Cokolwiek powiesz, nic nie mów. Zbrodnia i pamięć w Irlandii Północnej

Okładka książki Cokolwiek powiesz, nic nie mów. Zbrodnia i pamięć w Irlandii Północnej Patrick Radden Keefe
Patrick Radden Keefe Wydawnictwo: Czarne Seria: Reportaż reportaż
9788381910736
Jan Dzierzgowski
historia najnowsza Irlandia Północna IRA konflikt reportaż Ulster zbrodnia

Kłopoty

Swego czasu mieszkałam w Irlandii Pn i słyszałam mnóstwo historii związanej z Troubles. Jednej koleżanki mąż nie wrócił do domu, inni znajomi wyjaśniali nam gdzie najlepiej znaleźć miejsce do zamieszkania, które dzielnice obejrzeć. Pracowałam i z katolikami i protestantami i nawiązałam przyjaźnie i z jednymi i z drugimi. Dlategoteż byłam ogromnie ciekawa tej książki, zarysu historycznego konfliktu i jego głównych bohaterów. Muszę przyznać, że jestem pod ogromnym wrażeniem pracy autora, który moim zdaniem, stara się nie zabierać za bardzo stron. Opisuje tu wiele kluczowych wydarzeń chronologicznie, łączy ze sobą bohaterów, raczej trudno się tu pogubić. Samych przypisów jest ponad 100 stron, więc wiedzę można przyswoić bez najmniejszego problemu. Za dużo tu pisać nie będę, osoby zainteresowane tymi czasami, IRĄ, wejściem jej do polityki z pewnością znajdą mnóstwo ciekawych informacji. Pozycja godna uwagi, przeczytana w ramach kwietniowego wyzwania LC.

Bardzo dobra książka, każdy radykał powinien ją przeczytać, ale na pewno tego nie zrobi to niech przeczyta "normalny" może wtedy nie stanie sie radykałem.

Absolutnie genialny reportaż, majstersztyk literacki! Czyta się jak powieść, a fakt, że jest to zapis rzeczywistych zdarzeń dodaje wszystkiemu jeszcze większą wartość. Trzyma w napięciu, autor potrafi wprowadzić suspens, co sprawia, że ciężko się oderwać. Miałam przez jakiś czas zastrzeżenia do jednak jednostronnej narracji, ale na koniec wszystko zostaje subtelnie wyjaśnione. Gorąco polecam!

Bardzo ciekawy reportaż, który świetnie przybliża podłoże konfliktu pomiędzy Irlandią a Wielką Brytanią. Długość książki i sama tematyka powoduje, że niełatwo jest przebrnąć.

"Dziś nam się nie udało, ale proszę pamiętać: wystarczy jeśli poszczęści nam się tylko raz. Pani będzie potrzebowała szczęścia nieustannie". Taki komentarz wydała IRA po nieudanej próbie zamachu bombowego na Margaret Thatcher.

Niezwykle rzetelna praca reporterska. Motywem przewodnim jest próba ustalenia losów Jean McConville, która została porwana przez IRA. Autor z detektywistyczną dociekliwością próbuje odtworzyć wydarzenia, które poprzedziły śmierć matki dziesięciorga dzieci. Nie da się tego zrobić bez zagłębienia się w konflikt i próby zrozumienia, czym kierowały się obydwie strony.

Powstaje mnóstwo pytań: czy walka zbrojna jest najlepszym rozwiązaniem? Czy podejrzani na pewno są winni? Kiedy przestać? Czy w ogóle przestać? Czym dla psychiki i ciała jest strajk głodowy? Czy "zgniłe" kompromisy są sposobem na szybsze osiąganie długofalowych celów, nawet jeśli oznaczają wejście do brudnej polityki? Może lepiej lawirować, kłamać i pokrętnie przeć do przodu, krok po kroku?

To niesamowicie istotna lektura, zwłaszcza w dobie konfliktu palestyńsko-izraelskiego. Setki flag palestyńskich na marszach poparcia w Belfaście sporo mówi o doświadczeniach i uczuciach Irlandczyków. Nawet jeśli Północ Irlandii jest obecnie najspokojniejszym miejscem pod słońcem, struktury IRA nadal istnieją, gotowe znów zagrozić Londynowi bombami.

Podskórna groza - Patrick Radden Keefe ubrał ją w słowa.

Naprawdę ciekawy reportaż, dokładnie przybliżający historię oraz tło konfliktu między Irlandią Północną a Koroną Brytyjską. Momentami czyta się jak thriller, choć przede wszystkim podobało mi się obiektywne i przystępne przedstawienie sporej ilości faktów politycznych. A wszystko opisane w taki sposób, że trudno się nudzić. Rewelacja!

Zainteresowanie Irlandią zaczęło się dla mnie w podstawówce, gdy zgłosiłam się do konkursu wiedzy o tym kraju. Czytałam coś wtedy o Kłopotach, ale nastoletni dzieciak niewiele mógł zrozumieć na temat skomplikowanych relacji między protestantami a katolikami. Zresztą w tej kwestii nawet dorośli nieraz wykazują się niezrozumieniem, bo do ogarnięcia jest tu wiele wątków. Z pomocą przychodzi Patrick Radden Keefe, który przedstawia historię wojny domowej w Irlandii Północnej najbardziej przystępnie, jak tylko się da - oczami jej uczestników.

