Bądź zdrowa, Lizbono

Wydawnictwo: Świat Książki
Lebwohl, Lisboa
978-83-247-0940-3
romans, powieść obyczajowa

Juju (czyt. Żużu) to zdrobnienie od Julii. Tak nazywano najmłodszą z pięciu sióstr Carvalho, zakochaną w Fernandzie, ambitnym, młodym zarządcy majątku jej rodziców. Różnica pochodzenia nie pozwoliła im na małżeństwo. Ale po założeniu odpowiednich rodzin znów zaczynają się spotykać. Miotająca się między mężem a kochankiem Juju zachodzi w ciążę. Czyją córką jest jej ukochana Lauraa Pilnie strzeżona tajemnica ma wpływ na losy kolejnych pokoleń bohaterów tej wspaniałej historii o dwóch klanach, niewiedzących, że są rodziną... Autorka z rozmachem kreśli opowieść pełną szczegółów z codziennego życia, na tle zmian społeczno-obyczajowych, zachodzących w Portugalii przez wiek XX, do rewolucji goździków w 1974 roku.

źródło opisu: Świat Książki, 2009

źródło okładki: www.swiatksiazki.pl

deana | 2015-09-17
Na półkach: 2015, Przeczytane
Przeczytana: 17 września 2015

Czasem trudno jest sobie wyobrazić jakie nasze czyny mogą nieść konsekwencje. Czasem nie myśli się o tym, że jak nasze działania zmieniają życie innych. Tak było w przypadku wielkiej i prawdziwej miłości Juju i Fernanda. Od dziecka wiedzieli, że łączy ich coś wyjątkowego. Zdawali sobie również sprawę, że nigdy ich uczucie nie będzie mogło się urzeczywistnić. Dzieli ich zbyt wielka przepaść społeczna. Ona pochodzi z bogatej rodziny, on jest biednym chłopem, a taka różnica klasowa w Portugalii, na początku XX wieku jest nie do przeskoczenia. Młodzi muszą zostać rozdzieleni aby mogła rozegrać się ich historia.

,,Bądź zdrowa, Lizbono" to wielopokoleniowa saga rodzinna rozpoczęta w 1900 roku. Na przestrzeni prawie całego XX wieku obserwujemy Juju i Fernanda a potem koleje losu ich rodzin. Usiane są one zarówno wielkimi radościami, smutkami, poprzetykane tajemnicami i wstydliwymi prawdami, poznaczone cierpieniem i okraszone miłością i nadzieją, czasem okryte zasłoną obojętności i...

książek: 1901
Gosia | 2013-09-24
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 23 września 2013

Pięknie utkana historia. Saga rodzinna, której losy zatoczyły koło i dopełniły się w trzecim pokoleniu. Książka opowiada losy rodziny od początku XX wieku do lat 70-tych. Obejmuje historię rodziny na przestrzeni dwóch wojen światowych i dyktatury politycznej. W tle ukazane są przemiany polityczne i światopoglądowe Portugalii, bo akcja dzieje się w Lizbonie i na prowincji. Ludzie ukazani są z pasją, co pozwala ujrzeć ten kraj ich oczyma i zakochać się w nim. Zróżnicowanie postaci i ich losów nie pozwala ani na chwilę nudzić się przy tej książce tylko zagłębić się w niej z przyjemnością i żałować, że już się skończyła. Nie mogę się doczekać innych powieści autorki. Szczególnie przemawia do mnie tytuł "Zapach kwiatów kawy".

Madi | 2016-06-12
Na półkach: Obyczajówka, 2016, Przeczytane
Przeczytana: 12 czerwca 2016

Piękna wielopokoleniowa saga rodzinna,napisana pięknym językiem, bez rozwlekłych i zbędnych opisów.
Historia młodziutkiej Juju i jej miłość do ukochanego Fernando urzekła mnie już od pierwszych stron,z wielką radością i dużym zaciekawieniem śledziłam jej dalsze losy oraz jej bliskich.
Historia wielkiej miłości,która dotrwała do samego końca przeplatana jest tajemnicami rodzinnymi i błędnymi wyborami życiowymi ,nie zabrakło w niej też paru "czarnych owiec" ,które wniosły do powieści trochę zamieszania.
Przepiękna historia ,której dałam się uwieść .

allison | 2011-04-18
Przeczytana: 2009 rok

Połknęłam tę powieść z wypiekami na twarzy:)
Powieść napisana z rozmachem - bardzo przypomina najlepsze dzieła najwybitniejszych pisarzy iberoamerykańskich (ja miałam skojarzenia z twórczością C. Fuentesa).

Grażyna | 2013-07-12
Przeczytana: 11 lipca 2013

Saga rodzinna ,czyli to co lubię.Ale konkretnie ta ,nie porwała mnie aż tak bardzo.Ciekawe tło -historia Portugalii (XX wiek) ,dwie wojny światowe,dykttura Salazara i upadek kolonializmu portugalskiego.
No i miłość,tajemnice rodzinne.... Chwilami gubiłam się w tych zawiłościach.....ale być moze wynikało to ,że czytałam książkę tak z doskoku....w każdym razie dla mnie bez specjalnych ochów i achów....

