Alicja w Krainie Czarów

- Kategoria:
- literatura dziecięca
- Cykl:
- Alicja w Krainie Czarów (tom 1)
- Tytuł oryginału:
- Alice's Adventures in Wonderland
- Wydawnictwo:
- Siedmioróg
- Data wydania:
- 2009-01-01
- Data 1. wyd. pol.:
- 2009-01-01
- Liczba stron:
- 136
- Czas czytania
- 2 godz. 16 min.
- Język:
- polski
- ISBN:
- 9788375681918
- Tłumacz:
- Maria Morawska
- Tagi:
- absurdalny humor Alicja lustro Kapelusznik biały Królik
"Alicja w krainie czarów" to książka od dziesięcioleci należąca do ścisłego kanonu literatury światowej - nie tylko tej dziecięcej. Jej znajomość, także dzięki licznym opracowaniom adresowanym dla dzieci - w tym filmom i animacjom - jest powszechna niemal na całym świecie.
Główna bohaterka książki trafia do niezwykłej krainy, w której spotyka się z postaciami i zdarzeniami na pozór absurdalnymi. Akcja przebiegająca w konwencji snu prowokuje jednak czytelników do wielu refleksji, a w przypadku najmłodszych - dla których książka jest po prostu piękną baśnią - korzystnie wpływa na rozwój wyobraźni.
Z tych i wielu innych względów utarło się mawiać o Alicji w krainie czarów, że jest to jedyny przypadek, gdy jeden tekst kryje w sobie dwie książki - dla dzieci i dla dorosłych.
Porównaj ceny
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
OPINIE i DYSKUSJE
Na liście lektur młodości "nie no, stary, ale to powinieneś przeczytać" wyprzedza nawet "Akademię Pana Kleksa", w której z piega oderwanego z mordy i rzuconego na trawę wyrastają smoki i inne kwoki. Spodziewałem się chyba za bardzo Lewisa... ale C. S. Lewisa. Carroll nie ma krzty jego talentu. Nie umie imitować dziecięcej psychiki, denerwując czytelnika dorosłego, a młodym nie pozwalając się wczuć. Męczy pytaniami retorycznymi, które Alicja zadaje sama sobie, zachowując się jak upośledzona i robiąc background pod ten słynny carrollowski humor à la "stolicą Rzymu jest Paryż". Nie przekonują mnie żadne interpretacje (z wyjątkami narkotycznych odlotów) - zresztą jak Carroll mógł zawrzeć jakieś kwestie tożsamości w zmianie wyglądu itd., skoro o nawet nie wie, jak dzieci myślą? W ogóle jego stosunek do dzieci jest dla mnie bardzo dwuznaczny i niepokojący. Poza tym straszna z niego męczybuła. Broni go tylko czas powstania.
Na liście lektur młodości "nie no, stary, ale to powinieneś przeczytać" wyprzedza nawet "Akademię Pana Kleksa", w której z piega oderwanego z mordy i rzuconego na trawę wyrastają smoki i inne kwoki. Spodziewałem się chyba za bardzo Lewisa... ale C. S. Lewisa. Carroll nie ma krzty jego talentu. Nie umie imitować dziecięcej psychiki, denerwując czytelnika dorosłego, a młodym...
więcej Pokaż mimo toŁadu i składu w tej krótkiej książce nie znalazłam, ale nikt chyba nigdy ich tam nie poszukiwał. Opowieść ma w swoim absurdzie i braku harmonii tyle uroku, że wróciłam do niej z przyjemnością, zwłaszcza, że częściej oglądałam ekranizacje niż sięgałam po papierowy egzemplarz. To była bardzo miła rozrywka i oderwanie się od książek, po które zwykle sięgam.
Ładu i składu w tej krótkiej książce nie znalazłam, ale nikt chyba nigdy ich tam nie poszukiwał. Opowieść ma w swoim absurdzie i braku harmonii tyle uroku, że wróciłam do niej z przyjemnością, zwłaszcza, że częściej oglądałam ekranizacje niż sięgałam po papierowy egzemplarz. To była bardzo miła rozrywka i oderwanie się od książek, po które zwykle sięgam.
Pokaż mimo to#Wyzwanie LC 2022 - Czerwiec
"Alicja w Krainie czarow" któż nie zna tej historii? Mała dziewczynka trafia do innego świata, gdzie musi poradzić sobie z nieprzewidywalnymi sytuacjami. Jak sobie poradzi? Czy bezpiecznie wróci do swojego miejsca na ziemii?
