Dni, których nie znamy

Okładka książki Dni, których nie znamy Timothe Le Boucher
Okładka książki Dni, których nie znamy
Timothe Le Boucher Wydawnictwo: Non Stop Comics komiksy
komiksy
Non Stop Comics
2020-11-04
2020-11-04
komiks

Okładka książki Rzeźnia numer pięć, czyli krucjata dziecięca Albert Monteys, Ryan North, Kurt Vonnegut
Rzeźnia numer ... Albert Monteys, Rya...
Okładka książki Dziennik Anne Frank Ari Folman, David Polonsky
Dziennik Anne ... Ari Folman, David P...
Okładka książki Orwell Pierre Christin, Sebastien Verdier
Orwell Pierre Christin, Se...

Nie znam się na komiksach, ale ten mnie bardzo wciągnął. Tematyka psychologiczna i historia, która daje do myślenia.

Jest niedziela, twój dzień jest dosyć intensywny, a ty wieczorem zasypiasz rozmyślając o sprawach, które masz jutro do załatwienia. Wstajesz rano i w pracy dowiadujesz się, że jest wtorek… zaraz, że co?! Właśnie takiej niepokojącej prawdzie musiał stawić czoła Lubin Maréchal.
“Dni których nie znamy” to komiks, którego autorem jest Timothé le Bucher. Opowiada on historię Lubina, 23 letniego akrobaty, prowadzącego z przyjaciółmi grupę artystyczną. W pewien feralny dzień, nasz bohater orientuje się, że nie ma pojęcia co robił przez ostatnia dobę. Co gorsza, ten stan rzeczy powtarza się regularnie co drugi dzień. Przyjaciele i dziewczyna martwią się o niego, ale nie bardzo wiedzą co mają o tym myśleć. Dosyć szybko okazuje się, że jego ciało regularnie przejmuje ktoś inny. Ta osoba jest przeciwieństwem Lubina. Ów chłopak jest poukładany, pracowity i pragmatyczny. Ponieważ zupełnie nie pamięta kim jest, postanawia żyć życiem naszego bohatera. Początkowo wszystko układa się w miarę dobrze. Obaj regularnie za pomocą nagrywanych filmików się ze sobą kontaktują i przestrzegają swoich planów dnia. Jednak z czasem Alter Ego Lubina ten układ przestaje wystarczać…
Jestem pod naprawdę dużym wrażeniem kunsztu autora. Ta powieść to wyśmienity dramat psychologiczny okraszony fantastyką. Sam koncept może wydawać się nieco oklepany, jednak Timothé podszedł do tego tematu w dosyć świeży sposób. Stawiając pytanie o to, co tak naprawdę określa to kim jesteśmy, zmusza czytelnika do niepokojącej refleksji. Poprzez uczynienie Alter Ego kimś wartościowym, sprawia, że czytelnik mimowolnie zaczyna się zastanawiać, któremu chłopakowi bardziej dopinguje. Dodatkowo, co warto zaznaczyć, perspektywy Alter Ego nie widzimy. Wiemy tylko tyle ile przekazuje Lubinowi w filmikach i to, co powiedzą mu inni. Niewiedza z jeden strony intryguje, z drugiej zaś przeraża, pogłębiając współodczuwanie zagubienia głównego bohatera. Te cechy, w połączeniu z ciekawie nakreślonymi postaciami, czynią tą powieść niezwykłą.
Jeśli chodzi o stronę graficzną, to kreska zdecydowanie przypadła mi do gustu. Nie jest ona wybitna, ale ma w sobie to coś i jest przyjemna dla oka. Można śmiało powiedzieć, iż słowo i obraz doskonale się tutaj uzupełniają.
To, co odrobinę zaburzyło wyjątkowe wrażenie, jakim była lektura tego komiksu, to pewne niedociągnięcia fabularne. Lubin i jego otoczenie szybko, jak na mój gust odrobinę za szybko, orientują się w sytuacji i ją akceptują. Ponadto jestem zdania, iż bohaterom trzecioplanowym, poświęcono zbyt mało uwagi, na czym cierpi świat przedstawiony w powieści graficznej.
“Dni, których nie znamy” to jeden z najbardziej intrygujących komiksów jakie przyszło mi czytać. Warto zaznaczyć jednak, iż zawiera również pikantne sceny. To plus dosyć trudna tematyka, czynią ten komiks lekturą dla starszego czytelnika.

Fabularnie - intrygujący i niepokojący komiks. Pochłonął mnie od pierwszych stron. Mam wrażenie, że to dzieło, które każdy może interpretować wedle swoich doświadczeń oraz obaw, a przy tym zostało rozrysowane starannie i pomysłowo. Graficznie także bardzo mi się spodobał, choć czasami brakowało mi dynamiki, być może przez "nieme" przedstawianie póz, czy ruchu.

Masterpiece. Bardzo filmowa opowieść. Jeśli kiedykolwiek zostanie zekranizowana to Oskar gwarantowany. Chyba najlepsza rzecz jaką przeczytałem w 2023 roku.

Powieść graficzna, która potrafi namieszać w głowie, a główną rolę gra perspektywa z której poznajemy historię.
Myślę, że naprawdę warto sięgnąć po tą pozycję.

Myślę, że naprawdę warto sięgnąć po tą pozycję.

Jeden z najciekawszych komiksów jakie udało mi się przeczytać w życiu. Smutny , wzruszający a zarazem piękny i optymistyczny. Fabuła i kreska znakomita. Czyta się bez przerwy więc uważaj kiedy zaczniesz. Polecam warto mieć na półce taka śliczna książkę.

Na półkach: , , , , , ,

Poruszająca opowieść o życiu człowiek, który żyje tylko co drugi dzień - pozostały czas zajmuje jego druga osobowość, zupełnie różna niż on sam.

Ta powieść to przede wszystkim źródło niezwykłych emocji, jak i refleksji. Po jej przeczytaniu można docenić swoje życie i zrozumieć, że trzeba cieszyć się z każdego dnia, dbać o relacje rodzinne przyjaciół i najbliższych. Mamy tylko jedno życie, które jest krótkie, a dni które zmarnotrawimy nie są już do odzyskania.

Piękna powieść zarówno z uwagi na warstwę graficzną, jak i fabularną.

Jestem daleka od powszechnych zachwytów. Pomysł może ciekawy, realizacja taka sobie. Do przeczytania właściwie na raz, ale niewiele z tego pozostaje na dłużej.

Wow!
to było cudowne
Ten komiks zostawił mnie z takim poczuciem pustki ale jest to wspaniałe uczcie

Po prostu wow

Wow!
to było cudowne
Ten komiks zostawił mnie z takim poczuciem pustki ale jest to wspaniałe uczcie

Po prostu wow

Doskonały! Jeśli czytać komiksy, to tylko takie!

Doskonały! Jeśli czytać komiksy, to tylko takie!

• Komiksy
  • Komiks

Dodaj cytat z książki Dni, których nie znamy