Mężczyzna imieniem Ove

Okładka książki Mężczyzna imieniem Ove Fredrik Backman
Okładka książki Mężczyzna imieniem Ove
Fredrik Backman Wydawnictwo: Marginesy Ekranizacje: Mężczyzna imieniem Ove (2017) Mężczyzna imieniem Otto (2023) literatura piękna
En man som heter Ove
Marginesy
2022-12-14
2014-05-07
2015-05-07
Alicja Rosenau
Ekranizacje:
Mężczyzna imieniem Ove (2017) Mężczyzna imieniem Otto (2023)
literatura szwedzka

Całkiem miła lektura chociaż nie kupuję do końca ani jej ani tych postaci...

Całkiem miła lektura chociaż nie kupuję do końca ani jej ani tych postaci...

Ciekawa książka, główny bohater bardzo przypomina tytułową postać z filmu "Dzień świra".

Backman ma niesamowitą umiejętność osadzania tak wielu emocji, mądrości i piękna, w tak proste, nieskomplikowane historie, przeplatane humorem, który totalnie kupuje.

Tym samym, cała książka była dla mnie emocjonalnym rollercoasterem. Na jeden stronie się śmiałam, a na kolejnej płakałam. A zakończenie? Zakończenie zostawiło mnie totalnie rozsypaną, bo z jednej strony złamało mi serce, a z drugiej na bieżąco je sklejało.

Ove jest wspaniałą historią o sile miłości, przyjaźni, o tym, że za każdym człowiekiem stoi historia, a ta bywa niezwykle bolesna i piękna jednocześnie i trzeba o tym pamiętać oraz rozumieć, bo nikt nie rodzi się zgorzkniały.

Backman jest dla mnie tegorocznym odkryciem, dołącza do grona ulubionych autorów, a każdą jego książkę biorę w ciemno i o nic nie pytam.

Co to była za historia! Czegoś takiego potrzebowałam. Pośmiać się, wzruszyć, rozczulić.
Zastanawiałam się nad fenomenem tej powieści, nim sama po nią sięgnęłam. Na ogół sceptycznie podchodzę do tytułów, które uderzają we mnie ze wszystkich stron, a w pewnej chwili było o nim dużo na instagramie. Teraz, oczywiście, rozumiem, o co było tyle hałasu.
Nie mogę się doczekać, aż kupię własny egzemplarz tej książki. Z przyjemnością do niej wrócę, bo wiele fragmentów zasługuje na to, by je oznaczyć znacznikami! Ta książka musi znaleźć się w mojej biblioteczce.
A sam Ove... To była tak wyrazista postać. Rozumiałam jego dziwactwa i ból po stracie żony, który przebijał przez prawie wszystkie rozdziały. Parvaneh pokochałam od razu. Takich kobiet nie można nie lubić. Podobnie Anitę czy jej męża.
Uwielbiam tę książkę i polecam ją każdemu. :)

Nie mogę się doczekać, aż...

Podchodziłam z rezerwą, słysząc dookoła same "ochy" i "achy". Ale nie zawiodłam się. Jak dla mnie piękna historia, z każdą stroną coraz bardziej byłam zżyta z Ove. Zdecydowanie polecam!

Zabawna, ciepła i wzruszająca opowieść. Trochę się pośmiałam i trochę popłakałam. Czasem irytował mnie styl, składnia i ciągłe powtórzenia, czyniło to wszystko tę książkę lekko infantylną. Tak, wiem, że taki był zamysł, że te zabiegi były celowe. Ale irytowały mnie i tak. Widocznie mam coś z Ovego :)

Wspaniała, pokrzepiająca książka. Płakałam ze wzruszenia milion razy.

Wspaniała, pokrzepiająca książka. Płakałam ze wzruszenia milion razy.

Ogólnie to jest dobra książka. Poruszająca i zapadająca w pamięć. O człowieku, o którym Ryszard Rynkowski śpiewa w piosence "Ten typ tak ma" ;)
Myślę, że najlepiej czytać ją w wieku 12-19 lat, bo potem (nie wiem, czy z racji wieku, czy z racji przeczytania wielu książek, niektórych naprawdę wybitnych) nie robi już takiego wrażenia. Czytałam (no dobra, audiobook) jak miałam 25 lat i wiem, że gdybym przeczytała (przesłuchała) 10 lat wcześniej, to miałabym z tego o wiele większą przyjemność. Mimo to był to dobrze spędzony czas :)

Pierwszy raz, kiedy ekranizacja bardziej podobała mi się od książki.

Pierwszy raz, kiedy ekranizacja bardziej podobała mi się od książki.

Książka napisana tak, by podobała się każdemu. Totalny plagiat filmu „Gran Torino”. Ove to Walt Kowalski grany przez Eastwooda.

• Audiobooki