Kręgi

Okładka książki Kręgi Zbigniew Zborowski
Okładka książki Kręgi
Zbigniew Zborowski Wydawnictwo: Znak, Edipresse Kolekcje Sp. z.o.o. Cykl: Bartosz Konecki (tom 2) Seria: Czarny kryminał kryminał, sensacja, thriller
Bartosz Konecki (tom 2)
Czarny kryminał
Znak, Edipresse Kolekcje Sp. z.o.o.
2020-04-09
2018-09-05
kryminał Zbigniew Zborowski Bartosz Konecki kryminał retro Czarny Kryminał

"Kręgi" to drugi tom cyklu o Bartoszu Koneckim autorstwa Zbigniewa Zborowskiego. Spore gabaryty książki mogą w pierwszej chwili trochę odstraszyć, jednak powieść czyta się naprawdę szybko, a intryga wciąga od pierwszych stron.

Na polach mokotowskich zostają znalezione zwłoki dziewczyny. Ofiara nie ma dłoni. Rozpoczyna się policyjne śledztwo. Równocześnie Bartosz Konecki, były glina, a obecnie prywatny detektyw, dostaje zlecenie, które wydaje się być banalnie proste. Ma śledzić pewną celebrytkę o nazwisku Stokrocka. Podczas tych działań Konecki dostrzega ciekawą zależność między właśnie odkrytymi zwłokami nastolatki bez dłoni a sprawą sprzed lat, którą prywatnie bada Stokrocka. Po co kobieta szuka rozwiązania starej zbrodni? Czy Bartosz zdoła znaleźć odpowiedź na pytanie, co łączy te dwie sprawy? Czy obecny morderca zabił również przed laty? A może chodzi o naśladowcę? Możliwości jest wiele, więc zarówno policja, jak i Konecki mają pełne ręce roboty.

Oprócz Bartosza, który gra główną rolę w torze współczesnym powieści, śledzimy również losy niejakiego Norberta Pałuchy, śledczego, który szukał mordercy prawie trzydzieści lat wcześniej, w bardzo podobnej sprawie.

Akcja rozgrywa się dwutorowo. Treść jest usystematyzowana, co może być dla jednych dużym plusem, a dla innych minusem, bo zbyt "porządny" ten kryminał. Mnie ta układność odpowiadała, bo nie gubiłam się w meandrach prowadzonych śledztw. Dodatkowo autor dodał trochę informacji przypominających sprawy opisane w tomie pierwszym.

Tytułowe kręgi kojarzą się z rozchodzącymi się wokół konsekwencjami konkretnych działań, które mają wpływ na innych ludzi i ich zachowania. Oprócz zagadek kryminalnych nie zabrakło również wątków związanych z prywatnym życiem bohaterów, co z mojej perspektywy jest dużym plusem. Z zainteresowaniem obserwowałam dylematy Bartosza i jego zmagania z samym sobą.

Nie wiem, czy pojawi się kolejny tom z tego cyklu, ale jeśli tak, to chętnie poznam dalsze losy Bartosza Koneckiego.

Zapachniało trochę starocią. Może I czytało się w miarę ale ... no właśnie bez entuzjazmu🤭🤭🤭

Bartosz Konecki – prywatny detektyw i były policjant, otrzymuje zlecenie śledzenia pewnej telewizyjnej „gwiazdki”… W ten sposób dociera do okrutnej zbrodni sprzed lat i niespodziewanie znajduje połączenie miedzy nią i aktualnym morderstwem nastolatki…

Z ogromnym zaangażowaniem próbuje wywiązać się ze zobowiązania, ale jednocześnie stara się nie zaszkodzić dziewczynie, którą ma śledzić. Dzięki temu, że rąk nie wiążą mu procedury, szybko może zabrać się do pracy - poznaje rozkład dnia Amelii Stokrockiej, ustala jej adres, numer komórki, a nawet wysyła esemesa ze śledzącym jej poczynania wirusem… Wprawdzie stosowanie nielegalnych metod uwiera go trochę, jednak konieczność uregulowania opłat i czynszu szybko rozwiewa rozterki.

