Wyzwanie czytelnicze LC

Tłumaczenie: Zofia Kierszys
Seria: Z Kapeluszem
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Green city in the sun

Dzieje rodziny angielskiej, która wybrała sobie Kenię na ojczyznę, splatające się z dziejami rodziny Kikuju, dla których Kenia była zawsze ojczyzną. Powieść oparta na wydarzeniach historycznych obejmuje czasy od roku 1919 do lat osiemdziesiątych. Obfituje zarówno w romantyczne, jak i mocne epizody, jest lekka i ciekawa, przy czym rzeczywiście ukazuje nam świat wschodniej Afryki, jakiego nie znamy.

katala | 2018-12-18
Przeczytana: 17 października 2014

Teraz mogę śmiało powiedzieć, że lektura tej książki tylko utwierdziła mnie we wszelakich obawach jakie miałam zanim do niej sięgnęłam. Długowieczna historia o ludziach, z dramatycznie przeważającą rozpaczą, zdradami, oszustwami, podłością ludzką i wszelakimi paskudnymi rzeczami jakie tylko rodzajowi ludzkiemu mogą przyjść do głowy.
Pomyliłam się? Nie.
Prawie nigdy nie miewam ochoty na opowieści, które na samym wstępie sugerują, że będzie średnio dobrze, a końcówka wcale nie musi zrekompensować tych kilkuset wcześniejszych kartek.
Pomyliłam się? Nie.
Pewnie mogłabym teraz napisać, że byłam również przekonana, że świat opisany zauroczy mnie swoją zielonością, obyczajowością, że ten ciemny będzie bardziej czarujący niż ten biały, i znacznie bardziej uczciwy i choć brutalny to konsekwentny i sprawiedliwy. Że ciężko będzie się od niego oderwać, wciągnie mnie, zafascynuje. I w sumie bardziej będzie mnie interesować on, niż to co poza nim.
Pomyliłam się? Nie do końca.
Nie powiem, żeby to...

Najpiękniejsza książka o Kenii, jaką czytałam. Szkoda, że nikt nie pokusił się o ekranizację...
Książkę czytałam w pociągu. W momencie, gdy musiałam wysiadać do końca pozostało mi kilka stron. Wysiadłam i... skończyłam ją czytać na peronie, na stojąco :)

Koronczarka | 2013-02-20
Przeczytana: 20 lutego 2013

Przepiękna książka. Dzieje kolonizacji Kenii widziane oczami dwóch rodzin angielskich kolonizatorów i kikujskiej rodziny mieszkającej tam od zawsze. Tradycyjnie napisana saga dwóch skonfliktowanych siłą rzeczy rodów. Wspaniale oddane dwa światy, z początku gardzące sobą, nierozumiejące się i nie chcące zrozumieć. Dzieje wielkich miłości i nienawiści. Bohaterowie to postaci narysowane silną kreską, wyraziste, a ich losy niesamowicie poruszające. Kojarzy mi się z "Przeminęło z wiatrem" - podobnie silnych wzruszeń dostarcza. A oprócz tego solidnie potraktowane tło społeczne tak dla nas egzotyczne i ciekawe. Serdecznie polecam.

Goszarda | 2018-09-01
Przeczytana: 01 września 2018

Bardzo mi się podobała!!!

Historia rodziny - Anglików - którzy przyjeżdżają do Kenii w roku 1919 jako kolonizatorzy i zajmują się uprawą kawy. Historia opowiadana do lat 80.; w tle przemiany społeczno-gospodarczo-polityczne Kenii.

Powieść napisana z rozmachem - nie można się oderwać!

POLECAM!!! POLECAM!!! POLECAM!!!

Anita | 2012-11-15
Przeczytana: 15 listopada 2012

Jeszcze nigdy podczas czytania książki nie towarzyszyło mi tak ciągłe zdumienie...A było ono spowodowane faktem,że książka Barbary Wood bardzo mnie zaskoczyła.Przede wszystkim,nie spodziewałam się ,że będzie ona tak dobra.Ten stan towarzyszył mi przez całą lekturę czytania tej fantastycznej książki.Obraz Afryki wykreowany przez autorkę był bardzo realistyczny,tak plastycznie nakreślony,że czułam i widziałam tę zachwycającą przejrzystość powietrza,krajobrazów skąpanych w afrykańskim słońcu.Opowieść o dwóch rodach,kenijskim i angielskim jest przepełniona niewiarygodnym smutkiem,okrucieństwem,bezmyślnością ale i miłością i wybaczeniem.Najbardziej zdumiał mnie fakt,że nie było tutaj śladu egzaltacji,przesłodzenia.Scen miłosnych jest niewiele,a te które są,autorka bardzo subtelnie nakreśliła.Nie ma tutaj taniego happy endu,ale jest chwytające za serce pogodzenie się z tym,że pewnych decyzji,nawet tych błędnych nie zawsze da się i trzeba naprawiać.Lepiej zostawić życie swojemu biegowi...

gwiazdka | 2012-11-11
Na półkach: Przeczytane, Rok 2012
Przeczytana: 11 listopada 2012

Co bardzo podobało mi się w tej książce to fakt, że nie jest to historia jednej osoby czy rodziny, ale saga wpleciona w dzieje całego kraju. Jeżeli zaś chodzi o głównych bohaterów są oni pełni zalet, ale tez żadna z tych postaci nie jest wyidealizowana, każdy posiada tyle wad ile potrzeba do wykreowania żywego człowieka na kartach książki. Poza tym akcja chwilami zaskakuje. Nie radziłabym też traktować tej powieści jako typowego romansu, bo jest w niej dużo więcej treści.

IwonaGa | 2015-03-22
Na półkach: Przeczytane, 2015
Przeczytana: 19 marca 2015

Zielone Miasto to wyjątkowa lektura: pełna słońca, egzotyki, magii. Historia dwóch rodzin, tych co przybyli do dzikiej Kenii, aby tu rozpocząć swoją historię, i tych co tu byli od początku istnienia świata. Połączyła ich nienawiść, miłość i wspólna praca, połączyło ich życie obok siebie. A życie to nie było proste, nie było usłane różami, nic tu nie jest przesłodzone, jest pot i łzy, i walka o każdy dzień. Lektura warta poświęconego czasu!

Anna | 2012-09-25
Przeczytana: 25 września 2012

Bardzo ciekawa i poruszająca książka, ukazująca Kenię początku XX w. z okresu osadnictwa brytyjskiego, przybliżająca obyczaje i tradycje ludu Kikuju, pokazująca rolę jaką odegrali Anglicy w życiu tych plemion oraz walki miejscowej ludności o niepodległość i równe prawa dla czarnych mieszkańców Kenii. Historia oparta na faktach, przeplatana pięknymi opisami przyrody i wątkami miłosnymi. Warto przeczytać - polecam.

Grażyna | 2012-01-28

Bardzo polecam. Temat dla nas z tych oryginalnych- Kenia ,Afryka i w sumie temat dla mnie dodatkowo wartościowy -bo i coś z sagi.....
Przeczytałam 2 tomy tej książki....i to aż 2 razy

Biblioteczka Rudej | 2012-01-30
Przeczytana: 04 lutego 2012

Rewelacja,wciąga od pierwszej do ostatniej strony