Wuj krasnolud, Pani Strach i Pan Złość

Okładka książki Wuj krasnolud, Pani Strach i Pan Złość Kuba Sosnowski
Okładka książki Wuj krasnolud, Pani Strach i Pan Złość
Kuba Sosnowski Wydawnictwo: Solis Cykl: Wuj krasnolud (tom 2) Seria: Wuj krasnolud fantasy, science fiction
Wuj krasnolud (tom 2)
Wuj krasnolud
Solis
2020-11-25
2020-11-25
wuj krasnolud krasnolud książka dla dzieci urbanfantasy urban fantasy fantasy fantastyka seria wuj krasnolud legendy legenda flamingi

Często się zdarza, że mało znane wydawnictwo ma w swojej ofercie niezwykłe utwory, o czym często się przekonuję, zwłaszcza w przypadku literatury dziecięcej. Wiedziona tą myślą sięgnęłam po „Wuja Krasnoluda, Panią Strach i Pana Złość” Kuby Sosnowskiego, by przekonać się, czy niesie ona jakieś szczególne treści. Książka jest dedykowana dzieciom od dziewiątego roku życia i może się spodobać wielbicielom fantastyki, czarów i magicznych światów.
Emka jest zwyczajną dziewczynką, która chodzi do szkoły, ma tam przyjaciół, a w domu typowe dziecięce problemy. To, co ją wyróżnia, to tajemniczy wuj Karol, który charakteryzuje się niskim wzrostem i bujną brodą oraz nieprzeciętna siłą. Własny topór noszony na plecach też nie należy do typowych akcesoriów dziewięciolatki. W każdym razie zdarza się jej mieć styczność z magicznymi artefaktami i postaciami. Tym razem musi sobie poradzić z dwoma skałami: Panią Strach i Panem Złość, które sycąc się tymi emocjami od ludzi, stają się coraz potężniejsze i starają się przejąć kontrolę nad wszystkim. Dziewczynka w towarzystwie wuja, nowego kolegi z klasy oraz Mistrza Marcela wędrują po świecie realnym i magicznym, by powstrzymać dwie żądne władzy skały.
To bardzo dynamiczna opowieść, w której dość dużo się dzieje. Bohaterowie spotykają się z postaciami z polskich legend oraz całkiem nieznanymi stworzeniami, na każdym kroku pomagają potrzebującym, zyskując ich przychylność, która przydaje się potem w wypełnianiu misji. Książka ma zachęcać do zabawy wyobraźnią i wybierania prawdziwych przyjaźni zamiast wirtualnych. Zwraca uwagę na to, że pomiędzy ludźmi jest bardzo dużo złości i nieprzyjaznych uczuć, przez które ogólna ilość zła na świecie jest bardzo wielka. Uczy poniekąd, jak radzić sobie ze strachem. Przedstawia egoizm jako cechę szalenie destrukcyjną i pokazuje konsekwencje patrzenia nie dalej niż na czubek własnego nosa.
Niestety, nie jest książką porywającą. Nie do końca umiem stwierdzić, czemu tak się dzieje. Gdzieś zabrakło w tej opowieści autentyczności, może spójności, może jasnego przesłania. A najbardziej chyba emocji. Bohaterowie książki są przewidywalni, jednowymiarowi, a myślę, że nawet w książce dla dzieci można pokazać trochę świata w odcieniach szarości, nie tylko czarno – białego. Widać też redakcyjne niedociągnięcia. Tym niemniej Wuj Krasnolud pobudza wyobraźnię, zachęca do pomagania potrzebującym i opowiada o niebezpiecznej, dynamicznej przygodzie, a więc ma sporo plusów. Zaliczyć do nich trzeba również nieliczne, ale ciekawe ilustracje. Generalnie pomysł tej opowieści jest intrygujący, jednak warto go dopracować w następnej części, która, sądząc po zakończeniu, zapewne się pojawi.

#488 - Wuj Krasnolud, Pani Strach i Pan Złość - Jakub Sosnowski - Wydawnictwo SOLIS Andrzej Koper
#48/52/2021

Książka ma 168 stron, swoją premierę miała dnia 25.11.2020 roku, jest to fantastyka dla dzieci.

Bardzo cenię książki dla dzieci, z których płynie wartość.

Dodatkowa jej zaleta to oczywiście magiczne światy, które współistnieją przy naszym, rzeczywistym.

Książkę wzbogaca kilka ilustracji.

