Czy Bóg gra w kości? Nowa matematyka chaosu

Does God play dice? The new mathematics of chaos
83-01-13535-2
matematyka, chaos
czupirek

Wielcy uczeni XVII wieku myśleli, że odkryli niezmienne prawa Wszechświata, który działa jak mechanizm zegarowy. Ale mylili się... Od najmniejszych cząstek w fizyce kwantowej do planetoid w Układzie Słonecznym - nie wspominając o kulach bilardowych, pogodzie i giełdzie - nic we Wszechświecie nie zachowuje się w sposób całkowicie przewidywalny. Książka Iana Stewarta stanowi niemal popularne...

Książka Iana Stewarta stanowi niemal popularne wprowadzenie do zagadnień chaosu deterministycznego. Wyjaśnia zdumiewające nowe teorie układów, które podlegają prostym prawom, ale których zachowania nie można przewidzieć. Książka odkrywa nowy dziwny świat, w którym nic nie jest takie jak się wydaje. Jest to nowe podejście do matematyki, które pomaga nam zrozumieć świat wokół nas.

Pozycja adresowana została do szerokiego kręgu czytelników - jej zrozumienie nie wymaga przygotowania w dziedzinie matematyki ani fizyki.

Carmel | 2016-06-18
Przeczytana: 1999 rok

Czym jest mapa? Weźmy mapę Szkocji. Wybierzmy jakiś jej fragment. Znajdźmy dokładniejszą. Powiększajmy dalej. Zatoki, klify. Stajemy na brzegu Morza Hebrydzkiego. Jak dokładnie można narysować mapę wybrzeża? Z dokładnością do kamienia, ziarnka piasku? Czym byłaby taka mapa? Byłaby FRAKTALEM.
Ciekawe? Niesłychanie!

Takich fascynujących rzeczy można się dowiedzieć czytając "Czy Bóg gra w kości? Nowa matematyka chaosu" Iana Stewarta.
Sam autor od kilkunastu lat odcina kupony od zdobytej popularności. Jednak ta książka, napisana ponad ćwierć wieku temu, jest wybitna.
Stewart opowiada nam niezwykle wciągającym językiem o współczesnej matematyce. CHAOS jest wokół nas. Ilościowe jego oswojenie to właśnie jeden z sukcesów XX-wiecznej nauki. Za jednego z twórców chaosu uchodzi Henri Poincare, uznawany za ostatniego człowieka, który mógł ogarnąć front badań w matematyce i fizyce.

Sam tytuł, przyznaję jest chwytliwy. Nawiązuje do sporu Einsteina z probabilistyczną interpretacją mechaniki...

Lukasz Jachym | 2010-10-31
Przeczytana: październik 2010

dobra jako wprowadzenie do teorii chaosu. Przemawia do mnie wprowadzenie do tematyki przy uzyciu kontekstu historycznego rozwoju dziedziny. Daje oglad tematyki i nie ma ryzyka 'utoniecia w glebinach' wiedzy eksperckiej.

Ginger | 2012-11-04

Przeczytałam ją jakieś kilkanaście lat temu i już wtedy zrobiła na mnie spore wrażenie. Stewart ma niesamowitą lekkość opowiadania o matematyce...

Gwathgor | 2015-12-16
Przeczytana: 04 grudnia 2015

Podczas czytania "Nauki Świata Dysku" co i rusz zastanawiałam się, czy lekki, zabawny styl rozdziałów naukowych to zasługa Pratchetta, czy też samych współpracujących z nim naukowców. "Czy Bóg gra w kości?" dowiódł, że, przynajmniej jeśli chodzi o Iana Stewarta, prawdziwa jest ta druga opcja. Ech, jakby to było pięknie, gdyby podręczniki szkolne były pisane w taki sposób...

niua-m | 2016-03-15
Przeczytana: 2010 rok