Przygody Alicji w Krainie Dziwów

Okładka książki Przygody Alicji w Krainie Dziwów Lewis Carroll, Helen Oxenbury
Okładka książki Przygody Alicji w Krainie Dziwów
Lewis CarrollHelen Oxenbury Wydawnictwo: Zysk i S-ka Cykl: Alicja w Krainie Czarów (tom 1) literatura dziecięca
literatura dziecięca
Alicja w Krainie Czarów (tom 1)
Alice’s Adventures in Wonderland
Zysk i S-ka
2023-12-15
2023-12-15
Jerzy Łoziński

Okładka książki Alicja w zwierciadlanym domu, czyli po drugiej stronie lustra Lewis Carroll, John Tenniel
Alicja w zwier... Lewis Carroll, John...
Okładka książki Alice Lewis Carroll, Laura Wade
Alice Lewis Carroll, Laur...

Jedna z najpiękniejszych arcydzieł dla dzieci. Swoją premierę, miała w 1865 r, a dalej budzi zachwyt wśród kolejnych pokoleń. Są takie klasyki, gdzie wystarczy pozostawić sam tytuł, nazwę i w sumie to już nie ma się nad czym rozwodzić - dokładnie mamy to samo z Alicją.

Powieść dla dzieci, która skrada serca, każdemu kto miał z nią styczność, dzięki swojej głębi i piękności. Temat Alicji, był podejmowany wielokrotnie robiąc z tejże postaci ikonę popkultury, książki, komiksy, ekranizacje etc, to na co osobiście mieliśmy okazję się natknąć w temacie tejże postaci tak je czujemy, gdy słyszymy hasło : Alicja w krainie czarów. i tak mi pierwsze co staje przed oczami to Alicja w krainie koszmarów oraz pytanie ile części Bartona widział przeciętny Kowalski? ;)

Pierwowzór historii Alicji, pobudza nasze "ja" do refleksji, zaglądając do naszej głębi, zakamarków ludzkiej psychiki, sfer marzeń, która jest z nami tak długo, jak żyjemy, wszak z marzeń nie rezygnujemy.

Punkt spojrzenia na powieść, jest zależny od wieku, w którym się znajdujemy, dzieci mogą zobaczyć np przygodę, a dorośli wartości o których warto powiedzieć każdemu. Magia w książce Lewisa Carolla, pozwala mimo wszystko dzieciom otworzyć się na wartości świata starszych, a dorosłym nie dać zapomnieć o marzeniach, nie pozwolić uśpić w sobie na 100%, dziecka, swojego, własnego , wewnętrznego.

Tutaj nie będę skupiać się na fabule, bo większość z nas ją zna. Tym co wg mnie jest ważne, to wnętrze, empatia wb powieści, wrażliwość na zawarte w niej tematy, które zostały nam podane wprost, dzięki genialnemu tłumaczeniu Jerzego Łozińskiego.

Cały urok dopełnia magia dzieła Helen Oxenbury, która stworzyła niesamowite ilustracje, charakterystyczne dla swojej twórczości, idealnie komponujące się ze współczesnym światem.

ZYSK i S-ka, gratulacje! Kolejna dobra robota ;)

Moja ocena 10/10

Lektura uniwersalna - co innego wyciągnie z niej dziecko, a co innego dorosły. Gdy po latach wróciłam do tej książki zupełnie inaczej spojrzałam na bohaterów i całą historię.

W pogoni za Białym Królikiem

Przygody Alicji zna chyba każdy, ale odnoszę wrażenie, że bajkowa wersja w wykonaniu Disneya tak bardzo narzuciła pewną wizję i utarła się w popkulturze, że trudno wyobrazić sobie główną bohaterkę inaczej niż w niebieskiej sukience z białym fartuszkiem i kokardą na głowie. Nie inaczej jest z Kotem z Cheshire, który w ekranizacji jest zupełnie innym bohaterem, niż ten napisany przez Lewisa Carrolla.

