Oswajanie nieskończoności. Historia matematyki

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka, Prószyński i S-ka
Taming the Infinite. The Story of Mathematics
matematyka, popularnonaukowe
Pistacia

Nasze społeczeństwo nie mogłoby funkcjonować bez matematyki. Wiele zupełnie zwyczajnych dla nas osiągnięć – od mostów wiszących i Internetu po badanie kosmosu i giełdę papierów wartościowych – opiera się na matematycznych innowacjach. Rozwój cywilizacji i postępy w matematyce szły ze sobą ramię w ramię. Dokonane przez Greków, Arabów i Hindusów przełomy w trygonometrii umożliwiły nawigację...

Rozwój cywilizacji i postępy w matematyce szły ze sobą ramię w ramię. Dokonane przez Greków, Arabów i Hindusów przełomy w trygonometrii umożliwiły nawigację przez oceany i odkrycie nowych lądów. Telefony komórkowe nie mogłyby działać bez niezwykłej idei obliczeń w 10 wymiarach. Nawet odtwarzanie płyty DVD wiąże się z wykorzystaniem abstrakcyjnej algebry.

W „Oswajaniu nieskończoności” Ian Stewart przystępnie wyjaśnia rachunek różniczkowy dla określenia natury, ezoteryczną dziedzinę przestrzeni wyższego wymiaru czy zaskakujący świat teorii chaosu. Nigdy przy tym nie traci z oczu najważniejszego ze wszystkich pytań – w jaki sposób matematyka umożliwiła powstanie współczesnego świata.

[opis wydawcy]

yokopoko | 2010-08-31
Przeczytana: 31 sierpnia 2010

Rewelacyjna! Dwadzieścia rozdziałów, z których każdy traktuje o innym dziale matematyki, okolicznościach jego powstania i rozwoju. Dużo rysunków, a sposób, w jaki pokazano wyprowadzenia niektórych dowodów sprawia, że wydają się one wręcz banalne. :) Dodatkowo - książka napisana jest prostym i przystępnym językiem, niewymagająca żadnej (no, może elementarnej ;)) wiedzy z zakresu matematyki.

Anna Zajączkowska | 2016-04-02
Przeczytana: 24 marca 2016

Oczekiwałam przystępnej treści dla średnio zainteresowanej historią matematyki osoby. W końcu chciałam lepiej poznać tę dziedzinę. Jednak mimo zdanej matury na cztery oraz zaliczenia kilku przedmiotów matematycznych na studiach lektura okazała się dla mnie za trudna. Możliwe, że problem leży po stronie mojej inteligencji, co nie zmienia jednak faktu, że po kilku rozdzaiłach czułam się wyczerpana. Nie skończyłam tej ksiązki. To jednak bardziej podręcznik niż literatura popularno naukowa. Czytając ją do poduszki zamiast relaksować się przed zaśnieciem, stresowałam się, jak wiele nie rozumiem. Tylko dla wytrwałych.

Szanita | 2011-02-25
Na półkach: Przeczytane, Okruchy wiedzy
Przeczytana: 2010 rok

Książka przedstawia wybrane zagadnienia z historii matematyki.
Lubie Stewarta, ale ta książka trochę mnie rozczarowała.

Nie wiem do kogo jest adresowana,
bo dla laika chyba za trudna,
a dla osoby z przygotowaniem matematycznym
za dużo szczegółowych objaśnień najprostszych nawet rzeczy,
podczas gdy niektóre uproszczenia są na krawędzi nieścisłości.

Piotrek05 | 2016-10-18
cabal512 | 2016-07-11