Szkatułka z motylem

Wydawnictwo: Świat Książki
Butterfly box
83-7311-698-2
kulaczynka

Federica ubóstwia swojego ojca, znanego chilijskiego podróżnika i pisarza. Na jego rzadkie wizyty wyczekuje w domu u wybrzeża Chile. Z jednej ze swoich wypraw ojciec przywozi córce szkatułkę: z zewnątrz niepozorną, w środku skrywającą cudownego motyla ze świetlistych kamieni. Szkatułka powstała dla inkaskiej księżniczki, której ukochany chciał powiedzieć, że prawdziwe piękno tkwi wewnątrz nas. Uszczęśliwiona Federica nie podejrzewa, że już wkrótce szkatułka będzie jedynym wspomnieniem po ojcu. Rodzice się rozstają - matka, udręczona samotnością, a w końcu i zdradą męża, przeprowadza się z dziećmi do rodzinnej Anglii. Upłynie wiele burzliwych lat. Zraniona milczeniem ojca Federica przeżyje małżeństwo z rozsądku i zatraci własną tożsamość, zanim zrozumie przesłanie szkatułki i dostrzeże miłość na swojej drodze.

wiejskifilozof | 2015-01-27

Na początek coś z zoologii. Na okładce książki motyl monarcha znany z dalekich wędrówek. I właśnie wędrówki to główna cześć fabuły. Zmiana miejsca zamieszkania z Chile na Wielką Brytanię. W pogoni za rodzinnym i osobistym szczęściem.
Autorka przedstawia tu rodzinę, którą mąż postanawia opuścić i odejść.
Jego żona i dwoje dzieci postanawiają ułożyć sobie na nowo życie w Anglii.
I tak zaczyna się piękna opowieść, gdzie mamy wszystko co powinno się znaleźć w książce tego typu.
Miłość, zdrada, zniewolenie kobiety przez mężczyznę.
Akcja jest powolna, nie śpieszna. Ale tutaj nie musi być żądnego pośpiechu.
Tu chodzi o życie rodzinne i uczuciowe dwojga ludzi.
Autorka bardzo mnie urzekła tą historią.

Aksamitt | 2015-01-28

Tytułowa szkatułka to nie tylko prezent od ojca, ale motyw łączący życie małej Federici z już dorosłą kobietą. Na początku oznacza piękną pamiątkę po rozstaniu z ukochanym rodzicem, na co sama bohaterka nie ma wpływu, a potem stanowi wyzwalacz i uwolnienie się z toksycznego związku, co jest już jej samodzielną, dojrzałą decyzją.
Chyba jak każda i ta pozycja Santy Montefiore porusza wątki skomplikowanych relacji międzyludzkich. To jak poczucie braku wzajemności w relacjach dwojga rujnuje związek, jak dzieciństwo pozbawione uwagi rodziców podkopuje wartość młodego człowieka, jak potrzeba bycia szczęśliwym przynosi ciągłe zmaganie się z rozczarowaniem i jak wybory podyktowane nieodpowiednimi pobudkami dodają jeszcze więcej cierpień. Mamy tu do czynienia z kalejdoskopem emocji, uczuć małego dziecka, mające ogromny wpływ na losy dorosłej dziewczyny.

Owszem książka treściwa, pokaznych rozmiarów, ale po przeczytaniu mam wrażenie, że autorka chciała przede wszystkim naszpikować ją...

Sakeena | 2016-03-02
Przeczytana: lipiec 2010

Jako wielka zwolenniczka kryminałów, po książki takie jak ta sięgam dość rzadko. Jednak uważam, że czasem trzeba zrobić sobie odmianę. Kiedyś przypadkiem trafiły w moje ręce dwie książki Santy Montefiore. "Szkatułka z motylem" jest pierwszym tytułem autorki, który przeczytałam (w sumie dwukrotnie, bo po kilku latach zrobiłam powtórkę).
Jest to naprawdę dobra książka. Autorka pięknie maluje krajobrazy Chile, gdzie dorasta bohaterka powieści Federica, oraz Anglii - gdzie później wyjeżdża. Wpatrzona w ojca podróżnika, którego wiecznie nie ma w domu dostaje od niego w prezencie szkatułkę z cudownym kryształowym motylem w środku. Legenda zostawiająca morał, że liczy się wnętrze robi na małej dziewczynce ogromne wrażenie. Lecz wszystko niebawem się kończy, gdy rodzice się rozwodzą, a Federica wyjeżdża wraz z matką do jej rodzinnych stron - Kornwalii. Szukając nowego miejsca w życiu, głęboko zraniona przez ojca, który się do niej nie odzywał, próbuje odzyskać utracone poczucie...