Nowe wydanie "Przygód Alicji w Krainie Dziwów" z ilustracjami Helen Oxenbury serwuje czytelnikowi zupełnie inną estetykę niż ta, do której przywykliśmy. Chociaż wizja Oxenbury też nie należy już do świeżynek, to jej styl jest o wiele bardziej uniwersalny, przez co może wydawać się bardziej przystępny dla wielu czytelników – zwłaszcza tych młodszych, którzy nie są przywiązani do disneyowskiej koncepcji.

Oprócz dość nietypowych (co w moich oczach jest zaletą) ilustracji, "Przygody Alicji w Krainie Dziwów" niosą za sobą również nowy przekład. Chociaż część czytelników nie zawsze zgadza się z Jerzym Łozińskim i ciągle wypomina nieszczęsnego Bagosza, to nie można odmówić mu ogromnego doświadczenia i lekkości przekładu. W przypadku powieści Carrolla nie mam najmniejszych zastrzeżeń.

Jeżeli nie macie oporów, by sięgać po klasyczne powieści w mniej klasycznym wydaniu, "Przygody Alicji w Krainie Dziwów" mogą okazać się dla Was świetnym powrotem do lektury z dzieciństwa. Ja oporów nie mam najmniejszych, a ilustracje Helen Oxenbury wydają mi się urocze (momentami nawet rozczulające),więc powrót do tej historii uważam za bardzo udany.

W pogoni za Białym Królikiem

"Rozpocznij od początku... a później czytaj, póki nie dotrzesz do końca: wtedy przestań czytać." W przypadku tej książki dopisałabym i zacznij czytać od nowa.
Nie bez przyczyny to kultowa pozycja.

Nie bez przyczyny to kultowa pozycja.

"Przygody Alicji w Krainie Dziwów" to ponadczasowa powieść z gatunku literatury dziecięcej, która została opublikowana po raz pierwszy w 1865 roku. Zapewne większość osób zna historię Alicji, która przeżywa fascynujące przygody w zaczarowanej krainie jak nie z książki to z filmowych czy animowanych adaptacji, których powieść się doczekała. Osobiście nie czytałam wcześniej lektury, więc bardzo się cieszę, że mogłam to zmienić za sprawą przepięknego i pełnego ilustracji wznowienia. Książka nie należy do najdłuższych, ale jest wręcz wypełniona nadzwyczajnymi wydarzeniami oraz ogromną ilośc fantastycznych postaci oraz stworzeń, które do dziś są znane i lubiane w popkulturze. Fakt, że znałam tę historię za sprawą adaptacji w ogóle nie zepsuł mi przyjemności z czytania, a wręcz sprawił, że byłam jeszcze bardziej ciekawa pierwowzoru.
Finalnie książka zapewniła mi naprawdę przyjemne spędzenie czasu i niejednokrotnie wywołała uśmiech na mojej twarzy. Jeśli jeszcze nie znacie tej cudownej historii to czywiście bardzo zachęcam do sięgnięcia po ten tytuł, a osobom, które znają i cenią powieść polecam widoczne na zdjęciu wyjątkowe wydanie.

Bajki to książki, które wnoszą nie tylko radość, ale także wartości edukacyjne.

"Przygody Alicji w Krainie Dziwów" to wejście w magiczny świat. Książka zabiera młodego czytelnika w podróż z dziwacznymi postaciami. Tutaj dzieci odnajdą swoje marzenia. Razem z Alicją odkryją krainę ciekawych sytuacji.

Czytanie tej książki to wyjątkowe doświadczenie, to rozwijanie wyobraźni dziecka. To arcydzieło w świecie bajek.

Książka fascynuje nie tylko dzieci, ale również dorosłych, ponieważ ukryte są tu liczne aluzje do społeczeństwa.

To pozycja godna uwagi, gorąco polecam. Udajcie się razem z Alicją w głąb króliczej jamy a znajdziecie się w niezwykłym miejscu - Krainie Dziwów. Książka napisana ponad 150 lat temu, w 1865 roku, nadal przyciąga czytelnika, niezależnie od wieku.

Książka w twardej oprawie, wydana na pięknym papierze, z cudownymi ilustracjami.

Bajki to książki, które wnoszą nie tylko radość, ale także wartości edukacyjne.

Czytanie tej książki to wyjątkowe doświadczenie, to rozwijanie...

