Okładka książki Kiedy wzywa nas dzicz. Jak więź ze zwierzętami może zmienić nasze – i ocalić ich – życie Richard Louv
Richard Louv Wydawnictwo: Mamania flora i fauna
flora i fauna
Our Wild Calling: How Connecting with Animals Can Transform Our Lives — and Save Theirs
Mamania
2020-06-03
2020-06-03
Krzysztof Sokalla
wychowanie dziecko natura zwierzęta zdrowie

Okładka książki Jak pachnie deszcz? Simon King, Clare Nasir
Jak pachnie de... Simon King, Clare N...
Okładka książki Ptaki Puszczy Białowieskiej. Opowieści o mieszkańcach niezwykłego lasu Adam Wajrak, Adam Zbyryt
Ptaki Puszczy ... Adam Wajrak, Adam Z...
Okładka książki Przypowieści buddyjskie dla każdego. Nagłe kopnięcie prawdziwego szczęścia i mądrości Ajahn Brahm, Guojun
Przypowieści b... Ajahn Brahm, Guojun...
Okładka książki Poznaj swoje hormony Nicola Temple, Catherine Whitlock
Poznaj swoje h... Nicola Temple, Cath...

Bardzo się starałam przeczytać tą książkę ale nie dałam rady. Porzuciłam w połowie. Temat relacji człowieka z dziką przyrodą we współczesnym świecie jest interesujący, autor miał dostęp do ciekawych osób i badań ale całkowicie zmarnował ten potencjał. Za nic ma naukę, brnie w subiektywne emocje, uprawia niezdrowy antropomorfizm i jeszcze jest z tego dumny.
Na początku tylko przewracałam oczami. Poważnie zwątpiłam w momencie, gdy autor pisze: "większość naukowców raczej nieufnie podchodzi do przypisywanie zwierzętom zdolności telepatii, ale Breytenbach jest bliska przełomu". Później było już tylko gorzej.
Zdecydowanie nie polecam.

Na początku tylko...

Trochę się zawiodłam. Oczekiwałam uczty dla duszy w otoczeniu przyrody, zostałam natomiast zasypana historiami osób, które doznały jakichś przemian życiowych po jednym kontakcie z dzikim zwierzęciem przemieszanymi z faktami ze świata przyrody i przemyśleniami na temat kształtowania nowego stylu życia połączonego bliskimi relacjami ze zwierzętami. Trochę za dużo tego poplątania z pomieszaniem. Łapałam się na tym, że mój umysł się wyłącza podczas czytania książki i błądzi w okolicach zupełnie nie związanych z tematyką.

Niekoniecznie, autor mimo, że rozmawia z wieloma przyrodnikami to przytacza dowody anegdotyczne, zamiast sięgnąć do badań rozmówców. Momenty spotkań międzygatunkowych opisuje "magicznie", jakby rzeczowy język umniejszyłby wadze spotkań z "dziką" przyrodą. Tematyka świetna, język wyjątkowo mi nie przypadł do gustu.

🌿„Kiedy wzywa nas dzicz” to książka, w której autor pokazuje jak bardzo oddaliliśmy się od natury i jak istotna jest jej ponowna konsolidacja z harmonią świata oraz sobą samym.

🌿Richard Louv zawarł w niej mnóstwo rozmaitości. Są ciekawostki o zwierzętach, ale też opowieści o ludzko-zwierzęcych relacjach (np. o zwierzętach w miastach). Autor porusza tematy między innymi słynnego rosyjskiego eksperymentu udomowiania lisów; obrazowane są elementy industrialnego i technologicznego zastępowania natury, a także opowieści o terapeutycznej mocy natury.

🌿Pierwsze rozdziały są mocno filozoficzne, skoncentrowane wokół duchowości i romantyzowaniu przyrody. Dużo bardziej podobały mi się dalsze rozdziały, w których znalazłam więcej wartościowych, naukowych oraz merytorycznych treści.

🌿W książce nie brakuje jednak chochlików w postaci błędów tłumaczenia i niekonsekwentnej korekty. Momentami nie zgadzałam się z autorem w aspekcie metodologii dydaktycznej, np. z pomysłem przyprowadzania zwierząt do szkół, w celu uczenia dzieci empatii i dbałości o naturę, jednak zdecydowana większość treści bardzo mi się podobała.

🌿Konkludując: książka jest zdecydowanie warta polecenia! Płynie z niej piękne przesłanie. Czytelnicy spragnieni wiedzy nie będą zawiedzeni, ponieważ Louv zawarł w niej mnóstwo ciekawostek o najróżniejszych gatunkach (nawet niepozorne, uwielbiane przeze mnie wrony doczekały się kilku stron).

