Szukaj mnie wśród mgieł Wirungi

Okładka książki Szukaj mnie wśród mgieł Wirungi Zbigniew Zborowski
Okładka książki Szukaj mnie wśród mgieł Wirungi
Zbigniew Zborowski Wydawnictwo: Czarna Owca Cykl: Spotkajmy się, zanim przyjdzie zima (tom 3) literatura piękna
Spotkajmy się, zanim przyjdzie zima (tom 3)
Czarna Owca
2023-03-22
2023-03-22

Trzecia część sagi, na którą bardzo czekałam. Niestety mam wrażenie, że autor trochę „ przedobrzył” : trup słał się gęsto, a z drugiej strony zaskakiwała mnie „ nieśmiertelność „ niektórych bohaterów.

Jaką tajemnicę skrywają dwie połówki pięciorublowej monety, rozciętej szablą przez Jana Młynarskiego w 1863 roku, z których jedną zachował ona sam, a drugą podarował Oleńce Zaporewicz? Dlaczego są one tak cenne? Jaką wartość mają, jaki sekret kryją, co oznacza dotarcie do nich, że poszukują ich niemal po całym świecie agenci rosyjskiej FSB, meksykański kartel narkotykowy Sinaloa, terroryści z Al Kaidy, a nawet amerykański Border Patrol… .

Wszystkiego dowiecie się, sięgając po trzeci tom powieści Zbigniewa Zborowskiego "Szukaj mnie wśród mgieł wirungi”, w której znów wikłamy się w dawne i współczesne powiązania rodziny Zaporewiczów, Młynarskich i de Ville, których potomkowie rozrzuceni są niemal po wszystkich kontynentach.
Z zapartym tchem śledzimy historie z przeszłości, a przede wszystkim wątek współczesny, w którym Monika Wilczyńska (Joanna de Ville) walczy o odzyskanie swojej córeczki, uprowadzonej przez męża - agenta służb sowieckich, do Meksyku. Wiele się tu dzieje; mnóstwo zwrotów akcji, niebezpiecznych sytuacji, zabójstw, bezwzględnych działań, prowadzących do śmierci uwikłanych w to ludzi, a wszystko w zasadzie w dwóch celach - zdobycia połówek carskiej monety sprzed ponad 150 lat oraz, co dla Moniki było celem nadrzędnym, uwolnienia 4-letniej Tosi.

Początkowo miałam pewne trudności z powiązaniem zależności między poszczególnymi bohaterami, bowiem poprzedni tom czytałam ponad 8 miesięcy temu, ale wkrótce weszłam na właściwe tory i czytanie stało się prawdziwą przyjemnością. Polecam, bo książka naprawdę wciąga, a przede wszystkim prowadzi do rozwikłania wszelkich tajemnic.

1965

Saga, historia, sensacja i przygoda. To już trzeci tom opowieści o dwóch połówkach starej, carskiej monety. Bardzo ciekawa opowieść.

„ - Wojna i miłość... - rzekł z zadumą starszy facet wpatrując się nostalgicznie w rozżarzoną końcówkę cygara. - Zawsze chodzi o wojnę i miłość. Na przestrzeni czasu zmieniają się tylko ludzie i ich bieżące interesy. Reszta wygląda mniej więcej tak samo.”

„Spotkajmy się zanim przyjdzie zima”, „Znajdziesz mnie w cieniu guayacán”, „Szukaj mnie wśród mgieł Wirungi”, za tymi trzema wdzięcznymi, wymownymi, aczkolwiek trudnymi do zapamiętania tytułami kryje się zachwycająca, misternie skonstruowana saga, której bohaterowie płyną na falach wielkiej, bardzo często okrutnej historii.

Początek tej opowieści sięga roku 1863, to wówczas młody powstaniec, Jan Młynarski ofiarowuje swojej wybrance – Oleńce Zaporewicz połówkę, rozciętej szablą, zdobytej w bitwie pod Żyrzynem złotej, carskiej monety – drugą zachowując dla siebie. Narzeczonych rozdziela wojna. Kiedy Oleńka odmawia swej ręki przebywającemu w majątku Zaporewiczów, Stanisławowi de Ville, ten wydaje jej rodzinę Rosjanom. Jan Młynarski zostaje zesłany na Syberię, rodzina Oleńki traci swój majątek.

Dwie połówki złotej pięciorublówki, początkowo symbol miłości, talizman, który ma umożliwić Oleńce i Janowi ponowne spotkanie, zaczynają krążyć pomiędzy kolejnymi pokoleniami Zaporewiczów i Młynarskich. Przemierzając wraz ze swoimi właścicielami miejsca i epoki tracą wartość sentymentalną, zyskują konkretną cenę, stają się dobrem materialnym. Wielu by je zdobyć, gotowych jest zapłacić najwyższą cenę.