#Wyzwanie LC 2022 - Czerwiec
Pokaż mimo to"Alicja w Krainie czarow" któż nie zna tej historii? Mała dziewczynka trafia do innego świata, gdzie musi poradzić sobie z nieprzewidywalnymi sytuacjami. Jak sobie poradzi? Czy bezpiecznie wróci do swojego miejsca na ziemii?
Czas na klasykę literatury, ale nie taką zwyczajną, ponieważ we śnie Alicji nic nie jest zwyczajne.
Tutaj króluje chaos, abstrakcja i bezsens. Logika nawet nie raczyła zerknąć w stronę Krainy Czarów, tutaj dziw popędza dziw, absurd goni absurd. To całe poplątanie z pomieszaniem jest czymś, co najbardziej urzeka i przyciąga do tej lektury. Nie jest to kolejna oklepana bajka zwalczająca stereotypy. Wśród tego całego bałaganu nie obyło się bez smaczków, czasami ciężko je zauważyć, ale kiedy spojrzy się na strony ponownie, nagle coś co nie ma prawa sensu, nagle tego sensu nabiera.
Powstało wiele wersji Alicji w Krainie Czarów, kilka ekranizacji, powoli zaczynam wszystkie nadrabiać, ale jednak klasyka to klasyka, może nie każdemu przypaść do gustu, jednak uważam że warto po nią sięgnąć, oderwać się od codzienności i zanurzyć się w jeziorze pełnym cudów i dziwactw.
Czas na klasykę literatury, ale nie taką zwyczajną, ponieważ we śnie Alicji nic nie jest zwyczajne.
więcej Pokaż mimo toTutaj króluje chaos, abstrakcja i bezsens. Logika nawet nie raczyła zerknąć w stronę Krainy Czarów, tutaj dziw popędza dziw, absurd goni absurd. To całe poplątanie z pomieszaniem jest czymś, co najbardziej urzeka i przyciąga do tej lektury. Nie jest to kolejna oklepana bajka...
Klasyka literatury nie tylko dziecięcej, która okazała się kamieniem węgielnym m.in. dla "Małego księcia", "Harry'ego Pottera", "Koraliny", "Opowieści z Narnii", "Matriksa" czy "Labiryntu fauna".
Mało który utwór doczekał się tylu interpretacji (i to skrajnych) co "Alicja w Krainie Czarów" Lewisa Carrola. Polecam wydanie z ilustracjami Tove Jansson (tak, to ta pani od Muminków). Osobiście polowałem na legendarne wydanie w oryginale z ilustracjami Sir Johna Tenniela, ale niestety na próżno.
Swoją drogą tytuł powinien brzmieć "Alicja w Krainie Dziwów", bo jak na ironie nie ma w tej historii czarów.
Klasyka literatury nie tylko dziecięcej, która okazała się kamieniem węgielnym m.in. dla "Małego księcia", "Harry'ego Pottera", "Koraliny", "Opowieści z Narnii", "Matriksa" czy "Labiryntu fauna".
więcej Pokaż mimo toMało który utwór doczekał się tylu interpretacji (i to skrajnych) co "Alicja w Krainie Czarów" Lewisa Carrola. Polecam wydanie z ilustracjami Tove Jansson (tak, to ta pani od...
Nie jest to moja ulubiona bajka.
Nie jest to moja ulubiona bajka.
Pokaż mimo toDostałam kiedyś na urodziny i czekała kilkanaście lat na przeczytanie... i niestety mnie nie urzekła. Może to kwestia przekładu (Macieja Słomczyńskiego), więc nie wykluczam przeczytania innych w bliżej nieokreślonej przyszłości.
Dostałam kiedyś na urodziny i czekała kilkanaście lat na przeczytanie... i niestety mnie nie urzekła. Może to kwestia przekładu (Macieja Słomczyńskiego), więc nie wykluczam przeczytania innych w bliżej nieokreślonej przyszłości.
Pokaż mimo toDla mnie rzeczy wyjątkowa, do której lubię wracać. Kanon literatury i inspiracja dla wielu twórców, jednocześnie rzecz zupełnie osobna od innych pomników XIX-wiecznej literatury dziecięcej („Kinder- und Hausmärchen” braci Grimm czy baśni Hansa Christiana Andersena).
Od czasu do czasu warto sobie odświeżyć, żeby odkryć kto jeszcze, oprócz Jamesa Joyce'a, C.S. Lewisa, Philipa K. Dicka, Jefferson Airplane, The Beatles, Radiohead, Latającego Cyrku Monty Pythona czy braci (sióstr) Wachowskich znalazł inspirację w dziele sprzed półtora wieku.
Dla mnie rzeczy wyjątkowa, do której lubię wracać. Kanon literatury i inspiracja dla wielu twórców, jednocześnie rzecz zupełnie osobna od innych pomników XIX-wiecznej literatury dziecięcej („Kinder- und Hausmärchen” braci Grimm czy baśni Hansa Christiana Andersena).
więcej Pokaż mimo toOd czasu do czasu warto sobie odświeżyć, żeby odkryć kto jeszcze, oprócz Jamesa Joyce'a, C.S. Lewisa, ...
⭐RECENZJA⭐
Kolejne cudowne wydanie od @wydawnictwo_olesiejuk trafiło w moje szpakowate szpony! 🤩😁 Zapewne Wam to już mówiłam, ale powiem raz jeszcze. Za każdym razem, gdy trafiają do mnie książki z tego wydawnictwa to jestem zakochana! Normalnie rozpływam się, gdy patrzę na te cudowne wydania 🤗🤩 Czy ktoś z Was nie oglądał bądź nie czytał bajki "Alicja w Krainie Czarów"? Ja już pogubiłam się w obliczeniach ile razy czytałam, a ile razy oglądałam ów baję 🙈🙊 Ale uwielbiam! Bez dwóch zdań! 😁😃 Uważam, że to cudowna fabuła, która wiele uczy. Zarówno pokazuje historię dziewczynki, jak i jej los oraz to, co potem się dzieje. W tej bajeczce świetnie pokazane jest jak dobro zwycięża zło. Zło w każdej postaci. Bardzo lubię takie bajki. Bajki, które uczą, które pozwalają nam zapomnieć o otaczającej nas szarej rzeczywistości 🤩 Oprócz Alicji, mamy tutaj Szalonego Kapelusznika, Białego Królika i innych, którzy mogą czasem przerażać, ale w ostateczności są bardzo mili 🙈🙊 Czerwona Królowa jest okropna i jej nie lubię 😅 przyznam się Wam - boję się jej 😂🤣 Ilustracje w ów powieści są przepiękne i dopełniają całą tę magiczną fabułę 🤗 A okładka, czyż widzicie jaka jest śliczna oraz przyciągająca wzrok? 🤩 Cudo, cudo, cudo! 🤩🤩🤩🤩Dzięki tej lekturze wróciłam do dzieciństwa i bawiłam się przy niej świetnie! Polecam z całego serca!
🐰
Współpraca z @wydawnictwo_olesiejuk 💚
🐇
⭐RECENZJA⭐
więcej Pokaż mimo toKolejne cudowne wydanie od @wydawnictwo_olesiejuk trafiło w moje szpakowate szpony! 🤩😁 Zapewne Wam to już mówiłam, ale powiem raz jeszcze. Za każdym razem, gdy trafiają do mnie książki z tego wydawnictwa to jestem zakochana! Normalnie rozpływam się, gdy patrzę na te cudowne wydania 🤗🤩 Czy ktoś z Was nie oglądał bądź nie czytał bajki "Alicja w Krainie...
Niby dla dzieci a to jedno z najwybitniejszych dzieł literackich w dziejach pisarstwa. W XIX wieku została napisany daleki prekursor odkryć współczesnej fizyki i psychologii. To jak działa czas w mocno zamulonej przestrzeni. Echa Freuda. Fascynacja młodością, wieczną dziecięcością, zwłaszcza płci przeciwnej samego Lewisa Carolla. Pierwowzór dla arcydzieła Finnegans Wake - gdzie Joyce cały tekst sprowadził do słownego zobrazowania fluktuacji kwantowych. Bo powierzchnia jego tekstu to nieustanne fluktuacje materii gdzieś w głębi wszechświata lub poza nim. A człowiek został sprowadzony do poziomu atomu. W Alicji mamy groteskową rzeczywistość, jakby szalone odbicie naszego świata w którym coś poszło nie tak. Coś wewnątrz trzewi samego istnienia.
Niby dla dzieci a to jedno z najwybitniejszych dzieł literackich w dziejach pisarstwa. W XIX wieku została napisany daleki prekursor odkryć współczesnej fizyki i psychologii. To jak działa czas w mocno zamulonej przestrzeni. Echa Freuda. Fascynacja młodością, wieczną dziecięcością, zwłaszcza płci przeciwnej samego Lewisa Carolla. Pierwowzór dla arcydzieła Finnegans Wake -...
więcej Pokaż mimo to