Cokolwiek powiesz, nic nie mów. Zbrodnia i pamięć w Irlandii Północnej

Okładka książki Cokolwiek powiesz, nic nie mów. Zbrodnia i pamięć w Irlandii Północnej
Patrick Radden Keefe Wydawnictwo: Czarne Seria: Reportaż reportaż

bestsellery TaniaKsiazka.pl

Oficjalne recenzje i

Kłopoty

546 76 427

Kawał solidnej reporterskiej roboty! Tak powinno się pisać literaturę faktu. Autor świetnie przygotowany do pisania o jednym z najboleśniejszych i najtragiczniejszych okresów konfliktu brytyjsko-irlandzkiego.

Książka oparta na solidnej i długoterminowej, żmudnej pracy dziennikarskiej ukazuje tło konfliktu, który dla mnie kompletnie jest niezrozumiały, ale niestety wydarzył się i trwał/trwa kilkadziesiąt lat.

Jak to możliwe, żeby w cywilizowanym świecie problemy religijno-terytorialno-polityczne rozwiązywać za pomocą przemocy?! Jesteśmy przecież ludźmi, rzekomo myślącymi, mamy się za istoty wyższe, a postępujemy jak bezmózgie tałatajstwo.

Tragedia rodzin i osób biorących udział w tym konflikcie jest niewyobrażalna. Zaginieni, porwani, nie posiadający miejsca pochówku, mordowani, torturowani, fałszywie oskarżani, więzieni... Straszne....

A w tle oczywiście brak reakcji i konsekwencji ze strony rządzących, którzy rzekomo wybrani spośród nas, sami często mają krew niewinnych na rękach, żyją i mają się zupełnie dobrze.

Książkę czyta się jak najlepszy, sensacyjny, fabularyzowany dokument. Opisane konkretne sytuacje i osoby dostarczają czytelnikowi wielu ekstremalnych emocji, a najważniejsza z nich to chyba jednak złość na całą tą dziwną i zupełnie niepotrzebną wojnę domową w Irlandii Północnej.

Gorąco polecam.

Niesamowity reportaż. Wstrząsający.. Brawa dla Autora za tytaniczną pracę!

Niesamowity reportaż. Wstrząsający.. Brawa dla Autora za tytaniczną pracę!

Świetny reportaż o konflikcie w Irlandii Północnej.

Świetny reportaż o konflikcie w Irlandii Północnej.

Zdecydowanie warto! Najlepsze co w tym roku przeczytałem. Świetna książka o bez wątpienia mało znanym w naszym kraju konflikcie w Irlandii Północnej. Dzięki tytanicznej pracy autora poznacie w zasadzie wszystko na ten jakże ciekawy temat.

Napisany z ogromnym rozmachem, doskonały, dramatyczny reportaż, który czyta się niczym najlepszą beletrystykę.
Troubles- Kłopoty- dramatyczny okres w historii Irlandii Północnej kiedy to doszło do radykalizacji konfliktu między republikanami-katolicy(dążącymi do zjednoczenia Irlandii), a unionistami-protestanci(opowiadającymi się za pozostaniem w Zjednoczonym Królestwie).
Dzięki tej historycznej epopei poznamy ludzi zaangażowanych w działania różnych stron dramatu, członkowie IRA, brytyjscy żołnierze, zwykli mieszkańcy czy wreszcie politycy, ich głosy sprawią, że choć w niewielkim stopniu będziemy w stanie zrozumieć motywacje determinujące ich postawy.
Jest jeden wspólny mianownik dla większości wydarzeń mających miejsce w tym mrocznym okresie, ogrom ludzkiego nieszczęścia.

Dzieło wybitne, polecam bardzo gorąco.

Niestety po przeczytaniu tej książki mam bardzo mieszane uczucia. Z jednej strony autor przekopał się przez setki źródeł, porozmawiał z wieloma osobami chcąc jak najbardziej szczegółowo i (w jego mniemaniu) rzetelnie oddać historie o których pisał. Do tego same historie członków IRA sa bardzo ciekawe. Jednak z drugiej strony jest to bardzo stronnicza i subiektywna książka - a nie tego oczekuje po reportażach.
Już od początku można domyslić sie, że autor jest zapewne w jakiś sposób związany z Irlandią (do czego na końcu sam się przyznaje) i widać komu "kibicuje" w tym konflikcie. I choć w tych czasach o obiektywizm trudno, to niektóre sarkazmy nie przystoją poważnemu reporterowi (jak np. zdanie oskarżające o bierność jednego z bohaterów: "Zasadniczo jednak trzymał się na uboczu, pomagając swojej żonie lady Elizabeth Kitson w pracach nad jakże inspirującą książką o koniu, którego miała w młodości"...).
Niechlubną "wisienką na torcie" jest wysnucie własnej tezy i oskarżenie jednego z bohaterów o morderstwo Jean McConville na podstawie domysłów - bez żadnych dowodów czy pisemnych czy ustnych od innych osób (choć wg autora potwierdzeniem jego tezy jest np to, że ktos mu nie zaprzeczył...). Koszmar!
I dlatego nie wiem czy mam polecać tę książkę czy nie. Jeśli chodzi o historie to bardzo polecam, jeśli chodzi o sposób napisania reportażu - nie polecam.

Jeden z lepszych reportaży, jakie kiedykolwiek czytałam. Napisany tak, że nie można się od niego oderwać, chcąc wiedzieć jaki będzie dalszy ciąg opisywanych wydarzeń. Dodatkowo czytając czuje się, że czyta się coś, co porusza kwestie bardzo kontrowersyjne, tajemnicze i będące pewnego rodzaju tabu? Zdecydowanie polecam!

Niesamowita!
Dramatyczne wydarzenia historii są często chętnie opisywane przez autorów ale nie zawsze te prace oddają dobrze lub w całości opisywane wydarznia. Książka Keefe'a jest tu przykładem świetnego ujęcia bardzo trudnej części historii Irlandii. Książka ukazuje postacie i wydarzenia w sposób bardzo obiektywny i realistyczny. Ktoś mógłby zarzucić autorowi skupienie się na jednych wydarzeniach a pominięcie innych (np działania bojówek unionistycznych) ale, jak dla mnie, ten zabieg spowodował wyciągnięcie najważnieszych treści, esencji konfliktu.
Często w opiniach nadużywa się stwierdzenia- brawurowa- ale w odniesieniu do tej książki nie jest to nadużycie.

Niesamowita!

Już dawno nie miałam w rękach tak dobrego reportażu, czytało się jak powieść. Obowiązkowa pozycja dla tych, których interesuje konflikt w Irlandii Północnej

Bardzo obszerny reportaż, mimo to czyta się trochę jak powieść sensacyjną. Widać i czuć ogrom pracy włożony przez autora w opracoeanie tematu, nieco przytłaczająca dla czytelnika jest natomiast ilość przypisów - prawie każde twierdzenie jest poparte cytatem lub źródłem, bibliografia i przypisy stanowią wg mojego czytnika 41% książki. Z jednej strony jest to imponujące, a z drugiej mnie osobiście nieco wymęczyło, nie pozwalało się do końca wciągnąć w historię. Praca poszerzyła moje horyzonty i wiedzę o tym okresie, przed lekturą była muszę przyznać dość znikoma. Uświadomiła mi jak ciągle aktualna i bolesna jest historia którą uważałam za temat zamnięty, osadzony gdzieś w przeszłości.

Patrick Radden Keefe Cokolwiek powiesz, nic nie mów. Zbrodnia i pamięć w Irlandii Północnej Zobacz więcej