Kobiety ciężkich obyczajów

Okładka książki Kobiety ciężkich obyczajów Natasza Socha
Okładka książki Kobiety ciężkich obyczajów
Natasza Socha Wydawnictwo: Pascal Cykl: Matki, czyli córki (tom 3) literatura obyczajowa, romans
Matki, czyli córki (tom 3)
Pascal
2024-01-24
2017-03-02
literatura polska

KOBIETY CIĘŻKICH OBYCZAJÓW
MATKI, CZYLI CÓRKI TOM III
@natasza.socha.pisarka
@wydawnictwo_pascal_books

"Nawet jeśli człowiek decyduje o sobie, nawet jeżeli sam postanawia jak będzie wyglądało jego życie to i tak lawinę zdarzeń uruchamia najczęściej przypadek."

Tym razem bliżej poznajemy losy Kiry (pierwszej córki Kaliny) oraz jej prababci Kwiryny. Chociaż dzielą je pokolenia łączy je bardzo wiele. Obie piękne i czarujące, płeć męską traktują w dość osobliwy i przedmiotowy sposób, jednak nic nie dzieje się bez przyczyny, a światło dzienne ujrzą kolejne tajemnice.

Ta część bardzo mnie ujęła i poruszyła. Z powieści zniknął humor, a w zamian pojawił sie ogrom emocji. Oczywiście zdaję sobie sprawę, że tym razem autorka porusza kontrowersyjne tematy i znajdzie się grono czytelników, którzy będą zbulwersowani losami tych dwóch kobiet. Jednak, gdy skupimy się na przyczynie, a nie skutkach to historia ma całkiem inny wydźwięk. Należy również dodać, iż poznając trzeci tom moje zdanie na temat niektórych bohaterów diametralnie się zmienia, a cała historia nabiera głębszego znaczenia.

Bardzo serdecznie chciałam Was zachęcić do poznania losów bohaterów, a ja sięgam po kolejną część i już niebawem podzielę się z Wami moimi wrażeniami.

KOBIETY CIĘŻKICH OBYCZAJÓW
MATKI, CZYLI CÓRKI TOM III
@natasza.socha.pisarka
@wydawnictwo_pascal_books

Fajnie skonstruowana fabuła,opowieść niezwykła,wzruszająca ostatnia część cyklu powieści cudowna,znakomita.

W III części " Matek czyli córek " poznajemy bliżej dwie kolejne bohaterki . Kwiryna mieszka w barwnej, przedwojennej Warszawie, a splot nieoczekiwanych okoliczności wprowadza ją do świata ekskluzywnych prostytutek. Nie śni o księciu z bajki, szczęśliwej rodzinie ani miłości na zawsze.
Kira, jej prawnuczka, dziedziczy po prababce nie tylko różnobarwność tęczówek, ale i nonszalancję, z jaką traktuje płeć męską. Czy Kirze uda się odmienić swoje przeznaczenie, czy powtórzy błędy Kwiryny?
"Kobiety ciężkich obyczajów "to trzeci i być może nie ostatni tom serii Matki, czyli córki .W ten sposób kończy się historia kilku pokoleń kobiet , którym trudno było ze sobą żyć i wzajemnie się kochać , Książki o trudnych relacjach między kobietami, tajemnicach, niewypowiedzianych pretensjach, ale i o miłości, która zawsze daje kolejną szansę.

Trzecia część serii "Matki, czyli córki". W tej części na główny plan wychodzi postać Kiry, córki głównej bohaterki Kaliny oraz postać Kwiryny. Uważam, że podobnie jak druga część ta również mogłaby stanowić osobą książkę (nie z serii). Autorka przypomina co wydarzyło się w poprzednich częściach, więc bez obaw można połapać się kto z kim itp :)
Czyta się przyjemnie, dodatkowo rozdziały są tytułowane której bohaterki dotyczą. Jeśli ktoś przeczytał dwie pierwsze części to w trzeciej rozwikłają się zagadki dwóch poprzednich. Polecam.

Czyta się przyjemnie,...

Świetne zakończenie całego tomu. Książka bez dwóch zdań wpadła w moje gusta. Lekka i przyjemna a zarazem niosąca przesłanie. To co lubię. Świeży powiew w postaci nowej bohaterki, mało zdziwaczałego Kosma. Polecam cała serie.

