Oswajanie nieskończoności. Historia matematyki

Okładka książki Oswajanie nieskończoności. Historia matematyki Ian Stewart
Okładka książki Oswajanie nieskończoności. Historia matematyki
Ian Stewart Wydawnictwo: Prószyński i S-ka popularnonaukowa
288 str. 4 godz. 48 min.
Kategoria:
popularnonaukowa
Tytuł oryginału:
Taming the Infinite. The Story of Mathematics
Wydawnictwo:
Prószyński i S-ka
Data wydania:
2009-11-05
Data 1. wyd. pol.:
2009-11-05
Liczba stron:
288
Czas czytania
4 godz. 48 min.
Język:
polski
ISBN:
9788376482651
Tłumacz:
Ewa L. Łokas, Bogumił Bieniok
Tagi:
matematyka popularnonaukowe
Średnia ocen

7,1 7,1 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,1 / 10
32 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
795
718

Na półkach: , , , ,

Piękne, wydane na dobrej jakości papierze (co czuć nawet kiedy weźmie się książkę do ręki nie otwierając jej - swoje waży),pełne kolorowych ilustracji i ramek z dodatkowymi informacjami wydanie robi wrażenie. Także kartkowanie książki i przeczytanie kilku losowych zdań powoduje u potencjalnego czytelnika poczucie, że oto trafiło się na całkiem solidną i przystępną porcję lektury na poziomie. Niestety, to tylko ładne pozory - za to na tyle skuteczne, że i ja się nabrałem i zakupiłem tę książkę.

Czar pryska kiedy zaczynamy czytać. To, że trudna (absolutnie nie dla laika!) to jeszcze nie jest najgorsze. Przede wszystkim odpycha nudny, encyklopedyczny styl autora. Sprawia to wrażenie, jakby Ian Steward nie miał na celu uwieść czytelnika i go zafascynować, a jedynie upchnąć bezmyślnie troszkę jak najwięcej informacji i szczególików. Znakiem szczególnym tej pozycji jest płynne przechodzenie między prostymi zagadnieniami pisanymi "laickim" stylem, a skomplikowanymi sprawami wykładanymi żargonem matematycznym znanym jedynie wtajemniczonym. Niezbyt przyjemna huśtawka. Podręcznikowość książki nie daje miejsca na interakcję czytelnika z autorem. Brak jest magii matematyki, którą doświadcza czytelnik stopniowo, delikatnie doprowadzany przez autora do tego czy owego stwierdzenia.

Nie będę ukrywał, iż nie darzę autora szczególną estymą - jak to zazwyczaj bywa, niespotykana płodność twórcza nie idzie w parze z jakością. I chociaż wśród jego rozlicznych książek od czasu do czasu trafi się coś wartościowego, ta książka absolutnie nie jest jedną z nich.

Nie dałem rady do końca. Nie polecam.

Piękne, wydane na dobrej jakości papierze (co czuć nawet kiedy weźmie się książkę do ręki nie otwierając jej - swoje waży),pełne kolorowych ilustracji i ramek z dodatkowymi informacjami wydanie robi wrażenie. Także kartkowanie książki i przeczytanie kilku losowych zdań powoduje u potencjalnego czytelnika poczucie, że oto trafiło się na całkiem solidną i przystępną porcję...

więcej Pokaż mimo to

avatar
534
227

Na półkach: , , ,

Zdecydowanie nie jest to najlepsza książka Stewarta. Zresztą już sam zamiar zmieszczenia w tak niewielkim tomiku historii matematyki nie zwiastował wielkiego sukcesu. Wrażenie zbyt szybkiego, pobieżnego przelatywania nad postaciami i tematami jest momentami irytujące. Sylwetki naukowców w dużych ramkach w tekście nie wydały mi się szczęśliwym pomysłem, gdyż nieraz powtarzały informacje z tekstu głównego. Książkę warto poznać ze względu na ostatnią część, często nieobecną w starszych książkach o historii matematyki. Mam na myśli XX wiek, a przede wszystkim najnowsze odkrycia. Sam Stewart pisze o gwałtownym rozkwicie matematyki na przełomie XX i XXI wieku. Jak na renomowanego autora przystało, nie zapomina o świetnych dykteryjkach i cytatach, a warto wiedzieć, że matematycy, fizycy teoretyczni byli autorami wyjątkowo smakowitych sentencji. Ewentualnie pół gwiazdki więcej można by dać za rozbudzenie zainteresowania niektórymi zagadnieniami. Tak było ze mną, bo zamierzam poczytać o teorii grup i o całej rewolucji zapoczątkowanej przez opisywane w książce odkrycia E. Galois. To nie pierwsza książka tego autora, w której właśnie zagadnienia zwieńczone odkryciem znaczenia symetrii wydają mi się najbardziej fascynujące.

