rozwińzwiń

Polska między wielkością a zanikiem

Okładka książki Polska między wielkością a zanikiem Bartłomiej Radziejewski
Okładka książki Polska między wielkością a zanikiem
Bartłomiej Radziejewski Wydawnictwo: Nowa Konfederacja Seria: Kroniki Międzyepoki publicystyka literacka, eseje
342 str. 5 godz. 42 min.
Kategoria:
publicystyka literacka, eseje
Seria:
Kroniki Międzyepoki
Wydawnictwo:
Nowa Konfederacja
Data wydania:
2020-10-26
Data 1. wyd. pol.:
2020-10-26
Liczba stron:
342
Czas czytania
5 godz. 42 min.
Język:
polski
ISBN:
9788395937002
Tagi:
Polityka Polska
Średnia ocen

6,8 6,8 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,8 / 10
28 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
139
139

Na półkach: , , ,

Bartłomiej Radziejewski – Między wielkością a zanikiem. Rzecz o Polsce w XXI wieku (2020) (7.3)

Bartłomiej Radziejewski – Między wielkością a zanikiem. Rzecz o Polsce w XXI wieku (2020) (7.3)

Pokaż mimo to

avatar
407
34

Na półkach: ,

Z racji iż jest to zbiór tekstów publikowanych na przestrzeni siedmiu lat, znajdziemy tutaj mydło i powidło. Od rozważań nad republikanizmem, liberalizmem, stanem polskich sądów, debaty publicznej, kultury politycznej, Unii Europejskiej, NATO, COVIDem-19 kończąc na nowej zimnej wojnie oraz polskiej polityce wschodniej. I jak to w takich zbiorach bywa, teksty są po prostu szalenie nierówne. Często też występują tu powtórzenia, które zapewne w oryginalnych tekstach nie kuły tak bardzo - tu jednak jako, że czyta się je jeden po drugim, wydają się irytujące i niepotrzebne. Rozumiem konwencje zbioru, ale jest jak jest.

To co zasługuje na wyróżnienie to oczywiście lekkie pióro Radziejewskiego, które moim zdaniem jest niezbędne w dobrej publicystyce i tu w pełni spełnia swoje zadanie. W zbiorze autor punktuje wiele spraw, osób czy organizacji i to nawet bardzo sprawnie oraz w większości przypadków słusznie. Jak to w publicystyce, nie zawsze się zgadzam z tezami autora, ale chyba o to w tym chodzi, aby taka lektura pobudzała do polemiki, nawet tej wewnętrznej. Sam autor nie zamyka się na plemienność obecnego głównego dyskursu i czerpie oraz powołuje się na wiele nazwisk z kompletnie różnych baniek. Jedyna sprawa przy której stoi twardo to republikanizm, którego jest pieczołowitym zwolennikiem i propagatorem o czym przypomina praktycznie w każdym tekście.

Podsumowując, niewątpliwym plusem tego zbioru tekstów jest możliwość poznania poglądów autora na ogrom tematów pobudzających do dyskusji. Moim zdaniem Radziejewski umie w syntezy i czekam na książkę z prawdziwego zdarzenia, która ma zwięzły początek i koniec, dzięki czemu mógłbym zobaczyć pełnię możliwości intelektualnych tego autora.

Z racji iż jest to zbiór tekstów publikowanych na przestrzeni siedmiu lat, znajdziemy tutaj mydło i powidło. Od rozważań nad republikanizmem, liberalizmem, stanem polskich sądów, debaty publicznej, kultury politycznej, Unii Europejskiej, NATO, COVIDem-19 kończąc na nowej zimnej wojnie oraz polskiej polityce wschodniej. I jak to w takich zbiorach bywa, teksty są po prostu...

więcej Pokaż mimo to

avatar
196
183

Na półkach:

Zbiór felietonów Bartłomieja Radziejewskiego z lat 2013-2020. Autor porusza znaczące wątki funkcjonowania państwa i społeczeństwa polskiego. Mimo wszystko brakuje jakiejś wyraźnej myśli przewodniej, poszczególne eseje tylko z grubsza układają się w spójną narrację. Tak czy inaczej, uważam lekturę za ożywczą intelektualnie. Cechą charakterystyczną pióra Radziejewskiego jest przedstawianie swoich wniosków w uporządkowany sposób poprzez wyliczenia i dzielenie wątków na punkty. Wyróżnia go to spośród innych publicystów. Serdecznie polecam tę pozycję.

Zbiór felietonów Bartłomieja Radziejewskiego z lat 2013-2020. Autor porusza znaczące wątki funkcjonowania państwa i społeczeństwa polskiego. Mimo wszystko brakuje jakiejś wyraźnej myśli przewodniej, poszczególne eseje tylko z grubsza układają się w spójną narrację. Tak czy inaczej, uważam lekturę za ożywczą intelektualnie. Cechą charakterystyczną pióra Radziejewskiego jest...

więcej Pokaż mimo to

avatar
383
228

Na półkach:

Wysokiej próby trzeźwa i konkretna refleksja o położeniu geopolitycznym współczesnej Polski oraz ustrojowych, społecznych i kulturowych czynnikach, które tworzą ramy - i tu wybór - jej upadku lub wyrwania się do przodu. Ta książka w zamyśle autora "służy takiemu właśnie mapowaniu tak własnych sił i słabości Polski, jak i obiektywnych uwarunkowań XXI wieku". Autor jest ostrym krytykiem stanu naszego państwa i społeczeństwa, a krytyki tej - co rzadkie - nie przeprowadza z pozycji partyjnych. Otwarcie wykłada przy tym swoje racje, priorytety i wybory aksjologiczne. Łączy realizm polityczny z imponderabiliami etycznymi i patriotycznymi, obronę podstawowych wartości jednostki z myśleniem wspólnotowym. Bardzo przejrzyście wykłada zarówno niebezpieczeństwo indywidualistycznego turboliberalizmu, jak i populistycznej turbodemokracji. Stąd jego opcja na rzecz republikanizmu z cennym odwołaniem do dorobku Pierwszej Rzeczypospolitej, którą niesprawiedliwie widzimy zazwyczaj wyłącznie jako narzędzie dominacji szlachty, a potem państwo upadłe - i tak o niej uczymy w szkołach. Szkoda, że autor zdecydował się na przedruk swoich tekstów, a nie zespolenie ich i przepracowanie w jednolitą książkę, co niestety jest coraz powszechniejszą praktyką. Nie umniejsza to jej przesłania. Moim zdaniem, takiej debaty publicznej potrzebujemy w czasach dużych wyzwań. Zwłaszcza teraz, gdy wyczerpuje się zachodni model rozwoju cywilizacyjnego, do lamusa odeszło (absurdalne skądinąd od początku) pojmowanie rzeczywistości w kategorii "końca historii" i rodzi się nowy światowy porządek realnej siły, hegemonii mocarstw i budowy nowych stref wpływów. A dodatkowy punkt za optymizm: Radziejewski bowiem uważa, że wszystkie te turbulencje mogą być szansą dla Polski.

Wysokiej próby trzeźwa i konkretna refleksja o położeniu geopolitycznym współczesnej Polski oraz ustrojowych, społecznych i kulturowych czynnikach, które tworzą ramy - i tu wybór - jej upadku lub wyrwania się do przodu. Ta książka w zamyśle autora "służy takiemu właśnie mapowaniu tak własnych sił i słabości Polski, jak i obiektywnych uwarunkowań XXI wieku". Autor jest...

więcej Pokaż mimo to

avatar
71
71

Na półkach:

Polska jest krajem nieustannie podzielonym – czy to przez własnych obywateli czy też zewnętrznych agresorów i grupy interesu. Słabe elity i nieudolne zarządzanie prowadzą do osłabienia kraju, którego sytuację celnie opisał Józef Piłsudski – “Polska będzie wielka albo nie będzie jej wcale”. Mając na uwadze powyższe stwierdzenie – użyte we wstępie – niezwykle celny jest tytuł książki autorstwa Bartłomieja Radziejewskiego – “Między wielkością a zanikiem”. W sposób dla siebie charakterystyczny, bezpośredni, brutalny i szczery, rozprawia się z funkcjonowaniem naszego kraju na przestrzeni ostatnich lat. Odwołując się często do przeszłości, która przygotowała podatny grunt pod aktualną sytuację i umożliwiła obecne bezkarne zachowania polityków. Racja stanu współczesnej Polski poszła w odstawkę w imię uzyskania maksymalnej korzyści osób sprawujących urząd. Na nieszczęście dla nas wszystkich, nieustannie pokutuje model skupiania się na tym co jest obecnie. Liczy się tu i teraz, przetrwać kadencję i wygrać kolejne wybory za wszelką cenę.

Czy wyrwiemy się z mentalności peryferyjnego kraju, na usługach innych silniejszych graczy na arenie międzynarodowej? Przyjrzyjmy się zatem do jakich wniosków doszedł autor książki i do jakich refleksji próbuje nakłonić czytelnika.

