Okładka książki Orwell Pierre Christin, Sebastien Verdier
2020-04-22
2020-04-22
Paweł Łapiński
Orwell

Okładka książki Robert Moses. Ukryty władca Nowego Jorku Olivier Balez, Pierre Christin
Robert Moses. ... Olivier Balez, Pier...
Okładka książki The Future is Waiting Pierre Christin, Jean-Claude Mézières
The Future is ... Pierre Christin, Je...
Okładka książki Memories from the Futures Pierre Christin, Jean-Claude Mézières
Memories from ... Pierre Christin, Je...
Okładka książki Valerian: Wydanie zbiorcze, tom 8 Pierre Christin, Jean-Claude Mézières
Valerian: Wyda... Pierre Christin, Je...

Okładka książki Indyjska włóczęga Alain Ayroles, Juanjo Guarnido
Indyjska włóczęga Alain Ayroles, Juan...
Okładka książki Audubon. Na skrzydłach świata Fabien Grolleau, Jérémie Royer
Audubon. Na sk... Fabien Grolleau, Jé...
Okładka książki Dziennik Anne Frank Ari Folman, David Polonsky
Dziennik Anne ... Ari Folman, David P...

Brat George patrzy

Komiksowa biografia George'a Orwella. Fajnie napisana, super grafika. Nic nie wiedziałam o jego życiu, więc to było fajne streszczenie. Facet miał bardzo intersujące życie. Mam ochotę teraz poznać jego całe życie.

W 70. rocznicę urodzin George'a Orwella (czyli Erica Arthura Blaira) Pierre Christin (scenariusz) i Sébastien Verdier (rysunki) podarowali pisarzowi album biograficzny, akcentujący kluczowe formacyjne momenty z jego życia (dzieciństwo, wchodzenie w dorosłość oraz życie pod pseudonimem).
Ponieważ priorytetem tej narracji uczyniono poglądy polityczne Orwella, biografia nieco tchnie sztucznością - sprawia wrażenie, jakby każdy dialog w jego życiu był deklaracją światopoglądową. Dlatego ważne jest wprowadzenie do tej powieści graficznej (czyt. komiksu) - bez tego czytanie wydaje się pozbawione sensu, podczas gdy warstwa meta jest tu naprawdę bardzo ważna. Bez jej zrozumienia liczne sceny (np. scena płoszenia kota czającego się na ptaki) są niezrozumiałe i wydają się trywialne.
Ciekawym zabiegiem jest zestawienie czarno-białych, realistycznych, bardzo szczegółowych rysunków odnoszących się do poszczególnych etapów życia Orwella (autorstwa wspomnianego już Verdiera) z kolorowymi partiami komiksu, autorstwa różnych rysowników, w których pojawiają się cytaty z wybranych dzieł Orwella.
Dopełnieniem biografii jest ostatni rozdział „Po Orwellu” poświęcony opowieści o tym, jak współcześnie zawłaszczana jest pamięć i spuścizna Orwella przez różne (od lewa do prawa) ugrupowania polityczne. Ten ostatni rozdział, poświęcony spuściźnie Orwella i jego wpływie na czasy współczesne, wydaje się zresztą najciekawszy.
Całości pewnego smaczku dodaje fakt, że sam Orwell komiksów po prostu nie znosił!

1953

„Rok 1984” George’a Orwella jest jedną z moich ulubionych książek. Jednakże moja znajomość reszty jego twórczości ograniczała się wyłącznie do „Folwarku zwierzęcego”. Nie znałem też dokładnie jego biografii. Z ciekawością więc zabrałem się za komiks biograficzny o tym autorze.

Komiks ten stanowi zapis życia Orwella od dzieciństwa aż po śmierć. Akcja rozpoczyna się w czasach, kiedy młody Eric Blair mieszkał ze swoją matką i siostrami w domostwie na prowincji. Ukazane są najważniejsze wydarzenia z jego życia i podkreślone zostaje jak wpłynęły na jego twórczość.

Początek tomu sugeruje, że komiks ten będzie się trochę bawił narracją. Szybko jednak okazuje się, że była to tak naprawdę zmyłka i szybko staje się to dosyć typową opowieścią biograficzną. Na szczęście twórcom udało się wybrać odpowiednie fragmenty z życia pisarza, które pokazują jak ukształtował się jego światopogląd.

Komiks podzielony jest na trzy główne części. Pierwsza i trzecia to tak naprawdę ilustracje do narracji z ramek z tekstem. O wiele lepsza jest druga część, która opowiada historie obrazem.

