Tragedia Wyzwolenia

Seria: Historia [Czarne]
Wydawnictwo: Czarne
The Tragedy of Liberation: A History of the Communist Revolution, 1945–1957
historia

„Wyzwolenie” – tak Komunistyczna Partia Chin nazywa swoje zwycięstwo w 1949 roku. W wypadku Chin jednak historia wyzwolenia i następującej po nim rewolucji nie mówi o pokoju, wolności i sprawiedliwości. Jest to przede wszystkim historia zaplanowanego terroru i przemocy. W 1949 roku, po krwawej wojnie domowej, która wybuchła, gdy ucichły fronty drugiej wojny światowej, nad pekińskim Zakazanym...

W 1949 roku, po krwawej wojnie domowej, która wybuchła, gdy ucichły fronty drugiej wojny światowej, nad pekińskim Zakazanym Miastem załopotał czerwony sztandar. Komuniści jednak nie wyzwolili kraju, lecz przekształcili go w jedną z najcięższych tyranii XX wieku, która przyniosła śmierć co najmniej pięciu milionom osób.

Frank Dikötter wprowadza czytelników w rewolucyjną epopeję, czerpiąc z niedawno otwartych archiwów partyjnych, wywiadów i wspomnień, wplatając w brutalną politykę dworu Mao historie zwykłych ludzi. Wszystkim kazano pisać donosy, składać samokrytyki, oskarżać przyjaciół i odpowiadać na pytania dotyczące ich politycznej wiarygodności. Jedna z ofiar nazwała ten sposób postępowania „starannie kultywowanym Auschwitz umysłów”.

Szczegółowo udokumentowana, opisująca rozległą panoramę wydarzeń Tragedia wyzwolenia to przełomowy dokument, który rzuca nowe światło na fundamenty jednego z najpotężniejszych współczesnych reżymów.

źródło opisu: https://czarne.com.pl/katalog/ksiazki/tragedia-wyzwolenia

źródło okładki: https://czarne.com.pl/katalog/ksiazki/tragedia-wyzwolenia

Saudyjskie-Wielbłądy | 2017-03-04
Przeczytana: 04 marca 2017

Zakończenie II Wojny Światowej nie wszędzie było powodem do świętowania.
Oczywiście, wyzwolenie spod okupacji niemieckiej lub, tak jak w przypadku Chin, wyjątkowo okrutnej okupacji japońskiej, było bardzo cenne, jednak nie zapewniło oczekiwanych zmian na lepsze

Historię państw europejskich, które znalazły się pod wpływem ZSRR znamy stosunkowo dobrze, natomiast wydarzenia, które miały miejsce w Chinach w czasach tuż po wojnie, w naszej części świata znane są dość pobieżnie.
Frank Dikötter w swej pracy przybliża czytelnikowi jak do władzy dochodzili komuniści chińscy pod przywództwem Przewodniczącego Mao.
Zapis ich działań w latach 1945- 1957 to niekończące się pasmo przemocy, od wojny domowej z nacjonalistami Czang Kaj – Szeka po nacjonalizację i wojnę koreańską.
Zdarzenia, w których liczba „wrogów ludu, szpiegów, kontrrewolucjonistów czy bogaczy” do likwidacji była odgórnie określona w liczbie osób na 1000 mieszkańców.
Brak szczegółowych zaleceń, które dostawaliby pomniejsi...

joan_stark | 2017-08-30
Przeczytana: 30 sierpnia 2017

Bardzo dobra książka historyczna, zawierająca bardzo dużo szczegółów i wyjaśnień z jednego z najbardziej burzliwych i tragicznych okresów historii Chin. Bardzo polecam wszystkim, którzy tak jak ja do tej pory, nie byli świadomi jak doszło do przejęcia władzy przez Mao Zedonga i jak przewodniczący wyniszczał naród fizycznie i psychicznie, finalnie wprowadzając tzw. Wielki Skok Naprzód, który doprowadził do niewyobrażalnej katastrofy głodu.
Ciężka i przytłaczająca książka.

Martins | 2018-10-24

Ciekawy reportaż historyczny, w którym autor w przystępnym stylu opisuje pierwszą dekadę rządów komunistów w Chinach. Narracja jest prowadzona w sposób chronologiczno-problemowy, także w temat wchodzi się łatwo, a książkę czyta się przyjemnie. Atutem jest również fakt, iż autor omawia sytuację w Chinach zarówno w ujęciu wielkiej polityki i decyzji kierownictwa komunistów ze szczególnym uwzględnieniem Mao Zedonga jak i jej skutków dla zwykłych Chińczyków i ich życia codziennego. Jedyne co mnie rozczarowało to opis wojny domowej w Chinach, który jest dość skrótowy i ogólnikowy (zwłaszcza po zapoznaniu się ze świetnymi książkami Jakuba Polita). Poza tym jednak książka jest godna polecenia.

jaje | 2018-09-15
Na półkach: Chińczyki, Hhhh, 2018, Przeczytane
Przeczytana: 15 września 2018

chora historia (szczegóły w opiniach innych czytelników). bardzo dobrze napisane/przetłumaczone.

Michał | 2019-02-09
1414 | 2018-10-28