteresowaniem, to zakończenie niespecjalnie do mnie przemawia. Taki przeskok z rzeczywistości do świata fantasy jest jak dla mnie naciągany.

Nie byłam zachwycona od pierwszej strony, ale później powieść nabrała rozpędu! Czytałam z zapartym tchem. To bardzo magiczna historia, która ma się ochotę przeżyć na własnej skórze

Bardzo przyjemnie się czytało. W głównej bohaterce widzę sporo z siebie, więc mogłam się po części utożsamić, ale momentami mocno irytowała. Pierwsza część podobała mi się bardziej. Tutaj ogólnie całość na plus, ale kilka drobnych rzeczy mi przeszkadzało, niektóre wątki były naciągane lub nie podobało mi się jak zostały rozwiązane. Największy minus to powtórzenia jednego słowa: zabawny. Co kilka stron ktoś robi zabawną minę, zabawnie unosi brew lub zabawnie marszczy nos, a najczęściej ktoś rzuca zabawne spojrzenie. W pierwszej części było to samo, ale tu jest jeszcze gorzej.

Takie książki z odrobiną magii czyta się jak baśń.

Takie książki z odrobiną magii czyta się jak baśń.

Drugi tom książki bardzo przypadł do mojego gustu. Autorka używa lekkiego pióra i wprowadza nas w dosyć baśniowy świat. Główna bohaterka może wydawać się nieco irytująca swoim brakiem pewności siebie, natomiast myślę, że miała co do tego swoje powody. Powinniśmy pamiętać, że ludzie są różni i różnie radzą sobie z życiowymi problemami. Olga jest bardzo wrażliwą osoba, ale bardzo podobała mi się jej przemiana.

W życiu Olgi wszystko wydaje się byc uporządkowane. Prowadzenie własnej księgarni, narzeczony i ukochana pani Sonia, dają jej spokój. Ale nic nie trwa wiecznie i w jednej chwili wszystko odwraca się do góry nogami. Dziewczynę bardzo boli serce, gdy musi opuścić wynajmowany lokal, a zdrada bliskiej osoby załamuje.
Życie nie pozwala na próżnię i Olga dostaje niespodziewaną propozycję zostania opiekunką dla niepełnosprawnej dziewczynki. Olga przeprowadza się do Polski.
Powieść ta jest drugą cżęścią cyklu "Dni mocy". W poprzedniej części zdecydowanie przeważa magia, tu również pojawiają się elementy z pogranicza bajkowego, bo przecież i zjawiska pozanaturalne i rusałki i zjawy są.
Autorka bardzo delikatnie wprowadziła czytelnika w świat osob z niepełnosprawnością intelektualną. Lori pokazana jest jako dziewczynka o ogromnej wyobraźni, ale także o ogromnej wrażliwości na krzywdę oraz widzącą więcej.
Jak zwykle w powieści tej autorki piękna przyroda Podlasia oraz niezwykli ludzie zamieszkujący te tereny.

Życie nie pozwala na próżnię i Olga dostaje niespodziewaną...

Nie urzekła mnie tak jak pierwsza część, trochę przeciągnięta

Nie urzekła mnie tak jak pierwsza część, trochę przeciągnięta

Potrzebuję takich opowieści aby odpocząć. Od wszystkiego. Od świata, codzienności czy nawet od innych książek.
Drugi tom wydaje mi się bardziej dopracowany niż pierwszy, trochę mniej magiczny. Jednak to dobrze - dzięki temu jest mi o wiele bliższy niż poprzednik. Może czasem drażnić zmiennością i rozchwianiem głównej bohaterki. Zadałam sobie jednak pytanie : czy i ja sama często też się na tym nie łapię? Przecież każdy kiedyś czuje się pogubiony i sam nie wie czego chce.
Ciepła, tuląca opowieść z nutką tajemnicy, którą odkrywa się tutaj powoli przez co tylko zyskuje.

• Przeczytane 2021
  • Obyczajowe