rozwińzwiń

Wieczne strapienie. O kłamstwie, historii i kościele

Okładka książki Wieczne strapienie. O kłamstwie, historii i kościele Jacek Leociak
Okładka książki Wieczne strapienie. O kłamstwie, historii i kościele
Jacek Leociak Wydawnictwo: Czarne Seria: Poza serią reportaż
296 str. 4 godz. 56 min.
Kategoria:
reportaż
Seria:
Poza serią
Wydawnictwo:
Czarne
Data wydania:
2020-11-25
Data 1. wyd. pol.:
2020-11-25
Liczba stron:
296
Czas czytania
4 godz. 56 min.
Język:
polski
ISBN:
9788381911139
Tagi:
literatura polska
Średnia ocen

6,8 6,8 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Teksty drugie nr 5 / 2023 - Beletrystyka z Auschwitz Jan Borowicz, Łukasz Cybulski, Agnieszka Dauksza, Paweł Dobrosielski, Aleksandra Grzemska, Artur Hellich, Olga Kaczmarek, Karolina Koprowska, Klaudia Korczyńska, Justyna Kowalska-Leder, Iwona Kurz, Jacek Leociak, Tomasz Szymon Markiewka, Stanisław Obirek, Redakcja pisma Teksty Drugie, Marta Tomczok, Agnieszka Witkowska-Krych
Ocena 8,0
Teksty drugie ... Jan Borowicz, Łukas...
Okładka książki Warszawski trójkąt Zagłady Jacek Leociak, Zofia Waślicka-Żmijewska, Artur Żmijewski
Ocena 7,0
Warszawski tró... Jacek Leociak, Zofi...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,8 / 10
167 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
37
37

Na półkach:

Bardzo mi się spodobało, że na samym wstępie autor zaznacza, że jest to jego subiektywna ocena i nie pisze tej książki przeciw religii jako takiej, a jedynie punktuje kościół jako instytucję. A później mamy przedstawione grzechy kościoła katolickiego na przestrzeni wieków i współcześnie (tu głównie w Polsce). Przedstawienie kilku polskich hierarchów kościoła i zacytowane ich wypowiedzi. A następnie już nieco chaotyczny zbiór przemyśleń i refleksji autora (nawet raz czy dwa powtarza się ten sam tekst, na zasadzie "kopiuj-wklej").
Ciekawa pozycja, taka ironiczno-prześmiewcza, ale trafiająca w punkt.

Bardzo mi się spodobało, że na samym wstępie autor zaznacza, że jest to jego subiektywna ocena i nie pisze tej książki przeciw religii jako takiej, a jedynie punktuje kościół jako instytucję. A później mamy przedstawione grzechy kościoła katolickiego na przestrzeni wieków i współcześnie (tu głównie w Polsce). Przedstawienie kilku polskich hierarchów kościoła i zacytowane...

więcej Pokaż mimo to

avatar
111
4

Na półkach: ,

Zbiór zapisków m.in. o kościele, nacjonalizmie, historii. W większości interesujących, miejscami nudnawych.

Autor skrzętnie notuje obłudne i nienawistne wypowiedzi polskich hierarchów ukazując ich zakłamanie, sprzeniewierzenie się zasadom Ewangelii, hołubienie przez kościół agresywnych środowisk żydożerczych i ksenofobicznych (spędy faszystowskie na Jasnej Górze w latach 30. i współcześnie) czy jego sojusz z prawicowymi politykami.

Wiele miejsca poświęcono obsesji homofobicznej współczesnego kościoła. Autor zwraca uwagę na odpowiedzialność hierarchów za agresję i przemoc wobec mniejszości seksualnych, ich poczucie osaczenia czy niszczenie rodzin (rodzice wyrzekający się dzieci). Jednocześnie ten sam kościół żąda delikatności i wstrzemięźliwości ofiar wobec swojego prześladowcy (czyli siebie) obłudnie szafując terminem "obrazy uczuć religijnych".

Ciekawe są też wzmianki historyczne o zdegenerowanych papieżach mających nieślubne dzieci, przekupujących konklawe i prowadzących brutalne wojny czy zakonnikach podżegających do nienawiści wobec Żydów, co w konsekwencji prowadziło do pogromów.

Autor cytuje również interesującą opinię Jarosława Kaczyńskiego: "Kwestionowanie pozycji Kościoła katolickiego w Polsce ma charakter niepatriotyczny."

Zbiór zapisków m.in. o kościele, nacjonalizmie, historii. W większości interesujących, miejscami nudnawych.

