Wuj Krasnolud i Brama Opowieści

Okładka książki Wuj Krasnolud i Brama Opowieści Kuba Sosnowski
Okładka książki Wuj Krasnolud i Brama Opowieści
Kuba Sosnowski Wydawnictwo: Solis Cykl: Wuj krasnolud (tom 1) Seria: Wuj krasnolud fantasy, science fiction
Wuj krasnolud (tom 1)
Wuj krasnolud
Solis
2019-04-15
2019-04-15

Czytacie bajki? Dzisiaj dla odmiany przychodzę do Was z książką Jakuba Sosnowskiego "Wuj Krasnolud i Brama Opowieści".
Co mogę o niej powiedzieć? Otóż to zaskakująco fajnie napisana powieść czy raczej bajka dla dzieci, ale tych trochę starszych. Są tu opisane przygody dziesięcioletniej dziewczynki ze współczesnych czasów, która razem ze swoim wujem Krasnoludem lata na smokach, szuka złota w piwnicy, spotyka rożne stwory, chodzi do szkoły, a nawet uwalnia porwanych rodziców. Jest tu przeplatanie dziecięcej wyobraźni z realnym życiem dorosłych.
W sprytny sposób autor przemycił kilka nauk dla dzieci: jak dbać o środowisko, nie dokuczać innym. Taka " prawdziwa bajka" na pewno spodoba się dzieciom.
Dla mnie 9.

Kuba Sosnowski opowiada bajki jak najlepszy bajarz i porywa nas w wir zwariowanej przygody. Książka "Wuj Krasnolud" to przygodowa fantastyka dla młodzieży, w której znajdziecie pełen pakiet fantastycznych stworów m.in. smoki, krwiożercze syreny, nimfy wodne, widźmy czy gobliny. Akcja jest wartka, suto doprawiona magią i odrobiną niebezpieczeństwa. Autor pod warstwą przygodową przemyca kilka ciekawych elementów, które mogą dać młodzieży do myślenia np. zmory powstające ze smogu, rosnące w siłę wraz ze wzrostem zanieczyszczenia środowiska czy inne wywodzące się z nieczytania 😀

Nie jest to wybitna literatura fantasy i myślę, że nie miała nią być. Przypomina raczej bajki opowiadane przez mamę czy babcie, bez zbędnych ubarwień czy bogatych opisów za to z prostą, dynamiczną fabułą przez którą opowiadający przeprowadza nas krok po kroku. Bawi, odpręża i pobudza wyobraźnię. Nic mi więcej nie trzeba.

Jeśli szukacie dla siebie i swoich dzieci historii w starym stylu, to „Wuj Krasnolud” jest dla Was

Większość dorosłych osób, z którymi miałem okazję w swoim życiu rozmawiać, bardzo pozytywnie wspomina czasy swojego dzieciństwa. Kojarzą im się one ze świetną zabawą, okresem niczym nieograniczonej wolności. Niestety, po latach dojrzewamy i często odrzucamy swoje wewnętrzne dziecko, nie wiedząc jak wiele tracimy. Niedawno przekonałem się o tym, czytając nową książkę autorstwa Jakuba Sosnowskiego, która przypomniała mi, że czasami warto wrócić do szczenięcych lat i choćby przez krótki czas znów poczuć się jak małolat.

Mała dziewczynka Emka prowadziła spokojne życie u boku swoich rodziców, nie wiedziała jednak, że niebawem jej świat wywróci się do góry nogami, gdy w jej domu zjawi się nieznany jej dotąd wuj. Nie żaden zwykły wuj, gdyż Karol jest… krasnoludem! Przed bohaterką otworzy się zupełnie nowa rzeczywistość, rzeczywistość którą są w stanie w pełni docenić jedynie dzieci i fantastyczne istoty, a wraz z zanurzeniem się w tę sferę czeka ją niezwykła przygoda.

