Szczęście na miarę

Literatura polska

Wyróżniona opinia i

Szczęście na miarę

przeczytanych książek 2477 napisanych opinii 489

Książka "Szczęście na miarę" autorstwa Agaty Kołakowskiej zaskoczyła mnie. Sięgając po nią, nie sądziłam, że aż tak mocno dotknie mnie jej fabuła. Żadna recenzja nie odda w pełni magii, jaka płynie z tej powieści. Ale od początku...

Leonard Kittay to krawiec, od dziesiątek lat prowadzący swoją firmę. Sukienki, które szyje, wyróżniają się nie tylko tym, że są tworzone z wielką pasją i indywidualnym podejściem do klientek, ale także faktem, iż Leonard wszywa w nie wyhaftowane marzenia kobiet, decydujących się zamówić u niego kreację. Brzmi jak zwykły chwyt marketingowy? Poniekąd tak, gdyby nie to, że wiele z tych marzeń rzeczywiście się spełniło 🥺

Sprawy zaczynają się komplikować, gdy tematem pracowni Kittaya zainteresowała się Dagna – dziennikarka, łaknąca ciekawych tematów, których dotąd jej brakowało. Obiera za cel napisanie artykułu o Leonardzie – w jej mniemaniu oszuście – który zarabia na niewinnych kobietach. Jej przedsięwzięcie jest początkiem tzw. efektu motyla, co przynosi zaskakujący finał.

W książce oprócz historii pana Leonarda i Dagny, poznajemy nie mniej ciekawe życie Mireli, Małgorzaty, Bogdana i kilku pobocznych bohaterów, których losy splotły się na kartach tej powieści za sprawą – wymyślonej, a jednak tak bardzo realistycznej, jakby istniała naprawdę – pracowni krawieckiej.

Za sprawą lekkiego pióra autorki,  wszystko czytało mi się szybko i płynnie. Wątków jest sporo, ale opisane są zwięźle, przez co nie czuję przesytu, wręcz przeciwnie – chętnie przeczytałabym drugą część z Mirelą i Dagną w roli głównej. Jestem ciekawa ich dalszych losów 😊

Bardzo mocno polecam Wam tę lekturę, jeśli macie ochotę zagłębić się w ciepłą historię, w której głównym motywem jest miłość oraz trudne wybory i przeciwności losu, w tym przypadku rzutujące na dalsze życie bohaterów. Myślę, że możecie odnaleźć w niej pokrzepienie dla swoich zranionych serc, szczególnie gdy – tak jak ja – wierzycie w siłę wyższą, która potrafi urealnić cuda, o jakich nie śmieliście nawet marzyć 🌌🤎

Historia nieoczywista, lekka ale absolutnie niebanalna, niosącą nadzieję dla osób młodszych i tych powiedzmy w dojrzałym już wieku. Na przekór banalnym i przewidywalnych powieści - romansów, kryminałów i fantastyki - ta pozycja jest wspaniała ( i do tego z nutką magii). Lubię książki, których koniec nie jest oczywisty i których bohaterów nie można zaszufladkować tylko do dwóch kategorii: złych lub dobrych.
Szczerze polecam!

To powieść o mężczyźnie, do tego nieco starszym i dość oschłym dla innych. Samo to czyni książkę inną, wyjątkową- mało jest bowiem takich bohaterów. Co dziwniejsze taki właśnie bohater obudził moją sympatię.
Jego historia urzeka, choć to "tylko" samo życie; życie człowieka, jego miłości, przyjaźnie, zawody, pasja... A bonusem od pisarki jest szczyptą magii, którą posypana jest opowieść. Poprzez zwykłe słowa autorka buduje niezwykły świat, pisze o prawdziwym oddaniu temu, co się robi - w dzisiejszych czasach tacy rzemieślnicy z powołania to rzadkość. I tę piękną pasję pani Agata zestawia z brutalną rzeczywistością, z tłumem, który wierzy tylko w to, co widzi, a wszystkie niewyjaśnione zdarzenia odrzuca, piętnuje, obrzuca tam "modnym" hejtem. Ciekawiło mnie bardzo czy Leonard podda się presji czy też poszuka w sobie sił do obrony swego talentu. Bo talenty warto bronić i warto pielęgnować!