Zbigniew Zborowski z niebywałym rozmachem wiedzie czytelnika od Powstania Styczniowego do współczesności, z wileńskiej wsi do Lwowa, przez Warszawę, Syberię i Paryż, do Wietnamu, Maroka, Argentyny, Meksyku, Stanów Zjednoczonych, aż po Afrykę. Stworzona przez Autora historia cały czas biegnie dwutorowo. Wątki historyczno – obyczajowe, wycinki z życia kolejnych pokoleń trzech rodów, ukazane na tle przełomowych wydarzeń historycznych, przeplatają się w kolejnych tomach z wątkiem współczesnym, kryminalno – sensacyjnym. I choć czytelnik od początku przeczuwa, że z czasem, te dwie przestrzenie połączą się i stworzą jedną, spójną historię, Autor każe na ten moment poczekać.

„Spotkajmy się zanim przyjdzie zima”, pierwszy tom sagi, w której wątek współczesny, historia Moniki Wilczyńskiej, kobiety, która nie pamięta swojego życia sprzed 1994 roku, dopiero się zarysowuje, zdeterminowany został wątkami historyczno – obyczajowymi obejmującymi okres od 1863 do 1944 roku. Zbigniew Zborowski kreśli obrazy szlacheckich dworów, bolszewickich kołchozów, przedwojennej i wojennej Warszawy i Paryża. Ukazuje carskie, hitlerowskie, ukraińskie i sowieckie zbrodnie, bezlitosną historię wdzierającą się przemocą w życie i determinującą losy bohaterów, zmuszając ich do podejmowania trudnych decyzji, które zaważą na życiu przyszłych pokoleń. Opisuje nieustanne poszukiwania swojego miejsca na ziemi i własnej tożsamości. I w końcu, trudy i radości codziennego życia, wielkie namiętności, niespełnione obietnice, śmierć i miłość rodząca się na zgliszczach. A pośród tego kłębowiska dramatycznych, ludzkich losów wciąż krążą główne bohaterki tej opowieści, dwie połówki złotej pięciorublówki. Jak istotną rolę odgrywają w tej historii okaże się w drugim tomie.

W „Znajdziesz mnie w cieniu guayacán” towarzysząc bohaterom od Powstania Warszawskiego do solidarnościowych protestów, uczestniczymy w powojennej odbudowie kraju, obserwujemy peerelowską codzienność, działania bezpieki. Podążając za powojennym pokoleniem trzech rodów i dwoma połówkami carskiej monety trafiamy do Francji, Maroka, Algierii, Argentyny, Meksyku, Stanów Zjednoczonych, ZSRR i na Półwysep Indochiński. A tam wietnamska wojna, rosyjscy i amerykańscy szpiedzy, zbrodnie bez kar, mafia, narkotykowe kartele, rozstania i powroty, narodziny i śmierć, matka porzucająca swe jedyne dziecko, a współcześnie druga, która zrobi wszystko by uprowadzoną przez ojca córkę odzyskać. Ponownie wątki historyczne przeplatają się ze współczesnym, który w tym tomie doczekał się rozwinięcia. I chociaż kilka kwestii znajdzie tutaj swój finał, wciąż wiele pytań pozostanie bez odpowiedzi.

Odkrycie tajemnicy dwóch połówek carskiej monety i wyjaśnienie wszystkich nurtujących czytelnika kwestii następuje w finałowym tomie sagi rodzin Zaporewiczów, Młynarskich i de Ville. Choć „Szukaj mnie wśród mgieł Wirungi” to najbardziej sensacyjny tom całej serii, w którym Monika Wilczyńska stoczy ostateczną walkę o odzyskanie uprowadzonej córeczki, a śladami połówek złotej pięciorublówki podążać będą nie tylko agenci FSB, meksykański kartel narkotykowy Sinaloa, ale także terroryści Al Kaidy i amerykański Border Patrol, to nawet tutaj udało się Autorowi wpleść wątek historyczny. Tym razem zabiera nas w podróż daleką i odległą w czasie, do kolonizowanej przez Belgów i miotanej wewnętrznymi rebeliami Afryki.

Zbigniew Zborowski stworzył absolutnie zachwycającą, epicką sagę, w której wątki obyczajowe, romansowe, historyczne, kryminalne i sensacyjne tworzą frapującą, wielowątkową, dopracowaną w najdrobniejszym szczególe opowieść o plątaninie ludzkich losów. Sto sześćdziesiąt lat życia trzech, szlacheckich rodów na tle przełomowych wydarzeń historycznych od schyłku XIX do początków XXI wieku. Literacka fikcja idealnie spleciona z historyczną prawdą. Wykreowani przez Autora bohaterowie zaskakują realnością, to ludzie z krwi i kości, z wadami i zaletami. Zbigniew Zborowski niespecjalnie się nad nimi lituje, stale poddaje najcięższym próbom, z których nie zawsze wychodzą obronną ręką. Wdzięczna jestem Autorowi za stworzenie kilku charakternych, silnych, niezależnych kobiecych postaci, które odwagą by żyć na własnych zasadach, sposobem myślenia i postępowania zdecydowanie wyprzedzały swoją epokę. Podobało mi się wprowadzenie na karty powieści autentycznych postaci ze świata nauki, literatury, polityki i filmu. Autor znakomicie oddał klimat minionych lat, przedstawił realia codziennego życia. Genialny pomysł na fabułę, imponująca wiedza, niebywały rozmach i niezwykły dar snucia opowieści pozwoliły Zbigniewowi Zborowskiemu stworzyć historię, którą czyta się z zapartym tchem i od której nie sposób się oderwać. Opowieść dynamiczną, oferującą pełny wachlarz emocji, do ostatniej strony trzymającą w napięciu, napisaną w doskonałym stylu, ujmującą plastycznym, inkluzywnym językiem. Koronkowa robota, w której każdy szczegół ma znaczenie. Trwam w zachwycie i najmocniej polecam.