Autor zabiera czytelnika w podróż, w trakcie której rozwiązujemy zagadki, odszukujemy magiczne artefakty, spotykamy syreny, nimfy, smoki oraz inne magiczne stworzenia, a zabawa w trakcie lektury jest naprawdę przednia! Choć historia zaczyna się spokojnie i zwyczajnie, to bardzo szybko nas wciąga i niemal od pierwszych stron czujemy się jej częścią.

Główna bohaterka Emka, to dziewczyna o wielkiej wyobraźni, otwarta na poznawanie otaczającej ją rzeczywistości, optymistka, która potrafi w niemal każdej sytuacji dostrzec jakieś pozytywy. Z kolei jej wuj Karol, to niewysoki, brodaty krasnolud, zapalony poszukiwacz złota, zawsze chętny do poszerzania horyzontów swojej siostrzenicy, a gdy trzeba także wielki wojownik. Poza tym pojawiają się również Mama i Tata, którzy odgrywają bardzo ważną rolę w tej historii.

„Wuj Krasnolud i Brama Opowieści” to książka, przy której świetnie będzie bawić się cała rodzina i gorąco zachęcam by rodzice zasiedli do lektury ze swoimi dziećmi. Tytuł ten bowiem nie tylko bawi, ale również uczy nas odpowiedzialności, dbania o naszych najbliższych, a przede wszystkim o otaczający nas świat. Autor uświadamia nam również starszym czytelnikom, że naprawdę warto kultywować w sobie wewnętrzne dziecko, ciesząc się prostymi rzeczami, a nie tylko siedzieć w mediach społecznościowych, zapatrzeni w smartfony, komputery i telewizory.

Jeden z tytułów wydawnictwa Solis, to idealna pozycja dla Was dzieciaki oraz dla Was rodzice. Poznajcie historię, w której nie brakuje akcji, zagadek do rozwiązania, a nawet momentów trzymających w napięciu. Co więcej, ta dopracowana do ostatnich detali opowieść zostawia nas z zaskakującym zakończeniem, więc w jej kontynuacji możemy z pewnością spodziewać się kolejnych oryginalnych pomysłów, którymi zachwyci się cała rodzina!

#490 - Wuj Krasnolud i Brama Opowieści - Jakub Sosnowski - Wuj krasnolud - Wydawnictwo SOLIS Andrzej Koper
#50/52/2021

Książka ma 142 strony, swoją premierę miała dnia 15.04.2019 roku i jest to fantastyka dla dzieci. Jest to tom 1 cyklu Wuj Krasnolud.

W tej książce poznajemy historię Emilki, która ma wujka Krasnoluda.

Autor doskonale pobudza wyobraźnię dzieci i dorosłych, gdyż razem z Emilką przeżywamy ciekawe i magiczne przygody.

W książce pojawiają się także odniesienia do wartości, do tego, że warto pomagać innym, a dobro wraca.

To była dla mnie i dla Ewy wielka przyjemność czytać te książki, za co serdecznie dziękujemy. <3

#50/52/2021

W tej książce poznajemy historię Emilki, która ma wujka Krasnoluda.

Autor doskonale pobudza wyobraźnię dzieci i...

Tak to już jest w baśniach, że wizyta niespodziewanego gościa najczęściej zwiastuje kłopoty albo przygodę. Nie inaczej było wtedy, gdy w domu 10-letniej Emki pojawił się wuj. Warto wspomnieć, że nie był to taki zwykły wujek, a Wuj Karol, który jest… krasnoludem. I nie są to żadne żarty! Karol był niskiego wzrostu, miał długą brodę i podkręcone wąsy, wielki topór oraz niezwykłą umiejętność wyczuwania ukrytych skarbów i bogactw. I to właśnie przez ten niecodzienny dar rozpoczęła się niewiarygodna przygoda Emki i jej Wuja!