Miażdżący obraz Polski

W książce znajdziemy artykuły udostępnione w serwisie Nowa Konfederacja w latach 2013-2020. Czego zaletą jest oddanie charakteru funkcjonowania naszego kraju przez blisko dekadę. Autor dosadnie przedstawia swój punkt widzenia dotyczący naszego społeczeństwa. Nie przebiera w słowach, opisując nieporadne zachowania naszych polityków i nie boi się stosowania słów, mogących zaboleć najbardziej zatwardziałe głowy. Jak wiemy, takich w naszym środowisku politycznym nie brakuje. Obecny stan Rzeczypospolitej jest tego najlepszym dowodem. Zamiast budowania mocarstwa na pomoście bałtycko-czarnomorskim, mamy jego destrukcję, poprzez nieustanne konflikty wewnętrzne. W rodzimej polityce mamy do czynienia z ludźmi, którzy nie powinni się tam znaleźć. Czytając książkę mamy świetną okazję dowiedzieć się, jaka partia zapoczątkowała trend zastraszania, przepychania się łokciami i nieustannych bezpardonowy ataków na swoich przeciwników. Bynajmniej nie jest to partia obecnie rządząca.

Całość recenzji znajduje się pod adresem:

https://silanauki.pl/miedzy-wielkoscia-a-zanikiem-bartlomiej-radziejewski/

Autor recenzji:

Tomasz
silanauki.pl

Polska jest krajem nieustannie podzielonym – czy to przez własnych obywateli czy też zewnętrznych agresorów i grupy interesu. Słabe elity i nieudolne zarządzanie prowadzą do osłabienia kraju, którego sytuację celnie opisał Józef Piłsudski – “Polska będzie wielka albo nie będzie jej wcale”. Mając na uwadze powyższe stwierdzenie – użyte we wstępie – niezwykle celny jest tytuł...

więcej Pokaż mimo to

avatar
169
9

Na półkach: ,

Zbiór ciekawych felietonów autora zebranych z okresu kilku ostatnich lat. Całość to moim zdaniem bardzo trafny i ciekawy komentarz polityczny na wiele wydarzeń, które miały już miejsce, ale mają swoje konsekwencje obecnie. To także komentarz geopolityczny oraz kilka pomysłów (moim zdaniem kiepskich) na Polskę. Czuć konserwatywny sznyt, ale nie jest to jakieś patriotyczne nawoływanie. Gdyby nie wyraźna antyliberalna fiksacja autora, to odważyłbym się stwierdzić, że to całkiem zbiór całkiem obiektywnych publikacji.

Zbiór ciekawych felietonów autora zebranych z okresu kilku ostatnich lat. Całość to moim zdaniem bardzo trafny i ciekawy komentarz polityczny na wiele wydarzeń, które miały już miejsce, ale mają swoje konsekwencje obecnie. To także komentarz geopolityczny oraz kilka pomysłów (moim zdaniem kiepskich) na Polskę. Czuć konserwatywny sznyt, ale nie jest to jakieś patriotyczne...

więcej Pokaż mimo to

avatar
24
22

Na półkach:

Średnia książka. Momentami bardzo interesująca, momentami bardzo nużąca. Warto zaznaczyć, że jest to de facto zbiór felietonów Radziejewskiego z przestrzeni lat. Niby spoiwem wszystkich teksów jest Polska, ale jednak brakowało mi powiązania pomiędzy nimi. Sama redakcja książki pozostawia także wiele do życzenia. Np. w rozdziałach o polskim sądownictwie są przepisane słowo w słowo te same zdania. Sam nie wiem do końca co to miało znaczyć?

Mogę książkę polecić tylko pasjonatom, ale ci zapewne znają już twórczość autora. Niemniej nie jest mi żal wydanych pieniędzy na książkę, bo działalność Radziejewskiego bardzo sobie cenię i cieszy mnie, że mogłem w jakiś sposób ją wesprzeć.

Oby kolejne książki były lepsze.

Średnia książka. Momentami bardzo interesująca, momentami bardzo nużąca. Warto zaznaczyć, że jest to de facto zbiór felietonów Radziejewskiego z przestrzeni lat. Niby spoiwem wszystkich teksów jest Polska, ale jednak brakowało mi powiązania pomiędzy nimi. Sama redakcja książki pozostawia także wiele do życzenia. Np. w rozdziałach o polskim sądownictwie są przepisane słowo w...

więcej Pokaż mimo to

avatar
1129
679

Na półkach:

Zbiór tekstow publikowanych na przestrzeni lat, opisujących bezradność polski, ze szczególnym naciskiem na praworządność i sądownictwo.

Zbiór tekstow publikowanych na przestrzeni lat, opisujących bezradność polski, ze szczególnym naciskiem na praworządność i sądownictwo.

Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    62
  • Przeczytane
    36
  • Posiadam
    8
  • 2023
    2
  • Absolutnie
    1
  • 1. 5. Socjologia
    1
  • Dyplomacja i geopolityka
    1
  • Polityka
    1
  • 2020
    1
  • 1. 7. Polityka, Politologia i Filozofia Polityczna
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Polska między wielkością a zanikiem


Podobne książki

Przeczytaj także