Moja ocena: 8/10 ⭐️

Bardzo interesująca książka, analizująca nasze postrzeganie natury w dzisiejszych czasach i utratę kontaktu z przyrodą. Są rozważania filozoficzne, między innymi na temat etyki i edukacji przyrodniczej, tematyka jest bardzo szeroka. Nie ze wszystkim się zgadzam, ale książka na pewno zmusza do zastanowienia się nad pewnymi kwestiami, a to na plus.
Niestety, w tłumaczeniu zabrakło korekty, przez co jest mnóstwo biologicznych baboli i czasem ciężko się czytało. Mimo wszystko książka pozytywnie mnie zaskoczyła treścią i jeśli komuś nie przeszkadzają nieścisłości naukowe, to myślę, że warto przeczytać.

Niestety, w tłumaczeniu...

Trudno powiedzieć, jaki jest oryginał, nie chce mi się jednak wierzyć, że jest napisany tak źle, jak źle jest napisane tłumaczenie tej książki. Staram się raczej nie wpisywać negatywnych ocen, jednak tu czara goryczy się przelała. Czy , na litość boską, nikt nie redaguje tłumaczeń w wydawnictwie? Czy tłumacz nie czuje odpowiedzialności za to w jaki sposób, już po polsku ( o ile w wypadku tej książki nie jest nadużyciem to stwierdzenie),publikuje? Temat tej ksiązki jest dla mnie ważny, stąd emocjonalna reakcja. Zacząłem analizować - i widzę, że w ebooku, który czytałem jest podane inne nazwisko tłumacza niż w notce o książce w serwisie lubimyczytac.pl - czytałem wersję sygnowaną nazwiskiem Krzysztofa Sokalli, w notce jest Anna Rogozińska. Czy możliwe, że wersję ebookową tłumaczył ktoś inny niż papierową? Ciekawe swoją drogą. Zauważyłem to dopiero pisząc tę notkę.

Ciekawy zbiór relacji o związku człowieka ze zwierzętami. Zmuszająca do refleksji, pełna ciepłych uczuć, ale też nie owijająca prawdy w bawełnę.

W tej książce znajdziecie obszerne omówienie relacji człowieka z naturą, w szczególności o roli zwierząt w tej relacji.
Rozmyślania o zmianach zachodzących w przyrodzie, wpływie człowieka na tę przyrodę poparte są wieloma danymi z badań naukowców z różnych stron świata. I te konkretne fakty dają do myślenia.

“Kiedy wzywa nas dzicz” to książka, która ma bardzo ważną misję szerzenia świadomości dotyczącej relacji pomiędzy człowiekiem a przyrodą. Ma ona szansę wykonać bardzo dobrą “robotę” wśród tych, którzy już są zainteresowani tematem i chcieliby wiedzieć więcej.

Nasilona cyfryzacja powoduje zamknięcie ludzi w domu lub w pracy, a tym samym sukcesywne odgradzanie się od przyrody, której jesteśmy częścią, a o czym nie pamiętamy. Tego rodzaju książka może wielu osobom otworzyć oczy i serca na tytułową dzicz.

Autor, Richard Louve, przytacza tutaj wiele niezwykłych faktów, które pokazują w jak ciekawy i inteligentny sposób nawet dzikie zwierzęta komunikują się z ludźmi. A jak wygląda taka komunikacja? Jest bardzo złożona, w dodatku mimo wielu prób kontaktu, zdajemy się ją w większości ignorować lub jej nie zrozumieć. W dodatku my, jako gatunek, mamy w porównaniu do zwierząt skromne możliwości komunikacji, co utrudnia zadanie. Takie próby komunikacji na linii zwierzęta – ludzie, autor określił mianem zapomnianego języka, który nadal istnieje. Czytając tę książkę można dojść do wniosku, że w naszym interesie leży jak najszybsze ponowne zrozumienie i wykorzystanie tego języka...
Więcej na https://wrolimamy.pl/recenzja/kiedy-wzywa-nas-dzicz/

Książka która sprawia iż jedyne czego pragnę to iść i zatopić się w ciszy lasu. Autor przedstawia nam liczne historie osób które doświadczyły zmieniającego życie spotkania ze zwierzętami. Jego rozmyślania dodatkowo poparte wypowiedziami naukowców obrazują jak ważny jest kontakt człowieka z naturą. Książka niezwykle ciekawa, poruszająca aktualny problem dotyczący większości społeczeństwa. Szczerze polecam.

• Zwierzęta
  • Naukowe
  • Dziecko

Richard Louv Kiedy wzywa nas dzicz. Jak więź ze zwierzętami może zmienić nasze – i ocalić ich – życie Zobacz więcej