Książkę "Alicja w krainie dziwów" Pierwszą część serii Alicji w krainie czarów nikomu nie muszę opowiadać treści, bo każdy ją zna, temu skupię się tylko na najnowszym przepięknym wydaniu Wydawnictwa Zysk i Ska.

Wiecie, w którym roku było pierwsze wydanie tej książki? Klasyk ten wydał Angielski matematyk, profesor Uniwersytetu Oksfordzkiego, pisarz, poeta, fotograf; autor powieści Alicja w Krainie Czarów (1865) i Po drugiej stronie lustra (1871). Każdy wiedział, że to bardzo stara książka, ale, że aż tak, na pewno nie jedną osobę zaskoczę.

Książka pięknie jest wydana w grubej oprawie, w bardzo dobrej jakości kartek papieru. Zdobią tę piękną opowieść cudowne ilustracje, które oddają czarodziejskiego klimatu tej książce i urozmaicają przygody Alicji. Książka ta, to na pewno sprawdzony i udany prezent dla dzieci w wieku 9- 12 lat.

#1338 - „Przygody Alicji w Krainie Dziwów” - Lewis Carroll, Helen Oxenbury - Zysk i S-ka Wydawnictwo
#8/2024

"- Proszę, wróć i skończ swoją historię! - woła za nią Alicja, a do niej chórem dołączyła się reszta:
- Tak, tak, wróć!
Mysza jednak tylko pokręciła główką i zaczęła się oddalać odrobinę szybciej."

Książka ma 176 stron. Swoją premierę miała dnia 15.12.2023 roku. Jest ona naprawdę pięknie wydana.

Kiedy Alicja czyta razem z siostrą książkę w ogrodzie, obok przebiega Biały Królik. Dziewczynka rusza za nim do króliczej jamy i trafia do Krainy Dziwów.

Co ją tam czeka ? Przeczytaj koniecznie. Dziękuję za książkę Zysk i S-ka Wydawnictwo i polecam ją. <3 <3 <3

#8/2024

- Tak, tak, wróć!
Mysza jednak tylko pokręciła główką i zaczęła się oddalać odrobinę szybciej."

Książka ma 176 stron. Swoją premierę miała dnia 15.12.2023 roku....

