Soothsayer
83-86868-61-9
Psioro

Ośmioletnią Penelopę Bailey ścigają łowcy nagród z całej Galaktyki i wysłannicy potężnej Demokracji. Zdolności Penelopy - posiadającej dar przewidywania przyszłości - dla jednych są środkiem do zdobycia bogactwa, dla innych władzy. Małej zalęknionej dziewczynce, spragnionej miłości, stara się pomóc Mysz, kobieta samotna, trochę zgorzkniała, dawna agentka demokracji.

Morgoth | 2013-07-20
Przeczytana: 16 lipca 2013

8-latka znaleziona gdzieś na końcu wszechświata okazuje się byc celem polowania stada najgroźniejszych płatnych morderców w galaktyce... Ledwo dotarłem do połowy tej książki (pierwsza tego autora jaka wpadła mi w ręce) a już polubiłem pana Resnicka i jego zwięzły, konkretny i krwisty styl. Gdyby jeszcze nie zajeżdżało tak mocno westernem byłoby arcydzieło.

malynosorozec | 2016-10-11
Przeczytana: 11 października 2016

„Podstawowym obowiązkiem władzy jest chronienie siebie, a podstawowym instynktem silnych pożeranie słabych” [1]

„Wróżbiarka”, „Wyrocznia” („Wyrok Na Wyrocznię”), „Prorokini” – trylogia, której autorem jest Mike Resnick opowiada o osobie, do której w różnych etapach życia odnoszą się te przydomki.
Penelopa Bailey jest najbardziej poszukiwaną istota w galaktyce. Potrafi widzieć przyszłość – tak myślą łowcy nagród, którzy wyruszają w pogoń za ośmioletnią dziewczynką. Prawda jest jednak bardziej skomplikowana i w tą prawdę wierzy jedynie jeden człowiek, który uważa, że Penelopa stanowi największe zagrożenie, z jakim kiedykolwiek zetknęła się ludzkość.
To tom pierwszy – ośmiolatka, która w towarzystwie swojej obrończyni ucieka przez Wewnętrzną Granicę Galaktyki. Jej droga usłana jest trupami, w miarę upływu czasu jej możliwości stają się większe. „Wróżbiarka” jest najlepszą częścią cyklu, przypominającą skrzyżowanie dzikiego zachodu z science-fiction. Mamy Gigantów (jak określa ich...

Wiedźma | 2010-09-07
Przeczytana: maj 2005

Cała historia Penelopy wywarła na mnie ogromne wrażenie i mimo że leżałam wtedy w szpitalu i powinnam spać ile wlezie, żeby jak najszybciej minął mi czas, to ja siedziałam i czytałam dzieje tej dziewczynki. Razem z nią uciekałam przed agentami, próbowałam pozyskać przyjaźń Myszy, bałam się Lodziarza (którego oprócz tego obdarzyłam specjalną sympatią).
Zdawałam sobie również sprawę, jak z małej i przerażonej dziewczynki powoli staje się osobą w pełni świadomą swojego przekleństwa, które zaczęła zmieniać w dar.

"Wróżbiarka" nie stanowiła dla mnie pierwszego zetknięcia się z literaturą Resnicka, więc liczne dialogi oraz specyficzne imiona postaci nie dziwiły mnie aż tak bardzo. Nie ukrywam jednak, że styl tego autora ma w sobie coś wyjątkowego i niecodziennego. Zwraca on szczególną uwagę na relacje między bohaterami, a opisy stanowią niejako dodatek do barwnych postaci.

Temptation | 2015-05-27

Ta książka jest dla mnie jest arcydziełem, ze względu na wrażenie które pozostawiła. Wciągnęła mnie do swego świata i naprawdę poruszyła.
Cała seria ma specyficzny klimat, taki trochę westernowy, który nie każdemu przypadnie do gustu (ten klimat bywa też w innych książkach Resnicka np. Santiago).

Serenity | 2016-05-05
Przeczytana: 05 maja 2016

Lekka, zajmująca historyjka SF. Bez nudnych opisów i technicznych szczegółów, za to z kilkoma fajnymi pomysłami na kosmitów. Dobrze oddane charaktery postaci - albo się je lubi albo nie, rzadko jest miejsce na obojętność. Może miejscami przegadana, ale czyta się szybko i dość przyjemnie.