Gdy wujek Karol rozpoczął poszukiwania skarbu w piwnicy rodziców Emki, dokopał się do tunelu, prowadzącego wprost do siedziby złośliwych i niezbyt mądrych subgoblinów. W połączeniu z kilkoma zbiegami okoliczności doprowadziło to do… zniknięcia Mamy i Taty Emki. Dziewczynka i dzielny Krasnolud postanowili odszukać porwanych rodziców, jednak okazało się, że zadanie to wcale nie jest proste. Musieli zdobyć trzy artefakty, stawić czoła syrenom, a nawet rozwiązać zagadkę, którą przygotował dla nich sam sfinks! Czy podołają czekającym ich wyzwaniom? I czy uda im się uratować Mamę i Tatę głównej bohaterki? Sięgnijcie po książkę „Wuj Krasnolud i Brama Opowieści” i sprawdźcie sami!

Kuba Sosnowski stworzył niezwykłą baśń, w której poznacie odważnego, choć dość nieokrzesanego krasnoluda. Wspólnie z Emką, swoją siostrzenicą ruszy on w poszukiwania rodziców dziewczynki. Odwiedzą Bezimienną Guślarkę, która doradzi im, jak uratować zaginionych. Co ciekawe, fantazyjny świat opowieści jest tu bardzo dynamiczny, gdyż Emka swoją wyobraźnią może wpływać na otaczającą ją rzeczywistość. Niewielu autorów decyduje się na taki zabieg, a szkoda! Taka konstrukcja sprawia, że dzieci chętniej sięgają po zabawę fantazją i dłużej korzystają z jej nieograniczonych możliwości.

Warto zwrócić uwagę, że „Wuj Krasnolud i Brama Opowieści” to baśń osadzona we współczesnych czasach. Co więcej, autor wykorzystał te realia do nadania treści wartościowego przekazu. Przygody Wuja Karola i małej Emki są pretekstem do poruszenia różnych, niejednokrotnie niełatwych tematów. Czytelnicy przyjrzą się problemowi nękania słabszych uczniów przez szkolnych łobuzów. Zastanowią się także z głównymi bohaterami nad narastającym problemem zanieczyszczenia środowiska. Spotkanie Emki i Krasnoluda ze spalinowcami będzie świetną okazją do refleksji nad uciążliwością smogu i nadmierną emisją spalin. Co jednak najważniejsze, wszystkie przygody, prowadzące do tytułowej Bramy Opowieści będą dla młodych czytelników doskonałym przykładem, że dobre serce, szlachetnie intencje i troska o bliźnich zawsze prowadzi do czegoś wartościowego.

„Wuj Krasnolud i Brama Opowieści” to w mojej opinii ciekawa i warta uwagi książka dla czytelników od 9. roku życia. Połączenie współczesności ze światem postaci fantastycznych oraz pełne ważnego przekazu treści zdecydowanie są dużym plusem tej opowieści. Pewien niedosyt pozostawiły we mnie ilustracje. Baśnie stwarzają ogromne pole do popisu dla grafików, jednak tu obrazki zdecydowanie nie pasowały mi do grupy docelowej. Są dość proste i wydają się być odrobinę zbyt infantylne w stosunku do wieku potencjalnych odbiorców. Myślę jednak, że ten mankament blaknie przy interesującej fabule, pełnej ciekawych bohaterów i zaskakujących zwrotów akcji. Polecam Wam przygody Emki i Wuja Krasnoluda. Sama chętnie sięgnę po kolejną część ich perypetii.
Czytelnicze Podwórko

“Wuj Krasnolud i Brama Opowieści” to poznajemy historię Emki, która ma wuja. Ale to nie taki zwykły wujek, bo jest krasnoludem. I dzięki temu, że poznaje Karola, dziewczynka zaczyna przeżywać ciekawe przygody, np. będzie latać na smokach, czy też będzie musiała znaleźć tytułową Bramę Opowieści.

I powiem Wam, że świetnie bawiłam się przy tej książce. Fajnie było przez chwilę wrócił do świata dziecięcych marzeń i przygód. Poza tym “Wuj Krasnolud” pokazuję, że warto pomagać innym, bo kiedyś to dobro do nas wróci. Również pobudzi wyobraźnię u dzieci.

Mam nadzieję, że za parę lat historia Emki spodoba się Antkowi, tak samo jak mi. A ja jestem ciekawa jakie są dalsze losy Emki, bo “Wuj Krasnolud i Brama Opowieści” to pierwszy tom przygód dziewczynki i jej wuja, kolejny to “Wuj Krasnolud, Pani Stach i Pan Złość”

I powiem Wam, że świetnie bawiłam się przy tej książce. Fajnie było przez...

