Wykłady z historii matematyki

Wydawnictwo: Script
83-89716-09-7
Robert

W książce tej można znaleźć to, co najbardziej interesować może przeciętnego czytelnika o podstawowej uniwersyteckiej wiedzy matematycznej: przedstawioną przystępnie i ciekawie historię rozwoju pewnych pojęć matematycznych, pojęć dobrze znanych ze szkoły i uniwersyteckich wykładów. Dowiedzieć się z niej można na przykład, czym różniła się matematyka hinduska od tej uprawianej w starożytnej Grecji.

Krzysztof | 2013-10-06

Jak głosi wstęp - w 1985 roku kilku studentów zapytało Marka Kordosa, czy skoro podczas swoich wykładów opowiada anegdoty historyczne, to czy nie mógłby poprowadzić wykład składający się wyłącznie z anegdot. Odpowiedział, że nie mógłby. Na pytanie dlaczego, odpowiedział, że nie potrafi. Jednak na pytanie “a czy mógłby się pan nauczyć”, odpowiedział “mógłbym” - bo co innego mógł studentom odpowiedzieć? Tak narodziły się wykłady z historii matematyki. Choć wykład nie jest obowiązkowy, to na Uniwersytecie Warszawskim zapisują się na niego wszyscy studenci matematyki i informatyki. “Przykład jest zaraźliwy - o wykład taki poprosiła mnie Politechnika, Wyższa Szkoła Rolniczo-Pedagogiczna w Siedlcach, organizatorzy różnych kursów dokształcających itd. O ile zdołałem się zorientować, wykład mój stanowił element rozrywkowy ożywiający standardowe nauczanie”. Sam uczęszczałem na wykład. Posiadam również książkę i z chęcią do niej wracam.

W tym miejscu zazwyczaj prezentuję cytat z książki....

Robert | 2010-02-24

Podręcznik akademicki. Ale wyjątkowy pod tym względem, że ciekawie i przystępnie napisany. Po prostu chce się poznać te wszystkie historyczne ciekawostki o matematyce.

Myślibor | 2016-07-26
Na półkach: Posiadam, Ulubione, Przeczytane