Szkatułka z motylem

Butterfly box
83-7311-698-2
literatura piękna
kulaczynka

Federica ubóstwia swojego ojca, znanego chilijskiego podróżnika i pisarza. Na jego rzadkie wizyty wyczekuje w domu u wybrzeża Chile. Z jednej ze swoich wypraw ojciec przywozi córce szkatułkę: z zewnątrz niepozorną, w środku skrywającą cudownego motyla ze świetlistych kamieni. Szkatułka powstała dla inkaskiej księżniczki, której ukochany chciał powiedzieć, że prawdziwe piękno tkwi wewnątrz nas. Uszczęśliwiona Federica nie podejrzewa, że już wkrótce szkatułka będzie jedynym wspomnieniem po ojcu. Rodzice się rozstają - matka, udręczona samotnością, a w końcu i zdradą męża, przeprowadza się z dziećmi do rodzinnej Anglii. Upłynie wiele burzliwych lat. Zraniona milczeniem ojca Federica przeżyje małżeństwo z rozsądku i zatraci własną tożsamość, zanim zrozumie przesłanie szkatułki i dostrzeże miłość na swojej drodze.

Elaine | 2019-05-28
Przeczytana: 27 maja 2019

Lubię powieści Santy za jej styl, magię, za to jak pięknie potrafi opisać to co dzieję się w sercu bohatera...Jej książki często poruszają jakąś strunę w mojej duszy:)

Tak było też i tym razem. Dobrze napisana historia o tym jaką traumą może być rozstanie rodziców. Jednak z drugiej strony - jak to u Santy- niektóre wątki niepotrzebne i pisane jakby na zamówienie... (homoseksualizm wuja głównej bohaterki,,,), zachowania bohaterów naiwne a wręcz infantylne. No i za dużo tych mądrości...
Ale powieść ma swój urok, czyta sie ją naprawdę dobrze.

książek: 1910
Grażyna | 2017-03-09
Przeczytana: 09 marca 2017

Jest to wspaniała,wielowątkowa powieść obyczajowa,napisana w dobrym angielskim stylu.Szkoda,że autorka,w ostatnich swoich książkach,odeszła od takiego pisarstwa.

Iza | 2016-07-23

Bardzo dobra, super się czyta, jej opisy sprawiają, że przenoszę się do tych miejsc natychmiast.
Moim zdaniem najlepsza książka ze wszystkich książek Montefiore.

showana | 2016-03-11

Jedna z lepszych książek tej autorki.

Sakeena | 2016-03-02
Przeczytana: lipiec 2010

Jako wielka zwolenniczka kryminałów, po książki takie jak ta sięgam dość rzadko. Jednak uważam, że czasem trzeba zrobić sobie odmianę. Kiedyś przypadkiem trafiły w moje ręce dwie książki Santy Montefiore. "Szkatułka z motylem" jest pierwszym tytułem autorki, który przeczytałam (w sumie dwukrotnie, bo po kilku latach zrobiłam powtórkę).
Jest to naprawdę dobra książka. Autorka pięknie maluje krajobrazy Chile, gdzie dorasta bohaterka powieści Federica, oraz Anglii - gdzie później wyjeżdża. Wpatrzona w ojca podróżnika, którego wiecznie nie ma w domu dostaje od niego w prezencie szkatułkę z cudownym kryształowym motylem w środku. Legenda zostawiająca morał, że liczy się wnętrze robi na małej dziewczynce ogromne wrażenie. Lecz wszystko niebawem się kończy, gdy rodzice się rozwodzą, a Federica wyjeżdża wraz z matką do jej rodzinnych stron - Kornwalii. Szukając nowego miejsca w życiu, głęboko zraniona przez ojca, który się do niej nie odzywał, próbuje odzyskać utracone poczucie...

asia_35 | 2016-01-20
Przeczytana: 20 stycznia 2016

Nastrojowa,romantyczna,pełna wzruszeń opowieść o różnych odcieniach miłości osnuta w pięknych miejscach takich jak Chile i Kornwalia.Główna bohaterka Federica,zwana przez rodzinę Fede jest silnie związana ze swoim ojcem podróżnikiem i pisarzem Ramonem.Podczas powrotu z jednej ze swoich wypraw dziewczynka dostaje od ojca nietypowy prezent-szkatułkę z motylem,z którą wiąże się piękna legenda.Od tej pory prezent towarzyszy dziewczynie przez całe życie.
Mimo sporej objętości powieść wciąga,a ilość wątków i ciekawych bohaterów sprawia że powieść jest bardzo interesująca.Gorąco polecam!!

maczek82 | 2015-08-30

Jak decyzje rodziców wpływają na życie dzieci. Historia robitej rodziny i tęsknoty dzieci za szczęśliwym dzieciństwem. Ciekawa.

izabela81 | 2015-08-29
Na półkach: Przeczytane, 2015 rok
Przeczytana: 23 sierpnia 2015

Autorka w książce zamieściła sporo życiowych prawd, morałów i złotych myśli. Porusza temat zdrady, homoseksualizmu, pierwszej miłości, przyjaźni, tragedii, śmierci, przebaczenia. Pokazuje też, że w życiu nie należy się poddawać i tchórzyć, a zawalczyć o swoje marzenia. To powieść o potrzebie uczuć i akceptacji, o szukaniu miłości i swojego miejsca na ziemi.

Kari | 2015-06-12
Na półkach: Przeczytane, 2014, 2015
Przeczytana: 12 czerwca 2015

Miałam długą przerwę w czytaniu tej powieści, zupełnie nie wiem czemu. Ale okazała się warta sięgnięcia po nią po raz drugi i dokończenia opowieści. Naprawdę przyjemna powieść z dużą dawką uczuć... nie zawsze dobrych.

gosiak | 2015-04-17
Przeczytana: 16 kwietnia 2015

Dość długo książka się rozkręcała, ale w pewnym momencie pochłonęła mnie do reszty. Pięknie napisana historia o różnych typach miłości i o życiu które potrafi przynieść nam na drodze różnych ludzi i różne emocje.