Jak się powiedziało "A", to trzeba powiedzieć "B". A po prawdzie "C", bo książka pt. "Kobiety ciężkich obyczajów" jest trzecim tomem serii "Matki czyli córki" Nataszy Sochy. Pisarka zabiera nas w podróż w czasie od dwudziestolecia międzywojennego przez okres komunizmu do czasów współczesnych. I znów gotuje czytelnikowi zakończenie, które po prostu zwala z nóg 😊😉

W dwudziestoleciu międzywojennym bieda wkracza do mieszkań samotnych kobiet. Dlatego dojrzewająca Kwiryna zostaje wysłana przez matkę do Warszawy, by tam szukać lepszego sposobu na utrzymanie się. Przypadek sprawia, że zamiast trafić do znajomej rodziny, zatrzymuje się u Lucyny, kobiety znającej się na modzie kobiecej i potrafiącej ze ścinków wyczarować coś efektownego i eleganckiego. Uroda Kwiryny sprawia, że Lucyna postanawia wcielić w życie "projekt Luiza" i po długich przygotowaniach uboga i dotychczas nieznająca świata Kwiryna wciela się w rolę Luizy, luksusowej prostytutki, o którą zabiegają zamożni warszawiacy.
Z drugiej strony lepiej poznajemy postać Kiry, córki Kaliny i prawnuczki Kwiryny-Luizy. Jak pamiętamy z poprzednich tomów Kira nie podjęła żadnych studiów i pracuje w dziale porad pewnego periodyku. Kobieta została kiedyś porzucona przez Joachima i postanowiła odbić sobie to na innych mężczyznach. Jej celem stali się potencjalnie niedostępni mężowie zdecydowanie starsi od Kiry. Podobnie do prababki mężczyźni lgnęli do niej ze względu na jej urodę i oczy o różnych tęczówkach.

Książka "Kobiety ciężkich obyczajów" jest napisana w trochę innym stylu w porównaniu z poprzednimi tomami, bo kolejne rozdziały przeskakują z historii Kwiryny-Luizy do czasów współczesnych. Z jednej strony cieszyłam się z tego, bo to oznaczało mniej wypowiedzi wszystkowiedzącego Kosmy. Z drugiej jednak strony oczekiwałam zmiany atmosfery w tych rozdziałach. Tymczasem w ogóle nie czułam aury przedwojennej Warszawy. Jedyny moment, kiedy przeniosłam się w tamte czasy to opis kapeluszy szytych przez Lucynę. Zabrakło mi kawiarnianych rozmów i spotkań oraz charakterystycznego dla dwudziestolecia międzywojennego języka i zaśpiewu warszawiaków. Nie pomogły wzmianki o asortymencie Domu Jabłkowskich czy Hal Mirowskich. Nie przekonał mnie też zapach czekolady od Wedla. Żeby go poczuć, trzeba pojechać wieczorem na Kamionek; w centrum i za dnia na pewno go nie czuć 😊😏

Pisarka podjęła się trudnego tematu biedy i prostytucji. Każda z bohaterek zdecydowała się na sprzedawanie swojego ciała z zupełnie innych pobudek. Denerwowały mnie, bo wydały mi się kobietami, które nie wiedzą, czego chcą. Biernie podporządkowaną planom Lucyny Kwirynę jeszcze jestem w stanie zrozumieć, bo była wtedy nastolatką przybyłą z wioski, w dodatku z pewnym poważnym przewinieniem na sumieniu, a z czasem szantażowaną. Kira nie miała takich doświadczeń. Kierowała się jedynie zemstą z powodu porzucenia przez Joachima. Każdy kolejny mężczyzna był dla niej wyzwaniem. Trudno mi uwierzyć, że 20-latka jest tak wyrachowana i tylko to ją interesuje w życiu. Dlatego była dla mnie pustą lalką bez perspektyw i w dodatku nieświadomą tego, jak może się to na niej odbić. Cieszę się, że pisarka zdecydowała się "dać jej po nosie".

To kolejny tom, który warto było przeczytać dla samego zakończenia! 😊 Żeby jednak go zrozumieć, trzeba przeczytać całą książkę, nie tylko epilog 😁

W...