1972

Czas wakacji...ciepłe ,leniwe dni i niczego innego nie mogłabym sobie wymarzyć niż dobrej,odprężającej książki,a taką właśnie dostałam.
Poznałam bardzo optymistyczną i romantyczną historię krawca,który w swój zawód,a mianowicie szycie sukienek włożył całe swe serce.Opowieść ta była owiana magiczną nutą,bo owe sukienki były wyjątkowe- spełniały wszyte marzenia kobiet.
Ale ,czy sukienka może przynieść szczęście lub spełnić marzenie?Rozwiązania tej zagadki podjęła się młoda dziennikarka Daga,która uszyła sobie u krawca sukienkę i dała wszyć marzenie.Marzenie co prawda się spełniło,ale ona sama nie była co do tego marzenia przekonana.
Jest to bardzo przyjemna i ciepła lektura,w klimacie szeleszczących i delikatnych tkanin,z nutką magii.Napisana lekkim piórem,przy której można się odprężyć.Pokazuje ,że nigdy nie jest za późno na spełnienie marzeń,wystarczy tylko o nie zawalczyć.

Ale...

Agata Kołakowska w "Szczęściu na miarę" utkała przepiękną, pełną subtelności historię życia i pasji Leonarda Kittaya. Krawca, który przy ulicy Staromiejskiej w swoim kameralnym zakładzie tworzy wyjątkowe sukienki. Zadowolone klientki twierdzą, że to co wyjdzie spod igły mistrza i jego pomocnicy, Mireli ma szczególną moc spełniania najskrytszych marzeń właścicielek kreacji.

Jest w tej książce bardzo rzadko spotykany w dzisiejszym, rozbieganym świecie dobry smak i styl Leonarda. Spokój, połączony z jakością, ogrom cierpliwości, pokory sprawia, że czułam się urzeczona bohaterem. Lekkość i urok szytych kreacji pozwolił uwierzyć i po raz kolejny docenić poczucie pewności siebie w dążeniu do spełnienia marzeń. Podczas lektury zrobiłam przegląd moich ulubionych sukienek i emocji, jakie towarzyszą mi, kiedy je zakładam.

Szelest materiału, piękny krój, unikatowe, ręcznie haftowane życzenia to tylko krok od poczucia spełnienia nie tylko w przypadku sceptycznej Dagny. To pewność, że sukienka z duszą to doskonały symbol kobiecej siły i brania szczęścia we własne ręce.

"Szczęście na miarę" Agaty Kołakowskiej to delikatna opowieść mieniąca się wszelkimi odcieniami, jakie funduje nam życie. Bohaterki, mimo wszelkich trudności, są silnymi babkami odzianymi w kiecki made in Poland, za którymi obejrzy się z zazdrością w oku wiele paryżanek.

Kołakowska stworzyła uroczą, mądrą obyczajówkę na jeden haps. Jednak subtelność, moc i magia sukienki pozostaje z czytelnikiem na dłużej. Sięgajmy po "Szczęście na miarę" i bierzmy szczęście we własne ręce, spełniajmy marzenia i niech nieprzerwanie towarzyszy nam duch naszych ulubionych kreacji.

Z pewnością każda z nas ma w swojej garderobie ulubiony ciuch, w którym czuje się bardziej kobieco i pewniej.

Znacie książki, które z pozoru wydają się być banalne, a po przeczytaniu żałujecie, że tak szybko się skończyła? Ja właśnie tak miałam z książką Agaty Kołakowskiej "Szczęście na miarę". Z pozoru blacha historia, przynosi nam niezwykle ciepłą i wzruszającą opowieść o tym, że trzeba wierzyć, iż marzenia się spełniają. Co prawda nie wszystko było idealne i nie raz bohaterowie irytowali mnie swoim zachowaniem, ale tak jak w życiu, tak w książce, nie zawsze jest kolorowo.

Niespełniona miłość, tęsknota, brak wiary w siebie, nadzieja i nowe uczucie, które puka do drzwi nie pytając o pozwolenie.

