Imperium gwiazd

Wydawnictwo: Albatros
Empire of the Stars
978-83-7359-323-7
Agnieszka

„Imperium gwiazd” opowiada historię niezwykłej naukowej rywalizacji, która doprowadziła do największego odkrycia we współczesnej astronomii. Jej bohaterem jest słynny hinduski astrofizyk Subrahmanyan Chandrasekhar (Chandra), laureat (w 1983) Nagrody Nobla, twórca pierwszej matematycznej teorii czarnych dziur. Chandra urodził się w 1910 roku w Pakistanie. Ukończył studia w Indiach i mając...

Chandra urodził się w 1910 roku w Pakistanie. Ukończył studia w Indiach i mając zaledwie 20 lat udał się na studia doktoranckie do Cambridge. Podczas rejsu z Indii do Anglii dokonał swojego najważniejszego odkrycia - dowiódł, że niektóre gwiazdy na pewnym etapie swojej ewolucji zapadają się tworząc "czarną dziurę" - obiekt, w którym światło jest uwięzione przez siły grawitacji. W swojej pracy z 1931 roku dwudziestojednoletni zaledwie fizyk po raz pierwszy powiązał dwie bardzo młode teorie - mechanikę kwantową i teorię względności. Najwybitniejszy angielski astrofizyk, sir Arthur Eddington, publicznie wyśmiał rezultat Chandry i pozostał głuchy na dalsze argumenty - nawet takich autorytetów jak Niels Bohr. Spór w środowisku naukowców toczył się przez lata i zachwiał karierą naukową Chandry. Młody uczony zdecydował się opuścić Wielką Brytanię i zająć inną tematyką. W 1937 roku przeniósł się do USA. Aż do śmierci w 1995 roku pozostał aktywny naukowo. Wniósł ogromny wkład w rozwój fizyki teoretycznej, zwłaszcza teorii względności. Minęło ponad 30 lat, zanim naukowcy potwierdzili i docenili jego epokowe odkrycie.

Piotrek | 2012-11-10
Przeczytana: 10 listopada 2012

Kolejna perełka z wyprzedaży. "Imperium gwiazd" jest niezła książką ale nie jest pozbawiona wad. Jest to książka tematycznie trudna w odbiorze, więc chyba sięgną po nią entuzjaści fizyki i astronomii. Ja zaryzykowałem ją przeczytać, po spędzeniu sporo czasu nad fizyką w liceum i na studiach. Udało się, ale kilka razy przerywałem czytanie. Nieco osłabił mnie sam autor rozpoczynający kilka wątków i ich nie kończąc, lub wtrącając inne życiorysy sławnych i mniej sławnych fizyków i naukowców. W rezultacie czasami w książce występują po prostu, dziury w fabule. Ale przyznam że plusów jest więcej - sama historia badań nad gwiazdami z zeszłego wieku została zamknięta w jednej książce i jest nieźle opisana. Dodatkowo autor obnażył zakłamanie, egoizm i inne przywary wybitnych naukowców. Na każdym kroku trwa wojna o stołki, o zaszczyty, zupełne "kolesiostwo". Ale jak to w dobrych historiach bywa - prawda i dobro zwycięża, a ambitni ideowcy pokroju skromnego Chandry zajmą miejsce w panteonie...

betelgeuze | 2013-11-12

Atrakcyjna, przystępnie napisana książka popularnonaukowa. W odróżnieniu od niektórych podobnych pozycji, nacisk połączony jest na rywalizację dwóch postaci, a nie prezentację teorii naukowych. Plus tego jest taki, że książkę można polecać właściwie każdemu, w tym osobom, które chcą się dobrze bawić czytając. Minus jest taki, że autor nigdzie nie wchodzi w swój temat na tyle głęboko, żeby zafascynować i zmusić do jakiegoś szczególnego zastanowienia.
Jeśli ktoś szuka po prostu wciągającej lektury o takiej właśnie tematyce, to jest to doskonały wybór.

hallowedland | 2014-03-14
Przeczytana: 13 marca 2014

Ciekawa pozycja w mojej biblioteczce. Chandrasekhar to naprawdę wybitny naukowiec. Gdyby nie blokada Chandry ze strony Eddingtona, to w czasach dzisiejszych, astrofizyka była by na o wiele wyższym poziomie rozwoju! Autorowi książki, można zarzucić, że zaczyna ciekawy wątek dotyczący jakiegoś naukowca, a po chwili nagle go urywa bez płynnego przejścia do kolejnego.

Agnieszka | 2010-09-05
Na półkach: Posiadam, Przeczytane, Ulubione
Przeczytana: lipiec 2010

Świetna książka, bardzo wciągająca i łatwo przystępna.

krystyna kalinowska | 2012-03-21

wspaniała książka