Ślepa miłość

Prószyński i S-ka
2021-08-17
2021-08-17
9788382342079
literatura obyczajowa literatura polska miłość odmiana losu poszukiwanie sensu życia rodzina rozstanie separacja tajemnica

Patronaty LC

Mogą Ciebie zainteresować

Uwielbiam, dzięki lekturze, odkrywać nowe i być zachęcona przez Autora do zgłębiania wiedzy na poruszony w niej temat.
"Ślepa miłość" to KSIĄŻKA, która zaznajamia nas z metodą ustawień Hellingera w celu odnalezienia siebie i swojego miejsca w rodzinie i w naszym świecie , a zarazem powstający w niej SERIAL, w którym metoda ta, jest wykorzystywana do manipulacji ludźmi. O ile tego drugiego sposobu nie polecam, o tyle ważna jest tego świadomość.

🤔 Czy zastanawiałaś/łeś się kiedyś, kogo, gdzie i dlaczego ustawiłabyś/łbyś przy kim i jak te ustawienie wpływa (lub wpłynęło) na Twoje życie i relacje międzyludzkie na przestrzeni pokoleń? Jeśli nie, to książka na pewno Cię do tego zachęci. Ciekawych rzeczy można się dowiedzieć z analizy takiego ustawienia.

A miłość? Oczywiście jest tu i o niej, jak też sugeruje sam tytuł.
Czasem bywa nieodwzajemniona, czasem zagubiona a czesem ślepa. I jest ważna. Nawet bardzo, ale na pierwszym planie, przede wszystkim winien być WEWNĘTRZNY SPOKÓJ. Bo tylko wtedy gdy go osiągniesz, możesz naprawdę KOCHAĆ (i o różnych aspektach miłości tutaj mowa).

Książkę POLECAM BARDZO! 👌👌👌
To jedna z tych, które wiele uświadamiają. Poza tym genialny research i psychologiczny zarys postaci i ich charakterów.

Agacie Kołakowskiej DZIĘKUJĘ! ❤
Świetna robota, a książka REWELACYJNA!

Tyle ode mnie. 😊🥰😊😘

A Ciebie czytelniku zachęcam do przeczytania. 😊

Cieszę się, że Agata Kołakowska zdecydowała się na takie zakończenie :) zupełnie inne niż codziennie się wkoło słyszy. Książka opowiada o sekretach rodzinnych, niedopowiedzianych słowach, żalu i oczekiwaniach, ale także o tęsknocie za przynależnością do rodziny. Polubiłam Idę, która dojrzewa przez kolejne rozdziały książki. Cieszę się, że wzieła sprawy w swoje ręce i podjęła próbę odnalezienia siebie i wewnętrznego spokoju. Czy jej się udalo? :) na pewno przeszła długą i krętą drogę ;)

Muszę przyznać, że jestem rozczarowana. Książkę czytało mi się ciężko, nużyła mi się. Ani tematyka, ani fabuła, ani bohaterowie, mnie nie przekonanali. Może to tematyka ustawień, o której mam niewielką wiedzę..., może jednostajny, niezaskakujący niczym ciąg wydarzeń... Do mnie ta powieść nie trafiła.
Szkoda.

Szkoda.

Świetna historia! Z pewnością dodatkowo zyskuje w oczach osób, które trochę interesują się psychoterapią i ustawieniami systemowymi Berta Helingera. Historia młodej kobiety, która z powodów zawodowych zaczyna zgłębiać nieznane dotąd tematy, które w zadziwiający sposób dotyczą bezpośrednio jej życia. Polecam serdecznie!

"Ślepa miłość" AGATA KOŁAKOWSKA

Byłam ciekawa tej powieści.
Znam już pióro autorki i byłam ciekawa kolejnej zaskakującej historii.
Prosta historia, język i styl, który powoduje, że książka nas pochłania już po pierwszych linijkach tekstu.
Bardzo łatwo wskoczyłam w wykreowany świat, i razem z naszą bohaterką przeżywałam i doświadczałam to co ona.
Niezwykle lekkie pióra sprawiło, że książkę przeczytałam w półtorej godziny i na raz, musiałam poznać zakończenie.
Świetne połączenie przeszłości z tym co teraz.

Czy miłość jest ślepa ? Sądzę, że każdy ma swoją odpowiedź.

Nasza główna bohaterka to Ida.
Młoda kobieta, która właśnie rozeszła się z mężem Markiem i jest z nim w separacji.
Kobieta musi mieć czas na przemyślenie co dalej i odszukanie swojej drogi życia, którą dalej pójdzie.
Nikt z jej najbliższych nie rozumie dlaczego tak cudowne małżeństwo nagle się rozpada.
Ida nie może liczyć na wsparcie i zrozumienie.

Decyduje się na pozostawienie swego męża i pięknego domu w Łodzi i powrót do Wrocławia.
To właśnie tutaj są jej korzenie, rodzinne miasto, które ma jej dać schronienie i siłę.
Ida pragnie teraz, tutaj skupić się na pracy i napisać nowy scenariusz do serialu.
Jest to jej ucieczka od tego co było i nadzieja na lepsze.
Pełna nadziei wprowadza się do rodzinnego domu na Zimowej. Od teraz wszystko będzie inaczej.

Na jej drodze dość szybko pojawia się Jakub - psychoterapeuta, który zajmuje się pacjentami zmagającymi się z chorobami psychiatrycznymi jak np. depresja, traumy.
Zaprasza Idę na zajęcia, warsztaty, które prowadzi dla swoich pacjentów. Ma to pomóc jej napisać wciągający scenariusz do serialu.
Dzięki temu doświadczeniu Ida będzie miała możliwość dokładnego zobaczenia co się robi na takich zajęciach i jak to wygląda.
Poznaje tam kilka osób, których los bardzo ją porusza. Zaskakująco dla niej samej Ida zaczyna dostrzegać w tych historiach część siebie.
Dzięki ustawieniom rodzinnym opracowanym przez Berta Heliingera będzie mogła poznać relacje jakie panują w jej rodzinie oraz samą siebie i to taką jakiej nie znała.
Jest to dla niej bardzo szokujące przeżycie i nie potrafi sobie poradzić z emocjami jakie się w niej pojawiły.

Mieszkając na Zimowej znajduje na strychu różne star rzeczy, a wśród nich obrazy. Jest i ten, który tak bardzo ją hipnotyzuje i daje do myślenia.
Zaskakującym jest, iż Jakub znajduje podobny obraz w domu jednej z uczestniczek jego warsztatów.
Poznajemy też historię Jakuba, który przechodzi właśnie kryzys swojego małżeństwa. Jego żona nie ma ochoty nic naprawiać i chyba go zdradza.

Co z tego wyniknie ?
Bardzo ciekawa i zaskakująca historia.
Połączenie teraźniejszości z przeszłością. Miłość, trudne relacje rodzinne, odrzucenie, rodzinne sekrety i brak wybaczenia. Intryga i nadzieja.
Oj, będzie się działo. Zapewniam, że czytając doznacie całej masy emocji, wzruszeń, poruszeń.

Powieść idealna na jesienno - zimowe wieczory. POLECAM :)

Cytat :

„Przez te wszystkie lata wydawało mi się, że czekam na przeprosiny. Ale nie o to chodziło. Dziś wiem, że tak naprawdę zawsze pragnęłam, żeby moi bliscy wyciągnęli do mnie rękę. Powiedzieli: „ Chodź do nas” ".

Zapraszam WAS do siebie www.ostatniastrona.com.pl

"Ślepa miłość" AGATA KOŁAKOWSKA

Byłam ciekawa tej powieści.
Znam już pióro autorki i byłam ciekawa kolejnej zaskakującej historii.
Niezwykle lekkie pióra...

„Nic tak nie porusza, jak prawdziwe życie. A w zasadzie miłość. Tak naprawdę wszystko się o nią rozbija.”

Twórczość pani Agaty Kołakowskiej miałam przyjemność poznać, dzięki powieściom „Uśpione pragnienia” i „Szczęście na miarę”, którymi zdobyła moje serce, gdyż obie zawierały intrygujące i wciągające historie. Biorąc do ręki jej najnowszą książkę pt.: „Ślepa miłość”, wiedziałam, że czeka mnie kilkanaście godzin przy niezwykłej opowieści.

Ida jest w związku z Markiem, z którym mieszka w pięknym apartamencie w Łodzi. Ostatnio kobieta jednak czuje, że jej życie traci sens a ona coraz bardziej jest zniechęcona sytuacją, w której tkwi. Od jakiegoś czasu zaczęli się od siebie oddalać, aż któregoś dnia Ida doszła do wniosku, że z ich małżeństwa nic nie będzie, wiec stwierdza, że musi od tego wszystkiego odpocząć. Marek nie chciał słyszeć o rozwodzie, więc podjęli decyzję o separacji. Ida wyjeżdża do rodzinnego domu znajdującego się we Wrocławiu, by tam popracować nad nowym scenariuszem. Ten wątek przewija się przez całą fabułę i powstaje wraz z tym, co przeżywa bohaterka. Tworzona przez nią historia z czasem przybiera formę specyficznej, wewnętrznego dialogi z samą sobą.

Przy tworzeniu scenariusza pomaga jej Jakub Wroński, który jest psychoterapeutą specjalizującym się w metodzie zwanej ustawieniami rodzinnymi. Prowadzone przez niego warsztaty cieszą się dużym zainteresowaniem. Pomógł w ten sposób wielu osobom, poza sobą samym. Jakub boryka się z problemami małżeńskimi, próbując uratować związek z Anetą, ale mimo jego usilnych starań, ona pozostaje nieugięta.

To bardzo złożona, kilkuwarstwowa opowieść spleciona życiowymi wątkami, łączącymi losy kilku osób. Obserwujemy wydarzenia w narracji trzecio osobowej, ale z poziomu Idy i Jakuba, naprzemiennie wnikając w ich sposób widzenia swego życia, podejścia do pojawiających się sytuacji i dylematy, które powstają wskutek podejmowanych decyzji. Poza tymi głównymi postaciami, na uwagę zasługują też osoby drugoplanowe, które odgrywają w tej historii znaczącą rolę, na przykład postać Maryli jednej z uczestniczek warsztatów terapeutycznych czy Anieli, kobiety o ujmującej osobowości i mądrości życiowej, sąsiadki Jakuba.

Główni bohaterowie wzbudzali u mnie mieszane uczucia, jednak szala mojej sympatii przechylała się bardziej na stronę Jakuba. Natomiast zupełnie nie mogłam wydobyć tego rodzaju emocji wobec Idy, która znalazła się w takiej sytuacji na własne życzenie. U Jakuba to jego żona nie chce rozejmu, natomiast u Idy jej mąż, Marek próbuje znaleźć drogę do jej serca. Niestety, zarówno w jednym, jak i drugim przypadku sprawa wydaje się beznadziejna.

„Ślepa miłość” to godna uwagi powieść poruszająca zagadnienie relacji międzyludzkich i więzi rodzinnych, dzięki której możemy spojrzeć na nie inaczej. Fabuła toczy się spokojnie, ale nie jest nużąca, gdyż dosyć dużo się w niej dzieje. Ma ona charakter typowy dla literatury obyczajowej i z każdym rozdziałem sytuacja jest coraz bardziej wciągająca, zwłaszcza wówczas, gdy pojawiają się rodzinne tajemnice.

Po raz pierwszy spotkałam się z tak dobrze wplecionym wątkiem psychoterapeutycznym, dającym możliwość przyjrzenia się bliżej zastosowanej technice mającej duże oddziaływanie na podświadome, skrywane głęboko emocje. Autorka wykorzystała metodę ustawień rodzinnych opracowaną przez Berta Hellingera. Polega ona na wykorzystaniu teorii „wiedzącego pola”. Na warsztatach terapeutycznych uczestnicy odgrywają obce dla siebie role, wcielając się w wybranych osób z rodziny pacjenta, który chce zrozumieć swoje problemy i poznać przyczyny określonych relacji rodzinnych. W takiej sytuacji znajduje się jedna z bohaterek, która bierze udział w tego rodzaju terapii prowadzonych przez Jakuba. Przypatrująca się temu Ida początkowo jest sceptycznie nastawiona do tej techniki, ale z czasem dostrzega głębszy sens, dzięki któremu zaczyna rozumieć skomplikowane więzy własnej rodziny, włącznie z małżeńskimi relacjami z Markiem. Dostrzega to, czego nie widziała wcześniej.

Pani Agata Kołakowska po raz kolejny ujęła mnie stworzoną historię, którą opowiada subtelnie, ze spokojem, tworząc odpowiedni klimat i pokazując, że często nasze problemy z drugim człowiekiem mają głębsze źródło. oraz pokazaniu, Uświadamia, że przyczyny problemów w relacjach w obrębie rodziny, są często ukryte głęboko w naszej podświadomości. Mogą być efektem wciąż powtarzanego od pokoleń, wzorców zachowania i od nas zależy, czy przerwiemy ten niekorzystny łańcuch powiązań.

