Wyzwanie czytelnicze LC

Kwiat wiśni i czerwona fasola

Tłumaczenie: Dariusz Latoś
Seria: Seria z Żurawiem
Wydawnictwo: Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego
あん

Słodko-gorzka opowieść o życiu i naleśnikach Sentaro, chłopak bez wykształcenia, z trudną przeszłością i pogrzebanymi marzeniami o karierze pisarza, pracuje w sklepiku z dorayaki - tradycyjnymi naleśnikami nadziewanymi słodką pastą z czerwonej fasoli. Niestety interes nie idzie tak dobrze jak powinien, a klienci rzadko zaglądają po słodkości. Na dodatek Sentaro czuje, że życie przecieka mu...

Słodko-gorzka opowieść o życiu i naleśnikach

Sentaro, chłopak bez wykształcenia, z trudną przeszłością i pogrzebanymi marzeniami o karierze pisarza, pracuje w sklepiku z dorayaki - tradycyjnymi naleśnikami nadziewanymi słodką pastą z czerwonej fasoli. Niestety interes nie idzie tak dobrze jak powinien, a klienci rzadko zaglądają po słodkości. Na dodatek Sentaro czuje, że życie przecieka mu przez palce i tylko kwitnące wiśnie przypominają o upływie czasu.
Pewnego dnia próg jego sklepu przekracza staruszka Tokue, która potrafi przygotować doskonały farsz do dorayaki. Starsza pani zaczyna uczyć tej sztuki Senatro, a jej talent kulinarny i mądrość na zawsze odmieniają życie chłopaka. Gdy przeciwności losu i społeczne uprzedzenia wystawią ich relację na próbę, bohaterowie będą musieli odpowiedzieć na pytanie, co jest w ich życiu najważniejsze.

Kwiat wiśni i czerwona fasola to wzruszająca, pełna ciepła opowieść o zrozumieniu, radzeniu sobie z trudną przeszłością i przynoszącej odkupienie sile przyjaźni.

Na podstawie książki powstał zbierający doskonale recenzje film „Kwiat wiśni i czerwona fasola” w reżyserii Naomi Kawase.

źródło opisu: https://www.wuj.pl/page,produkt,prodid,3217,strona...(?)

źródło okładki: https://www.wuj.pl/page,produkt,prodid,3217,strona...»

Oficjalna recenzja
MayKasahara książek: 1377

Słodko-gorzka opowieść o uprzedzeniach i przyjaźni

Na pierwszy rzut oka „Kwiat wiśni i czerwona fasola” to typowa japońska powieść o celebracji codziennych przyjemności i dążeniu do perfekcji w rzeczach najprostszych. Jej bohater, Sentarō, jest chłopakiem z trudną przeszłością, który musiał zrezygnować z marzeń o wykształceniu i karierze pisarza. Aby spłacić dług, podejmuje pracę w sklepiku z dorayaki – tradycyjnymi naleśnikami nadziewanymi pastą z fasoli azuki. Rutynowa praca nie daje mu jednak satysfakcji, klienci nie przybywają tłumnie po słodkości. Mężczyzna czuje, że życie przecieka mu przez palce.

Niespodziewanie rutynę Sentarō zakłóca pojawienie się Tokue – ekscentryczna staruszka proponuje, że zatrudni się w sklepiku, i szkoli chłopaka w trudnej sztuce przyrządzania doskonałego nadzienia, całkowicie zmieniając jego podejście do pracy. Pomiędzy dwójką bohaterów zaczyna zawiązywać się coraz silniejsza wieź.

„Kwiat wiśni i czerwona fasola” to powieść, która przyciąga feerią smaków i zapachów. Durian Sukegawa zwraca dużą uwagę na szczegóły i potrafi doskonale wyodrębnić je z przytłaczającej codzienności. W czasie lektury będziemy towarzyszyć Sentarō podczas długich godzin spędzanych za ladą sklepiku, gdy prowadzi rozmowy z kupującymi słodkości uczennicami, a za witryną wraz ze zmianami pór roku zakwitają wiśnie (sakura), a potem gubią płatki. Przyglądamy się Tokue, gdy ta pieczołowicie wybiera idealne fasolki i stara się „wsłuchać w ich historię”. Czytając opis gotowania pasty, niemalże nabiera się ochoty, by zajrzeć staruszce przez ramię i sprawdzić, jaki jest efekt.