„(…)Zobaczyła wielką, rudą brodę, sterczące prosto na boki grube wąsiska, skórzane spodnie, śmieszną, długą, zieloną koszulę, którą przecinał gruby, skórzany pas z wielgachną klamrą oraz wielki, lśniący topór”. Tak mniej więcej wygląda wujek dziesięcioletniej Emki, którego dziewczynka poznaje wracając pewnego dnia ze szkoły. Już sam ten opis sprawił, że razem z moją dziewięciolatką zastygłyśmy w oczekiwaniu na ciąg dalszy. A co najważniejsze – wuj jest krasnoludem i prawie dorównuje Emce wzrostem. Jest jednak niesamowity i jakże inny od jej ułożonej rodziny! Siorbie podczas jedzenia, nie używa sztućców, śpi kiedy i gdzie chce, kopie w piwnicy szukając złota, a przede wszystkim – zapewnia swojej siostrzenicy moc niezapomnianych wrażeń. Przed Wami pierwsza część przygód wuja Karola i Emki, od których nie będziecie mogli się oderwać. Postacie bohaterów stanowią prawdziwy kontrast; rażą czytelnicze oczy, a jednocześnie ożywają w wyobraźni: twardo stąpająca po ziemi, odpowiedzialna, zdystansowana i dojrzała jak na swój wiek Emka oraz szalony, spontaniczny, wybuchowy, kompletnie nieodpowiedzialny wuj, który uwielbia swoją siostrzenicę i zapewni jej fascynujące przygody. To dzięki niemu nasza bohaterka pozna zamieszkujące miejskie podziemia subgobliny, poleci na oswojonym smoku, a kiedy okaże się, że jej rodzice w tajemniczy sposób zniknęli – razem wyruszą w podróż, której głównym celem będzie sprowadzenie ich do domu. Zadanie nie będzie łatwe, gdyż mama i tata znajdują się w rzeczywistości ze swojego dzieciństwa, a żeby tam dotrzeć – wuj Karol i Emka będą potrzebowali kilku konkretnych składników. Tak naprawdę dopiero tutaj zaczyna się prawdziwa, najciekawsza ze wszystkich przygoda, podczas której zarówno wuj Krasnolud jak i Emka będą musieli wykazać się odwagą, bystrością umysłu, kreatywnością, siłą oraz…dobrocią, empatią i umiejętnością współczucia. Będą musieli mieć szeroko otwarte oczy na całą realistyczną i fantastyczną rzeczywistość. No i muszą wystrzegać się stalinowców, głupolików i wredniaków. A na końcu…na końcu poznają czym/lub kim jest tytułowa Brama Opowieści i jaki jest jej cel.
Historia jest świetna i bardzo, bardzo wciągająca. Mimo stosunkowo niewielkiej ilości dialogów akcja toczy się szybko i dzieje się tyle, że czytelnik odwracając kolejne strony zachłystuje się wydarzeniami, które następują jedno po drugim, a ilość fantastycznych postaci występujących w książce zapiera dech.
Sama książka ukazana nakładem Wydawnictwa Solis jest niewielka. Ma miękkie okładki, więc wspaniale nada się na ukrycie w plecaku. Są czasem takie sytuacje, że my bardzo, ale to bardzo doceniamy książki, które można wcisnąć wszędzie. Mnóstwo tekstu do odkrycia i…prawdziwa przygoda, zwłaszcza dla dzieciaków samodzielnie już czytających. Nieliczne czarno-białe ilustracje, a na końcu słowniczek pojęć – nie tylko trudniejszych, ale tych ciekawych i potrzebnych. Ten słowniczek to prawdziwa perełka według nas. Chłonąc kolejne rozdziały uczymy się wrażliwości na świat i uświadamiamy sobie, iż dziecięca wiara w baśnie jest czymś tak wyjątkowym, co trzeba pielęgnować przez całe życie. Ciepła, wspaniała lektura, którą polecamy małym, większym i całkiem dużym! Na toporek ciotki Matyldy – niech czytają, bo będzie ciąg dalszy!