Książka o prawnuczce i prababci. Albo poradnik "Jak zostać luksusową kobietą lekkich (nie! cięzkich!) obyczajów"
W dwudziestoleciu międzywojennym.
Myślałam, że najmniej gwiazdek zdobył tom pierwszy, myliłam się - tom trzeci jeszcze słabszy...

W dwudziestoleciu międzywojennym.

Ta wielowątkowa powieść była moim zdaniem niczym rozpędzający się pociąg. Początkowo trudno mi się było połapać w przedziałach czasowych, ponieważ akcja toczyła się przed wojną i współcześnie, zwłaszcza że rozdziały nie były oznaczone, pomijając ich numerowanie. Myślę, że lepiej by się czytało, gdyby taka informacja była na początku każdego rozdziału.
Ponadto mieszały mi się strasznie imiona: Kunegunda, Konstancja, Kwiryna, Kira, Kalina, Lucyna, Luiza. Miałam problem z przyporządkowaniem postaci i ustaleniem kto jest kim dla kogo.
Przed wojną Kwiryna pod opieką Lucyny (kobiety u której zamieszkała) staje się ekskluzywną prostytutką, która tym różni się od innych dam lekkich (a może ciężkich???) obyczajów, że sama wybiera sobie panów, z którymi idzie do łóżka.
Kira jest prawnuczką Kwiryny i bezwzględną łowczynią żonatych mężczyzn. Ona nie chce związku. Potrzebuje jedynie tej ekscytacji, która pojawia się, gdy może zabrać mężczyznę innej kobiecie. Do czasu. los bywa bardzo pokrętny.
W te dwa główne wątki wplatana jest historia Konstancji oraz Kaliny, dzięki czemu autorka splata w jedno zgrabne, aczkolwiek zaskakujące zakończenie.
Czy tym razem kobiety znajdą szczęście w miłości? Warto sprawdzić samemu. Polecam!

Ponadto mieszały mi...

Ach my kobiety, nasze fochy i tory myślenia zadziwiają mężczyzn i stanowią bazę do dyskusji i badań naukowych.
A tak poważnie to jesteśmy niezłymi manipulatorkami.
I to wykorzystała w swojej powieści autorka, która pokazuje dwie kobiety: Kwirynę i Kirę. Ta pierwsza żyje w przedwojennej Warszawie, pochodzi z biednej rodziny i chcąc utrzymać się w stolicy, wkracza do świata kurtyzan.
Ta druga wykorzystuje to "coś" aby manipulować zwłaszcza żonatymi tylko po to, by udowodnić, że nikt się jej nie oprze.
Panie łączą więzy krwi.
Bardziej podobał mi się opisywany świat przedwojenny, pewnie dlatego, że odległy i mniej znany. Urzekły mnie opisy przygotowań do pracy Luizy, zakupy strojów, wizyty w restauracjach i uczenie się nowych smaków.
Znacznie mniej podeszła mi postać Kiry, odbierałam ją jako bezwzględną i wyrachowaną, ale jednocześnie niewiedzącą czego oczekuje od życia.
Ciekawe zakończenie serii Matki czyli córki.

A tak poważnie to jesteśmy niezłymi manipulatorkami.

“Są kobiety, dla których mężczyzna jest tylko dodatkiem. Do sukienki i do życia."

Autorka pokazuje w tej książce wiele typowo kobiecych zachowań, zagrywek, rozterek, które czasem powodują, że kobieta gubi się w swoich intrygach. Bohaterki to silne kobiety, które decydują o wielu sprawach zarówno w swoim życiu jak i w życiu swoich "ofiar".

No może gdybym doczytała, że jest to trzecia część serii "Matki czyli córki" miałabym trochę więcej do powiedzenia Wam o tej książce. Ale oczywiście jestem gapa i nie sprawdziłam tego. Niestety zaczynając czytać w ogóle nie ogarnęłam głównych bohaterek. Wszystkie imiona mi się mieszały :)

Jednakże autorka porusza trudny temat dotyczący prostytucji. Wydaje mi się, że jeśli wrócę do poprzednich części zrozumiem trochę bardziej bohaterki :)

Ale oczywiście jest to według mnie dobra książka, chociaż krążą opinie, że najsłabsza z całej serii. Wrócę do Was niebawem z opinią o poprzednich dwóch częściach :)

No może gdybym doczytała, że jest...

• 2017
  • Przeczytane 2017