Mimo że książka w wielu miejscach urzeka swym subtelnym pięknem, nie jest idylliczną opowiastką. Wręcz przeciwnie, zmusza czytelnika do konfrontacji z trudnymi tematami, przez wiele lat spychanymi w Japonii na margines świadomości, a i obecnie często traktowanymi jako tabu. Durian Sukegawa sprytnie wykorzystuje przyjemną otoczkę, by poruszyć kwestie, które budzą lęk, a momentami nawet odrazę. Głównym tematem powieści są różne formy społecznego wykluczenia. Zarówno Tokue, Sentarō, jak i najmłodsza bohaterka książki – uczennica o imieniu Wakana – poszukują wolności, szczęścia i spełnienia w społeczeństwie, w którym z różnych przyczyn czują się wyobcowani.

Durian Sukegawa doskonale pokazuje, że nawet gdy znikają fizyczne bariery, bardzo trudno walczyć o własne marzenia z ludzkimi uprzedzeniami, a także zmagać się z poczuciem pustki i samotnością. Autor kładzie duży nacisk na podkreślenie godności każdego człowieka, ale wybory, które przedstawia, nie są wcale jednoznaczne. Udaje mu się jednak uniknąć nachalnego moralizowania.

Fabuła książki nasycona jest symboliką. Każda z głównych postaci – a zwłaszcza Tokue – jest bardzo wyrazista. Zaletę powieści stanowi również język, którym Durian Sukegawa snuje swoją opowieść – jest on prosty, a jednocześnie wzruszająco poetycki.

Anna Michalska

książek: 2045
Ola | 2018-12-10
Na półkach: 2018, Przeczytane, Mam
Przeczytana: 10 grudnia 2018

Siedem gwiazdek to w tym wypadku średnia z trzech moich różnych ocen, i chyba biorąc pod uwagę całość, jak najbardziej adekwatna.

Ocena pierwsza - 10 gwiazdek. Tyle przyznaję za okładkę i wygląd książki. To jedna z najpiękniejszych okładek i książek, jakie w życiu widziałam. Delikatna, w odpowiednim nastroju, bardzo subtelna. Bez wahania stawiam tu najwyższą notę, ponieważ samo patrzenie na książkę sprawia mi przyjemność (i to niby mężczyźni są wzrokowcami :D)

Ocena druga - 4 gwiazdki. Tyle przyznaję za pierwszą połowę książki, a prawdopodobnie nie za samą książkę, a jej tłumaczenie, które w moim odczuciu jest kalekie. Literatura japońska to pewien rodzaj ekspresji, z zachowaniem zasad kulturowych, które są tak bardzo odmienne od naszych zachodnich. I język też jest używany nieco inaczej, jak sądzę (może to moje złudzenie, biorąc pod uwagę niewiedzę językowo-kulturową). A tutaj czytam dialogi i nie wierzę. Nie wierzę, że ktoś to mógł tak napisać, tak nienaturalnie i zupełnie...

Izabela Pycio | 2018-12-03
Przeczytana: 03 grudnia 2018

"Urodziliśmy się, aby oglądać świat, aby go słuchać. On tylko tego pragnie."

Wspaniała przygoda czytelnicza, w niezwykły sposób zabiera myśli w ujmujący świat, zaprasza do wyjątkowego klimatu, pachnącego ulotnymi kwiatami wiśni, smakującego słodyczą i goryczą. Życie człowieka widziane z ogólnej i indywidualnej perspektywy, wpasowane w ślady przeszłości, a zarazem we współczesne odniesienia. Nie brakuje ciepłych barw łagodzących zimne nuty. Książka o tym, jak za sprawą nieprzychylnego losu i ludzkiego znieczulenia można stracić największe wartości w życiu człowieka, a jednak pomimo bolesnych doświadczeń nie poddać się rozgoryczeniu, powstać ze smutku, ujarzmić gniew, pogodzić się z nieuniknionym, ale nie zatracić siebie.

