Kołakowski. Czytanie świata. Biografia

Znak
2020-10-05
2020-10-05
literatura polska wspomnienia

Bardzo dobra biografia. Wiadomo, że nikt nie sięgnie po nią przypadkowo, bo to rzecz, która nie przydarza się biografią, a już na pewno nie cecha biografii filozofów. Ale jak ktoś po nią sięgnie by lepiej poznać Kołakowskiego i przypomnieć/przywołać sobie jego teksty to na pewno nie pożałuje tej podróży.

Znakomita postać i naprawdę świetna biografia

Znakomita postać i naprawdę świetna biografia

Książka niełatwa. Wszak trudno napisać biografię filozofa nie przedstawiając tego, czym się parał. Wymaga spokoju i skupienia, jak i sama filozofia.

Bardzo wciągająca lektura, trochę o historii, trochę o filozofii a przede wszystkim bardzo wiele o bardzo nietuzinkowym człowieku. A wszystko bardzo wnikliwie i wielowątkowo opisane poprzez kolejne etapy życia i obserwując ewolucję poglądów, mamy i różne relacje i analizy publikacji i fragmenty różnych korespondencji. Doceniam, że jednak przede wszystkim jest to właśnie portret człowieka a i czyta się całkiem lekko i płynnie.

„Ama nesciri” - umiłuj bycie nieznanym. Te łacińskie słowa były dewizą Leszka Kołakowskiego. Człowieka niezwykłego. Filozofa, który niechętnie mówił o sobie i życiu prywatnym, pozostając w cieniu swojego dzieła. Korzystając z bogatego archiwum udostępnionego niedawno przez rodzinę, Zbigniew Mentzel opowiada historię niesamowitego człowieka. Jednak jak sam mówi: „Biografia Leszka Kołakowskiego to przede wszystkim biografia intelektualna, biografia myśli”.

Leszek Kołakowski to postać bardzo dynamiczna. W latach 50. XX wieku swoją intelektualną przygodę zaczynał od fascynacji komunizmem. Jak wielu młodych ludzi, którym przyszło dorastać w cieniu okrucieństwa wojny, zainteresował się ideą Marksa, która miała być „pogromcą nazizmu, mitem Lepszego Świata, tęsknotą za życiem bez zbrodni i poniżenia, królestwem równości i swobody”. Szybko jednak idealistyczne wyobrażenia Kołakowskiego legły w gruzach. Dla filozofa bezpośrednie zetknięcie się z prymitywną ideologią wszechobecną w Kraju Rad, było doświadczeniem porażającym. „Czysty kabaret” jak to po latach nazywał dyskusje jakie musieli toczyć goście z Polski z marksistowskimi mentorami. Można sobie wyobrazić, że dla tak wszechstronnie wykształconego człowieka, ciemnota kultury stalinowskiej i ta „gromada nieuków” była porażająca i przerażająca. Już wtedy Kołakowski dostrzegał procesy psychologiczne działające u ludzi poddanych odpowiedniej obróbce w „totalitarnej maszynce do mięsa”.

Filozof był przekonany, że religia to śmierć nauki. Trudno się jednak temu dziwić, ponieważ Kołakowski od początku próbował dokonać swoich rozrachunków z Panem Bogiem. Przeżyta we wczesnym dzieciństwie nieuleczalna choroba matki i jej śmierć, okrutne morderstwo popełnione na ojcu przez hitlerowców, masowe zbrodnie oglądane w nadmiarze, krzywdy i cierpienia, wszystko, czego dojrzewający Kołakowski doświadczył w czasie wojny i okupacji, mogło skłaniać go ku temu, „żeby z Bogiem się wadzić, a nawet kwestionować Jego istnienie. Księga Hioba budziła w nim moralny sprzeciw”. Musiało minąć wiele dziesięcioleci, aby Kołakowski jednej ze swoich książek nadał tytuł: „Bóg nam nic nie jest dłużny”. Jako dwudziestolatek miał pogląd zupełnie odwrotny, a z Pisma Świętego wybierał różne fragmenty i interpretował je na swój sposób, tak, aby Boga pokazać w najgorszym świetle. Zbigniew Mentzel próbuje usprawiedliwiać tu Kołakowskiego, przytacza krytykę księdza Tischnera, która jego zdaniem była bezzasadna.

