Britt-Marie tu była

2020-08-05
2018-01-24
2016-05-03
Magdalena Greczichen

Starsza pani i piłkarska terapia, doprawdy

Pełna ciepła, uroku i spokoju opowieść o zwykłym życiu, które zmuszone okolicznościami musi stać się niezwykłe.

Ta książka ma moc. Trudno powiedzieć, z czego wynika jej aura, ale ciężko się oderwać od czytania. Niby nie opowiada o niczym ważnym, może i jest trochę nudnawa, ale zalet ma sporo. Mądrości życiowe i proste, ale mądre spostrzeżenia pojawiają się co i rusz. Warto się na chwilę zatrzymać, zastanowić, zostawić na później, do przemyślenia. Może odnieść do siebie. Kto wie - nawet wyciągnąć wnioski, coś zmienić.

Zakończenie niezwykle piękne. Nie proste, nie sielankowe, nie denerwujące. Wzruszające i dopełniające całości. Polecam.

Zabawna, ciepła, ale i wzruszająca historia.

Zabawna, ciepła, ale i wzruszająca historia.

Super książka. Pełna humory, goryczy i prawd życiowych. Na początku zapowiadała się dosyć nudno, ale potem tak się rozkręciła, że nie mogłam się oderwać. Polecam wszystkim, którzy tak jak ja zakochali się w książce Mężczyzna imieniem Ove.

Britt-Marie to kobieta w wieku sześćdziesięciu trzech lat, gospodyni domowa, która odchodzi od męża po czterdziestu latach. Właśnie dowiedziała się, że mąż ją zdradza. Postanawia podjąć pracę, ale ma swoje zasady i specyficzne podejście do życia. Dostaje propozycję pracy w małym miasteczku Borg. Trafia do ośrodka rekreacyjnego , który praktycznie nie działa. Miasteczko jest dotknięte kryzysem finansowym a życie toczy się w sklepie spożywczym połączonym z pizzerią. Britt -Marie zmieni się pod wpływem mieszkańców miasteczka. Miejscowa drużyna młodzieżowa piłki nożnej poszukuje trenera i to właśnie kobieta ma nim zostać. Pełna humoru i ciepła opowieść o trudnych życiowych problemach.

Britt-Marie jest niemal tak samo wkurzająca i wprawiająca czytelnika w zakłopotanie jak Eleanor Oliphant z powieści Gail Honeymoon. Trochę podobny jest także styl całej opowieści, choć jest on zarazem typowy dla Backmana: jeśli przeczytało się jedną jego książkę, wiadomo już mniej więcej jak będą napisane wszystkie inne. W każdym razie, wracając do Britt-Marie, ma ona 63 lata i poznajemy ją w momencie, w którym jej dotychczasowe życie stanęło na głowie, a ona sama nie wie do czego zmierza i czego tak naprawdę chce. To znaczy parę rzeczy wie: jak układać sztućce w szufladzie (widelce-noże-łyżki, w tej właśnie kolejności, w żadnej innej, doprawdy, nie jesteśmy przecież zwierzętami!),jak sprzątać (nieoceniona jest soda oczyszczona, jak również faxin – środek do czyszczenia okien),jak dbać o balkon. Wiedza ta okazuje się jednak umiarkowanie przydatna w sytuacji, w której odeszło się od męża (oraz mieszkania z balkonem) i próbuje się znaleźć swoją pierwszą w życiu pracę.
Podobnie jak we wszystkich innych książkach Backmana, tak i tu istotnym bohaterem jest małe miasteczko (Borg, położone pośrodku niczego, gdzie nie ma również niczego a już na pewno pracy, zaś większość zamieszkujących je osób marzy tylko o tym, by sprzedać dom i wyprowadzić się gdziekolwiek indziej) oraz jego mieszkańcy, stanowiący istną galerię osobliwości, aczkolwiek, gdy lepiej się jej przyjrzeć, nie nazbyt odmienną od typowej galerii mieszkańców typowej miejscowości położonej gdziekolwiek. Tak jak w trylogii Backmana zapoczątkowanej „Miastem niedźwiedzia”, również i tu ważną a nawet bardzo ważną rolę odgrywa sport zespołowy: tym razem nie hokej, a piłka nożna, przy czym myliłby się, doprawdy, ten, kto sądziłby, że to książka o piłce (tak jak „Miasto niedźwiedzia” nie jest wcale o hokeju). Bynajmniej nie jest ona o nim, jak z pewnością stwierdziłaby Britt-Marie, która to wcale a wcale nie jest pasywno-agresywna (choć twierdzą tak dzieci jej męża).
Nie wiem jak to możliwe, że Backman, który jest młodszy ode mnie a do tego jest facetem, umiał odkryć, co kryje się w głowie dojrzałej kobiety, która swoje życie podporządkowała innym (mężowi, rodzinie, dzieciom, pracy, wstawcie sobie co potrzebujecie),ale uważam, że zrobił to doskonale. Doskonałe jest również to, że finał i wszystkie poprzednie strony, które do niego prowadzą, nie zostawiają czytelnika z jedną, jedyną, jedynie słuszną odpowiedzią i podpowiedzią. Bo, doprawdy, nikt bynajmniej nie powiedział, że życie jest proste.