W tomie często wykorzystywane są fragmenty prac Orwella. Moim zdaniem nie zawsze w sposób udany. Cytaty z „Birmańskich dni” dobrze ilustrują doświadczenia autora w Birmie, ale już fragmenty „Folwarku zwierzęcego” są niepotrzebne. Za to całkiem ciekawe są fragmenty felietonów Orwella ukazujące jego spojrzenie na nawet błahe sprawy. Szczególnie w pamięć zapadła mi jego negatywna opinia o ówczesnym amerykańskim komiksie superbohaterskim.

Za rysunki odpowiada tu przede wszystkim Sebastien Verdier. Jego styl jest dokładny i dosyć sztywny. Jednakże warto zwrócić uwagę, że dochodzi tutaj do pewnej zabawy kolorem – większość kadrów jest czarno-białych, ale część elementów jest podkreślona przez pokolorowanie ich. Czasami też dochodzi do pewnej zmiany stylu, jak chociażby we wspomnieniach Orwella ze szkoły z internatem, co ma zapewne imitować ilustrowane książki dla dzieci.

Pod koniec tomu zawarta jest dosyć rozbudowana notka podkreślająca rolę twórczości Orwella dla rozwoju kultury. Czasami jednak odnosiłem wrażenie, że te odniesienia są bardzo naciągane.

Nie jest to moim zdaniem nic bardzo wybitnego. Laicy w kwestii twórczości i życia Orwella tacy jak ja mogą się sporo dowiedzieć. Również pod względem rysunków jest nieźle. Ogólnie jest to porządny komiks biograficzny.

Bardzo powierzchowna 'biografia', złożona z luźnych migawek, które niewiele mówią o Pisarzu - dziwne dialogi w okopach, łopatologicznie ukazany kaszel, małżeństwo, dziecko, i niemal pominięte powieści-kanony literatury. Lektura dobra dla uczniów maks. 15/16-letnich.

Bardzo dobry komiks biograficzny. Świetnie pokazuje życie Orwella a co za tym idzie wszystko to, co ukształtowało go jako pisarza.

Podoba mi się również kreska!

Podoba mi się również kreska!

Do bólu przeciętny komiks próbujący udawać biografię jednego z najwybitniejszych pisarzy XX wieku. Moim zdaniem jest to swoista obraza dla autora, jak nijaki komiks stara się o nim opowiedzieć.

Na półkach: , , , , , , ,

Biograficzny komiks o autorze „Roku 1984”. Historia Erica Blaira, pochodzącego z angielskiej wyższej klasy średniej, syna urzędnika kolonialnego. Zasadniczy ciąg tej powieści graficznej skomponowany jest z kadrów czarno-białych, czasami z jednym kolorowym akcentem. Zachowana jest chronologia życia pisarza, bardzo ciekawego, z wieloma nietypowymi zakrętami w życiu.
W kolorze inni rysownicy przedstawili (z reguły na dwóch stronach) fragmenty lub w jednym przypadku streszczenie – niestety spoiler – dzieł autora, według kolejności ich powstania. To ciekawy pomysł, albowiem każdy z tych ilustratorów tworzy w zupełnie innym stylu niż Sebastien Verdier, autor rysunków do Orwella.
Jeden obraz to tysiąc słów, co sprawdza się w tym przypadku. Kadry i bardzo dobrze towarzyszący im tekst szczególnie trafnie pokazują te etapy życia pisarza, które uwiecznił w autobiograficznych dziełach, np. „Na dnie w Paryżu i w Londynie” czy „W hołdzie Katalonii”. Pokazują dramat autentycznego i szczerego radykalnego lewicowca w świecie, gdzie z jednej strony triumfują różnej maści faszyści, a z drugiej rzekomo lewicowe partie cynicznie wykorzystują tych, których rzekomo bronią, by się na nich dorobić. Jako jeden z pierwszych twórców związanych z prądami radykalnymi Orwell na własnej skórze odczuł prawdziwą naturę komunizmu, gdy w czasie wojny domowej w Hiszpanii miejscowi działacze tej partii do spółki z wysłannikami radzieckimi zajmowali się przede wszystkim … tępieniem innych organizacji lewicowych, między innymi anarchistów oraz członków POUM, czyli ugrupowania w szeregach którego walczył Orwell. Nota bene świetnie to pokazuje fabularny film Kena Loacha „Ziemia i wolność („Land and Freedom”),opowiadający właśnie o ideowcach z partii Orwella.
Czego w komiksie brakuje – na pewno większej ilości odniesień do „Roku 1984” i „Folwarku zwierzęcego”, czyli jego najbardziej znanych dzieł. No i jest jeden błąd graficzno-scenariuszowy. Gdy Orwell uciekał z Barcelony, rządzili w niej komuniści i nie mógł tam wisieć faszystowski sztandar.
Za to wisienką na torcie okazał się ostatni rozdział – po Orwellu.
Przeczytane w ramach wyzwania sierpniowego – komiks.

