Po piśmie

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Zicocu

Koniec pisma i człowiek tracący podmiotowość w nowym dziele Jacka Dukaja. Intelektualna podróż wokół najbardziej fascynujących zagadnień współczesnej cywilizacji – aż do jej kresu i do kresu człowieka. Przez ostatnich kilka tysięcy lat pismo, książki i biblioteki były nośnikami i skarbnicami wiedzy. Technologia pisma stworzyła cywilizację człowieka. Myślenie pismem oznacza myślenie...

Koniec pisma i człowiek tracący podmiotowość w nowym dziele Jacka Dukaja.

Przez ostatnich kilka tysięcy lat pismo, książki i biblioteki były nośnikami i skarbnicami wiedzy. Technologia pisma stworzyła cywilizację człowieka. Myślenie pismem oznacza myślenie symbolami, ideami i kategoriami. Daje bezpośredni dostęp do wnętrza innych: ich emocji, przeżyć i poczucia „ja”. Wyniósłszy tę umiejętność na wyżyny sztuki, w istocie tworzy nasze życie duchowe.

W Po piśmie Dukaj pokazuje ludzkość u progu nowej ery. Kolejne technologie bezpośredniego transferu przeżyć– od fonografu do telewizji, internetu i virtual reality – wyprowadzają nas z domeny pisma. Stopniowo, niezauważalnie odzwyczajamy się od człowieka, jakiego znaliśmy z literatury – od podmiotowego „ja”.

„Mechanizm «wyzwalania z pisma» napędzają miliardy codziennych wyborów producentów i konsumentów kultury. Nie napiszę listu – zadzwonię. Nie przeczytam powieści – obejrzę serial. Nie wyrażę politycznego sprzeciwu w postaci artykułu – nagram filmik i wrzucę go na jutjuba. Nie spędzam nocy na lekturze poezji – gram w gry. Nie czytam autobiografii – żyję celebów na Instagramie. Nie czytam wywiadów – słucham, oglądam wywiady. Nie notuję – nagrywam. Nie opisuję – fotografuję”.

Literatura, filozofia, popkultura, neuronauka i fizyka – zaglądamy za kulisy cywilizacji i odkrywamy, że to nie człowiek posługuje się stworzonymi przez siebie narzędziami, ale to one coraz częściej posługują się człowiekiem.

Nadchodzą czasy postpiśmienne, gdy miejsce człowieka-podmiotu i jego „ja” zajmują bezpośrednio przekazywane przeżycia.

„Czy mogę powiedzieć o sobie: «jestem oglądaniem serialu», «jestem śledzeniem celebów na Instagramie»?”

Człowiek staje się maszyną do przeżywania.

źródło opisu: https://www.wydawnictwoliterackie.pl

źródło okładki: https://www.wydawnictwoliterackie.pl

Konrad Urbański | 2019-05-12
Na półkach: 2019, Przeczytane

Recenzja przedpremierowa!

Kto pisze tę recenzję? Czy to ja ją piszę, czy język pisze ją moimi rękami, moim umysłem? Zatem kto tu tak naprawdę jest podmiotem, a kto przedmiotem? Kto czego używa bądź co kogo używa? Idąc dalej: czy zatem ciało jest mi do czegokolwiek potrzebne, skoro jest tylko instrumentem, narzędziem, w tym wypadku przedłużeniem abstrakcyjnego języka? A to raptem początek rozważań Jacka Dukaja z Po piśmie.

Ostatnie pytanie, przynajmniej na jakiś czas, ponieważ Po piśmie Jacka Dukaja utkane jest z pytań zmuszających do refleksji i domagających się postawienia: czy jesteśmy na prostej drodze do raju? Przeniesienie naszego jestestwa sprawi, że jednocześnie pozbędziemy się człowieczeństwa sensu stricto (ciała), ale będziemy potężniejsi od bogów. Albo przynajmniej im równi.

W XXI wieku, pisze z kolei Yuval Noah Harari w Homo deus, ludzkość będzie dążyła, najprawdopodobniej, do nieśmiertelności, szczęścia i osiągnięcia statusu bogów. Będzie dążyła, co nie znaczy, że...

ThePrimeval | 2019-05-19
Tomasz Węgliński | 2019-05-21
toska | 2019-05-21
Bogdansky | 2019-05-21

Już niedługo Warszawskie Targi Książki

Wielkimi krokami zbliżają się Warszawskie Targi Książki. Spotkania z autorami, panele dyskusyjne, a także niezliczona ilość wystawców – to wszystko sprawi, że już od 23 maja stadion PGE Narodowy zamieni się w raj dla książkowych maniaków. Co więcej, serwis lubimyczytać.pl zorganizuje wielką wymianę książkową, na którą już teraz zapraszamy.

Nowy numer magazynu „Książki. Magazyn do czytania”

Najnowszy numer „Książki. Magazynu do czytania” trafia do kiosków 30 kwietnia. W trakcie majówkowego odpoczynku będzie można przeczytać rozmowy z Roz Chast, Jurijem Andruchowyczem czy Tadeuszem Sobolewskim, a także zastanowić się wraz z Jackiem Dukajem i Łukaszem Orbitowskim nad wieszczonym końcem literatury.