Matka Polka

Okładka książki Matka Polka Anne Applebaum, Paweł Potoroczyn
Okładka książki Matka Polka
Anne ApplebaumPaweł Potoroczyn Wydawnictwo: OsnoVa biografia, autobiografia, pamiętnik
OsnoVa
2020-09-02
2020-09-02

Książka otwiera oczy na Polskę w ujęciu globalnym. Niesamowita wiedza. Dziękuję!

Szanuję i podziwiam.

Niekwestionowany autorytet.
Wspaniała kobieta.
A książkę połknęłam.
I chciałabym więcej.

Bardzo ciekawy wywiad. Warto przeczytać zwłaszcza teraz przed wyborami, aby móc spojrzeć szerzej na Polskę i Świat.
Co prawda spodziewałam się więcej na temat samej Anne Applebaum, ale dostałam znacznie więcej na interesujące mnie tematy i to z punktu widzenia Amerykanki, która mieszka w Polsce i posiada także obywatelstwo brytyjskie.

Dosyć długo czekała na swoją kolej, zaczynałam ją już dwa razy i niewiele brakowało bym uznała za niewartą przeczytania. Stwierdziłam jednak, że muszę dać tej książce jeszcze jedną szansę, dać sobie i jej więcej czasu, pozwolić sobie na wczytanie się i dopiero wtedy zdecyduję czy czytam, czy wrzucam w otchłań nieprzeczytanych, bo tyle innych, ciekawszych jest dookoła i szkoda czasu na obowiązkowe doczytywanie do końca książek, które nie do końca mi pasują. Ostatecznie przeczytałam do końca, choć z lekkim rozczarowaniem.
Po pierwsze tytuł zupełnie nie pasuje do treści. Po takim tytule spodziewałam się, że będzie to opowieść rodzinna, że będzie w niej miejsce dla męża i dzieci, miłości, codzienności. Otóż kompletnie nie. Poznajemy Anne Applebaum jako studentkę wybierającą drogę życiową, początkującą dziennikarkę, historyczkę, badaczkę. Następnie pisarkę. Dowiadujemy się sporo o jej edukacji, zawodowych wyborach, pracy, badaniach poprzedzających wydanie książek Gułag oraz Czerwony głód. Poznajemy jej opinie na wiele tematów, wypowiedzi dotyczące zagrożeń dla demokracji, zagrożeń wynikających z braku regulacji tzw. social mediów, dezinformacji. Większość poruszanych tematów jest bardzo ciekawa - tylko dlatego w końcu wytrwałam do końca, ale również bardzo niepokojąca i przygnębiająca. Dodatkowo, rozmowa wydana została w roku 2020, więc część zagadnień dotyczących prezydentury Trumpa, Ukrainy, NATO czy Putina bardzo się zdezaktualizowała (choć z Trumpem może niestety tylko na chwilę, tfu!).
Koniec końców, cała rozmowa nie zrobiła na mnie wielkiego czy niezwykłego wrażenia, nie zaprezentowała Anne Applebaum jako osoby, którą chciałabym poznać, porozmawiać etc. (nie umniejszając jej wykształceniu, naukowemu dorobkowi, intelektowi i światowej pozycji). Być może moja ocena wzięła się z niskich pobudek, że spodziewałam się prostej opowieści o życiu, a otrzymałam polityczne wystąpienie na tematy bieżących spraw Europy i USA. Myślę, że tytuł fatalnie dobrany i przynosi szkodę całości.

Rozmowa, której chciałaby się słuchach (czytać) jeszcze wiele godzin. Pani Applebaum opowiada o współczesnej polityce, tematy społeczne też nie są jej obce. Z racji swojego wykształcenia, doświadczeń dostajemy solidne spojrzenie na otaczającą nas rzeczywistość. W obecnym czasie szczególnie ciekawe wydaje się wątek rosyjski. Osoba, która przekopała wiele setek tomów archiwów sowieckich z uświadamia jakie mechanizmy działały i działają za naszą wschodnią granicą.

Nie wiem dlaczego ale wydawało mi się, że ten wywiad będzie nieco dłuższy, a tu tylko nieco ponad 300 stron. Świetnie się czytało, bardzo ciekawa postać z pani Anny. Polecam

Ciekawa pod względem historycznym i politycznym, mniej jeśli chodzi o prywatne historie.

Niesamowicie ciekawa na każdym polu, trudno się oderwać, co jest dość niecodzienne jak na tę formę treści.

bardzo mądra, wartościowa książka
pięknym językiem tłumaczy świat

bardzo mądra, wartościowa książka
pięknym językiem tłumaczy świat

Świetna! Ogrom krytycznej i doskonałej wiedzy o Polsce, Ukrainie i Rosji. Warto!