Zdecydowanie nie jest to najlepsza książka Stewarta. Zresztą już sam zamiar zmieszczenia w tak niewielkim tomiku historii matematyki nie zwiastował wielkiego sukcesu. Wrażenie zbyt szybkiego, pobieżnego przelatywania nad postaciami i tematami jest momentami irytujące. Sylwetki naukowców w dużych ramkach w tekście nie wydały mi się szczęśliwym pomysłem, gdyż nieraz...

więcej Pokaż mimo to

avatar
126
46

Na półkach:

Oczekiwałam przystępnej treści dla średnio zainteresowanej historią matematyki osoby. W końcu chciałam lepiej poznać tę dziedzinę. Jednak mimo zdanej matury na cztery oraz zaliczenia kilku przedmiotów matematycznych na studiach lektura okazała się dla mnie za trudna. Możliwe, że problem leży po stronie mojej inteligencji, co nie zmienia jednak faktu, że po kilku rozdzaiłach czułam się wyczerpana. Nie skończyłam tej ksiązki. To jednak bardziej podręcznik niż literatura popularno naukowa. Czytając ją do poduszki zamiast relaksować się przed zaśnieciem, stresowałam się, jak wiele nie rozumiem. Tylko dla wytrwałych.

Oczekiwałam przystępnej treści dla średnio zainteresowanej historią matematyki osoby. W końcu chciałam lepiej poznać tę dziedzinę. Jednak mimo zdanej matury na cztery oraz zaliczenia kilku przedmiotów matematycznych na studiach lektura okazała się dla mnie za trudna. Możliwe, że problem leży po stronie mojej inteligencji, co nie zmienia jednak faktu, że po kilku rozdzaiłach...

więcej Pokaż mimo to

avatar
1101
86

Na półkach: ,

Książka przedstawia wybrane zagadnienia z historii matematyki.
Lubie Stewarta, ale ta książka trochę mnie rozczarowała.

Nie wiem do kogo jest adresowana,
bo dla laika chyba za trudna,
a dla osoby z przygotowaniem matematycznym
za dużo szczegółowych objaśnień najprostszych nawet rzeczy,
podczas gdy niektóre uproszczenia są na krawędzi nieścisłości.

Książka przedstawia wybrane zagadnienia z historii matematyki.
Lubie Stewarta, ale ta książka trochę mnie rozczarowała.

Nie wiem do kogo jest adresowana,
bo dla laika chyba za trudna,
a dla osoby z przygotowaniem matematycznym
za dużo szczegółowych objaśnień najprostszych nawet rzeczy,
podczas gdy niektóre uproszczenia są na krawędzi nieścisłości.

Pokaż mimo to

avatar
1757
82

Na półkach: ,

Rewelacyjna! Dwadzieścia rozdziałów, z których każdy traktuje o innym dziale matematyki, okolicznościach jego powstania i rozwoju. Dużo rysunków, a sposób, w jaki pokazano wyprowadzenia niektórych dowodów sprawia, że wydają się one wręcz banalne. :) Dodatkowo - książka napisana jest prostym i przystępnym językiem, niewymagająca żadnej (no, może elementarnej ;)) wiedzy z zakresu matematyki.

Rewelacyjna! Dwadzieścia rozdziałów, z których każdy traktuje o innym dziale matematyki, okolicznościach jego powstania i rozwoju. Dużo rysunków, a sposób, w jaki pokazano wyprowadzenia niektórych dowodów sprawia, że wydają się one wręcz banalne. :) Dodatkowo - książka napisana jest prostym i przystępnym językiem, niewymagająca żadnej (no, może elementarnej ;)) wiedzy z...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    123
  • Przeczytane
    50
  • Posiadam
    21
  • Matematyka
    7
  • Teraz czytam
    6
  • Chcę w prezencie
    3
  • Mam
    2
  • Do kupienia
    2
  • Popularnonaukowe
    2
  • Dwie kultury
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Oswajanie nieskończoności. Historia matematyki


Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne