Życie w rodzinie. Wartości w rodzicielstwie i partnerstwie

Tłumaczenie: Dariusz Syska
Wydawnictwo: MIND
joly_fh

Jakie wartości są ważne w waszej rodzinie? Na czym budujecie swój rodzicielski autorytet? Jak cenna jest dla was integralność waszych dzieci? Czy uczycie je przejmować odpowiedzialność za siebie? Oto lektura dla rodziców, którzy nie chcą wychowywać groźbami i karami, ale wiedzą też, że tak zwane wychowanie bezstresowe prowadzi donikąd. Jesper Juul proponuje cztery podstawowe wartości, które...

Oto lektura dla rodziców, którzy nie chcą wychowywać groźbami i karami, ale wiedzą też, że tak zwane wychowanie bezstresowe prowadzi donikąd. Jesper Juul proponuje cztery podstawowe wartości, które pozwolą dorosłym rozwinąć naturalny autorytet i bez przemocy sprawować władzę w rodzinie.
Jesper Juul to pedagog, który odrzuca wszelkie metody wychowawcze. Dużo ważniejsze są ‒ twierdzi ‒ ogólne wartości, które służą za kompas w codziennym życiu rodzinnym i przy rozwiązywaniu konfliktów. To one budują kulturę rodziny, którą dzieci wyniosą z domu na całe życie.

źródło opisu: Wydawnictwo Mind, 2013

źródło okładki: http://wydawnictwomind.pl/?portfolio=zycie-w-rodzinie

Ediza | 2017-04-10

Chciałam dać 10 gwiazdek, ale "system" przyjął tylko 9…

Według mnie obowiązkowa lektura dla wszystkich, którzy nie tylko są rodzicami ale tworzą lub planują stworzyć rodzinę. Autor zachęca do przyjrzenia się podanym przez niego kluczowym wartościom, które mają wpływ na jakość funkcjonowania rodziny. Dzieli się wnioskami z dotychczas znanych modeli wychowywania dzieci i zachęca do poszukiwania nowych rozwiązań i uczenia się. Inspirująca i ciekawa lektura.

soliloquium | 2016-10-31
Przeczytana: 31 października 2016

Uwielbiam, kiedy ktoś mądry trafnie dekonstruuje rzeczywistość, mity, zasłyszane od lat hasła, w które (nie wiadomo, dlaczego!) tak zawzięcie wierzymy. Jesper Juul właśnie w taki sposób pisze o wychowaniu.

Czytadło jest cieniutkie. Liczy zaledwie ok. 160 stron o nieco mniejszych wymiarach niż A5, ale nie można książce odmówić doskonałej realizacji zasady "minimum słów - maksimum treści".

Do rzeczy.

Już podtytuł książki zdradza intencje Autora co do myśli przewodniej nie tylko książki, ale i jego sposobu patrzenia na wychowanie. "Wartości w rodzicielstwie i partnerstwie". Ponieważ wychowywanie nie jest relacją tylko rodziców do dzieci (i dzieci do rodziców!), ale i rodziców względem siebie samych. Udany związek ma zwiększone szanse na udaną rodzinę.

Cenną uwagą jest dla mnie odniesienie się Autora do kwestii stosowania "metod" i "narzędzi" wychowawczych. Zachęcam Was serdecznie do odwiedzenia mojej strony internetowej i przeczytania więcej o tej książce:...

KasiaW | 2014-01-17
Przeczytana: 15 stycznia 2014

Absolutnie polecam! Dla rodziców i rodzin bezdzietnych, a nawet dla singli, którzy planują założyć rodzinę. "Ten facet mądrze gada..."
Ta książka jest trzecią Jespera Juula w mojej biblioteczce i uważam, że jest wspaniała. Przeczytałam 15-20 różnych poradników o dzieciach i rodzinie ale ta książka wydaje się inna niż wszystkie, nawet inna od innych tego Autora. Porusza nie tylko aspekt wychowania dziecka ale życia w rodzinie w ogóle. Znajdziemy tu wskazówki jakimi powinniśmy być partnerami - współtowarzyszami ziemskiej niedoli. Tłem tego poradnika jest szacunek do siebie i innych, traktowanie partnera i dziecka jak równie ważnych (nie równorzędnych). Głównym bohaterem tej książki jest... MIŁOŚĆ. Ale taka bezkrytyczna, bezwarunkowa, na dobre i złe, dzięki której szanujemy godność innych członków naszej wspólnoty - rodziny.
Jestem przekonana, ze ta książka (jak również inne pozycje tego Autora) powinna być obowiązkową lekturą każdego członka każdej rodziny.
Treść książki nie powala...

Kamila | 2016-01-04
Na półkach: Przeczytane, 2015
Przeczytana: 01 stycznia 2016

Podręcznik rodzica i małżonka.
W moim odczuciu do przeczytania, jeszcze kilkakrotnie zanim wkroczę na ścieżkę rodzicielstwa jaką chcę podążać.
Niezbędnik.

Truscaveczka | 2013-07-07

Lubię Juula, głównie za to, że nie serwuje mi poradników, a książki służące zainspirowaniu mnie do przemyśleń. O ile większość pozostałych jego książek dotyczy stricte wychowania, tak tutaj znajdzie się wiele na temat związków dorosłych ludzi, odpowiedzialności i tworzenia trwałych, dobrych układów. Szczerze polecam, nawet niekoniecznie dzieciatym.

nonienotak | 2017-04-29
Przeczytana: 28 kwietnia 2017

Polubiłam rodziców, których rysuje w swojej książce Juul. Wygląda na to, że są pogodzeni ze sobą, świadomi swoich czynów, empatyczni i otwarci na drugiego człowieka. Rozmawiają, nie rozkazują. Przewodzą, nie rządzą. Po prostu wiedzą, co robią!

Jak zwykle jestem pod wrażeniem. Każdy członek rodziny powinien przeczytać te książkę. Dla mn

pozycja obowiązkowa.

Karolina | 2016-01-19
Przeczytana: 17 stycznia 2016

Namieszała mi w głowie. Już nie wiem, co jest dobre. Czy zasady? Nagrody, kary nie? Pozytywne wzmacnianie zupełnie już nie wiem, co oznacza. Szanujmy siebie, szanujmy dzieci. Uniwersalne metody nie istnieją. Czegoś innego się spodziewałam. Sięgnę po inne książki pana Juula, może więcej zrozumiem.

BiG_m | 2014-11-06
Przeczytana: 09 czerwca 2013

O wartościach, którymi winna kierować się rodzina. Niby oczywiste, a jednak.. Polecam!

Barbapapa | 2017-08-30
Przeczytana: 01 czerwca 2015