Konecki jest inteligentny, uczciwy, o wysokim poczuciu sprawiedliwości i odpowiedzialności, po prostu – dobry. Ale również trochę brawurowy i nieobliczalny… Jak się okazuje, posiada również intuicję, a zlecenie ma drugie dno, które nos byłego gliny od razu wyczuł…

W powieści można znaleźć mnóstwo życiowych obserwacji, a w egzystencji bohaterów – wiele problemów, rozterek, które sami przeżywamy. Poczucie niesprawiedliwości, chęć zemsty, zazdrość, pragnienie miłości, bunt wobec rzeczywistości, bezsilność – to tylko niektóre…

Sięgnęłam po tę powieść, ponieważ poznałam Zbigniewa Zborowskiego, jako genialnego autora sag historycznych i ciekawa byłam czy sprawdzi się jako autor kryminałów. Okazał się mistrzem również w tym gatunku. Powieść ciężko odłożyć choćby na chwilę…

Bartosz Konecki to taki trochę pechowiec, trochę nieudacznik. Pragnący pozbierać jeszcze to, co zostało z jego wcześniejszego życia, gdy pracował w policji. Nowa sprawa, którą zajmuje się, jako prywatny detektyw jest zagmatwana i niebezpieczna. Jednak nadaje sens życiu detektywa.
Książka dobra, choć tak naprawdę wciągnęła mnie dopiero od połowy.

Książka dobra, choć tak naprawdę wciągnęła mnie dopiero od połowy.

Detektyw Bartek jakoś wyjatkowo slabo kojarzy fakty. A szkoda, bo zapowiadało się interesujaco.

Jest to świetny, dobrze poprowadzony, wielowątkowy kryminał ze zwrotami akcji, który rozgrywa się dwutorowo.
Bardzo lubię kiedy książka jest prowadzona właśnie w ten sposób, przeplatanie teraźniejszości z przeszłością pozwala na lepsze poznanie całej historii i wciągnięcie się w fabułę, dzięki temu zabiegowi zawsze jestem jeszcze bardziej ciekawa o co w tym wszystkim chodzi i jak to się potem splecie w jedną całość.
Fabuła rozkręca się dosyć szybko, a autor stopniowo ujawnia nam kolejne szczegóły i wskazówki, ponadto ksiażka pomimo tematyki, jest napisana dość lekkim, przystępnym językiem dzięki czemu czyta się ją błyskawicznie.
Pan Zborowski bardzo fajnie wykreował bohaterów, którzy nie są wyidealizowani, tylko jak każdy z nas mają swoje problemy, gorsze i lepsze dni, chociaż w przypadku Koneckiego to głównie te gorsze

Kolejny autor czytany w tym roku po raz pierwszy i kolejne pozytywne odczucia już po pierwszych kartkach lektury. Uległam urokowi byłego gliny, a ostatnio detektywa Bartosza Koneckiego, chociaż to już drugi tom jego przygód. Spokojnie - nadrobię. Wiem, że został wydalony ze służby niesłusznie, chociaż miał fantastyczne wyniki. A prowadzone obecnie śledztwo tylko potwierdza jego zdolności.

Pan Zborowski, jak widzę, nie ulega schematom. Złoczyńcami są niegdysiejsi stróże prawa, którzy piastowali wysokie stołki w policji. A szanowanymi producentami filmowymi byli stręczyciele i gwałciciele. Proceder fałszowania i "gubienia" dowodów w śledztwie, zamykania w więzieniach niewinnych ludzi na całe dekady, zmuszania w domu dziecka wychowanków obu płci do prostytucji nie są nam obce. Znamy to aż nadto. Przecież w każdej fikcji jest ziarno prawdy. Podoba mi się pokazywanie takich patologii obecnych od dawna w życiu publicznym. Kiedy jeszcze czytam świetnie przemyconą wstawkę typu: "historia nieprawdopodobna jak narodowy budżet", albo" schody pokręcone jak nasza polityka" to z miejsca zaczynam odczuwać sympatię do pisarza. Tak trzymać!

Świetny kryminał, wielowątkowy, solidnie prowadzony, z równym tempem akcji, nieprzewidywalnymi zwrotami, a najważniejsze - sprawiedliwym zakończeniem.
Wzbudza emocje, bo nie sposób przejść obojętnie wobec bestialskiej śmierci nastolatki i rozpaczy jej rodziców. Powoduje niepohamowaną złość na bezsilność aparatu sprawiedliwości w starciu z wysoko postawionym, sprzedajnym oficerem. A wulgaryzmy są używane nad wyraz oszczędnie.

Bardzo dobra lektura. Chcę więcej. Polecam wszystkim, którzy nie mieli jeszcze okazji zetknąć się z piórem Pana Zborowskiego.

1/21

1/21

Bardzo dobra literatura. Sporo postaci ale nie można się zgubić, autor wszystkich ładnie "pozycjonuje"
Polecam, nie wszystko jest od początku do przewidzenia.

Polecam, nie wszystko jest od początku do przewidzenia.

Dość dobra książka, trzyma w napięciu, sporo się dzieje, choć bywa, że momentami akcja się wlecze. Taki klasyczny kryminał, raz lepiej, raz gorzej, ale książkę oceniam na plus.

• Przeczytane w 2018
  • Recenzenckie