Marta | 2014-12-02

Cudowna książka. Autorka barwnie opisała klimat i krajobrazy Chile, także miałam wrażenie, że jestem w tych miejscach i siedzę wraz z bohaterami na tarasie. Poznajemy nietypową rodzinę Campione; nietypową gdyż głowa rodu, Ramon jest pisarzem i podróżnikiem, stąd też jego rzadkie wizyty w domu. Mała Fede jest do niego bardzo przywiązana i bardzo też cieszy się z nowego prezentu - tajemniczej szkatułki z motylem, dawnej własności egzotycznej księżniczki.
Ogólnie powieść porusza wiele problemów: związek na odległość, zdrada, nieodwzajemniona miłość, długotrwała miłość do kogoś kto jej nie odwzajemnia, odrzucenie, utrata złudzeń; przez co jest przesycona niesamowitą dawką emocji. Nie da się przeczytać tej książki obojętnie, nic nie odczuwając, nie przeżywając losów bohaterów. Z czystym sumieniem polecam fanom Santy Montefiore, powieści o dalekich zakątkach świata, skomplikowanych relacjach międzyludzkich i miłości.

asia_32 | 2016-01-20
Przeczytana: 20 stycznia 2016

Nastrojowa,romantyczna,pełna wzruszeń opowieść o różnych odcieniach miłości osnuta w pięknych miejscach takich jak Chile i Kornwalia.Główna bohaterka Federica,zwana przez rodzinę Fede jest silnie związana ze swoim ojcem podróżnikiem i pisarzem Ramonem.Podczas powrotu z jednej ze swoich wypraw dziewczynka dostaje od ojca nietypowy prezent-szkatułkę z motylem,z którą wiąże się piękna legenda.Od tej pory prezent towarzyszy dziewczynie przez całe życie.
Mimo sporej objętości powieść wciąga,a ilość wątków i ciekawych bohaterów sprawia że powieść jest bardzo interesująca.Gorąco polecam!!

Kilmeny | 2011-03-03
Na półkach: Ulubione, Przeczytane
Przeczytana: 03 marca 2011

Kilka dni temu sięgnęłam po kolejną pozycję spod pióra Santy Montefiore i cóż. Nie zawiodłam się. :)
Być może miano rewelacji które jej nadałam, jest trochę za wysokie, ale jestem po prostu oczarowana, jej książki są przesiąknięte niesamowitą magią i "szkatułka z motylem" z pewnością mnie tą magią oczarowała. Z resztą, jak wszystkie książki tej autorki, które miałam okazję wcześniej przeczytać.
Okładka jest przepiękna, a treść.. No cóż, najlepiej przeczytać samemu i ocenić, ale myślę że każdej wrażliwej i romantycznej duszyczce przypadnie do gustu. Nie brakue momentów kiedy można się totalnie wzruszyć, każdy znajdzie coś dla siebie. Powieść, która uświadamia, że aby doświadczyć szczęścia i je docenić, nie można uniknąć pewnych rozczarowań czy życiowych potyczek które z powrotem pomogą nam przejść na tę dobrą drogę.
Książka dotyczny miłosnych uniesień, jak i rozczarowań, poszukiwaniu szczęścia, walki z goryczą i nie mijającymi wspomnieniami, po prostu samo życie. ;) Ze swojej strony...

Basia | 2011-01-02
Przeczytana: 22 grudnia 2010

Ciekawe miejsca, bohaterowie, ich życie - tworzą niezwykłą opowieść. Książka z pewnością na długo pozostanie w mojej pamięci.

"Naprawdę wolna będziesz nie wtedy, gdy twoje dni będą upływać beztrosko, a noce wydadzą ci się spokojne i przesycone radością. Lecz gdy troska i smutek spętają twoje życie, a ty wbrew im wzniesiesz się wysoko. Naga i wolna".(Santa Montefiore, Szkatułka z motylem,s.495.)

izabela81 | 2015-08-29
Na półkach: 2015 rok, Przeczytane
Przeczytana: 23 sierpnia 2015

Autorka w książce zamieściła sporo życiowych prawd, morałów i złotych myśli. Porusza temat zdrady, homoseksualizmu, pierwszej miłości, przyjaźni, tragedii, śmierci, przebaczenia. Pokazuje też, że w życiu nie należy się poddawać i tchórzyć, a zawalczyć o swoje marzenia. To powieść o potrzebie uczuć i akceptacji, o szukaniu miłości i swojego miejsca na ziemi.

Bożena | 2011-10-16

Mała Federica dzieciństwo spędziła na egzotycznym wybrzeżu Chile w oczekiwaniu na powroty ojca, który w domu był rzadkim gościem . Bardziej niż życie rodzinne pociągało go odkrywanie odległych zakątków świata. Z każdej podróży wracał z prezentami, które stawały się talizmanami na kolejne miesiące tęsknoty . Pewnego dnia Federica otrzymuje drewnianą szkatułką. Prezent ten miał towarzyszyć będzie dziewczynie przez całe życie. Szkatułka, z zewnątrz mało atrakcyjna, kryła w środku najpiękniejszą rzecz, jaką dziewczynka widziała. Całe wnętrze wyłożone było kamykami mieniącymi się wszystkimi kolorami. Na dnie drżały skrzydła motyla, które przy każdej zmianie położenia zmieniały swoją barwę.

Szkatułka staje się powiernikiem bohaterki, gdy ojciec zniknie na zawsze, gdy matka odsunie się od córki i gdy dorosła już Federica będzie uciekać przed prawdziwym uczuciem w ramiona innego mężczyzny.

Powieść Santy Montefiore bliska jest "powieści dla pań" , ale jest to również powieść o potrzebie...

Marta | 2010-12-07

Przepiękna opowieść o trudnej miłości..