„Alice’s Adventures in Wonderland” przyniosły Lewisowi Carrollowi (właściwie Charlesowi Lutwidge’owi Dodgsonowi) światową sławę. Brytyjskiego matematyka pracującego na Uniwersytecie Oksfordzkim zapamiętano jako artystę potrafiącego w fantastyczne opowieści wpleść problemy społeczne, pokazać w krzywym zwierciadle zachowania różnych grup społecznych. Być może właśnie to przyczyniło się do popularności jego książki i sprawiło, że stworzył kolejne. Jako naukowiec należał do badaczy publikujących wiele prac. Można pokusić się o stwierdzenie, że aktywność naukowa przeplata się właśnie z tą naukową. Carroll zajmował się logiką i kryptografią. Wiele jego prac poświęconych jest zagadkom matematycznym i grom liczbowymi. Poza pisaniem amatorsko zajmował się również fotografowaniem. Można powiedzieć, że był postacią zafascynowaną nowinkami technicznymi i ich możliwościami. Do tego był postacią tak specyficzną, że wysnuta przez Richarda Wallence’a hipoteza, że był „Kubą Rozpruwaczem” utrzymywała się dość długo i została podważona przez Karoline Leach. Jeśli dodamy do tego podejrzenia o pedofilię na podstawie tematyki zdjęć (typowe dla epoki),jakie robił powstaje wizerunek autora wykorzystującego swoją pozycję. Jak było naprawdę? Tego nie wiemy.
„Przygody Alicji w Krainie Dziwów” (najczęściej znana jako „ (Przygody Alicji) Alicja w Krainie Czarów”) to dzieło stworzone dla Alice Liddell, córki dziekana oksfordzkiego kolegium Christ Church i wicerektora Uniwersytetu Oksfordzkiego, Henry’ego George’a Liddella. Opowieść zawiera elementy baśniowe, dużo absurdu, groteski, przerysowanych zachowań różnych postaci.
Właśnie nakładem Wydawnictwa Zysk i S-ka ukazało się tłumaczenie autorstwa Jerzego Łozińskiego. Już tytuł dokładniej nawiązuje do angielskiego, który w dosłownym tłumaczeniu brzmi „Przygody Alicji w Krainie Dziwów”. Od pierwszych stron wchodzimy do świata pokazującego nam absurdalną logikę snu. Świat, do którego trafia mała bohaterka jest pełen dziwów. Różni się od upalnego popołudnia spędzanego z siostrą na łonie przyrody. Zaintrygowana dziwnym zjawiskiem dziewczynka podąża za białym gadającym królikiem w ubraniu i ciągle zerkającym na zegarek. Trafienie do jamy i wolne spadanie w dół, w dół i w dół pozwala na obserwowanie różnych dziwów znajdujących się na półkach otwiera niezwykłe przygody, które większość z czytelników zna z różnych wersji i adaptacji książki. Tu mamy pięknie pokazaną całość. Akcja jest niespieszna, śledzimy narastające napięcie bohaterki i dezorientację, a także jej zaskakiwanie siebie różnorodnymi przemyśleniami oraz umiejętnością znalezienia wyjścia z różnych sytuacji. Jak w śnie akcja przeskakuje, prowadzi do dziwnych wydarzeń. Z jednej strony mamy tu doskonale oddany klimat połowy XIX wieku, a z drugiej językowo jest to książka nieco odkurzona i to przy jednoczesnym zachowaniu wierności. Tłumacz bardzo dobrze oddał stylistykę, w jakiej napisano historię, którą otwiera wiersz pozwalający nam na poznanie kontekstu powstania książki. Autor już na początku lektury porusza wiele ważnych problemów, wśród których jest nagradzanie zwycięzców. W jego opowieści każdy biega po własnym okręgu i przez to zasłużył na nagrodę. Taka wizja burzyła spojrzenie na przywileje tylko dla wybranych i zasłużonych. Takich tropów, nawiązań do kultury, zachęcenie do innego spojrzenia na różne jej elementy jest wiele. Przyglądamy się postaciom przyzwyczajonym do rytuałów, władcom absolutnym, bohaterom niezdolnym wyjść poza schematy myślenia. Autor w opowieść wplótł także sporo problemów logicznych i matematycznych.
Wydana przez Wydawnictwo Zysk i S-ka książka zawiera piękne ilustracje autorstwa Helen Oxendury. Całość dopełnia solidna i estetyczna oprawa oraz bardzo dobrze zszyte kartki bardzo dobrej jakości papieru. Polecam miłośnikom opowieści Lewisa Carrolla.

Zapraszam na recenzje książki, która została wydana nakładem Wydawnictwa Zysk i S-ka, któremu serdecznie dziękuje za egzemplarz do recenzji w ramach współpracy barterowej.
Wydawnictwo Zysk i S-ka po raz kolejny rozpieszcza nas czytelników dostarczając nam niezwykle cenioną klasykę literatury dziecięcej, która zna chyba każdy. No bo sami powiedzcie, kto nie zna Alicji? To przede wszystkim piękna i ponadczasowa bajka, która intryguje czytelnika na każdym kroku. Znajdziemy tutaj wiele ukrytych znaczeń i przekazów, które należy interpretować na swój sposób.
Wydawnictwo dostarcza nam jednak wydanie nie tylko w pięknej grubej i dostojnej oprawie, gdyż wyróżnia je jeszcze tłumaczenie Jerzego Łozińskiego - które wyjątkowo dodaje właściwego charakteru tej pięknej bajce, jak również znajdziemy tutaj przepiękne ilustracje Helen Oxenbury, które urzekną was swoją prostotą i klimatem.
Takie wydanie Alicji w Krainie dziwów to prawdziwy skarb i będę do niego wracać a już niedługo podam również do czytania córce.
Polecam Wam serdecznie.

• Moja biblioteczka ♥
  • Uratowane [AB]
  • 0 ZaKupki
  • Posiadam, Wydawnictwo Zysk i s-ka

Dodaj cytat z książki Przygody Alicji w Krainie Dziwów