Edith | 2012-06-29
Przeczytana: 28 czerwca 2012

Podczas okresu dorastania sen z powiek spędzało mi „gdybanie”. Potrafiłam przeleżeć wiele godzin zastanawiając się, co by było gdybym zrobiła czy powiedziała coś całkiem innego. Układałam w głowie miliony scenariuszy, które nigdy nie miały się spełnić. Myślę, że każdemu kiedyś zdarzyło się pomyśleć: „gdybym wiedziała, że tak to się skończy w życiu bym tego nie zrobiła”. Każdy kiedyś marzył o posiadaniu daru widzenia przyszłości. Ale czy zastanawialiście się kiedyś, co taki dar naprawdę oznacza?

Ośmioletnia Penelopa Bailey posiada dar prekognicji, widzenia przyszłości. Nie jednej przyszłości, jest bowiem wiele wariantów zależnych od najrozmaitszych czynników. I właśnie taki dar ma dziewczynka, potrafi zobaczyć wiele możliwych przyszłości i za pomocą niewielkich z pozoru czynności jak np. położenie lalki na schodach spowodować, że spełni się ten wariant, który najbardziej jej odpowiada.
Penelopa jest w stanie sprawić, że wszystko pójdzie po jej myśli, dlatego więc jest bardzo...

Shariana | 2012-09-13
Przeczytana: 13 września 2012

Szczerze mówiąc, do stylu Renicka trzeba się ponoć przyzwyczaić. Mnie jakoś przesadnie nie urzekł, choć nie można zaprzeczyć, że lektura jest szybka i odprężająca (przeczytałam ją w parę dni, co, przy obecnym trybie życia, wydaje mi się sukcesem). To sprawka skrótowych opisów i ogromnej ilości dialogów... No własnie. Dialogów było aż nadto, w dodatku były one dość sztuczne. Większość bohaterów zresztą wydawała mi się zwyczajnie papierowa - autor próbował coś pokazać, ale przez większość książki mu to nie wychodziło.
Skąd więc ta wcale niezła ocena? Na pewno za świat, który wam w sobie, pomijając bohaterów, był wcale interesujący, utrzymany w klimacie klasycznego s-f. Przede wszystkim jednak, zjednała mnie końcówka, w której tytułowa Wróżbiarka w końcu zaczęła pokazywać jakieś głębsze, bardziej fascynujące oblicze. Ostatnia scena z jej udziałem wprawiła mnie w całkiem dobry humor i właśnie z taki nastawieniem zabiorę się za kontynuację. Liczę, że będzie ona właśnie w takim klimacie.

Pablos | 2010-07-08
Na półkach: Ulubione, Przeczytane

Klasycznie dla autora, rzecz dzieje się w wykreowanym przez niego uniwersum, pełnym łowców nagród, agentów rządowych, korporacji i biznesu. Książka opowiada o młodej dziewczynce, Penelopie Bailey, która została obdarzona darem prekognicji - potrafi dostrzec możliwe warianty przyszłości, lecz co ważniejsze, wie co należy uczynić, by spełnił się wariant dla niej najbardziej korzystny. Taką potęgę każdy pragnie mieć dla siebie, Penelopa jednak chciałaby być po prostu kochaną dziewczynką, mieć koleżanki i zwykłe, dobre życie. Niestety to niemożliwe...

Mścisław Nowosad | 2015-06-20

Świetne S-f, rasowa space opera ze wszystkim co powinno być w niej zawarte, mamy podróże międzyplanetarne, pojedynki, specjalne zdolności, kosmitów i technologię. D tego można jeszcze dorzucić ciekawie zarysowane i charakterystyczne postaci wśród których nie znajdziemy ani jednego miałkiego bohatera.

książek: 1991
Jahty | 2012-11-14
Przeczytana: 14 listopada 2012

Super książka! Bardzo dobrze i ciekawie przedstawiona fabuła. Spodziewałem się czegoś średniego a tu miłe zaskoczenie. Bo i czytało się świetnie i fajne pomysły i do tego z fajnym morałem.