Po "Wuja krasnoluda i Bramę Opowieści" sięgnęliśmy po przeczytaniu "Wuja krasnoluda, Pani Strach i Pana Złość" (książkę skończyliśmy w 3 wieczory, córka i syn nie mogli doczekać się chwili wspólnej lektury). Rewelacyjna pozycja dla dzieci, którym rodzice szukają książek przekazujących szlachetne wartości. Gorąco polecamy całą serię i czekamy na dalsze przygody. Najwyższa ocena.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Na półkach: , , , , , , ,

Dzisiaj będzie coś dla naszych najmłodszych :) Coś w sam raz na wakacje, podróż i na wspaniałą zabawę :)

Nie tylko ja czytam książki, ale także staram się zarażać swoją pasją moje dzieci. Póki czytam im sama jest to bardzo łatwe. Starsza córka, nawet mówi, że nie może się doczekać aż sama zacznie czytać. Bardzo mnie cieszy ten fakt, ale póki co czytam im ja.
Ostatnio wpadła nam do rąk książka Wuj Krasnolud i Brama Opowieści Kuba Sosnowski​.
Mimo, że jest to książka przeznaczona dla nieco starszego dziecka, moje dziewczyny, co chwila prosiły o kolejny rozdział. Ja sama przy czytaniu im tej bajki, byłam ciekawa dalszych losów głównej bohaterki i przyznam szczerze, zostałam wciągnięta w świat smoków i subgoblinów :)
Główną bohaterką jest tu Emka, dziesięcioletnia dziewczynka, której wujkiem jest prawdziwy Krasnolud. Zjawia się pewnego razu w jej domu po wielu latach nieobecności i zamieszkuje z całą rodziną.
Oboje przeżywają niesamowite i dość dziwne przygody. Poznamy tu bohaterów, którzy ożyją dzięki naszej wyobraźni, a będą oni ma bardzo pomocni, by uratować rodziców Emki, którzy w tej bajce są idealnym wręcz przykładem życia bez dziecięcej wyobraźni.

Ta bajka uczy dzieci takich wartości jakimi są przyjaźń, dobroć i pomoc innym. Pokazuje nam świat oczami dziecka. Przypomina nam, że my sami jeszcze do niedawna wierzyliśmy w magiczne moce, czarownice, elfy i smoki.
Ta książka pomaga rozwijać wyobraźnie. Autor pragnął przekazać nam, że nawet my dorośli powinniśmy dalej mieć w sobie coś z dziecka i pielęgnować tą dziecinność w sobie, a nie o niej zapominać. Powinniśmy zauważać te dziury w piwnicy, którędy dostają się do nas subgobliny :)
Polecamy tę bajkę dla rodziców, którzy pragną dla dziecka niezwykłej przygody, rozbudzenia wyobraźni i przeżycia niesamowitych wrażeń. Jesteście gotowi na przygodę z Wujem Krasnoludem? Przekroczycie z nami Bramę Opowieści ? Serdecznie zapraszamy <3
My będziemy czytać tę bajkę już drugi raz.
Ta książka spełnia podstawowe zasady książek dla dzieci. Można przy niej miło spędzić czas, bawić się, ale także porusza wyobraźnią i uczy:)
Wuj krasnolud​

Ostatnio...

Błyskotliwie napisana powieść dla dzieci, które uwielbiają korzystać z wyobraźni :) Krasnoludy, elfy, przedziwne miejsca, mnóstwo przygód i barwne dialogi - tak w skrócie można by streścić "Wuja Krasnoluda". Dawno się tak nie bawiłam podczas lektury, tym bardziej, że książkę czytałam z przeszczęśliwym dzieckiem, które z wypiekami na twarzy słuchało opowieści o sympatycznym wuju, nie ruszającym się nigdzie bez ostrego toporka :)

• Mój patronat medialny
  • Zapisana w zeszytku