Ostatnie dziecko lasu. Jak ocalić nasze dzieci przed zespołem deficytu natury

Okładka książki Ostatnie dziecko lasu. Jak ocalić nasze dzieci przed zespołem deficytu natury Richard Louv
Richard Louv Wydawnictwo: Mamania poradniki dla rodziców
poradniki dla rodziców
Last Child in the Woods: Saving Our Children from Nature-Deficit Disorder
Mamania
2020-05-20
2014-05-07
Anna Rogozińska
dziecko wychowanie przyroda natura ekologia zdrowie

Okładka książki Kiedy twoja złość krzywdzi dziecko Patrick Fanning, Dana Landis, Matthew McKay, Kim Paleg
Kiedy twoja zł... Patrick Fanning, Da...
Okładka książki Żyć w rodzinie i przetrwać John Cleese, Robin Skynner
Żyć w rodzinie... John Cleese, Robin ...
Okładka książki Hygge. Duński przepis na szczęście. Najskuteczniejsza filozofia wychowania Jessica Alexander, Iben Dissing Sandahl
Hygge. Duński ... Jessica Alexander, ...
Okładka książki Potrzebna cała wioska Małgorzata Stańczyk, Agnieszka Stein
Potrzebna cała... Małgorzata Stańczyk...

Na swój sposób przełomowa. Brakuje książek traktujących o rozwoju dzieci w kontekście natury. Korzyści jakie płyną z obcowania na łonie przyrody powinny być mocniej akcentowane, a dalej praktykowane. Ta książka daje solidną podstawę do realizacji ww. założeń.

Obowiązkowa dla każdego rodzica i osoby wychowującej dzieci. Daje wiele inspiracji na zabawy z dziećmi zarówno młodszymi jak i starszymi. Zdecydowanie poszerzyła moje horyzonty i patrzenie na świat. Jedynym minusem (jak dla mnie) jest to, że została napisana bardzo formalnie, ale rozumiem że temat akurat tego wymagał. Czyta się dosyć opornie, ale każda strona jest bardzo wartościowa.

1970

Świetna rozprawa. Fakty, badania, przesłania. Moim zdaniem jest to obowiązkowa lektura dla tych, którzy są lub chcą zostać rodzicami i dla tych, którzy pracują z dziećmi. Jednocześnie przestroga i nadzieja. Warto ją sobie dawkować jak kąpiele leśne.

To nie jest książka na jeden wieczór. Sięgnełam po nią jako mama dwóch chłopaków i osoba, która sporo dzieciństwa spędziła na zewnątrz. Poszukiwałam najnowszych informacji to tym jak deficyt kontaktu z naturą wpływa na dzieci i nie zawiodłam się. Autor przytacza szereg bardzo specjalistycznych badań i mnóstwo bibliografii, książka jest w moim odczuciu rzetelna. Jako Polkę zaciekawiły mnie fragmenty mówiące o sprawach w USA - szczególnie aspekty dotyczące użytkowania terenów wspólnych a także przepisów co wolno a co nie wolno we własnym ogródku, bo sąsiedzi na Ciebie doniosą. Chwilami było to przerażające, ale dobra przestroga dla Polaków do czego możemy doprowadzić jeżeli takie tereny jak Mazury czy Tatry i wolny dostęp do tych terenów nie będzie odpowiednio chroniony prawnie.

Nie ma znaczenia to jakim językiem jest napisana ta książka. To jest ważna książka.
Ja swoje dzieciństwo spędziłem na bieganiu, wspinaniu, ciągłych skaleczeniach. I to było dobre. Autor książki w sposób naukowy stara się wyjaśnić dlaczego staliśmy się słabi, pozbawieni celu itp.
Gdy autor pisał tą książkę to zauważył, że jakoś tak 9 razy więcej powierzchni terenu "zwiedzaliśmy" niż nasze dzieci. Uważam, że teraz jest jeszcze gorzej.
Znam takich ludzi, którzy nie wiedzą jak wygląda pokrzywa.

Tej książki nie można obiektywnie ocenić, ponieważ nie ma żadnej innej pozycji poruszającej podobne tematy.

Ważny temat, średnia książka. Autor przytacza mnóstwo historii i badań naukowych, to wszystko jest rozwlekłe przez co gubi się zasadniczy wątek.

Porusza ważny temat, ale słabo napisana.

Porusza ważny temat, ale słabo napisana.

Interesujaca ale ze wzgledu na bardzo duzo naukowych i statystycznych opisow ciezko sie czyta

Przeczytałam chociaż nie było łatwo. Książka zawiera ogromną ilość naukowych danych, terminologii często dla mnie niezrozumiałej.

Ale...

Treść niezwykle wartościowa i godna naszej uwagi, zarówno rodziców, jak i całego społeczeństwa. Dzieci cierpią na tak zwany ,"zespół deficytu natury", ich kontakt z przyrodą jest dramatycznie ograniczany. Konsekwencje, o których pisze autor przerażają. Dzisiaj dzieci wolą świat wirtualny, wydaje się atrakcyjniejszy i ciekawszy. Dodatkowo ciągłe zakazy i ograniczenia nakładane przez dorosłych nie zachęcają do wyjścia na zewnątrz. Na szczęście wiele organizacji w USA podejmuje działania i do tego również zachęca czytelników autor.

Ale...

Książka bardzo ważna dla:
- każdego rodzica, który chce mądrze - bo w świadomym kontakcie z przyrodą wychować swoje dzieci
- każdego nauczyciela, szczególnie biologii, aby zaplanował ogródek przyszkolny oraz zmienił program nauczania tak, aby pełniej czerpać z okolicznej przyrody
- każdego urzędnika odpowiedzialnego za kreowanie przestrzeni miejskiej, aby zaplanował więcej naturalnej przestrzeni
- każdego kto chciałby złożyć projekt naturalnej przestrzeni w mieście w ramach Budżetu Obywatelskiego
Książka ma kilka wad, które jednak nie powinny zniechęcać do sięgnięcia po nią
- jest zanadto rozwlekła
- jest osadzona w realiach amerykańskich - brak jest o ile wiem polskiego odpowiednika
Zatem - jeśli chcesz przysłużyć się społeczności swojego miasta, osiedla, szkoły, lub po prostu swojemu dziecku lub wnukom - sięgnij po tę książkę po inspirację - im szybciej tym lepiej.

Książka bardzo ważna dla:

• Dziecko
  • Poradniki
  • Ekologia

Richard Louv Ostatnie dziecko lasu. Jak ocalić nasze dzieci przed zespołem deficytu natury Zobacz więcej