W...

Oprócz doświadczeń bojowych i wojennych (później został sierżantem Straży Krajowej w Londynie w czasie II wojny światowej),Pierre Christin w komiksie Orwell pokazuje, jak kształtowała się myśl polityczna pisarza poprzez kontakt z robotnikami i lewicą. Nie dla niego paryskie hotele, woli odkrywać londyńskie doliny społeczne, a nawet spędza kilka nocy w publicznych azylach, gdzie ociera się o skrajne ubóstwo. To co najmniej nonkonformistyczny wybór dla tego wykształconego mężczyzny, którego szykowny akcent zderza się z popularnymi kręgami.

Jedną z największych zalet komiksu Orwell jest sposób, w jaki pokazuje on, jak osobista podróż człowieka wpłynęła na twórczość pisarza. Kilka fragmentów pism Orwella jest zatem umiejętnie zintegrowanych z opowieścią, łatwo rozpoznawalnych przez czytelnika dzięki użyciu innego kroju pisma oraz kolorowych całostronicowych plansz.
Więcej na: https://www.monime.pl/komiks-biograficzny-orwell/

Czytając komiksową biografię Orwella, czy też raczej Erica Blaira, twierdzę, że raczej byśmy się nie dogadali. Co prawda czasy w których żyję drastycznie różnią się od tego czego doświadczył Blair, ale i tak mimo pewnych podobieństw w poglądach, więcej nas dzieli. Z drugiej strony dziś wszystkie opcje polityczne, od lewa do prawa, od liberałów po konserwatystów, wycierają sobie pyski przemyśleniami tego znamienitego pisarza. Bo nie ulega absolutnej żadnej wątpliwości fakt, że Eric Blair, znany szerzej jako George Orwell, był i nadal jest jednym z najlepszych angielskich pisarzy XX wieku.

Choć po namyśle dochodzę do wniosku, ze Orwell był też jasnowidzem, bowiem w swoich pracach przewidział on absurdy mające miejsce w społeczeństwach XXI wieku. Lenin jako obrońca demokracji, Che Guevara jako symbol walki z niesprawiedliwością, Mandela z Pokojową Nagrodą Nobla. Czekać tylko aż Hitler okaże się niewinną ofiarą Nazistów, którzy przybyli z księżyca. Tak. Orwell niewątpliwie przewidział nasze czasy, choć troszkę pomylił się w datach. Żyjemy w okresie gdy stawia się pomniki i promuje wizerunki morderców, na których rękach jest krew tysięcy, jeśli nie milionów, ludzi. A jednocześnie obala pomniki tych, którzy walczyli z niewolnictwem oraz niesprawiedliwością społeczną. Rok 2020 jest tego najlepszym dowodem.

Co do samego komiksu to jest on narysowany i napisany genialnie. Mamy tutaj skrótowe, ale przy tym rzetelne opracowanie życiorysu pisarza. Są nawiązania do jego dzieciństwa, okresu szkolnego oraz wszelkich zawodów jakich się tykał. W tym nawet epizod gdy był bezdomnym włóczęgą. Bardzo ciekawym elementem jest zabawa kolorami. Komiks jest w większości utrzymany w tonacji czarno-białej, jednak są całe strony lub epizody, które zostały pokolorowane. Ma to miejsce najczęściej gdy przytacza się fragmenty z książek oraz publikacji Orwella. W całym albumie znajdziemy też kilka fotografii autora i nader trafne podsumowanie jego spuścizny.

Wydawnictwo Marginesy po raz kolejny dało swoim czytelnikom komiks dopracowany, bogaty i co ważniejsze niebanalny. Z jednej strony to prosta forma przedstawienia młodemu pokoleniu kim był George Orwell, z drugiej zachęca do poznania jego prac i wyrobienia sobie o autorze własnego zdania. Takie komiksy bardzo lubię, a wydawnictwo Marginesy ma ich coraz więcej w swojej ofercie.

Świetna powieść graficzna opisująca pokrótce intrygujące i pełne zwrotów życie Georga Orwella. Biografia jest narysowana czarno-biało, a wtrącenia systematycznie powstających dzieł pisarza są kolorowe. Różnymi czcionkami jest prowadzona narracja co pomaga orientować się kiedy trwa opowieść o życiu, a kiedy wchodzimy w świat wyobrażony.

Zdecydowanie polecam.

Zdecydowanie polecam.