Autor skrzętnie notuje obłudne i nienawistne wypowiedzi polskich hierarchów ukazując ich zakłamanie, sprzeniewierzenie się zasadom Ewangelii, hołubienie przez kościół agresywnych środowisk żydożerczych i ksenofobicznych (spędy faszystowskie na Jasnej Górze w latach...

więcej Pokaż mimo to

avatar
558
392

Na półkach:

Czym jest ta książka? To - najprościej mówiąc - zestaw pytań i dociekań, jakimi “zwykły chłopak z Muranowa” stara się opisać Kościół; znaleźć może nawet odpowiedzi, skąd to rozdwojenie (w słowie, które się głosi i czynie, na co dzień dokonywanym; w potępieniu postawy faryzejskiej przez wzorzec Kościoła i właśnie faryzejskim życiu, wiedzionym przez większość kościelnych hierarchów)?
Kłamstwo, zakłamanie i hipokryzja - tymi słowami można by w zasadzie dość dokładnie i kompleksowo opisać stan dzisiejszej hierarchii kościelnej; na nich można by poprzestać. Dodanie: pazerności, nieumiarkowania, pychy byłyby tylko dodatkowymi ozdobnikami.
Żadna to komplementarna rozprawa naukowa czy całościowy opis zjawiska, jakim jest współcześnie kościół, a raczej eseistyczny w formie zbiór “zapisków, dłuższych bądź krótszych notatek”, którymi autor dzieli się z nami, a w nich swoimi obserwacjami, emocjami i przeżyciami wywoływanymi konkretnymi wydarzeniami, czy wypowiedziami konkretnych postaci. Opisuje rzeczywistość, która się wydarzyła, przytacza słowa, które zostały faktycznie wypowiedziane, a że odnosi się do nich wszystkich z ironią, złośliwością, a nieraz i gniewem, to tylko lepiej - to właśnie sprawia, że to książka warta zaczytania się w niej.
To ten rodzaj antyklerykalizmu, któremu i sam hołduję: zjadliwy, ironiczny, dość bezkompromisowy. Obnażający antyhistoryczność i antyspołeczność polskiego kleru, piętnujący biskupów, piszącym w swym liście pasterskim na stulecie odzyskania niepodległości banialuki rodem z ich państwa mchu i paproci o rzekomych zagrożeniach tejże niepodległości (pornografia, pijaństwo),a ani słowem nie wspominając o dokonującym się bezprzykładnym zamachu na istotę demokracji i demokratyczne państwa instytucje. No cóż, sami w tym zamachu - wespół z rządzącymi - biorą udział.
O ważnych tematach mówi więc Leociak w bliski i mi sposób. Jego antyklerykalizm oświecony (poparty licznymi przykładami, biogramami) jest i mi bliski, i ja się nim na co dzień posługuję. I właśnie z tym mam niejaki problem: spod pióra akademika chciałbym może dostać coś, co mnie przekracza, coś lepszego, co mnie i mój antyklerykalizm ubogaci. Tymczasem dostajemy tu dość luźne refleksje, raczej ślizganie się po powierzchni, niż głębokie zanurzenie. Tak sądzę, nie znając jeszcze finału. Sytuacja ta zmienia się bowiem w dalszej części książki, gdzie - pisząc o Aleppo i współczesnej voyeurystycznej fascynacji cierpieniem i zniszczeniem - staje się Jacek Leociak bliski antropologowi kultury, podobny do Byung-Chula, piszącego o światowym panoptikum. W finale zaś ukazuje się nam autor jako humanista i erudyta, już bez błazeńskiej czapeczki na głowie. I ta część może faktycznie zachwycić. Wędruje w niej po poetyckich, epistolograficznych i literackich obrazach grozy i końca świata, a jednocześnie i wiele z własnego wnętrza odsłania. To tej właśnie - wzruszającej wręcz - części książki dotyczy moja ogólna jej ocena.
Że też pozwoliłem książce Leociaka dwa lata spędzić na półce hańby, nim wziąłem ją do ręki. Że też na wirtualnej już półce hańby mam od jakiegoś czasu dwie kolejne książki Autora…

Czym jest ta książka? To - najprościej mówiąc - zestaw pytań i dociekań, jakimi “zwykły chłopak z Muranowa” stara się opisać Kościół; znaleźć może nawet odpowiedzi, skąd to rozdwojenie (w słowie, które się głosi i czynie, na co dzień dokonywanym; w potępieniu postawy faryzejskiej przez wzorzec Kościoła i właśnie faryzejskim życiu, wiedzionym przez większość kościelnych...

więcej Pokaż mimo to

avatar
774
116

Na półkach: ,

Wspaniałe spostrzeżenia łączące teraźniejszość z historią. To, o czym myśli każdy z nas, ale ubrane w piękne słowa inteligentnego człowieka

Wspaniałe spostrzeżenia łączące teraźniejszość z historią. To, o czym myśli każdy z nas, ale ubrane w piękne słowa inteligentnego człowieka

Pokaż mimo to

avatar
60
59

Na półkach: ,

Bardzo dobra publicystyka, uświadamia wiele spraw, odkłamuje rzeczywistość. Polecam.

Bardzo dobra publicystyka, uświadamia wiele spraw, odkłamuje rzeczywistość. Polecam.

Pokaż mimo to

avatar
31
11

Na półkach:

Znakomite. Trzeba i warto. Dzięki tej książce łatwiej zrozumieć cały ten chaos, z którym dziś obcujemy.

