Prezentownik świąteczny. Komiksy

LubimyCzytać LubimyCzytać
08.12.2021

Czas na pomysły na upominki dla miłośników komiksów! Przedstawiamy listę 11 publikacji, które zachwycają swoją oprawą graficzną oraz angażują w opowiadane historie dzięki pracy znanych i nagradzanych scenarzystów. Chcesz kupić trafiony prezent, ale nie masz dużego rozeznania w tym gatunku? Liczysz na to, że pozytywnie zaskoczysz obdarowywanego? Z naszą pomocą jest na to duża szansa!

Prezentownik świąteczny. Komiksy

Prezentownik lubimyczytać.pl. Książka na prezent

Komiksy to nie tylko schematyczne historie o superbohaterach przedstawione za pomocą obrazków. Ich odbiorcami nie są też wyłącznie dzieci i nastolatki. Dziś to angażujące rozbudowane opowiadania, pisane często przez wybitnych twórców, rysowane przez utalentowanych grafików. W albumach pojawiają się fabuły skierowane do starszych, bardziej wymagających czytelników. Na które publikacje warto zwrócić uwagę podczas dokonywania świątecznych zakupów? Skorzystajcie z naszych podpowiedzi!

W ostatnich dniach opublikowaliśmy kilka zestawień ze świątecznymi rekomendacjami. Pierwszy prezentownik dotyczył reportaży, publicystyki i biografii. Drugi poświęciliśmy poezji i literaturze pięknej, trzeci natomiast kryminałom, fantastyce i literaturze obyczajowej. W kolejnym, już ostatnim, przedstawimy publikacje dla młodszych czytelników.

Zachęcamy do zapoznania się z aktualnościami oraz pozostałymi treściami opublikowanymi w naszym serwisie. Koniecznie sprawdźcie również katalog lubimyczytać.pl, znajdziecie w nim mnóstwo pomysłów na idealne podarunki dla najbliższych!

11 książek na prezent pod choinkę 

„Maska. Tom 1”, John Arcudi, Doug Mahnke
Wydawnictwo Non Stop Comics

Pamiętacie film z Jimem Carreyem? Od zera do bohatera, piesek Milo, te sprawy? No to wyobraźcie sobie wariant dziesięciokrotnie bardziej bezkompromisowy, szalony i krwawy. To da wam jakieś wyobrażenie, czego spodziewać się po tym komiksie. Niniejsza edycja to dwa tomy zbierające klasyczną serię (wydane w takim standardzie jak „The Goon”) i nowa odsłona czyli „I Pledge Allegiance to the Mask”. Tom pierwszy zawiera albumy „The Mask”, „The Mask Returns” oraz „The Mask Strikes Back!”.

„Pacjent”, Timothe Le Boucher
Wydawnictwo Non Stop Comics

Dni, których nie znamyTimothe Le Bouchera był prawdopodobnie najlepiej przyjętym komiksem spośród wszystkich wydanych przez Non Stop Comics w 2020 roku. „Pacjent” to kolejne dzieło tego autora - thriller psychologiczny, w którym nic nie jest takie, jakie może się wydawać. Kto dokonał „masakry przy ulicy Kruczej”? Czy odpowiada za nią tajemniczy „mężczyzna w czerni” pojawiający się w snach jedynego ocalałego? A może to tylko reakcja na przeżytą traumę? Wybudzony ze śpiączki Pierre Grimaud podczas wspólnych sesji z doktor Anną Kieffer stara się ustalić, co właściwie wydarzyło się tej feralnej nocy...

