Rosół z kury domowej

Okładka książki Rosół z kury domowej Natasza Socha
Okładka książki Rosół z kury domowej
Natasza Socha Wydawnictwo: Pascal literatura obyczajowa, romans
Pascal
2020-10-28
2015-07-29
literatura polska kobieta życie radość

Ciekawa książka ,cztery kobiety w oczach mężczyzn widziane jako kury domowe pokazują , jeżeli się chce można wszystko.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

"Rosół z kury domowej" autorstwa Nataszy Sochy to jedna z tych książek, która przy czytaniu wywołała u mnie poty.
I nie chodzi tutaj o ekscytację nad lekturą. Bynajmniej.
Ta książka to była droga przez mękę. Dla mnie bezsensowna.
Generalnie strata czasu.

I nie chodzi tutaj o ekscytację nad lekturą. Bynajmniej.
Ta książka to była droga przez mękę. Dla mnie bezsensowna.
Generalnie strata czasu.

Książka przeciętna. Ani śmieszna, ani wciągająca. Historia kobiet pełniących role kury domowej. Ot zwykła powieść na zimowe wieczory.

Piszę tę opinię ku przestrodze. Już dawno książka nie obudziła we mnie tak negatywnych emocji. Czuję się wręcz brudna.

W pewnym momencie mąż jednej z bohaterek ją ni mniej, ni więcej, tylko gwałci. Ma ona jakieś przemyślenia a propos tego, że padła ofiarą przemocy seksualnej, a podczas gotowania na golasa jej koleżanki zauważają, że jest przygaszona - i tyle. Temat nie jest w żaden sposób kontynuowany, po prostu przechodzimy do innych tematów. Bohaterki mówią czasami w taki sposób, jakby czytały Wikipedię - kto rozmawiając z osobami, które zna, używa nieironicznie słowa "otóż"?

Czyta się to fajnie i szybko.

Czyta się to fajnie i szybko.

Według mnie zasłużone 8/10. Tak wysoko ponieważ porusza istotny dla nas kobiet temat. Zamknięcia w domu, odizolowania od towarzystwa, uzależnienia od mężczyzny (głównie finansowe).
Bawiłam się przy tej lekturze wyśmienicie. Losy bohaterek słodko-gorzkie, takie jak samo życie.
Polecam w szczególności młodym kobietom, które stoją przed życiowymi wyborami. Książka może się okazać ważną lekcją.

Gdybym chciała poczytać poradnik erotyczny, sięgnęłabym po inny rodzaj książki. Zniesmaczona.

Lubię książki z wątkiem kobiecej przyjaźni, solidarności i wzajemnego wsparcia. Nie marszczę nosa, jak niektórzy, gdy autor wplata elementy erotyki do akcji.
Czy tym razem również byłam usatysfakcjonowana czytelniczo?

Już na samym początku poznajemy Wiktorię, klasyczną kurę domową. Mąż skutecznie wybił jej z głowy pomysł podjęcia pracy i postanowił zrobić z niej pomoc domową. Jej zadaniem jest sprzątać, prać, gotować, prasować. Słowem – robić wszystko to, co kobieta w domu robić powinna. Kobieta spełnia zachcianki małżonka przez dwanaście lat. Wszystko się jednak zmienia, gdy pewnego dnia dowiaduje się, że Tymon znalazł pocieszenie w ramionach innej, jego zdaniem atrakcyjniejszej pani. Gdy otrzymuje taką wiadomość, nie wie co ze sobą zrobić. Ma wrażenie, że cały świat jej się zawalił. Na szczęście, gdy pierwszy szok mija, Wiktoria wyjeżdża do Niemiec, do swojej ciotki, by tam zacząć nowe, lepsze życie. Tam poznaje Judith, Leę i Marę, które także są w podobnej sytuacji jak nasza główna bohaterka. Kobiety zaprzyjaźniają się i nawet zakładają własny, dość nietypowy biznes.

Jak już wcześniej wspomniałam, nie straszne mi są książkach sceny erotyczne, użyte od czasu do czasu mocniejsze słowa. Tematy tabu poruszane w literaturze często mnie wręcz ciekawią, sprawiają, że lektura jest dla mnie wciągająca, w pewien sposób nietuzinkowa.
Skłamałabym jednak, gdyby napisała, że tak było tym razem. Że byłam zachwycona treścią, że współczułam paniom, że trzymałam mocno kciuki by wiodło się im jak najlepiej. Moja reakcja była dokładnie odwrotna!

Dawno nie czułam się tak zniesmaczona podczas czytania. Ze strony na stronę miałam wrażenie, że mam przed sobą jakiś poradnik erotyczny, napisany przez niewyżytego samca lub samicę. Opisy i wszelkie dialogi w tej pozycji były tak kiepskie, że chyba nawet w krytykowanej wszędzie, sławnej powieści „50 twarzy Greya” już były lepsze i zasługiwały na większą uwagę. Tutaj nic ze sobą się nie sklejało, totalnie NIC!! Ani w tym treści, ani formy. Bogu dziękuję, że to „coś” liczyło sobie 296 stron, choć dla mnie w tej sytuacji, to zdecydowanie za dużo. Więcej bym nie zdzierżyła.

Bohaterki były tak irytujące, zakompleksione i bezwartościowe, że już bardziej być nie mogły. Gdy śledziłam ich losy, nic nie wnoszące, a wręcz żenujące rozmowy, to nie mogłam oprzeć się stwierdzeniu, że na brak szacunku od swoich mężczyzn, same sobie zapracowały.

Przygotowując się do napisania tej opinii, przeczytałam kilka recenzji o „Rosole z kury domowej” Nataszy Sochy. W wielu czytałam zachwyty nad piórem autorki, nad tym, jak to niby świetnie ukazała temat. Nie brakowało w tych tekstach rekomendacji, że książka jest godna polecenia, że koniecznie muszą po nie sięgnąć wszystkie panie i to bez względu na wiek.

Zdecydowanie się nie zgadzam z tym! Powiem więcej – ja nigdy nie poleciłabym i nie polecę tej pozycji żadnej kobiecie. Niezależnie kim ona dla mnie by nie była. Zachęcałabym za to do omijania tej książki szeroki łukiem i nie skupiania się na niej w ogóle, bo to całkowita strata czasu. Nie dostaniecie tu nic wartościowego, co zmieniłoby chociaż trochę na przykład Wasz światopogląd, czy poszerzyło horyzonty. Słaba książka od gniota różni się tym, że z tej pierwszej niekiedy udaje nam się coś interesującego wyłuskać. Natomiast ta druga nie ma nam nic do zaoferowania. I tak właśnie było w tym przypadku.
Nie polecam, nie polecam i jeszcze raz nie polecam!

Czy tym razem również byłam usatysfakcjonowana czytelniczo?

Bardzo śmieszna i wesoła książka ubawiłam się przy tej komedii,fajnie się czyta i ze świetnym humorem.

Wszystko byłoby bardzo dobrze, gdyby nie tak mocno niedociągnięta końcówka. Liczyłam na to, że autorka w jakiś sposób zamknie powieść, tymczasem dosłownie ucięła tą historię. Być może dała sobie furtkę, by móc ewentualnie powrócić do tych bohaterów, by pociągnąć dalej ich losy. A być może po prostu nie miała na to pomysłu.

• 2017
  • 2015