Złap i ukręć łeb. Szpiedzy, kłamstwa i zmowa milczenia wokół gwałcicieli

Okładka książki Złap i ukręć łeb. Szpiedzy, kłamstwa i zmowa milczenia wokół gwałcicieli Ronan Farrow
Logo plebiscytu Książka Roku Nominacja w Plebiscycie 2020
2020-09-02
2019-10-15
9788381910453
Anna Dzierzgowska, Sławomir Królak
Hollywood gwałty literatura faktu molestowanie seksualne skandale
Inne

Okładka książki Pismo. Magazyn opinii nr 1 (73) / 2024 Edyta Bystroń, Ronan Farrow, Kamil Fejfer, Anouk Herman, Olga Hund, Katarzyna Kazimierowska, Magdalena Kicińska, Zuzanna Kowalczyk, Karolina Lewestam, Audrey Magee, Paul B. Preciado, Redakcja magazynu Pismo, Michał Rzecznik, Krzysztof Siwczyk, Wasyl Stus, Aleksandra Warecka
Pismo. Magazyn... Edyta Bystroń, Rona...
Okładka książki Pismo. Magazyn opinii, nr 12 (48) / grudzień 2021 Joanna Bator, Stefan Chwin, Kate Crawford, Ronan Farrow, Karol Grygoruk, Sławomir Hornik, Robert Jurszo, Jakub Kornhauser, Zuzanna Kowalczyk, Dagny Kurdwanowska, Karolina Lewestam, Ania Morawiec, Mateusz Roesler, Joanna Rudniańska, Jia Tolentino, Marcin Wicha, Marta Zabłocka, Oksana Zabużko
Pismo. Magazyn... Joanna Bator, Stefa...

Najgroźniejsze drapieżniki Hollywood

1956 14 299

CIekawy temat i wzbudzający emocje ale mogła by być lepiej napisana. Momentami można się pogubić w zawiłościach, strasznie rozwlekła, sporo powtórzeń.

"Złap i ukręć łeb" to reportaż poświęcony przemocy wobec kobiet w Hollywood. Początkowo miał dotyczyć tylko Weinsteina, jednak z czasem bohater, który miał być głównym, okazał się być przykładowym, bo takich Weinsteinów w Hollywood jest więcej. I można na reportaż Farrowa patrzeć tylko w ten sposób — jak na mroczniejsze oblicze Hollywood. Można też na reportaż spojrzeć szerzej, jako na przykładowy opis tego, jak osoby mające władzę — nieważne czy w wielkim świecie, czy na głuchej prowincji, bezkarnie nadużywają swoich wpływów oraz dlaczego kobiety molestowane przez mężczyzn, którzy mają nad nimi władzę, milczą,

Proponuję zmianę tytułu na bardziej adekwatną: „Ronan: człowiek który za wszelką cenę chciał zrobić karierę”. Druga uwaga dla Wyd. Czarne - błagam, zainwestujcie w dobrych tłumaczy serii amerykańskiej. Te przekłady 1:1 są dramatyczne.

Pokochałam Ronana Farrowa po tej książce i dopinguję go w dalszej karierze. Facet zaprezentował dziennikarstwo przez wielkie "D". Takim ludziom kibicuję - mimo rzucanych kłód pod nogi, mimo utrudnień, gróźb, nieustającej inwigiliacji i opóźnień w pracy - tylko po to, by oprawcy pozostali bezkarni. Nagroda Pulitzera w pełni zasłużona dla niego i grupy współpracowników, którzy jeszcze wierzą w prawdę i sprawiedliwość.

"Koniec końców nic nie pokona odwagi kobiet. A ich historie - wielkie, prawdziwe - można złapać, ale nie sposób poukręcać im łbów".

Gdybym miała podsumować krótko o czym jest ta książka powiedziałabym, że o kulturze zastraszania. O kobietach, które mimo przeciwności i strachu przed konsekwencjami podejmują walkę z niesprawiedliwością. O "wielkich" mężczyznach, którzy myślą, że dzięki władzy i fortunie są niezniszczalni.

Książka dotyka kwestii molestowania seksualnego, zatajania zeznań i uciszania ofiar związanych głównie z postacią Harvey'a Weinsteina. Dla osoby mało obytej w rynku amerykańskim, a szczególnie z pamięcią, w której nazwiska różnych osób zostają przez 5 sekund - z początku książkę czytało się dość ciężko. Jest w niej ogrom nazwisk, nazw własnych, które mi osobiście ciężko było na początku spamiętać (a nawet pod koniec książki niektóre wspominane postaci dalej musiałam sprawdzać w internecie).