„Niespokojny umysł”, Andy Glynne, Salvador Maldonado
Wydawnictwo Słowne

Niezwykła książka graficzna poruszająca temat zdrowia psychicznego nastoletnich osób. Historie w niej zawarte opowiedziane są przez doświadczonych chorobą młodych ludzi. „Niespokojny umysł” łączy siedem prawdziwych historii nastolatków zmagających się z trudami życia – od nieakceptacji siebie do nadużywania narkotyków. Zbiór zadebiutował jako animowany serial dokumentalny emitowany przez brytyjską stację BBC. Każda historia opowiada niezwykle szczerze o problemie i zilustrowana jest w wysmakowany, delikatny sposób. Jest to książka-wsparcie, która ma pomóc młodym ludziom lepiej zrozumieć kwestię zdrowia psychicznego, nauczyć empatii do ludzi zmagających się z zaburzeniami, ale też ma sprawić, żeby każdy nastolatek, który czuje się przytłoczony życiem, mógł znaleźć w niej siebie, mógł znaleźć wsparcie i sposób wyjścia z trudnej sytuacji. Historie uzupełnione są o komentarze i rady specjalistów zajmujących się zdrowiem psychicznym nastolatków.

„Heartstopper”. Tom 1, Alice Oseman
Wydawnictwo Jaguar

Powieść graficzna LGBTQ+ o życiu, miłości i wszystkim, co dzieje się pomiędzy – gratka dla fanów filmu Twój Simon i książek Holly Bourne. Charlie i Nick poznają się w szkole. Charlie był tam prześladowany, ale wreszcie może otwarcie mówić o swojej orientacji. Nick gra w szkolnej drużynie rugby i słyszał trochę o Charliem – chłopaku, który został wyoutowany rok wcześniej – choć nigdy nie miał okazji z nim porozmawiać. Nick i Charlie trafiają na wspólne zajęcia i siadają w jednej ławce. Szybko stają się przyjaciółmi i wkrótce Charlie zakochuje się w Nicku, choć wydaje mu się, że nie ma najmniejszych szans. Obaj mają wspólne pasje, odwiedzają się w domach. Przyjaciele Charliego nie rozumieją: co on widzi w tym potężnym chłopaku z drużyny sportowej? Sam Nick nie do końca rozumie, co się z nim dzieje, ale czuje, że to przy Charliem może być nareszcie sobą. Wreszcie, podczas urodzinowej imprezy kolegi Nicka, dochodzi do przełomu w ich relacji. Charlie zostaje z pytaniem: co się właściwie wydarzyło i czy Nick odwzajemnia jego uczucie?

„Kraina Ruin: Oko za oko”, Derek Laufman
Wydawnictwo Kboom

W Krainie Ruin każdy poszukiwacz dba tylko o siebie. Poznaj Pogo i Reksa, którzy wyruszają na poszukiwanie magicznych artefaktów oraz broni rozsianych po całej krainie. Nasi bohaterowie wraz z nie zawsze wiernymi kompanami muszą uciekać przed bandą podstępnych złoczyńców, zmierzyć się z niebezpiecznymi ropuszymi klanami, przetrwać spotkanie z kamiennymi golemami i powstrzymać katastrofalny koniec świata – a to wszystko podczas poszukiwań największego skarbu, jaki istniał w Krainie Ruin. Rysownik Derek Laufman (Marvel Superhero Adventures) zabiera nas w niezapomnianą podróż przez Krainę Ruin, gdzie Pogo wraz z Reksem przeżywają liczne przygody wśród groźnych przeciwników i kapryśnych przyjaciół!

„God Country”, Donny Cates, Geoff Shaw  i inni
Wydawnictwo Kboom

Dawno temu w zachodniej części Teksasu staruszek Emmett Quinlan umierał na Alzheimera. Jego syn Roy, poza wychowywaniem swojej córki, musiał patrzeć jak jego własny ojciec zmienia się w owładniętego nienawiścią starego potwora. Co gorsza, w ich stronę zmierzała trąba powietrzna, gotowa zniszczyć wszystko, co było ważne dla rodziny Quinlanów. Właśnie ta burza miała przynieść wiele zmian. Bowiem trąba powietrzna nie pochodziła z tego świata… i sprowadziła ze sobą coś wyjątkowego… Emmett Quinlan wyłonił się z gruzów swojego domu ściskając zaczarowany, niezniszczalny, trzy i pół metrowej długości gadający miecz o imieniu Valofax. A póki miał go w dłoni… znów był sobą. Nie miał Alzheimera. Znów pamiętał, jak się nazywa i rozpoznawał twarze najbliższych. Sęk w tym… że ten miecz nie należał do Emmetta. A jego prawowici właściciele nie cofną się przed niczym, żeby go odzyskać… „God Contry” to ciesząca się uznaniem krytyków, bestsellerowa, spektakularna miniseria, opowiadająca o rodzinie, starości i pogodzeniu ze stratą.

„Diuna. Powieść graficzna. Księga I”
Raul Allen, Kevin J. Anderson  i inni
Wydawnictwo Rebis

Nie wolno się bać. Strach zabija duszę. Strach to mała śmierć, a wielkie unicestwienie. Stawię mu czoło… „Diuna” Franka Herberta – arcydzieło science fiction, którego akcja, osadzona w dalekiej przyszłości, rozgrywa się w feudalnym międzygwiezdnym społeczeństwie – to historia Paula Atrydy rozpoczynająca się w chwili, gdy jego rodzina bierze w lenno pustynną planetę Arrakis, jedyne źródło najważniejszej i najcenniejszej substancji w kosmosie. Wydana po raz pierwszy w 1965 roku, a teraz wiernie zaadaptowana na powieść graficzną przez bestsellerowych autorów „New York Timesa” – Briana Herberta, syna Franka, i Kevina J. Andersona – książka ta zgłębia złożone, wielowarstwowe interakcje polityki, religii, ekologii, technologii i ludzkich emocji, podczas gdy siły Imperium walczą ze sobą o kontrolę nad Arrakis. „Diuna”, oszałamiająca mieszanka przygody, mistycyzmu, enwironmentalizmu i polityki, została wizualnie przetworzona przez Raúla Alléna i Patricię Martín, którzy stworzyli wspaniałą fantastyczną opowieść dla nowego pokolenia czytelników.

„Sandman: Preludia i nokturny”, Mike Dringenberg, Neil Gaiman  i inni
Wydawnictwo Egmont Polska

Pierwszy tom jednej z najpopularniejszych i najbardziej uznanych powieści graficznych wszech czasów. „Sandman”, wielokrotnie nagradzane arcydzieło Neila Gaimana, stworzyło nowy standard dojrzałej, literackiej fantastyki we współczesnym komiksie. Seria, zilustrowana przez najwybitniejszych artystów komiksowych, obfituje w nawiązania kulturowe i religioznawcze, a w fabule płynnie przeplatają się wątki współczesne, fikcja, dramaty historyczne i legendy. „Preludia i nokturny” rozpoczynają niezwykłą graficzną sagę, wprowadzając czytelników do mrocznego i zaczarowanego świata snów i koszmarów – domu Morfeusza, Króla Snów, i jego rodu – Nieskończonych. Autorem scenariusza jest pisarz i scenarzysta Neil Gaiman, czternastokrotny zdobywca Nagrody Eisnera, a także laureat licznych nagród literackich, uznawany za jednego z najwybitniejszych pisarzy fantasy i science fiction. Rysunki wykonali wybitni amerykańscy ilustratorzy – Sam Keith („Arkham Asylum: Madness”, „X-Men Unlimited”), Mike Dringenberg („Doom Patrol”, „Doktor Strange”) i Malcolm Jones III („Marvel Comics Presents”).

„Kosz pełen głów”, Joe Hill, Dave Stewart
Wydawnictwo Egmont Polska

Nowość dla wszystkich miłośników horroru i twórczości Joego Hilla! Komiksy z logo Hill House Comics powstały jako efekt współpracy znanego pisarza i syna Stephena Kinga z wydawnictwem DC. W „Koszu pełnym głów” zakochana w młodym policjancie studentka pozna od podszewki pozornie spokojny nadmorski kurort. Wkroczy do świata, gdzie rządzą przemoc i korupcja, lecz to będzie dopiero początek jej podróży w strefę mroku. Walcząc o życie, przekona się, że śmierć nie musi oznaczać przejścia do innego wymiaru... Joe Hill, bardzo popularny amerykański pisarz specjalizujący się w horrorach i mrocznej fantasy („Pudełko w kształcie serca”, „Rogi”), zdobywca dwóch Nagród Brama Stokera. Komiks dla dorosłych.

„Black Hole”, Charles Burns
Wydawnictwo Kultura Gniewu

Komiks legenda. Powstawał przez ponad 10 lat i najpierw ukazywał się w zeszytach. Powstało ich 12, a każdy kolejny wyczekiwany był z coraz większą niecierpliwością, spotykając się stale z uznaniem ze strony krytyków i czytelników. Zanim seria dobiegła końca, jej autor – Charles Burns, miał na koncie wiele nominacji, prestiżowych nagród i uznany został za jednego z najważniejszych twórców komiksów. „Black Hole” to dziejąca się w latach 70. historia grupy nastolatków z Seattle. Szaleje wśród nich dziwna zaraza, która objawia się niezwykłymi, często przerażającymi mutacjami i deformacjami. Plaga dotyka jednak tylko tych, którzy rozpoczęli życie seksualne. Niepokojąca, mroczna atmosfera, niebanalni bohaterowie i artystyczne mistrzostwo Burnsa uczyniły z „Black Hole” jedną z najsłynniejszych powieści graficznych w historii.

„Prosto z piekła”, Eddie Campbell, Alan Moore
Wydawnictwo timof i cisi wspólnicy

120 lat temu narodziła się legenda Kuby Rozpruwacza. 20 lat temu Alan Moore i Eddie Campbell postanowili opowiedzieć ją po swojemu. 10 lat temu ukazało się zbiorcze wydanie tej opowieści. Od tego roku dostępna jest również polskim przekładzie. „Prosto z piekła” to historia Kuby Rozpruwacza, prawdopodobnie najbardziej znanego seryjnego mordercy w historii. „Janko Rozpruwacz”, „Jack emboweler” (jak pisano o nim w „Kurjerze Codziennym” w 1888 r.) zyskał swą niesławę morderstwami pięciu prostytutek na londyńskim East Endzie. Czy tamte wydarzenia były preludium do krwawego XX wieku? Prawie sto lat później angielski scenarzysta komiksowy Alan Moore, odczuwający potrzebę oderwania się od klasycznego komiksu, postanowił zestawić fakty i mity o morderstwach w Whitechapel w formie powieści graficznej, przygotowując się do tego ze skrupulatnością naukowca. Moore mówi o swojej pracy: „Wierzę, że jeżeli wgryziesz się w historię wystarczająco mocno, jeżeli tniesz precyzyjnie, uporczywie i postępujesz metodycznie, wtedy jesteś w stanie nie tylko pokazać wewnętrzny mechanizm rzeczy, ale również i ich sens...”. Rzeczywiście – przemyślany i trzymający w napięciu scenariusz Moore’a i dynamiczna oprawa graficzna Eddiego Campbella porywają czytelnika w podróż w czasie, po powrocie z której trzeba będzie raz jeszcze zadać sobie pytanie o to, co na tym świecie jest prawdziwe, a co fałszywe.

[dpp]


komentarze [4]

Sortuj:
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
I3althazar 13.12.2021 08:20
Czytelnik

Ja akurat mam problem z "Prosto z Piekła" - jak zresztą z większością komiksów Moore'a. Jego scenariusze są wyjątkowe i wartościowe i tego nigdy nie kwestionowałem. Ale są przy tym bardzo złożone i skomplikowane. A niestety grafika w jego komiksach skutecznie utrudnia odbiór tej poplątanej niczym najmisterniejsza sieć pajęcza fabuły. Tak było w "V jak Vendetta", tak jest i...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Outsider 09.12.2021 10:39
Czytelnik

Do tej pory komiksy mnie nie interesowały, wraz z przekroczeniem określonego progu wiekowego wydawało mi się, że ta forma nie ma wiele ciekawego do zaofreowania dorosłym. Powyższe propozycje udowadniają, że byłem w błędzie i należy się tym zainteresować.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Horży 08.12.2021 20:10
Czytelnik

Fajne, naprawdę fajne zestawienie. Must have: Sandman, Prosto z piekła i God Country.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
LubimyCzytać 08.12.2021 16:01
Administrator

Zapraszamy do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post