Głównymi bohaterami reportażu są działacze IRA, którzy przez cały czas trwania konfliktu angażowali się w nieraz wręcz terrorystyczne akcje. Ich relacje na temat porwań, lęku o bliskich, życia w ciągłym poczuciu zagrożenia to największa siła tej książki. Wraz z postępującą chronologicznie narracją można zaobserwować, jak zmieniają się postawy poszczególnych działaczy oraz rodzin ofiar, co rysuje boleśnie prawdziwy i w dużej mierze uniwersalny obraz krajobrazu społecznego podczas każdego konfliktu zbrojnego. Z kart reportażu aż wylewają się emocje - głównie te trudne, ale mimo tego całość czyta się bardzo dobrze.

Keefe nasycił swoją książkę faktami i doskonale widać ogrom pracy, jaki włożył w jej pisanie. Nie chodzi mi nawet o masę przypisów informacyjnych i rozszerzających (są zgromadzone na końcu, zajmując niemal 100 stron!),lecz o precyzyjność narracji. Poszczególne wydarzenia autor pokazuje z różnych punktów widzenia, budując trójwymiarowy obraz sytuacji, a do tego powołuje się na różnorodne źródła, od policyjnych akt, przez wycinki prasowe, po wywiady z uczestnikami wydarzeń.

Po przeczytaniu różnych recenzji widzę, że niektórym osobom przeszkadzało skakanie od osoby do osoby w jednym rozdziale. Dla mnie nie było to uciążliwe pod kątem zrozumienia treści, jedynie pewne wątki okazały się dla mnie mniej ciekawe niż inne. Przez to fragmenty z perspektywy niektórych osób czytało mi się ciężej. Wszystko wynagradzały jednak części o osobach, które interesowały mnie bardziej. Książka bywa zatem nierówna, ale ten zarzut mam do większości reportaży.

Uważam, że “Cokolwiek powiesz…” to świetna lektura przybliżająca nie tak odległy - zarówno w kategoriach czasowych, jak i geograficznych - konflikt, który warto znać lepiej. Nie ma bowiem nic gorszego niż wojna domowa, a rozpętanie jednej z nich nigdy nie jest zbyt trudne.

Zachęcony bardzo pozytywnymi opiniami, przeczytałem książkę i odczuwam niedosyt. Historia choć bardzo ciekawa (wcześniej nie interesowałem się zbytnio tematem),to napisana jak dla mnie niezbyt atrakcyjnym językiem. Im dalej w las tym bardziej irytowały mnie coraz liczniejsze przeskoki w czasie między wydarzeniami, postaciami. Gdyby zachowana była chronologia wydarzeń, mam wrażenie że całość byłaby - przynajmniej dla mnie - bardziej strawna. Może jednak po przeczytaniu reportaży, przede wszystkim Pana Szabłowskiego, ale też i Michniewicza za dużo sobie obiecywałem po tej książce. Jak dla mnie nie ten poziom jeśli chodzi o lekkość pióra.

Dzieci rewolucji

Historia konfliktu w Irlandii Północnej – podobnie jak wszystkie inne noszące znamiona wojny domowej – jest niezwykle złożonym zagadnieniem. Patrick Radden Keefe rozpoczyna swoją opowieść od uprowadzenia Jean McConville, by płynnie przejść do opisania jednego z bardziej krwawych rozdziałów w historii dwudziestowiecznej Europy.

Pierwsza rzecz, która przychodzi na myśl w trakcie lektury "Cokolwiek powiesz, nic nie mów", to rzetelność autora. Ilość źródeł, przypisów i bibliografii jest naprawdę imponująca. Autor podszedł do tematu z niezwykłą powagą i z pełnym zaangażowaniem podjął się nie tylko szczegółowego przedstawienia konfliktu, ale również rozwiązania wszystkich niewidomych związanych z uprowadzeniem Jean McConville.

Ogrom wnikliwej i ciężkiej dziennikarskiej pracy wyczuwalny jest na każdej stronie reportażu. Skupienie się na jednej ofierze konfliktu – samotnej matce wychowującej dziesięcioro dzieci, oskarżonej o donosicielstwo – z jednej strony pozwala empatycznie podejść do poszkodowanych, z drugiej zaś w ogóle nie przeszkadza autorowi w prezentacji przebiegu Kłopotów i ukazania ich w szerszym kontekście.

Podobnie jak w przypadku wcześniejszych rewolucji – ta również pożarła swoje dzieci – nawet jeśli często było to pożeranie rozciągnięte w czasie. Poszkodowanymi byli nie tylko ci, którzy zostali uprowadzeni i zamordowani. Późniejsze losy porywaczy i morderców jasno temu dowodzą. Myślę, że "Cokolwiek powiesz, nic nie mów" może być jedną z najlepszych pozycji, dotyczącą konfliktu w Irlandii Północnej i IRA jakie można znaleźć na polskim rynku wydawniczym. Jest to reportaż rzetelny, szczegółowy, który jednocześnie nie nuży i potrafi utrzymać uwagę czytelnika, pomimo swoich niemałych gabarytów.

Dzieci rewolucji

Pierwsza rzecz, która...

Genialny reportaż, który czyta się jak najlepszy kryminał.

Genialny reportaż, który czyta się jak najlepszy kryminał.

• Reportaż
  • Literatura faktu

Patrick Radden Keefe Cokolwiek powiesz, nic nie mów. Zbrodnia i pamięć w Irlandii Północnej Zobacz więcej