Rodzeństwo. Jak wspierać relacje swoich dzieci

Okładka książki Rodzeństwo. Jak wspierać relacje swoich dzieci Małgorzata Stańczyk
Okładka książki Rodzeństwo. Jak wspierać relacje swoich dzieci
Małgorzata Stańczyk Wydawnictwo: Grupa Wydawnicza Relacja, Mamania poradniki dla rodziców
poradniki dla rodziców
RODZEŃSTWO. JAK WSPIERAĆ RELACJE SWOICH DZIECI.
Grupa Wydawnicza Relacja, Mamania
2019-10-23
2019-10-23
rodzeństwo relacje

Okładka książki Zbudujmy sobie wioskę. O tym, jak wspierać rodziców w opiekowaniu się sobą Małgorzata Stańczyk, Agnieszka Stein
Zbudujmy sobie... Małgorzata Stańczyk...
Okładka książki Zeszyt rozwojowy o złości Małgorzata Stańczyk, Agnieszka Stein
Zeszyt rozwojo... Małgorzata Stańczyk...
Okładka książki Potrzebna cała wioska Małgorzata Stańczyk, Agnieszka Stein
Potrzebna cała... Małgorzata Stańczyk...

Okładka książki Sensoryczne niemowlę Aleksandra Charęzńska, Joanna Szulc
Sensoryczne ni... Aleksandra Charęzńs...
Okładka książki Jak zrozumieć małe dziecko Joanna Jeżak, Ewa Krogulska, Małgorzata Musiał, Agnieszka Nuckowska, Anna Siudut-Stajura, Olga Trybel, Magdalena Trzewik
Jak zrozumieć ... Joanna Jeżak, Ewa K...
Okładka książki Potęga obecności. Jak obecność rodziców wpływa na to, kim stają się nasze dzieci i kształtuje rozwój ich mózgów Tina Payne Bryson, Daniel J. Siegel
Potęga obecnoś... Tina Payne Bryson, ...

Bardzo wartościowa książka dla rodziców dwójki lub więcej dzieci. Pierwsze treści dotyczą samego przygotowania do pojawienia się kolejnego członka rodziny. Następne rozdziały dotyczą tego, do czego dążymy, tego, co nie pomaga, co wspiera więzi między dziećmi, co zrobić by pomóc oraz jak zadbać o siebie.

Uniknięcie konfliktów, kłótni, płaczu jest niemożliwe. Zmiana,jaką jest pojawienie się kolejnego dziecka i związane z nią kryzysy to nieunikniony proces, z którym przyjdzie się zmierzyć. Obok radości, ciekawości i ekscytacji, starsze rodzeństwo może przeżywać także niepewność, napięcie, obawy, frustrację czy żal. Jest to wpisane w rozwój. Autorka proponuje rozwiązania jak wspierać dziecko, które przeżywa duże napięcie.

Omawiając wizję 'dobrych relacji' do której dążymy, rodzice często wymieniają, że chcą aby dzieci były dla siebie wartością oraz aby mogły liczyć na siebie w dorosłości. Małgorzata Stańczyk podpowiada co można zrobić, aby taki rodzaj relacji wspierać. Kłótnie i konflikty także są ważne w rozwoju dzieci, są czymś naturalnym. O ile oczywiście zachowane jest bezpieczeństwo. Nie mamy również całkowitej kontroli nad relacjami swoich dzieci. Możemy je tylko w jakimś małym stopniu wspierać.

A co nie pomaga? Przede wszystkim porównywanie dzieci, różne oczekiwania i standardy, karanie zachowań jednego dziecka w stosunku do drugiego, etykietowanie i przypisywanie roli dzieciom (np. Ty jesteś starszy, on jest odważny itp.),nakłanianie do dzielenia się, powierzanie jednemu dziecku odpowiedzialności za drugie, formułowanie ocen relacji rodzeństwa,

Mimo, że wpływ na relację dwojga innych osób jest ograniczony, możemy w pewien sposób ją wspierać między innymi poprzez zadbanie o poczucie własnej wartości dzieci, ale zamiast ocen i pochwał wystarczy, jeśli spojrzymy na dzieci z uwagą i ciekawością. Ważna jest także akceptacja bezwarunkowa, nawet gdy mamy różne zdania. Autorka przywołuje pięć głównych języków miłości Chapmana: język wyrażeń afirmatywnych, dobry czas, przyjmowanie podarunków, drobne przysługi i dotyk. Każdy człowiek ma inny główny język miłości i warto dopasować go do danego dziecka.

Rozdział 5 poświęcony jest tematyce konfliktów – kiedy zainterweniować, jak oraz co dobrego może wyniknąć ze sporów.

Bardzo podoba mi się, że w ostatnim rozdziale znajdziemy propozycje jak zadbać o siebie, aby być w stanie reagować adekwatnie na zastające nas sytuacje z dziećmi. Ważny jest odpoczynek, umiejętność proszenia o pomoc, czy oswojenie swojej złości.

Książka jest zbiorem wielu podpowiedzi i rozwiązań dotyczących relacji rodzeństwa. Napisana jest w sposób wspierający, choć często podkreślone jest, że to zadanie nie jest łatwe. Autorka wielokrotnie odwołuje się do Jaspera Juula oraz Agnieszki Stein, którzy są pewnego rodzaju guru rodzicielstwa bliskości. Jestem zachwycona tą pozycją i na pewno będę do niej wracać w trudnych chwilach.

Uniknięcie konfliktów, kłótni, płaczu jest niemożliwe. Zmiana,jaką...

Nie dla mnie. Treści dosłownie powtórzone z innych książek, które czytałam wcześniej, cukierkowe i nierealne historyjki. Wodolejstwo, napisana chaotycznie, wydana chaotycznie, nie cierpię bałaganu w czcionkach.

Nie jest łatwo być mamą dwójki. Ba! Nie było mi łatwo nawet z jednym dzieckiem a tu niedługo pojawi się na świecie kolejne.

Niestety nie możemy przewidzieć jaki egzemplarz nam się trafi, czy dziecko cichutkie i spokojne, rozważne, czy może istny żywioł, z mocnym temperamentem.

Jedno jest pewne - będzie jeszcze więcej chaosu, hałasu, różnych pomysłów na zabawę akurat teraz, w tym samym czasie i ... na pewno jeszcze więcej kłótni.

Dlatego też z ciekawością sięgnęłam po książkę Małgorzaty Stańczyk "Rodzeństwo. Jak wspierać relacje swoich dzieci". Jest to książka napisana w duchu rodzicielstwa bliskości. Choć wiele z poruszanych zagadnień i proponowanych rozwiązań było mi znanych (w teorii, bo z praktyką przyznaję, że bywa różnie...) to znalazłam tu też kilka nowości i wyciągnęłam coś dla siebie.

To, co najbardziej mi utkwiło w głowie to uświadomienie, że odpowiadamy tak naprawdę tylko za własne relacje z drugą osobą. Nie możemy wziąć odpowiedzialności za relacje drugiego rodzica z dzieckiem czy dzieci ze sobą. Możemy je wspierać ale tylko poprzez swój własny przykład. Zmiany powinniśmy zaczynać zawsze od siebie.

Drugą ważną rzeczą było uświadomienie, że konflikty między rodzeństwem były, są i będą. Że służą rozwojowi dzieci i że niekoniecznie trzeba natychmiast starać się je załagodzić. Dać możliwość dzieciom poradzić sobie samodzielnie.

Książka podzielona została na 6 rozdziałów i moim zdaniem najciekawsze to poruszające temat
- naszych zachowań, które nie wspierają relacji między rodzeństwem a wręcz mogą być krzywdzące dla któregoś dziecka (a czynimy je często nieświadomie),
- zachowań, które będą wsparciem dla więzi między dziećmi a także między rodzicem a dzieckiem,
- zadbania o siebie, swoje potrzeby i zastanowienia się nad swoją złością.

Książka zawiera przykładowe zdania, których możemy użyć w sytuacji kryzysowej, zamienniki dotychczas stosowanych wypowiedzeń, niekoniecznie dobrych dla dziecięcego poczucia własnej wartości. A także zdania, które pomagają nazwać uczucia towarzyszące aktualnie dziecku.

Myślę, że książkę powinien przeczytać każdy rodzic planujący kolejne dziecko ale nie tylko. Również rodzicom jedynaków będzie pomocna w zrozumieniu relacji jakie tworzy ich dziecko z innymi dziećmi w otoczeniu a także jakie tworzą oni sami z tym dzieckiem i jaki wpływ ma to na jego zachowania i postawę w przyszłości.

Ciekawa książka, taka w formie rozmowy z czytelnikiem. Bez złotych rad, co dzisiaj powinno być nr 1 w poradnikach dla rodziców. Polecam serdecznie wszystkim rodzicom rodzeństw.

Tytuł trochę mylący, bo z książki dowiemy się bardzo dużo o relacjach nie tylko w rodzeństwie, ale szerszej między ludźmi. Sporo praktycznej wiedzy, ale podanej z pokorą.

Bardzo wartościowa książka, w której autor nie mówi "to na pewno się sprawdzi u was w domu, bo wszyscy moi kursanci mówili, że się sprawdza", a za to mówi "nie wiem czy to się sprawdzi, ale spróbuj, możesz też spróbować tego lub tamtego, bo każdy dom, każda relacja i każde dziecko jest zupełnie inne i potrzebuje innych narzędzi". I to jest takie prawdziwe! A tak rzadko autorzy poradników o tym mówią!

Książka to poradnik o tym jak wychowywać dzieci, zwłaszcza kiedy na świecie pojawia się rodzeństwo. Zaprezentowany w książce model wychowania opiera się na empatii, uważności, akceptacji i towarzyszeniu dziecku. W książce można znaleźć wiele cennych informacji na temat tego, jak wygląda świat widziany oczami dziecka, kiedy pojawia się na nim młodsze rodzeństwo i co wtedy czuje starsze dziecko.
Po lekturze tej książki mam jednak mieszane odczucia. Owszem zgadzam się z tezą autorki, że pozwalanie dziecku na przeżywanie swoich emocji jest bardzo ważne dla jego rozwoju. Obawiam się jednak czy afirmacja każdego zachowania dziecka nie spowoduje, że dziecko będzie robić to co mu się tylko podoba. Powtarzane niemal na każdej stronie książki słowa: akceptacja, towarzyszenie, wsparcie brzmią pięknie, jednak w mojej ocenie to nie wystarczy do tego, aby wychować dziecko na wartościowego i rozsądnego człowieka. Rodzic musi też stawiać dziecku pewne wymagania oraz określać granice i tego wątku w tej książce mi zabrakło.

Wydawało mi się, że o rodzicielstwie bliskości i wychowaniu dzieci przeczytałam i nasłuchałam się już na prawdę wiele, a jednak ta książka w wielu miejscach mnie zaskoczyła i dała do myślenia.
Gdybym tylko pisała po książkach zaznaczyłabym w niej chyba co trzecie zdanie.
Polecam każdemu rodzicowi bez względu na liczbę posiadanych dzieci.

Gdybym tylko pisała po książkach zaznaczyłabym w niej chyba co trzecie zdanie.
Polecam każdemu rodzicowi bez względu na liczbę posiadanych dzieci.

Ciekawie napisany, praktyczny poradnik nie tylko dla rodziców kilkorga dzieci, ale po prostu dla rodziców. Książka zmienia myślenie o wychowaniu, bez niepotrzebnego i nachalnego moralizowania, ale w duchu miłości, akceptacji uwagi. Czytałam z przyjemnością.

Bardzo dobra książka. Nie jest opracowaniem zagranicznych pozycji w tej tematyce, ale przemyślanym zbiorem rad autorki, w dużym stopniu bazując na znanych w wychowywaniu konceptach jak i na doświadczeniu własnym. Naprawdę polecam, czyta się lekko, dużo konkretnych wartościowych rad. Marzy mi się więcej takich pozycji polskich autorów :)

• Poradniki
  • Rodzicielstwo