Recenzja na moim blogu: https://ezo-ksiazki.blogspot.com/2021/11/942-slepa-miosc.html

Na półkach: , , , , , ,

Poznajemy główną bohaterkę Idę scenarzystkę,która przyjeżdża do rodzinnego,swojego pięknego miasta Wrocławia.
Chce w ciszy i w spokoju popracować nad scenariuszem nowego serialu.
Pomaga jej w tym Jakub psychoterapeuta.
Historia przejmująca,fabuła zaintrygowała mnie bardzo,w lekkim stylu napisana powieść.
To przyjemna,bardzo powieść z wielką przyjemnością przeczytałam książkę,wzruszeń mnóstwo miałam,emocji zawartych było bardzo dużo.
Zachwycona jestem i wzruszona tą piękną książką,po prostu czyta się świetnie.

Chce w ciszy i w spokoju popracować nad scenariuszem nowego serialu.
Pomaga jej w tym Jakub psychoterapeuta.
To przyjemna,bardzo powieść z wielką przyjemnością przeczytałam...

Bbyło to moje pierwsze spotkanie z twórczością Kłakowskiej. Spotkanie nadzwyczaj udane. Uwielbiam takie powieści. Lekkie pióro, pozwalające się odprężyć po ciężkim dniu. Mimo iż porusza ona wiele kwestii związanych z życiem, to nie przytłacza. Autorka wykreowała w taki sposób postacie, że nie są nudne, przynajmniej dla mnie. Obecnie trudno przebić się na rynku, na którym dziennie wydawanych jest sporo powieści z gatunku literatury obyczajowej, nie mniej Agata Kołakowska sprawiła, że zapamiętam to nazwisko, jako nazwisko autorki, po której książki warto sięgnąć, kiedy szukamy czegoś lekkiego i przyjemnego. Jak to z powieściami bywa, są zwolennicy i przeciwnicy danego gatunku literackiego. Uważam jednak, że warto przeczytać „Ślepą miłość” i poznać jej bohaterów. Zawsze wyciągniemy jakieś nauki dla siebie. Warto czytać!

Ida pogubiła się w swoim życiu osobistym. Postanawia więc wyjechać do opuszczonego domu rodzinnego by nabrać dystansu i skupić się na pracy. Kobieta tworzy scenariusz nowego serialu, a pomaga jej w tym Jakub - psychoterapetua, który również nie radzi sobie najlepiej w swoim małżeństwie.
Ida bierze udział w warsztatach zorganizowanych przez Kubę. Początkowo jest do nich sceptycznie nastawiona, jednak szybko zmienia zdanie. Kobietę poruszą historie uczestników oraz przywołają na myśl jej własne doświadczenia. Niedługo później odnajduje także obrazy namalowane przez dziadka, a jeden z nich szczególnie przykuje jej uwagę. Także Jakub natrafi na podobny w mieszkaniu jednej z uczestniczek. Z czasem Ida zacznie odkrywać coraz więcej rodzinnych tajemnic, których rozwiązanie pomoże także rozwiązać jej osobiste problemy.
Każda rodzina skrywa jakieś tajemnice. Rodzina Idy skrywa ich wiele. Każde pokolenie w jej rodzinie miało swoje sekrety, a kobieta próbuje ich odkryć, by upożądkować swoje życie. Autorka poruszyła tu wiele ważnych tematów - niespełniona miłość, brak samoakceptacji, relacje rodzinne. Historia Idy, jej rodziny, a także Jakuba bardzo mnie zaciekawiły. Początkowo sceptycznie podchodziłam do warsztatów Kuby, podobnie jak Ida, ale z czasem, kiedy zobaczyłam ich działanie i efekty, zmieniłam zdanie. Nie podobały mi się natomiast fragmenty scenariusza Idy, tylko niepotrzebnie zabierały mi czas. Uwielbiałam natomiast wątek miłosny. Z kolei rozczarowało mnie zakończenie. Spodziewałam się zupełnie innego i to zaserwowane przez autorkę, sprawiło, że poczułam niedosyt. Pomimo tych niewielkich mankamentów książkę czytało mi się bardzo przyjemnie.

rozczarowująca - ckliwe zakończenie, irytujący (choć w założeniu miało być, jak się domyślam intrygująco) wątek ustawień rodzinnych (totalna poppsychologiczna bzdura dla naiwnych), niepotrzebny wątek Jakuba etc ...