Mężczyzna imieniem Ove

Okładka książki Mężczyzna imieniem Ove Fredrik Backman
Okładka książki Mężczyzna imieniem Ove
Fredrik Backman Wydawnictwo: Marginesy Ekranizacje: Mężczyzna imieniem Ove (2017) Mężczyzna imieniem Otto (2023) literatura piękna
literatura piękna
Data 1. wydania:
2015-05-07
Alicja Rosenau
Ekranizacje:
Mężczyzna imieniem Ove (2017) Mężczyzna imieniem Otto (2023)
literatura szwedzka

Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Mogą Cię zainteresować

Czytanie z dreszczem, Nie żeby jakaś straszna albo zagadkowa ale...
Intrygująca osobowość: kostyczny, upierdliwy, bardzo porządny facet i frapująca przemiana tych pierwszych jej cech.
Bez reszty zanurzony w swej miłości do kobiety, która go przebudziła, jakże specyficzny w nieustajacym z nią dialogu.

Nie, nie da się, opowieść czym jest jest ta historia wymagałaby osobnej pewnie, conajmniej noweli.
W każdym razie, nie wiadomo jak ale wciąga....

Czytanie z dreszczem, Nie żeby jakaś straszna albo zagadkowa ale...

Nie, nie da się, opowieść czym jest jest ta historia wymagałaby osobnej...

Gbur i obrażony na życie i ludzi Ove. Ove jest szorstki, i skwaszony wiecznie. Ove jest praktyczny i oschły.
Ove chce skończyć ze sobą. Powinno mu się to udać, przecież organizacyjnie i technicznie jest na wszystko perfekcyjnie przygotowany.
Nad Ovem czuwa żona, jego słońce i życie, miłość jedyna, do końca czuwa. Otacza go ludźmi.

Książka i film jednakowo warte uwagi.

Książka i film jednakowo warte uwagi.

Arcydzieło! Wzruszająca i bawiąca do łez.

Arcydzieło! Wzruszająca i bawiąca do łez.

Pięknie "namalowana" postać głównego bohatera - zgryźliwego tetryka o "za dużym sercu". Momentami śmiałam się w głos (historia z zajmowaniem miejsc na parkingu),były też fragmenty, gdy łzy same cisnęły się do oczu. Zdecydowanie najlepszy tytuł - obok książki Lekcje chemii - przeczytany w ostatnim roku.

Przepiękna książka... Dawno żadna książka nie wywołała u mnie tylu emocji. Ove to mężczyzna, którego życie nie oszczędzało- wcześnie został osierocony przez rodziców, lata młodości też nie były bajką. Kiedy uśmiechnął się do niego los i poznał swoją przyszłą żonę, ma nadzieję na szczęśliwe życie niestety znów los jest przekorny- w wyniku wypadku tracą nienarodzone dziecko, a żona zostaje przykuta do wózka.... Ovego poznajemy już jako wdowca, upierdliwego emeryta, opryskliwego starszego mężczyznę... Ale życie szykuje dla niego niespodziankę, bowiem w jego otoczeniu pojawią się ludzie, którzy wywołają rewolucję w wydawałoby się skazanym na nudę i monotonię życiu i "za dużym sercu". Naprawdę warto przeczytać!

Piękna, momentami zabawna opowieść. I zakończenie przy którym trudno opanować wzruszenie. Historia, która pokazuje ile znaczy w życiu obecność drugiego człowieka i czucie się potrzebnym.

Wszyscy polecali i po raz kolejny się nie zawiodłam . Prywatnie trochę się utożsamiam z tytułowym bohaterem. Też dla mnie ważne są zasady i rytuały dnia codziennego . Utożsamiam się również z ,moim zdaniem, głównym przesłaniem tej książki. "Ważne kim się otaczasz . Od tego może zależeć jakość Twojego życia . Osoby te mogą z Ciebie wydobyć najszlachetniejsze cechy, które tak naprawdę zawsze w Tobie były" . Książka wywołała wiele ciepłych odczuć. Od przewracania oczami po uwielbienie takie reakcje towarzyszyły mi przy tej lekturze.
I uwaga spojler. Na koniec przygotujcie sobie chusteczki. Masę chusteczek. Przynajmniej mnie one były potrzebne w sporej ilości .

To naprawdę piękna i wzruszająca opowieść o potędze miłości, przyjaźni, wsparcia społecznego.
Ove jest mężczyzna przed 60- tka, w dodatku jest upierdliwy, niemiły i zgorzkniały. Po śmierci swojej ukochanej żony, która była jego życiem, jego życie się skończyło i chce dać temu wszystkiemu ostateczny kres. Tak się na szczęście nie dzieje, dzięki ludziom, których spotyka na swojej drodze.
Ove może jest bohaterem, którego ciężko polubić to mimo wszystko jest to człowiek uczciwy i pomocny.
Backman w swojej powieści bardzo dobrze podkreśla to, co w życiu ważne, a to co się w dzisiejszych czasach zatraciło.

To opowieść o człowieku, który tak bardzo nie chciał żyć po stracie najważniejszej dla siebie osoby a życie samo pchało się do jego domu głośno pukając do drzwi. Wielokrotnie i pod postacią wielu osób mniej lub bardziej bliskich. To również opowieść o mężczyźnie, który nie dopuszcza do siebie wszystkich a kiedy już to zrobi, będzie stał przy nich do końca. I w tych swoich nieporadnych i kanciastych działaniach oraz słowach pokazuje, że mu zależy.
To wreszcie opowieść, w której przejrzy się każdy z nas, choć przez chwilę i doceni wartość małych wielkich chwil w swoim życiu. Autor tworzy ją prostymi słowami wplatając między linijki małe klejnoty językowe.

Wspaniała, zabawna, ciepła, wzruszająca... Jestem zachwycona, a lektor audiobooka podniósł jej wartość jeszcze o jakieś 50%.

6 864
    4 076