Kołakowski podczas swojej intelektualnej wędrówki przeszedł drogę od fascynacji komunizmem, poprzez doświadczenie realnego socjalizmu, a skończył na uznaniu prymatu tradycyjnych wartości. Filozof pochylał się nad słabościami człowieka. Z biegiem czasu docenił te idee i wartości, które były w społeczeństwie obecne od dawna. Potrzebował na to jednak wielu lat poszukiwań.

Książka składa się również z analizy tekstów filozofa, fragmentów jego korespondencji z przyjaciółmi oraz relacji jego znajomych. Pokazuje ewolucję poglądów oraz ciężką pracę jaką Kołakowski wkładał we własny rozwój i jak ogromna narzucił sobie dyscyplinę intelektualną. To bardzo rzetelna i dokłada biografia. Pełna również anegdot np. o zwiedzaniu Ermitażu oraz ciekawych ripost z różnymi ludźmi.

Biografia Leszka Kołakowskiego z jednej strony zostawia z pewnym niedosytem. Czytałem i miałem ochotę żeby Mentzel zadał kilka kluczowych pytań więcej, żeby parę razy mocniej „przycisnął” swojego bohatera. Z drugiej strony jednak ta książka, mimo swoich niedoskonałości, wciągnęła mnie potwornie. Dostałem to na co liczyłem: sporą dawkę historii, pewną dawkę filozofii, portret niezwykle intrygującego człowieka – a na deser, tak aktualną dzisiaj, zachętę do patrzenia ponad dychotomiami: prawica-lewica, konserwatyzm-liberalizm, wiara-ateizm. Od tego wszystkiego zachciało mi się strasznie czytać Kołakowskiego…

"W nieskończonej ciemności w jakiej żyjemy i do jakiej się przyczyniamy, chyba jednak jest świecąca nitka, która nas wiąże, wątłą może, ale nie dającą się przerwać więzią z tym, co jest poza ciemnością"
Pamiętam dobrze dwa przykazania LK : "cieszyć się pięknem i nie mieć pretensji do świata".
Piękny i potężny umysł. Jak dobrze, że został przypomniany.
Kapelusze z głów przed ZM, jakże mądra biografia, a przecież szału informacji tu nie ma.

Piękny i potężny umysł. Jak dobrze, że został przypomniany.
Kapelusze z głów...

Wspaniała biografia wielkiego filozofa, myśliciela. Uwielbiam książki biograficzne. Leszek Kołakowski to szczególna postać.
Człowiek o szerokich horyzontach, wykładowca w Oksfordzie, kawaler Orderu Orła Białego i autor wielu książek. W 2003 roku otrzymał Nagrodę im. J. Klugego. Cenił przyjaźnie, rozumiał ludzi. Tłumaczył zawiłości tego świata, zjawisk i zachowania ludzi. Przekonująco i rzeczowo wyjaśniał sporne kwestie. Książka dobrze opracowana, wnikliwe i wielowymiarowo ukazana sylwetka L. Kołakowskiego.

Leszek Kołakowski jest jednym z najbardziej znanych polskich filozofów, przez lata działalności zawodowej wykładał ma całym świecie oraz był profesorem Uniwersytetu w Oksfordzie. Urodził się 1927 roku, bardzo młodo stracił matkę, później ojca, po wojnie rozpoczął studia a następnie zaczął pracować na uczelni. W publikowanych tekstach poruszał różnorodną tematykę m.in historie filozofii, religie, filozofię kultury i etyki.
Biografia ,,Kołakowski. Czytanie świata. Biografia " jest bardzo dobrze napisaną, merytoryczną pozycją. Autor Zbiegniew Mentzel bardzo dokładnie opisał każdy etap życia Kołakowskiego. Książka składa się również z analizy tekstów filozofa, fragmentów jego korespondencji z przyjaciółmi oraz relacji jego znajomych. Pokazuje ewolucję poglądów oraz ciężką pracę jaką Kołakowski wkładał we własny rozwój. Polecan

• Książki 2021
  • Biografie