Czy magiczna sukienka może przyczynić się do spełnia największego marzenia jeśli się w to bardzo wierzy?

Leonard jest bardzo uzdolnionym krawcem, który zajmuje się szyciem sukienek. Każdą z nich traktuje pieczołowicie i wyjątkowo jakby była największym dziełem sztuki. Niestety nie przynosi mu to odpowiednich zysków i mężczyzna zostaje zmuszony do zamknięcia zakładu i zwolnienia swojej pracownicy. Na pomoc przychodzi tajemnicza dziennikarka, której wywiad ma przynieść korzyść i uratować pracownie.

Jakie intencje ma kobieta? Chce pomóc, czy raczej pogrążyć Leonarda? Czy stanie się cud?

O tym musicie przekonać się sami❤️

Powieść obyczajowa, której fabuła rozgrywa się wokół pracowni krawieckiej Leonarda Kittaya. Krawiec, który zajmuje się szyciem tylko i wyłącznie sukienek, z powodu coraz mniejszej liczby nowych klientek, zostaje zmuszony do zwolnienia swojej doświadczonej pracownicy Mireli. Szansą na poprawę sytuacji pracowni, może być artykuł dziennikarki lokalnej gazety. Ale czy na pewno ma ona dobre intencje?
Książka, która czyta się właściwie sama. Mamy tu miłość, przyjaźń, trudne wybory, piękne kreacje, a wszystko okraszone odrobiną magii, która powoduje, że nie jest to taka zwykła historia miłosna. No i najważniejsze - cudowne przesłanie, które jest tak właściwie przypomnieniem, że marzenia nie spełniają się same. Musimy im w tym pomóc. Może tak zacząć od razu?🤔

Było nawet interesująco. Pomijam fakt, że Dagna była trochę irytująca, nie zrozumiałam jej sposobu myślenia, nie wiem skąd wzięła się u niej chęć zdemaskowania oszusta, bo nie było kogo demaskować.
Ciekawa akcja kręcąca się wokół zakładu krawieckiego, fajnie pomyślana historia miłosna krawca, można wymieniać zarówno plusy, jak i minusy.
Ogólne wrażenie pozytywne, autorka chciała nam pokazać, że to my kreujemy swoją rzeczywistość. Coś optymistycznego 😊

Ogólne wrażenie pozytywne, autorka...

Przyjemna lektura, czyta się bardzo lekko. Historia krawca, który jest niezwykle oddany swojemu zawodowi i z pasją i miłością szyje ubrania, połączona jest z historią dziennikarki, poszukującej swojego szczęścia w miłości. Osobą czekającą wiele lat na spełnienie miłości jest też sam krawiec i autorka pozytywnie rozwiązuję tą sprawę na koniec powieści. Książka budzi refleksje na temat znaczenia w życiu przypadku, a także marzeń i życzeń. Miło się czytało.

"Szczęście na miarę" opowiada historię krawca, Leonarda Kittaya, którego sukienki...spełniają marzenia. Jego losy splatają się chwilowo z dziennikarką, Dagną Zagórską, która słysząc historię o niezwykłej pracowni, postanawia napisać o niej artykuł, przekonana, że Leonard jest zwykłym oszustem, żerującym na naiwności klientek. Dla obojga będzie to tylko początek zmian w sposobie myślenia, a co za tym idzie - w całym życiu.

To ciepła i pełna nadziei opowieść o tym, że nigdy nie jest za późno, żeby zacząć od nowa. I o tym, że sami jesteśmy panami własnego losu, że to nasze decyzje kształtują rzeczywistość, w jakiej żyjemy i że czasem szczęściu trzeba pomóc, zamiast liczyć na talizmany. Choć czy to wyklucza posiadanie "szczęśliwej" sukienki? Ani trochę 😉

Dawno nie czytałam polskich obyczajówek, bo w pewnym momencie miałam przesyt słodkości. Tutaj nie jest przesadnie cukierkowo, więc lektura była lekka i przyjemna, a samego Leonarda i jego rozbrajającej "niedzisiejszości" chyba nie sposób nie polubić 🙂

• Egzemplarz recenzencki
  • Przeczytane 2021