Lekarstwem dla cierpiącej duszy okazuje się czynienie zwykłego dobra, dostrzeganie drugiego człowieka, zaangażowanie w sprawy zwykłej codzienności. Uwielbiam historie, które nie tylko niosą cenne przekazy, ponadczasowy rytm, ideę międzykulturowego porozumienia,...

Renax | 2018-12-12
Przeczytana: 11 grudnia 2018

RECENZENCKIE

Z tą książką było tak, że najpierw zachwyciło mnie współczesne kino japońskie, bo jest interesujące i kameralne. Na Filmwebie polecono mi film 'Kwiat wiśni i czerwona fasola'. Zanim znalazłam, zanim obejrzałam, to WUJ zapowiedział tę książkę w Serii z Żurawiem. Postanowiłam więc najpierw przeczytać książkę, a potem dopiero brać się za film.
Muszę powiedzieć, że powieść naprawdę dobrze się czyta. To bardzo spójna fabularnie książka. To powieść obyczajowa o dwójce osób, które łączy zamknięcie w przeszłości oraz 'an', czyli deser z czerwonej fasoli. Można powiedzieć, że to opowieść o przyjaźni, o otwieraniu się na to, co przyniesie los, o zamknięciu przeszłości, o zaakceptowaniu pomyłek losu.
To bardzo wzruszająca książka, na pewno odpowiednia tak dla starszych, jak i dla młodych czytelników. Nie ma tutaj nic o świętach, ale myślę, że pasuje też i na tę okazję. Bardzo mi się spodobała. Może nie znalazłam w niej symboliki, ale na pewno odnalazłam niezapomnianą historię i...

Teresa | 2019-01-18

Jest to opowieść o sensie życia o ludzkiej samotności, nieszczęściu, o złym losie, który sprawił, że obecność w nieodpowiednim miejscu w nieodpowiednim czasie przekreśla całe życie. Troje ludzi z różnych pokoleń: ponad siedemdziesięcioletnia Tokue, młody lecz już nie tak bardzo Sentaro i gimnazjalistka Wakana. Każde z nich mierzy się z okrutnymi przeciwnościami losu, na które nie ma żadnego wpływu.Autor opisuje realne problemy nękające japońskie społeczeństwo. Problemy, które trzyma się za zamkniętymi drzwiami swoich domów. Alkoholizm, prostytucja, samotność, izolacja - to wszystko pojawia się na kartach tej książki, jednak lekka i przyjemna forma podania sprawia, że nie są one przytłaczające.Książkę przeczytałam w ciągu jednego dnia dzięki wciągającej i ciekawie przedstawionej fabule.Polecam.

Weronika | 2018-12-26
Przeczytana: 26 grudnia 2018

Czasami warto przeczytać książkę dla jednego zdania. W "Kwiecie wiśni i czerwonej fasoli" (tak na marginesie tytuł oryginału to prostu "An" i po lekturze książki stwierdzam, że o wiele trafniej oddaje treść książki. Trafia w sedno.), takich zdań jest pewnie więcej, ale w pamięci pozostało mi to:
"Wszystko trzeba robić porządnie od początku do końca, inaczej zmarnujemy tylko czas, który włożyliśmy w pracę".
Ładna i wzruszająca powiastka napisana prostym językiem. Jest i o tytułowym kwiecie wiśni (ale dalej upieram się, że pozostawienie oryginalnego "An" byłoby lepszym zabiegiem), jest więc i o an - a właściwie głównie o an, czyli słynnej paście z czerwonej fasoli. Jest o poszukiwaniu sensu życia, o ludzkiej miłości i ludzkiej podłości.
Książkę znalazłam pod choinkę i jest to dobra książka do przeczytania w świąteczny wieczór lub dwa.

książek: 1934
Aleksandra | 2018-11-15
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Japonia
Przeczytana: 13 listopada 2018

