Kwantowa granica. LHC - Wielki Zderzacz Hadronów

Seria: Na ścieżkach nauki
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka, Prószyński i S-ka
The Quantum Frontier: The Large Hadron Collider
Pistacia

Pod francusko-szwajcarską granicą znajduje się Wielki Zderzacz Hadronów, akcelerator cząstek o największej energii w dziejach nauki. Zderzając ze sobą cząstki mniejsze od atomów, w akceleratorze odtwarza się warunki, które – jak sądzimy – panowały tuż po Wielkim Wybuchu. Fizycy mają nadzieję, że takie eksperymenty pomogą nam zrozumieć, jak powstał Wszechświat, oraz zdobyć nową wiedzę na temat Modelu Standardowego – a może nawet dowieść istnienia tajemniczego bozonu Higgsa. Opisujac, jak działa zderzacz i co można dzięki niemu odkryć, Don Lincoln wyjaśnia, jak Wielki Zderzacz Hadronów poszerzy naszą wiedzę z zakresu fizyki cząstek elementarnych: może pomóc nam między innymi w odkryciu natury ciemnej materii, miniaturowych czarnych dziur i cząstek supersymetrycznych, wykryciu dodatkowych wymiarów i wyjaśnieniu pochodzenia masy we Wszechświecie.

[opis wydawcy]

źródło opisu: http://www.proszynski.pl/