Mao's Great Famine

Mao's Great Famine
Whole Story Audio Books
2012-01-01
2012-01-01

Książka o bardzo ważnej i poważnej tematyce. Tragedia milionów ludzi, którą starano się przez długi czas ukrywać i której świadomość nadal jest stosunkowo niewielka. Bardzo się cieszę, że autorowi udało się wykorzystać moment i dotrzeć do materiałów z wcześniej niedostępnych archiwów, aby skrupulatnie opisać tytułowy wielki głód. Bogata bibliografia i wykorzystanie unikatowych materiałów wyróżnia tę pozycję na tle innych. Zdecydowanie polecam!

Największy problem tej książki to jej dostępność :)

doceniam skrupulatność autora, bo książka jest napisana jak praca naukowa - ogromna ilość szczegółowych informacji i statystyk, ale to też jest trochę problem tej książki. bardzo ciężko się ją czyta właśnie przez natłok statystyk. dodatkowo, odniosłem wrażenie, że bardzo dużo opisów zjawisk powtarza się od przedmowy do samego końca książki, tylko jest okraszona coraz bardziej szczegółowymi informacjami.

Człowiek coś tam o tym problemie wie, wypada przecież znać problem. Po lekturze jednak pojawia się cała gama uczuć: wstydu, że wiedziało się tak mało, zaskoczenia, że nie jest to temat eksponowany w taki sposób jak inne tragedie XX wieku. Przede wszystkim w moim przypadku dominował szok- to niesamowite co człowiek może zrobić drugiemu.

Znakomita książka przedstawiająca prawdopodobnie największą zbrodnię ludobójstwa w dziejach, czyli spowodowanie śmierci ok. 45 milionów ludzi w latach 1958-1962 na skutek Wielkiego Skoku, koszmarnego pomysłu Mao. Przewodniczący wymyślił sobie, że Chiny w ciągu 15 lat muszą przegonić Wielką Brytanię w produkcji wszelakiej. Wieś poddano przymusowej kolektywizacji, narzucono niewykonalne normy zbiorów płodów rolnych, a w tym samym czasie (sic!) odciągano chłopów od pracy na roli, każąc im w przydomowych piecach wytapiać żelazo… Zagoniono ich do tyleż gigantycznych, co absurdalnych prac melioracyjnych, które okazały się kompletną klapą. Autor skorzystał ze zbiorów wielu prowincjonalnych archiwów, ale ponieważ centralne Archiwum Partii w Pekinie jest wciąż zamknięte dla badaczy, realna liczba ofiar: zagłodzonych czy zamęczonych,, może być o wiele większa. Wstrząsająca lektura, ale trzeba – tym właśnie był komunizm, złem, czystym absolutnym złem.

Wielki głód. Tragiczne skutki polityki Mao 1958-1962 to książka, która porusza jeden z najbardziej dramatycznych i zapomnianych epizodów historii Chin. Autor, Frank Dikötter, jest uznanym historykiem i sinologiem, który oparł swoją pracę na bogatym materiale źródłowym, często niedostępnym dla zachodnich badaczy. Jego relacja jest zarówno naukowa, jak i literacka, pełna szczegółów i świadectw ludzi dotkniętych przez wielką klęskę głodu.
Książka przedstawia przyczyny, przebieg i skutki polityki Mao Zedonga, która miała uczynić Chiny jednym z najpotężniejszych państw świata, ale doprowadziła do śmierci kilkudziesięciu milionów ludzi. Dikötter pokazuje, jak w ramach tzw. Wielkiego Skoku Naprzód Mao wprowadził szereg absurdalnych i szkodliwych reform, takich jak kolektywizacja rolnictwa, przekształcanie wsi w komuny ludowe, forsowna industrializacja i walka z “czterema szkodnikami” (myszami, muchami, komarami i wróblami). Autor nie oszczędza czytelnika drastycznych opisów głodu, chorób, kanibalizmu i terroru, które były codziennością w Chinach w latach 1958-1962.
Książka Diköttera jest nie tylko ważnym dokumentem historycznym, ale także ostrzeżeniem przed skutkami totalitaryzmu i fanatyzmu ideologicznego.

Historia o której wiemy w sumie od dawna, ale gdy się przeczyta tę książkę, człowiek jest wstrząśnięty. Oto do czego potrafi doprowadzić prawdziwy komunista, gdy nie ma kto go obalić.

A najlepsze że mao, tak jak u ruskich lenin i stalin, wciąż stoi na pomnikach i nie można oficjalnie mówić o nim źle.

I wciąż rządzi tam ta sama partia, mimo że Chiny sporo się jednak zmieniły.

I wciąż rządzi tam ta sama partia, mimo że Chiny sporo się jednak...

Pozycja przeczytana w ramach czytelniczego wyzwania w 2022 roku. Jeden z ważniejszych reportaży poruszający problem wielkiego głodu w Chinach, w latach 1958-1962. Ogrom pracy poczyniony przez Autora budzi wielki szacunek, wystarczy tylko zerknąć na zestawienie dokumentów i materiałów źródłowych. Wstrząsający obraz sytuacji politycznej i gospodarczej, 55 milionów ofiar Wielkiego Skoku, brak winnych katastrofalnej sytuacji, potworne i jednocześnie dla mnie nadal niezrozumiałe do czego zdolny jest człowiek, lektura trudna, przejmująca i jednocześnie obowiązkowa.

Jakiś czas temu kupowałam w necie książkę o KRLD i sprzedająca zapytała, czy dorzucić mi do zestawu tę właśnie książkę za dodatkowe 25 zł - od razu się zgodziłam, bo kojarzyłam Dikottera z jakiegoś filmu dokumentalnego z youtube. "Mao's Great Famine" to chyba najbardziej znana książka tego holenderskiego historyka i poświęcona jest jednego z najstraszniejszych okresów w najnowszej historii Chin - czasach Wielkiego Głodu.
Gdy na przełomie lat 40. i 50. władzę w Chinach przejęli komuniści, wyczerpanym wojną z Japonią Chińczykom obiecano, że nigdy nie będą już cierpieć niedostatku. 10 lat później doświadczyli niewyobrażalnej klęski głodu, porównywalnej w sumie chyba tylko z Hołodomorem na Ukrainie.
Dikotter stara się zbadać przyczyny tego zjawiska i jego przebieg, analizując do tej pory niedostępne dla ogólnej populacji archiwa państwowe. Operuje konkretnymi liczbami i statystykami, co na samym początku może zniechęcać osoby spodziewające się typowego literackiego "shockera", na które swego czasu była moda. Książka ta jest raczej analizą naukową, co nie znaczy, że jest pozbawiona rzeczy strasznych - długo nie da się zapomnieć czegoś takiego, jak sprzedaż ludzkiego mięsa, wykopywanie zwłok na nawóz czy zmuszanie starców do pracy na mrozie w cienkich szmatkach. Ciekawe, że zjawiska te istnieją nawet w oficjalnej dokumentacji państwowej, co tylko potwierdza ich skalę na cały kraj.
Dikotter skrutpulatnie wykazuje, jakie były dlugofalowe i bezpośrednie przyczyny klęski głodu. Pokazuje całkowitą nieskuteczność chińskiej gospodarki planowej, rozłażenie się stanu faktycznego i statystyk z oficjalnych dokumentów, dopuszczanie na odpowiedzialne stanowiska ludzi pozbawionych kompetencji czy zakaz pozapaństwowego handlu, ale także wskazuje na tragiczne skutki walki z obyczajowością znaną od wieków w bardzo tradycyjnym społeczeństwie chińskim, co dla komunistycznych władz było "mentalnością wsteczną, zacofaniem". Przykładowo, gdy chińskie kobiety siłą zagoniono do ciężkiej pracy fizycznej zabraniając im zajmowania się dziećmi w domu, miliony maluchów znalazły się właściwie bez żadnej opieki (bo trudno opieką nazwać przebywanie w zapuszczonych państwowych przedszkolach, gdzie brakowało jedzenia, warunków i profesjonalnego personelu a na porzadku dziennym były głód, brud, bicie, pasożyty i choroby zakaźne). Podobny los spotkał osoby starsze, którymi do tej pory zajmowali się krewni, czy niepełnosprawnych i chorych. Najbardziej uderzył mnie chyba przykład zmuszania kobiet do chodzenia i pracy nago, co miało zdaniem pomysłodawców "obalać zacofanie i tabu związane z seksualnością".
Sporo "lżejszych patologii" opisanych przez autora miało miejsce również w Polsce (jak np. śrubowanie norm, obsadzanie waznych stanowisk osobami niekompetentnymi czy kradzieże w miejscach pracy),ale mimo wszystko nie na tak wielką skalę.
Uważam, że książka Dikottera jest w sumie lekturą obowiązkową dla każdego, kto choć trochę interesuje się historią XX wieku, nie tylko Chin. Na szczęście jest już także wydanie polskie.

Każdy zna dyktatorów, których nacjonalistyczne poglądy miały na celu stworzenie światowych potęg. Socjalistyczna odsłona wyścigu po władzę absolutną była szczególnie dotkliwa dla własnych obywateli. Chińska wersja władzy jednej ręki pokazała, że życie człowieka może być warte mniej, niż opinia na arenie międzynarodowej...

Uczciwie napisana opowieść o wstrząsających wydarzeniach z historii Chin. Autor nie ukrywa, że jego pozycja jest zaledwie początkiem opowieści o wielkim głodzie, nie epatuje przerażającymi opowieściami (fakty mówią same za siebie).
Warto przeczytać.

Warto przeczytać.