Jest to moja pierwsza powieść tego autora i na pewno nie ostatnia. Określiłabym ją jako pozytywny i zabawny melodramat, jakkolwiek dziwnie to brzmi. Główna bohaterka pomimo swoich dziwactw bardzo przypadła mi do gustu i odczuwam do niej wielką sympatię. Ostatnie kilkadziesiąt stron przeczytałam z łzami w oczach, co nie zdarza mi się specjalnie często. Powieść zabawna, wzruszająca i mimo tego, że pełno w niej problemów - pozytywna. Jak w życiu.

8/10 ⭐ [109/2k23]

Britt-Marie nie rozumie świata, a świat zdaje się nie dostrzegać Britt-Marie, rzucając jej bez ogródek prosto w twarz, że jest zgryźliwą jędzą. 63-letnia kobieta żyła po to, by być potrzebną i docenioną, i już za młodu pogrzebała wszelkie oczekiwania na rzecz marzeń innych, nie zostawiając dla siebie samej nic poza kompulsywnym sporządzaniem list zadań do wykonania oraz codziennym sprzątaniem domu. Britt-Marie jednak znalazła się na zakręcie i oto po czterdziestu latach siedzi na niewygodnym krześle w urzędzie pracy, próbując udowodnić, że o wyśmienitym wykształceniu świadczy pasja do rozwiązywania krzyżówek. Jedno można jednak o niej powiedzieć: Britt-Marie nie odpuszcza i na skutek nacisków znajduje na trzy tygodnie posadę dozorczyni w ośrodku ulokowanym w zapominanym przez wszystkich Borg. Na miejscu poznaje plejadę nietuzinkowych postaci. Wyrwana ze swojego środowiska musi poskładać siebie na nowo, odnajdując zarówno cel, jak i ukryte nadzieje, i potrzeby.

Małe miasteczko kryje w sobie przekrój społecznych problemów i codziennych trudności: kryzys finansowy dotknął lokalne przedsiębiorstwa, pozostawiając mieszkańców bez perspektyw i dokładając rodzinom zgryzot. Alkohol i umiarkowana przestępczość rozgościły się na dobre, a dzieciaki biegały samopas, kopiąc piłkę między rozstawionymi słupkami z puszek, bez celności, ale za to z pełnym przekonaniem. Britt-Marie wniosła do Borg nie tylko umiłowanie do wycofanego z asortymentu faxinu i skuteczność sody oczyszczonej, ale też bagaż niewidzialnej drugiej kobiety. Kobiety, która doświadczyła nie tylko zdrady, lecz także dotkliwiej straty.