"Kwiat wiśni i czerwona fasola" Duriana Sukegawy to kolejna pozycja w Serii z Żurawiem Wydawnictwa UJ. Po wizycie w przykrytym śniegiem Berlinie Rolanda Schimmelpfenniga, starożytnych Chinach Christopha Ransmayra i doprawionych afrykańską magią równoległych światów Helen Oyeyemi, tym razem udajemy się z wizytą do małej budki z ciastkami w Tokio. Ta z pozoru prosta historia o tym, co jest w życiu najważniejsze, ma niezaprzeczalny urok i mimo wręcz baśniowego klimatu dotyka tematów trudnych i skomplikowanych.

Sentaro nie ma łatwego życia. Chciałby zacząć nowe życie, ale błędy przeszłości wciąż się za nim ciągną. Dni spędza prowadząc mały sklepik z dorayaki, ciastkami nadziewanymi pasta ze słodkiej fasoli. Nie jest to jednak w żadnym razie jego pasja - po kilku godzinach stania przy gorącej płycie ma siłę i chęć tylko na suto podlaną alkoholem wizytę w barze. Pijany rzuca się na łóżko, wstaje rano i znowu zaczyna się ten sam cykl. Pewnego dnia jednak wszystko się zmienia: do budki...

lukaska | 2019-01-08
Na półkach: 2019, Przeczytane
Przeczytana: 07 stycznia 2019

Bardzo pięknie napisana i wydana książka, która ma działanie terapeutyczne.
Japońska proza jest taka charakterystyczna w swoim ascetycznym języku, oszczędnych i pięknych opisach, że trudno ją pomylić z jakąś inną. Wszystko tu jest skomponowane i ułożone na swoich miejscach, bez zbędnych słów i szczegółów, ale ta prostota jest taka czysta w swojej formie, że czytanie jest odpoczynkiem.
Bohaterowie tej książki są samotni i chociaż w pewien sposób buntują się z tego powodu, to jednocześnie jest w nich jakaś akceptacja swojego losu, tak, wydaje mi się, znamienna dla Azji. Chociaż wszyscy są mocno zranieni przez życie, to potrafią się słuchać i szanować nawzajem.
Polecam, nie tylko miłośnikom japońskich klimatów, ale jako oddech od zachodniego "rozbuchania".

aali | 2018-11-23
Na półkach: 2018, Przeczytane
Przeczytana: 23 listopada 2018

"Kwiat wiśni i czerwona fasola" to jedna z najpiękniejszych powieści, które przeczytałam w tym roku. Słodko- gorzka opowieść Duriana Sukegawy urzeka swoją prostotą i uniwersalnym przekazem. To jedna z tych historii, która uczy doceniać to co mamy. Przypomina, że mamy tylko jedno życie i choć czasem daje nam mocno w kość, trzeba przeżyć je jak najlepiej.
Kojąco ciało i duszę, piękna opowieść.

kultur-alnie | 2019-01-15
Na półkach: 2019, Ulubione, Przeczytane
Przeczytana: 15 stycznia 2019

Skromna i niepozorna, a pełna mądrości i ciepła. Minimalistyczna, ale treściwa. Ta niewielkich rozmiarów książka przekazuje prawdę o wartościach najważniejszych. Przypomina o tym, że zwykły spacer może stać się wycieczką do innego świata, bo sami sobie świat tworzymy.

Do lektury "Kwiatu wiśni i czerwonej fasoli" japońskiego pisarza Duriana Sukegawy zasiadłam w nietypowych jak dla mnie okolicznościach, bo po dwukrotnym obejrzeniu jego ekranizacji w reżyserii Naomi Kawase. Nie żeby nigdy nie zdarzyło mi się obejrzeć adaptacji przed przeczytaniem książki, ale dawno nie podchodziłam do pierwowzoru, darząc film na jego podstawie tak wielką miłością. Z jednej strony obawiałam się rozczarowania, a z drugiej wiedziałam, że trzecie spotkanie z tą historią nie będzie dla mnie nużące. A jak wyglądają moje końcowe wrażenia? Zobaczmy.

Ciąg dalszy na: