Alicja w Krainie Czarów

Okładka książki Alicja w Krainie Czarów Lewis Carroll
Okładka książki Alicja w Krainie Czarów
Lewis Carroll Wydawnictwo: Siedmioróg Cykl: Alicja w Krainie Czarów (tom 1) Ekranizacje: Alicja w Krainie Czarów (2010) literatura dziecięca
literatura dziecięca
Alicja w Krainie Czarów (tom 1)
Alice's Adventures in Wonderland
Siedmioróg
2009-01-01
2009-01-01
9788375681918
Maria Morawska
Ekranizacje:
Alicja w Krainie Czarów (2010)
absurdalny humor Alicja lustro Kapelusznik biały Królik

Okładka książki Przygody Alicji w Krainie Dziwów Lewis Carroll, Helen Oxenbury
Przygody Alicj... Lewis Carroll, Hele...
Okładka książki Alicja w zwierciadlanym domu, czyli po drugiej stronie lustra Lewis Carroll, John Tenniel
Alicja w zwier... Lewis Carroll, John...
Okładka książki Alice Lewis Carroll, Laura Wade
Alice Lewis Carroll, Laur...

Świetna, od czasu do czasu czytam powtórnie.

Świetna, od czasu do czasu czytam powtórnie.

Niezmiennie moja ukochana książka do dziś.

Niezmiennie moja ukochana książka do dziś.

Wątki są bardzo losowe i nie mają większego sensu ani przesłania, akcja zmienia się niesamowicie szybko bez przyczyny ani skutku. Po przeczytaniu brak wniosków czy refleksji, męcząca lektura.

Myślałam, że coś więcej się dowiem, bo ogólny zarys historii znałam już z dzieciństwa. Miło, szybko mi się przesłuchało tego audiobooka, nie będę go pewnie długo pamiętać.

We're all mad here!

Przeczytalem dopiero jako dorosly i ciesze sie. Jaki bylem zdziwiony gdy trafilem na fragmenty ktorych nie bylo w bajce ani filmie z aktorami. Kiedys myslalem, ze nie ma sensu czytac czegos jak sie widzialo film bo bede wszytsko juz wiedzial. Nic bardziej mylnego. Alicja w krainie czarow to mega egzystencjalna i filozoficzna wyprawa i czytajac obie czesci caly czas przychodzili mi do glowy wspolczesni tworcy filmowi ktorzy garsciami czerpali z tej wiktorianskiej ksiazeczki dla dzieci i doroslych. Quentin Dupieux Mr Oizo, Monthy Python, Matrix, The Game i wiele innych. Bede musial podejsc kiedys jeszcze raz do obu czesci bo za pierwszym razem nie da sie ogarnac wszytskiego co autor tam zakodowal miedzy wierszami. Kocepcja zycia jako gry w karty albo szachy? Do tego Alicja w swoim snie ciagle o czyms mysli a to jest klucz do calej opowiesci.

We're all mad here!

Na półkach: , , , , , , ,

Nowe wydanie znanej historii pod szyldem Animowanej Klasyki Disneya. Historia przedstawiona w tej książce, jak wiadomo jest trochę okrojona z oryginału.

Ale to wydanie przepełnione jest mnóstwem obrazków, zdjęć i szkiców. Abstrahując od treści, niektóre z obrazków dla mnie osobiście były bardzo ponure i straszne, inne wręcz bajkowo, magiczne, mi osobiście najbardziej podobają się te szkice z Disneyowskich bajek.

Fajnie, że książka posiada te właśnie rysunki, tak samo jak i na końcu kilka słów o wydaniu i o oryginale, o ludziach, którzy na przestrzeni lat pracowali nad tą historią, ale także słowniczek, wyjaśniający kilka zagadkowych pojęć.

Jeśli chodzi o samą treść. Historia ma potencjał i chyba tę książkę, potraktowałam jako streszczenie bardziej obszernego oryginału, więc bardzo chętnie sięgnę po pierwowzór i przygody Alicji poznam od deski do deski.

Dacie wiarę, że nie czytałam Alicji w Krainie Czarów? Na pewno oglądałam bajki w różnym wydaniu, filmy ale na książkę przyszedł dopiero czas. U mnie akurat w formie audiobooka.
Całkiem co innego. Nie ma to jak książka, która pobudza wyobraźnię.

Baśń ta powstała w 1862 roku, kiedy wybitny profesor matematyki, wykładowca, autor książek naukowych, opowiedział tą historię małej Alicji i jej dwóm siostrom. To z tego zasłynął najbardziej.

Losy małej dziewczynki chyba są wszystkim dobrze znane. Ta wersja znacznie bardziej mi się podobała niż ta zekranizowana.

Po tym jak Alicja wpada do króliczej norki, jej świat wywraca się do góry nogami. Autor pokazuje nam, że sen rządzi się swoimi prawami. Tu nic nie jest oczywiste, a właściwie inne od wszystkiego. Można tworzyć, wymyślać, fantazjować, tak jak to zrobił autor. Stworzył doskonały utwór, przy którym można pomarzyć ale i się pośmiać.

Tak mnie zachwyciło, że zaraz sięgam po kolejną część #alicjapodrugiejstronielustra

To książka po którą warto sięgnąć w każdym wieku. Sądzę nawet, że im człowiek starszy tym bardziej ta historia się podoba.

Polecam 💪💪💪

Całkiem co innego. Nie ma to jak książka, która pobudza wyobraźnię.

„Dlaczego człowiek nie może wsuwać się w siebie i wysuwać jak luneta? (…) Może bym mogła tylko nie znam sposobu (...) Wszystko jest możliwe, tylko należy wiedzieć o sposobach”.

I taki sposób na interpretowanie ludzkiej podświadomości, balansującej na granicy snu i śmierci, należy najpierw znaleźć, ażeby wejść z Alicją do króliczej nory i rozkoszować się regressus ad uterum. Sam początkowy motyw spadania dziewczynki w głąb podświadomości, otoczonej rzeczami doczesności, nie mającymi znaczenia w świecie w którym istotny zdaje się jedynie klucz otwierający drzwi do Rajskiego Ogrodu (niczym Jahwe posiadający klucz do wskrzeszania zmarłych, panowania nad śmiercią) i egzystencjalne rozważania dziewczynki „co się dzieje z płomieniem, gdy świeca się wypali?” wskazują jednoznacznie, że nie jest to książeczka dla dzieci, a kontrowersje wokół jej autora raczej potwierdzają tę teorię.

Nie wiem, czy można być dzieckiem za bardzo? Ale po takie klasyki z pewnością warto sięgać od czasu do czasu, by bez wyrzutów sumienia pozwolić sobie na brak piątej klepki, przynajmniej na czas czytania tej książki.
Orzeźwiająca, ponadczasowa, cudnie pierdolnięta (oczywiście w odczuciu dorosłych). Biorąc pod uwagę, że napisał ją matematyk (brrrrr-nie znoszę matematyki!),to wspaniale wymyka się wzorom, schematom i wszystkim założeniom, jakimi karmi nas matematyka. Czapki z głów, ale bez ścinania łepetyny:)

Po miłych i zachęcających namowach(dzięki APELAJDO SĘKLIWA:) ponownie sięgnąłem, po "Alicję w krainie czarów" Znowu świat dziecięcych wyobrażeń był na wyciągnięcie ręki. Świat w którym nie ma zasad, praw czy też przepisów z ówczesnej czy też dzisiejszej rzeczywistości. Kraina Czarów w której wszystkim brakuje piątej klepki, nic nie ma sensu, podwieczorki trwają wieczność, a CZAS po kłótni się zatrzymuje(a swoją drogą, choć nie jestem kłótliwy{chyba, nie wiem, może:)sam bym się z NIM teraz posprzeczał }) Książka, wciąż mnie zachwyca za niebanalne, nie budzące wątpliwości z odrobiną szaleństwa poczucie humoru-więc warto po nią ponownie sięgnąć, choć by po to aby znowu przeczytać– No to mów, co myślisz.
– Ja… ja myślę to, co mówię, a to jest właściwie to samo, proszę pana.
– Wcale nie. W ten sposób mogłabyś powiedzieć, że „widzę to, co jem” i „jem to, co widzę” mają to samo znaczenie.
– Mogłabyś także powiedzieć – niespodziewanie odezwał się zaspanym głosem Suseł – że „oddycham, kiedy śpię” ma to samo znaczenie, co „śpię, kiedy oddycham”

• Dzieciństwo
  • Klasyka