Znakomite. Trzeba i warto. Dzięki tej książce łatwiej zrozumieć cały ten chaos, z którym dziś obcujemy.

Pokaż mimo to

avatar
962
72

Na półkach: , ,

Przepięknie demaskuje pustkę nadętej, napuszonej nowomowy hierarchów kościelnych. Przestrzega przed powrotem "dżumy" nacjonalizmu i skutkami zawłaszczenia patriotycznej retoryki przez Kościół.

Przepięknie demaskuje pustkę nadętej, napuszonej nowomowy hierarchów kościelnych. Przestrzega przed powrotem "dżumy" nacjonalizmu i skutkami zawłaszczenia patriotycznej retoryki przez Kościół.

Pokaż mimo to

avatar
957
794

Na półkach: ,

Po "Młynach bożych" sięgnęłam po kolejną książkę profesora Leociaka. We wstępie autor napisał: "Znam mocne słowa i czasami nie waham się ich użyć". Taki jest jego styl, mocny, szczery, niestroniący od złośliwości czy ironii.
Bazuje na faktach, przytacza wiele źródeł, jednocześnie podkreśla subiektywizm swoich ocen i komentarzy.
Wiele dowiedziałam się "o kłamstwie, historii i kościele"; nie przeszkadzała mi może nieco chaotyczna kompozycja. Gorzkie słowa profesora obnażają hipokryzję różnych kręgów rządowych i kościelnych, sięgają do historii, by pokazać, że nie można budować jednej "słusznej" jej wersji.
W zakończeniu pisze Jacek Leociak o tym, co jest dla niego ważne. Myślę, że powinno to być ważne i dla nas.
Warto przeczytać tę mądrą książkę.

Po "Młynach bożych" sięgnęłam po kolejną książkę profesora Leociaka. We wstępie autor napisał: "Znam mocne słowa i czasami nie waham się ich użyć". Taki jest jego styl, mocny, szczery, niestroniący od złośliwości czy ironii.
Bazuje na faktach, przytacza wiele źródeł, jednocześnie podkreśla subiektywizm swoich ocen i komentarzy.
Wiele dowiedziałam się "o kłamstwie, historii...

więcej Pokaż mimo to

avatar
254
19

Na półkach:

Zgadzam się chyba właściwie całkowicie z poglądami i spostrzeżeniami oraz ogólną refleksją prof. Leociaka, nie do końca jednak, mnie osoboście, odpowiada forma ich podania. Książka „Wieczne strapienie” jest chaotyczna, fragmentaryczna, brak w niej spójnej całości, tematy następują po sobie bez większego ładu i składu. Dodatkowo, co z resztą zaznacza sam Autor, jest to książką bardzo osobista i subiektywna. Tezy stawiane przez Leociaka są bardzo mocne, zero-jedynkowe. Idealny przykład literatury zaangażowanej i myślę, że warto być tego świadomym przed rozpoczęciem lektury, ponieważ na pewno wpłynie to na jej odbiór. Trudno jednak się z Autorem nie zgodzić i nie przyznać mu racji.

Zgadzam się chyba właściwie całkowicie z poglądami i spostrzeżeniami oraz ogólną refleksją prof. Leociaka, nie do końca jednak, mnie osoboście, odpowiada forma ich podania. Książka „Wieczne strapienie” jest chaotyczna, fragmentaryczna, brak w niej spójnej całości, tematy następują po sobie bez większego ładu i składu. Dodatkowo, co z resztą zaznacza sam Autor, jest to...

więcej Pokaż mimo to

avatar
214
9

Na półkach:

Książka zwodnicza. Duży plus za okładkę i tytuł. Sam temat ważny i kontrowersyjny, ale przedstawiony w sposób mdławy, rozlazły, nadmiernie dygresyjny. Spodziewam się czegoś w stylu eseju, ale zabrakło jednolitości i precyzji wywodu. ' Wieczne strapienie' to raczej zbiór - całkiem słusznych - jednak luźnych ( i momentami oczywistych) przemyśleń na temat KK, świata, polityki, historii oraz biografii autora.

Książka zwodnicza. Duży plus za okładkę i tytuł. Sam temat ważny i kontrowersyjny, ale przedstawiony w sposób mdławy, rozlazły, nadmiernie dygresyjny. Spodziewam się czegoś w stylu eseju, ale zabrakło jednolitości i precyzji wywodu. ' Wieczne strapienie' to raczej zbiór - całkiem słusznych - jednak luźnych ( i momentami oczywistych) przemyśleń na temat KK, świata,...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    321
  • Przeczytane
    219
  • Posiadam
    45
  • 2021
    19
  • Reportaż
    6
  • 2020
    5
  • Legimi
    5
  • Teraz czytam
    5
  • Ebook
    4
  • Literatura faktu
    3

Cytaty

Więcej
Jacek Leociak Wieczne strapienie. O kłamstwie, historii i kościele Zobacz więcej
Jacek Leociak Wieczne strapienie. O kłamstwie, historii i kościele Zobacz więcej
Jacek Leociak Wieczne strapienie. O kłamstwie, historii i kościele Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także