W świecie porozumienia bez przemocy. Praktyczne narzędzia do budowania więzi i komunikacji

Wydawnictwo: MIND
Living Nonviolent Communication: Practical Tools to Connect and Communicate Skillfully in Every Situation
rosenberg, komunikacja, przemoc,
Gosia

„Porozumienie bez Przemocy Marshalla Rosenberga nie jest kolejną techniką porozumiewania się ani sposobem wywierania wpływu na ludzi. To podejście pełne zrozumienia i szacunku dla człowieka. Pokazuje, jak poprzez dialog i empatię nawiązać prawdziwy kontakt z drugą osobą i wspierać się we wspólnym życiu.” Zofia Aleksandra ŻUCZKOWSKA, pedagog i certyfikowana trenerka Porozumienia bez...

Zofia Aleksandra ŻUCZKOWSKA, pedagog i certyfikowana trenerka Porozumienia bez Przemocy

„Na konkretnych przykładach Marshall Rosenberg pokazuje, jak usłyszeć głębsze intencje naszych rozmówców i skuteczniej wyrażać to, co sami chcemy powiedzieć. Szczególnie cenny i inspirujący jest fakt, że możemy tego dokonać, nie próbując zmieniać innych ludzi.”
Anna MILLS, certyfikowana trenerka Porozumienia bez Przemocy

Oto zbiór ostatnich pism Marshalla B. Rosenberga, jednego z największych nauczycieli naszych czasów, który wbrew wszechobecnej przemocy na świecie konsekwentnie wprowadza w życie swoją pokojową filozofię życia i zaraża nią innych. Człowieka, który wierzy, że naturą ludzką jest dawać siebie innym i czerpać radość z tego, że nasze wspólne życie staje się lepsze.

Czeka cię niemiłe spotkanie z szefem? Wychowawczyni zadzwoniła ze szkoły w sprawie twojego dziecka? Jesteś po nieprzyjemnej kłótni z partnerem lub partnerką? Wiesz, że twój kolejny ruch zdecyduje o relacji z ważnymi dla ciebie osobami? Jak postąpić? Jak się zachować?

Często znajdujemy się w podobnych sytuacjach ‒ i równie często reagujemy według stałych schematów: bronimy swoich racji, nie chcemy słuchać drugiej strony, mówimy rzeczy okrutne ze złości lub frustracji. Ale może być inaczej. Porozumienie bez Przemocy dostarcza narzędzi do lepszego rozumienia siebie i innych. Pokazuje, jak dotrzeć do sedna konfliktów i jak je rozwiązać. Jak komunikować innym ludziom swoje potrzeby, nie raniąc ich, oraz jak odgadywać ich potrzeby.

Oto najnowsza książka twórcy Porozumienia bez Przemocy. Marshall B. ROSENBERG podsumowuje w niej swoje wieloletnie doświadczenie w praktycznym zastosowaniu rewolucyjnej metody komunikacji.

Pokazuje, jak dotrzeć do sedna konfliktów i jak rozwiązywać je bez użycia przemocy.
Podkreśla znaczenie świadomości swoich potrzeb oraz umiejętności empatycznego rozumienia potrzeb innych ludzi.
Uczy znajdowania strategii działania, które zaspokajają potrzeby wszystkich stron.
Radzi, jak przekształcić złość w pozytywne działanie.
Dzieli się swoją techniką prowadzenia warsztatów i pracy z ludźmi.
Z jego doświadczenia skorzystają psychologowie, terapeuci, nauczyciele, rodzice, menedżerowie oraz osoby szukające inspiracji w rozwoju osobistym.

źródło opisu: http://wydawnictwomind.pl/?portfolio=w-swiecie-por...(?)

źródło okładki: http://wydawnictwomind.pl/?portfolio=w-swiecie-por...»

Renata | 2016-06-24
Przeczytana: 24 czerwca 2016

Myślę, że pozycja jest warta przeczytania przez każdego, komu zależy na relacjach z innymi ludźmi, partnerem, dziećmi, rodzicami, szefem, panią w ZUSie itp. Można zapoznać się z metodą komunikacji, którą proponuje M. Rosenberg. Zastanawia mnie jednak czy można porozumiewać się wyłącznie "językiem serca" - to byłoby piękne. Ale czy możliwe? Znam cudownych ludzi, którzy nie oceniają, nie szufladkują, nie żądają i nie stawiają warunków, ale oni tacy po prostu SĄ, nie wiedzą, że stosują Porozumienie Bez Przemocy. Więc czy można się tego nauczyć? Autor twierdzi, że nasze nawyki, zachowanie, kultura nie wynikają z naszej natury, lecz z tego jak zostaliśmy wychowani i jak wyedukowani. Ciężko więc nagle zrezygnować z takich wyrażeń jak: "powinno się", "dobry", "zły", "zrób to, bo jak nie to", "ty zawsze", "ja nigdy". Ale wierzę, że można nad tym pracować. Dla mnie to długa droga i nie do końca klarowna. Rosenberg dużo pisze o swoich sukcesach związanych z mediacją i rozmową, ale po...

Szymon_Gwiazda | 2017-12-27
Na półkach: Nauka, Posiadam, Przeczytane
Przeczytana: 02 sierpnia 2017

Czasem nie trzeba wielu słów, żeby przekazać dużo treści. Czasem wystarczy kilka, żeby pobudzić do myślenia. Skondensowana treść wymaga co prawda głębszego namysłu, ale stanowi bardzo intensywny bodziec, a nawet serię bodźców, jeśli nie do zmiany, to przynajmniej do zastanowienia się nad własnym zachowaniem, emocjami i reakcjami, a także nad potrzebami innych.

Książka Rosenberga to jedna z kilku o NVC, Porozumieniu bez Przemocy, czyli o sposobie komunikacji z głębszym naciskiem na empatię, formułowanie własnych potrzeb i wyrażanie ich w sposób asertywny i zarazem empatyczny.

Szczerze mówiąc, nie wszystko zrozumiałem. I choć sama treść oraz idea wydają się dość proste, to jednak stosowanie ich w praktyce wygląda na bardzo trudne wyzwanie. Lata uwarunkowań wychowawczych, żeby nie powiedzieć nawet instynktownego chronienia własnych słabych punktów, nie ułatwiają rozmowy o własnych potrzebach i emocjach. Warto przeczytać, pomyśleć, może przeanalizować stosowane przez siebie sposoby...

dorota_eulalja | 2018-01-11
Przeczytana: 11 stycznia 2018

Pozycja na pewno wartościowa, choć gdyby jako pierwszy wpadł mi w ręce ostatni rozdział o Ukochanej Boskiej Energii, sądzę, że mogłabym ją odrzucić. Czy osoba niewierząca w boga, nie może odwoływać się do tej metody? Czy niewierzący nie mogą kierować się w swoim życiu moralnością, empatią w rozumieniu Rosenberga? Autor oczywiście nie stawia w ten sposób sprawy, niemniej skupia się bardzo na boskiej energii. Mam natomiast pewne zarzuty do tego konkretnego wydania. Po pierwsze, jest bardzo ogólnikowe, z drugiej strony wiele przykładów pochodzi z książki Porozumienie bez przemocy. Język życia. Mimo wszystko myślę, że warto zrobić sobie takie podsumowanie, ważne jest, według mnie, aby to po tę główną pozycję sięgnąć jako pierwszą. Być może dlatego miałam duże trudności, aby przeczytać niniejszą pozycję, ilekroć do niej podchodziłam, nie wiedziałam, że występuje pomiędzy nimi taka różnica. Po drugie, dużo jest w niej literówek. Na koniec dużym plusem jest, że różne rozdziały/różne...

deli | 2018-09-21

potrzeba,szacunek, empatia
must have dla każdego rodzica

linka35 | 2017-12-15
Przeczytana: październik 2017

Jak każda książka Marshalla otwiera serce i umysł na coś zupełnie nowego. Z jednej strony, jeśli już ktoś czytał o NVC znajdzie tu sporo informacji, z którymi już się zetknął. Z drugiej jednak, jest w niej sporo nowości np. przyzwolenie na bycie nieperfekcyjną żyrafą, czy anegdoty z życia samego autora. Jak fajnie wiedzieć, że sam twórca NVC nie zawsze zachowywał się empatycznie i popełniał błędy. Te kilka godzin lektury bardzo mnie wzbogaciły.

Warsztat | 2018-03-28
Przeczytana: 26 marca 2018

Książka zawiera podobne treści, podobne przykłady jak "Porozumienie bez przemocy. O języku życia". Wartość książki podnosi zwięzły język i mnóstwo przykładowych dialogów z warsztatów. Marshall B. Rosenberg płynnie posluguje się językiem empatii i działań pozytywnych. Podziwiam kunszt mistrza.

starshefa | 2019-05-08
Na półkach: 2019, Przeczytane