Pierwsze strony "Britt-Marie tu była" przywodziły mi na myśl brytyjski serial komediowy "Co ludzie powiedzą?" oraz kultową postać Hiacynty Bukiet, którą grała nieoceniona Patricia Routledge. Wszystko w postawie Britt-Marie krzyczało, że nadrzędne w życiu jest zdanie innych ludzi na nasz temat oraz utrzymywany porządek. Nic bardziej mylnego. Życie nie rozpieszczało tytułowej bohaterki. Już od wczesnych lat żyła w czyimś cieniu, aż w końcu całkowicie usunęła się z widoku, pragnąc po cichu sensu szytego na swój wymiar. Tego, by ktoś nadał jej znaczenie. Milcząca izolacja. Kapitulacja wymagająca wyśmienitej wyobraźni do udawania. Fredrik Backman doprawdy wie w jaki sposób połączyć lekką formę, która nie stroni od prostych powtórzeń i schematów słownych, razem z głębokimi prawdami na temat ludzkiego życia. Jak nikt inny potrafi łamać serca, jednocześnie wlewając w nie ciepłą otuchę. A czyni to za pomocą historii, mających szansę trafić do dużego grona odbiorców. Zarówno do młodszych jak i starszych. Takich, którzy mogą się utożsamić z budzącymi niekłamaną sympatię bohaterami bliższego i dalszego planu.

Jeśli szukacie (nie)zwyczajnej historii o zwyczajnych ludziach, to "Britt-Marie tu była" zdoła rozgościć się w waszym sercu na dobre, przypominając ku pokrzepieniu, że nigdy nie jest za późno by otworzyć się na nowe doświadczenia i nowych ludzi. A nade wszystko odnaleźć swój głos i swoją unikalną drogę.

IG: zlizujelitery

8/10 ⭐ [109/2k23]

Jak żyć? Nie wiadomo, ale chociaż warto się zastanowić. Z tym autorem, to czysta przyjemność. Jest i śmiesznie i refleksyjnie, a przede wszystkim bardzo mądrze. Znakomity język powieści. To pewnie zasługa autora i tłumacza. Polecam!

„Britt-Marie tu była” to moja trzecia książka autorstwa Fredrika Backmana, która tak samo jak „Niespokojni ludzie” i „Mężczyzna imieniem Ove” też stała się moim ulubieńcem!❤️

Britt-Marie ma 63 lata, konkretny sposób patrzenia na świat, brak kompetencji społecznych i zachowania kompulsywne. Nie lubi też zmian. Całe swoje dotychczasowe życie dostosowywała pod męża, lecz pewne wydarzenie sprawiło, że od niego odeszła. Od tej pory nie potrafi się z życiu odnaleźć. W poszukiwaniu pracy udała się do małego, dotkniętego kryzysem, przydrożnego miasteczka. Miasteczka, w którym prawie wszystko zamknięto, a piłka nożna jest niezwykle ważna. Miasteczka, które zmieni podejście Britt-Marie do życia.

Britt-Marie nie jest bohaterką, którą się kocha od pierwszej strony, a nawet częściej moglibyśmy nazwać ją zrzędliwą jędzą, tak jak mówią o niej na co dzień inni ludzie, jednak z czasem, gdy poznajemy jej historię, zaczynamy ją rozumieć. Dostajemy jej słodko-gorzką opowieść, która bawi, wzrusza i daje uczucie ciepła na serduszku.

I za to kocham książki Backmana. Ma niepowtarzalny styl. Jego książki z pozoru wydają się być proste, a zawierają w sobie dużo głębi i mądrości życiowych. Nie wymagają od czytelnika wiele, a dają nadzieję na lepsze jutro. Jeśli jeszcze nie znacie jego książek, to polecam sięgnąć po jakąkolwiek, a na pewno się zakochacie!❤️

• Literatura piękna