Uważam jednak, że książkę naprawdę warto przeczytać, ponieważ pokazuje jak skorumpowane są różne wielkie firmy i co niosą za sobą wielkie nazwiska. Podkreśla mocno kwestie podważania zeznań kobiet, ich strach przed zemstą i to, że mimo wszystko, pozostają one silne i chcą zeznawać. Dlaczego? Ponieważ jeśli one nie wskażą agresora, to na jego konto wpłynie kolejne, kolejne i kolejne nazwisko.

ocena 7,5/10!

Świetna rzecz! Czyta się jak dobrą powieść kryminalną i aż strach pomyśleć, że to prawda. Wyłaniający się z tego reportażu obraz świata show-biznesu jest przerażający. Autor dobitnie pokazuje, jak bardzo środowiska, w których łączy się pewna władza i pieniądze, staja się hermetyczne, a jednostki zdegenerowane są w nich chronione. Moralność, wartości takie jak godność drugiego człowieka, wolność osobista czy w końcu wolność słowa wydają się być jedynie pustymi sloganami, którym mydli się oczy gawiedzi. Z drugiej strony - jak bardzo wiele cierpienia czeka tych,którzy w tym środowisku chce cokolwiek znaczyć. Nadal jestem pod wrażeniem ogromu pracy i odwagi autora.

Niechlujnie napisana lub przetłumaczona oraz wydana.
Zdublowane rozdziały świadczą , że albo nikt nie sprawdzał, albo tak spieszyło się , żeby zarobić parę groszy na nośnym temacie, że szacunek do czytelnika zmarginalizowano. Z łezką w oku wspominam czas, gdy po wydruku nakładu i SPRAWDZENIU, dołączano erratę, aby nie utylizować całego nakładu.
Temat ważny, więc aż dwie gwiazdki.

Niechlujnie napisana lub przetłumaczona oraz wydana.
Temat ważny, więc aż dwie...

W Pazdzierniku 2017r The New York Times i The Yorker oskarza znanego producenta filmowego Herweya Weisteina o molwstowanie seksualne.Cala spolecznosc ludzi zwiazanych ze sztuka filmowa i Hollywood jest w szoku.Finalnie 80 kobietoskarza producenta o molestowanie i napasci seksualne i to na przestrzeni 30 lat.W 2018 Weistein zostaje aresztowany,a w marcu 2020 skazany na 23 lata pozbawienia wolnosci.I ta ksiazka jest o tym jak doszlo tego z producent zostal oskarzony i skazany.Ta ksiazka to kwal dobrej roboty i rzetelnego dzienikarstwa sledczego,a nie bylo latwo.Weistein byl bogatym i bardzo wplywowym czlowiekiem,w srodowisku panowala zmowa miczenia po mimo ze wiele osob z jego grona znalo jego upodobania.Kiedy poczul ze traci grunt pod nogami ,a ronan Farrow zaczyna upubiczniac jego seksualne ekscesy,zaczyna wszelkimi sposobami utrudniac sledzcywo w swojej sprawie.Przez swojego adwokata wynajmuje agencje dedektywistyczna zeby szpiegowac i zastraszac swoje ofiary,zastrasza Ronana Farrowa i dziennikarzy pracujacych przy tej sprawie.Tylko ogromej determinacji i uporowi dziennikarza i ofiar H.W sprwe doprowadzono do konca.Ciekawostk jest ze Ronan jest synem Woody Allena,ktory w latach 90 nyl oskrzony o naduzycia seksualne wobec swojej pasierbicy,ale po dlugim sledzctwie oczyszczono go z zarzutow.Ronan Farrow "odwalil" kawal dobrej roboty i to w dwuch aspektach sledczym i literackim.Za wklad w sprwe H>weisteina zostal nagrodzony Pulitzerem.

Trudna i bolesna książka, podróż autora, który zmaga się nie tylko z przeciwnościami naturalnymi w przypadku takiego tematu, to podróż wgłąb siebie, własnej przeszłości, własnego dzieciństwa, tabu, które ciążylo nad jego znanymi rodzicami i całą rodziną.

Książkę czyta się szybko i bardzo dobrze. Pokazuje ona kulisy śledztwa dziennikarskiego, razem z autorem śledzimy koleje ujawniania jednej z największych afer Hollywood ostatnich lat. Trzeba jednak powiedzieć, że książka ma dość wysoki próg wejścia. Dla niezorientowanych w zawiłościach rynku telewizyjnego i prasowego USA, gąszcz nazwisk i nazw zarówno ze świata mediów informacyjnych jak i przemysłu rozrywkowego może on wzbudzać poczucie pewnego zagubienia. Książka zwalnia również tempo po ujawnieniu afery Weinsteina, kiedy Farrow opisuje dalsze koleje śledztwa dotyczącego już bezpośrednio samej sieci. Nie jest to najłatwiejsza lektura, ale zdecydowanie godna polecenia

• Literatura faktu
  • Reportaż

Ronan Farrow Złap i ukręć łeb. Szpiedzy, kłamstwa i zmowa milczenia wokół gwałcicieli Zobacz więcej