Jej bohaterem jest Krasnolud Karol, który mieszka razem z Emilką i jej rodzicami. Jest on odważny, ale i ma swoje różne humorki.

O samych przygodach przeczytajcie koniecznie sami. Polecam.

Dziękuję serdecznie za książkę, a już jutro pojawi się recenzja kolejnej - pierwszej części. Zaczęłyśmy czytać z Ewą od drugiego jej tomu.

#48/52/2021

Bardzo cenię książki dla dzieci, z których płynie wartość.

Książkę...

[ RECENZJA ]
Kuba Sosnowski "Wuj Krasnolud. Pani Strach i Pan Złość".
Wyd. Solid

W każdej bajce znajdzie się ciemny charakter, który pragnie przejąć władzę nad światem i zniszczyć wszelkie dobro. Taki sam scenariusz przedstawia się w książce Kuby Sosnowskiego "Wuj Krasnolud. Pani Strach i Pan Złość".
Emka wraz ze swym wujem Krasnoludem codziennie wyrusza w poszukiwaniu nowych przygód.
Tym razem przez Bramę Opowieści wydostaje się kamień. Świat fantazji sprawia, że dzięki się on na dwie części. Panią Strach i Pana Złość. Dzięki szerzącemu się wszędzie złu, rosną w siłę. Karmią się tym, co negatywne i dążą do objęcia władzy.
Poprzez kolejny wir przygód i magiczne miejsca, Emka ze swym opiekunem walczą z wrogiem, pomagając innym. Tylko dzięki uporowi, sprytowi i dobro, którym dzielą się z każdym napotkanym na swej drodze, udaje im się przywrócić światu równowagę.
Opowieść fantazy idealna zarówno dla młodego czytelnika, jak i dorosłego. Książka porusza ważne kwestie, które każdy powinien znać na codzień. Przyjaźń, pomoc innym, wzajemny szacunek, akceptacja niepełnosprawności, dbanie o przyrodę i dążenie do prawdy.
Książka, młodego czytelnika przenosi w świat fantazji, a dorosłemu pokazuje jak ważny jest dla dziecka czas dzieciństwa.
Czuję się w obowiązku wrócić do pierwszej części i poznać historię Bramy Opowieści....

[ RECENZJA ]
Kuba Sosnowski "Wuj Krasnolud. Pani Strach i Pan Złość".
Wyd. Solid

Emka wraz ze swym wujem Krasnoludem codziennie wyrusza w...

Poznajcie Krasnoluda Karola który mieszka z Emką i jej rodzicami. Krasnoluda cechuje odwaga, w razie zagrożenia zawsze ma ze sobą swój topór. Wuj również jest bardzo humorzasty, ale to zachowanie leży w naturze Krasnoludów. Emka w szkole poznaje nowego kolegę z którym się zaprzyjaźnia. Wuj Karol pokazuje dziewczynce pewnego dnia magiczną przyczepę cyrkową Mistrza Marcela. Podczas wizyty 10-letnia Emka wyrusza w podróż po fantastycznym świecie magicznych zwierząt. Wpada na rozgadane ale bardzo kłótliwe flamingi, których jest ciekawa. Jednakże Emka nie zdaje sobie sprawy jaką ważną rolę odegrają one w tej historii.
Jednocześnie akcja dzieje się w polskich miastach i magicznych krainach.

Książka ta otwiera nas na różne magiczne światy które współistnieją przy naszym rzeczywistym. Dlatego pewnie zastanawia was jak podróżować między światami? Zwyczajnie! Można pociągiem lecz o wiele ciekawszy jest lot na różowej chmurce lub smoku
Całość na https://czytamdlaprzyjemnosci.pl/2021/01/14-21-wuj-krasnolud-pani-strach-i-pan-zlosc-kuba-sosnowski/

Naszą rodzinną przygodę z serią książek o Wuju krasnoludzie rozpoczęliśmy właśnie od "Wuja krasnoluda, Pani Strach i Pana Złość". Skończyliśmy lekturę w trzy wieczory. Co najważniejsze, córeczka i synek nie mogli się doczekać chwili, gdy siadaliśmy do książki Kuby Sosnowskiego. A po zakończeniu przygód Emki, Karola, Huberta i Mistrza Marcela, kupiliśmy pierwszą część serii.

Z niecierpliwością czekamy na kolejne przygody krasnoluda i dzieci. Gorąco polecamy zakup wszystkim świadomym rodzicom, którzy szukają książki z wartościami.

• Dziecięce
  • Czytane dzieciom