Janis. Życie i muzyka

Okładka książki Janis. Życie i muzyka Holly George-Warren
Okładka książki Janis. Życie i muzyka
Holly George-Warren Wydawnictwo: Czarne Seria: Seria Amerykańska biografia, autobiografia, pamiętnik
Seria Amerykańska
2019-01-01
9788381910903
Andrzej Wojtasik

Okładka książki The Road to Woodstock Holly George-Warren, Michael Lang
The Road to Wo... Holly George-Warren...

Monumentalna, choć miejscami przydługa opowieść o życiu Janis; autor krok po kroku przeprowadza nas ścieżkami, którymi wędrowała i wyborami, które z wolna prowadziły ją do upadku.

Nie szczegółowa, a drobiazgowa (nazwisk i adresów tyle, co w książce telefonicznej). Momentami, nieco zaburzona chronologia wydarzeń i karkołomne tłumaczenie. W sumie: nieźle.

Autorka podeszła do tematu profesjonalnie- skupiła się na przedstawieniu faktów w jak najbardziej obiektywny sposób. Nie bawiła się w próbę interpretacji zachowania Janis, bardziej starała się pokazać różne sytuacje z różnych perspektyw. Wydaje mi się, że to właśnie najbardziej cenię w biografiach...
Piosenki Janis brzmią zupełnie inaczej, kiedy zna się szerszy kontekst.

Piosenki Janis brzmią zupełnie inaczej, kiedy zna się szerszy kontekst.

Ciekawa historia nie tylko samej Janis ale również "tamtego" San Francisco przepełnionego nakrotykowo-alkoholowymi cugami i muzyką. Sama biografia potwierdza smutną prawdę o samotności gwiazd i tragediach kryjących się za fasadą wielkiej kariery.

Rzetelna, dobrze napisana biografia dziewczyny, która zwykła mówić głośno to, o czym pomyślała i była gotowa ponieść tego konsekwencje. Historia osoby zawsze wiernej sobie, wyjątkowej i wyjątkowo samotnej.

Pokaż mimo tovideo - opinia

Bardzo rzetelna biografia, która przybliża niesamowite czasy, w jakich żyła Janis i jej, jeszcze bardziej niesamowite, życie. Czytając ma się ochotę przenieść w czasie i uczestniczyć w Lecie Miłości, genialnych koncertach, ale też obserwować Janis skupioną podczas nagrań. Niesamowite jest poznawać tę mniej znaną - spokojną, wrażliwą i samotną cześć jej życia. Książka jest bardzo drobiazgowa, lecz nie przeszkadza to w odbiorze, bo ta opowieść po prostu wciąga.

*** ,,Chcę być kimś więcej niż wokalistką rockową.Chcę mieć rodzinę.Chcę wyjść za mąż." ***

Pomimo sławy i romansów tak naprawdę pragnęła uczucia i akceptacji rodziców.
O kim mowa?
O charyzmatycznej wokalistce,buntowniczce,imprezowiczce i gwieździe San Fransisco
A także o osobie pełnej kompleksów,która w głębi duszy marzy o codzienności bez narkotyków.
O zwierzęciu scenicznym,które rozkwita w blasku jupiterów i które dąży do sławy i pochlebstw.
O kobiecie,która będąc na szczycie,osiągnęła dno.
Przed Państwem Janis Joplin.

Holly George-Warren,jedna z najlepszych dziennikarek muzycznych poprowadzi Was wnikliwie przez jej burzliwy życiorys,gdzie znajdziecie sporo zdjęć,fragmenty listów i pamiętników gwiazdy.
Poznacie jej rodzinę,przyjaciół,kochanków i wyjdziecie na spotkanie przedwczesnej śmierci przez przypadkowo wziętą za dużą dawkę heroiny.
Ta dziewczyna miała zaledwie 27 lat i wszystko co najlepsze przed sobą..
Strasznie to było smutne i jednocześnie bliskie memu sercu.Momentami odnajdywałam w Janis cząstki samej siebie.
Moim zdaniem to,co zrobiła tutaj autorka,to był kawał dobrej roboty i jeśli Wy też chcecie poznać Janis trochę bliżej,to zapraszam do czytania.

Pomimo sławy i romansów tak naprawdę pragnęła uczucia i akceptacji rodziców.
O kim mowa?
O zwierzęciu...

Bardzo przyjemna, lekka biografia, szybko sie czyta.

Bardzo przyjemna, lekka biografia, szybko sie czyta.

Co do konstrukcji (nie wiem ile w tym winy tłumacza, pań robiących korektę, a ile autorki): czasem chronologicznie, czasem z nagłymi przeskokami w czasie, co - u mnie - powodowało zagubienie i zmuszało do ponownego czytania fragmentów, aby się w chronologii nie pogubić. Dwie korektorki, a nie raz błędy jak, np. przestawione litery itp. przez co trzeba zdanie czytać powtórnie, aby treść jego była zrozumiała. Kilka razy zdania nielogiczne (tłumacz?),np ."trafiła do Lyle'a Tuttle'a , tatuatora z długoletnim stażem. Janis była jedną z pierwszych klientek Tuttle'a". Jedne fragmenty czyta się z zapartym tchem, sunąc gładko przez treść a inne jakby autorka nagle wpadła w "słowne koleiny" i traciła panowanie nad tekstem.
Sposób przedstawienia bohaterki ciekawy. Janis jako postać wielowymiarowa: genialna, wszechstronna artystka, zagubiona i prześladowana przez rówieśników, mająca konkretny cel i podążająca własną drogą pod prąd, niedoceniana i lekceważona, stawiana na piedestał, uzależniona, walcząca z chorobą, ponosząca w tej materii kolejne porażki, ale dźwigająca się, by walczyć dalej, w poczuciu beznadziei i pełna nadziei, że tym razem się uda. Janis otoczona "świtą", setkami fanów, wielbicieli, przyjaciół, a jednocześnie tak bardzo, bardzo samotna...
Janis Joplin: "na scenie kocham się z dwudziestoma pięcioma tysiącami ludzi, ale do domu wracam sama".
Lektura "obowiązkowa" dla ludzi, dla których - jak śpiewał Morrison - "the music is your special friend, dance on fire as it intends, music is your only friend until the end".

Nieco chaotyczna i momentami, aż nazbyt szczegółowa.
Więcej na: https://rewers.xyz/inna-niz-swiat/

Nieco chaotyczna i momentami, aż nazbyt szczegółowa.
Więcej na: https://rewers.xyz/inna-niz-swiat/

• Biografie