Dona | 2016-10-30
Przeczytana: 30 października 2016

Powieść "Bądź zdrowa, Lizbono" Any Valeso, to obszerna saga rodzinna trzech pokoleń portugalskich rodzin Carvalho i Abrantes. Burzliwe losy miłości bohaterów, Juliany i Ferdynanda zostały ukazane na przestrzeni lat 1908-1974 na tle wydarzeń historycznych Portugalii oraz dwóch wojen światowych. Wydarzenia historyczne stanowią jedynie tło pięknej, nastrojowej opowieści o rodzinie, trudnej miłości, tajemnicach oraz bolesnych efektach następstw życiowych wyborów .
Zachęcam do przeczytania wielbicieli sag rodzinnych :)
[TWK 18]

jusia1986 | 2014-04-10
Przeczytana: 10 kwietnia 2014

Myślisz, że robisz dobrze, działając wbrew swemu sercu... Myślisz, jakoś to będzie, przecież trzeba żyć dalej...Myślisz, tak trzeba... nie ma wyjścia... Nie sposób przewidzieć skutków powziętych decyzji. Można przypuszczać co się wydarzy, ale ze stu-procentową pewnością nie da się ich przewidzieć. Gdyby się dało, człowiek nie popełniałby błędów, za które cierpią kolejne pokolenia... Błędów niby tak nieznacznych, a jednak mających wpływ na Twoje życie, Twojego partnera, Waszych dzieci, wnuków...

"Bądź zdrowa, Lizbono" Any Veloso, to powieść niezwykła. Co dziwne wnioski z niej płynące docierają do czytającego z lekkim opóźnieniem. Historia opowiada losy miłości Juliany i Fernanda, którzy będąc młodymi (nawet bardzo młodymi ludźmi) bardzo się pokochali, ale jak to w romansach bywa, nie było dane im związać się na zawsze świętym węzłem małżeńskim...Nie, nie, nie bójcie się to nie kolejna kopia "Romea i Julii" i powieścio-podobnych dramatów. Bohaterowie tej powieści to ludzie...

Dariusz Karbowiak | 2011-04-17

świetnie napisana saga, warta przeczytania. Książkę którą można opowiedzieć ponoć nie jest warta przeczytania.

Mońcia_POCZYTAJKA | 2012-12-13
Przeczytana: 12 grudnia 2012

Piękna, nastrojowa opowieść o rodzinie, miłości, przyjaźni i konsekwencjach życiowych wyborów rozciągnięta w latach na niemal cały XX wiek. Losy bohaterów zostały przedstawione na tle wydarzeń historycznych jakie miały miejsce w Portugalii w latach 1908-1974.

Juliana Carvalho jest jedną z pięciu córek bogatego plantatora dębu korkowego - panienką z dobrego domu, dla której, podobnie jak i dla pozostałych dzieci, rodzice zaplanowali przyszłość.

Fernando Abrantes to niezwykle ambitny chłopak z biednej, wiejskiej rodziny, który za wszelką cenę chce wyzwolić się z więzów swojego pochodzenia i zrealizować zaplanowane cele.

Juju i Fernando przyjaźnią się od dziecka. Z biegiem czasu dorastają i ich znajomość ewoluuje od przyjaźni do wielkiej miłości. Na drodze do szczęścia stają jednak różnice w pochodzeniu, które są nie do zaakceptowania przez rodzinę dziewczyny. Młodzi spotykają się potajemnie, ale żadne nie ma odwagi przeciwstawić się zakazom, ich związek nie ma przyszłości.

Kiedy...

Monika Kołacka | 2015-11-08
Przeczytana: 27 września 2015

Książka, z którą właściwie się męczyłam, nie raz myśląc o porzuceniu jej. Rozwlekłe opisy, ciężki język, nieliczne dialogi i mnogość wątków pobocznych sprawiła, że lektura tej książki nie była dla mnie przyjemnością, a raczej czekałam aż się wreszcie skończy. Zirytowali mnie główni bohaterowie swoją bezmyślnością, niemówieniem prawdy i brakiem chęci dążenia do szczęścia i spełnienia swoich pragnień, stawianiem na wygodne bezpłciowe życie. Matka nie potrafiąca rozmawiać z córką, córka nie potrafiąca rozmawiać z synem i cały szereg niedomówień wpływających na dalsze losy całej rodziny. Dla mnie było to zbyt rozwlekła historia o ludzkich słabościach. Nie wzbudziła we mnie emocji, tej chęci poznania co stanie się na następnej stronie, jak potoczą się losy bohaterów, bo śledząc ich poczynania, irytowali mnie coraz bardziej.