Monika Wilczyńska próbuje odzyskać swoją uprowadzoną córkę. Próbuje dowiedzieć się dlaczego dwie połówki carskiej monety są takie ważne. Do tego stopnia, że szukają je agencja rosyjskiej FSB, meksykański kartel narkotykowy, terroryści z Al Kaidy oraz amerykański Border Patrol.

Pierwszy tom sagi zachwycił mnie, drugi trochę wynudził, a przy trzecim nie wiedziałam czego się spodziewać. Jednak wiedziałam, że po niego sięgnę, byłam ciekawa jak potoczą się dalsze losy Moniki, no i czemu te monety są takie ważne. Czemu za zwykła monetą, do tego przepołowioną, tyle osób tak wytrwale dążyły.

Przy tej części miałam wrażenie, że historia podąża w bardziej kryminalne strony. Zresztą w cale mi to nie przeszkadzało.

Moim zdaniem ta część jest lepsza niż poprzednia. Byłam ciekawa jak potoczą się wydarzenia, przy wcześniejszej czekałam na koniec książki. Tutaj tak nie było. Chociaż i tak uważam, że pierwsza część jest najlepsza.

Mimo wszystko polecam sięgnąć po całą sagę, uważam, że warto poświęcić jej czas.

Jak to w ostatnim czasie, skusiłam się na poznanie tej historii jako audiobook. Lektora bardzo dobrze mi się słuchało.

Jest to trzeci i ostatni już tom sagi rodzin Zaporewiczów i Młynarskich. Sagi wyjątkowej – wielowątkowej i wielopokoleniowej. Jest ona tak naprawdę mieszanką thrillera, powieści sensacyjnej i przygodowej. Akcja serii toczy się od Powstania Styczniowego, aż po czasy niemal współczesne. Z bohaterami trzech tomów przemierzamy prawie cały świat, miejscem akcji jest wiele państw nieomal na wszystkich kontynentach.
W ostatnim tomie czekało mnie mnóstwo wrażeń i emocji czytelniczych. Spotkałam w powieści agentów rosyjskiej FSB, członków meksykańskiego kartelu narkotykowego Sinaloa, terrorystów z Al Kaidy, a nawet amerykański Border Patrol… Poszukują oni nadal połówek carskiej monety, rozciętej szablą przez Jana Młynarskiego w 1863 roku.
Akcja trzeciego tomu przez większość czasu toczy się w Afryce. Autor przybliża nam problematykę polityki kolonizacyjnej Belgów, dużo tu scen dramatycznych, których tłem są wewnętrzne rebelie. Wątek toczący się w krajach afrykańskich, mimo opisanych tragicznych wydarzeń i zbrodni, jest też niezwykle zjawiskowy i klimatyczny. Przyczyniły się do tego realistyczne opisy przyrody, dzikich zwierząt i zjawisk atmosferycznych. Ogromne brawa dla Pana Zbigniewa za tak fenomenalnie namalowaną słowem faunę i florę Afryki.
Poznajemy w tym tomie również dalsze losy Moniki, bohaterki wątku współczesnego. Jej postać scala wszystkie części serii. Wątek ten wprowadza również do fabuły elementy sensacji i przygody. W ostatnim tomie Monika rusza samotnie przeciw narkotykowemu kartelowi w Meksyku, by z ich rąk ocalić porwaną córeczkę. Czy uda się jej to praktycznie niewykonalne zadanie? Czy pozna ona w końcu historię swojego pochodzenia i zagubionych w pamięci wspomnień najmłodszych lat? …
Zbigniew Zborowski dołożył wszelkich starań, aby czytelnik nie nudził się podczas lektury. Akcja toczy się w książce niebywale szybko, zostają odsłonięte tajemnice, o których była mowa w poprzednich tomach. A to wszystko na tle scenerii postpeerelowskiej rzeczywistości Polski, przestępczego świata Meksyku i pięknej, ale nękanej kolonialnymi dążeniami Europy - Afryce.
Przeczytajcie, a przeżyjecie niezapomniane przygody!

"– Wiem, że nie wiesz. Widzę to w two­ich prze­ra­żo­nych oczach. A wierz mi, znam się co nieco na stra­chu."

Podobno uśmiech jest prawdziwy wtedy, kiedy jednocześnie uśmiechają się oczy. A one z kolei są naszym zwierciadłem i nic nie jest w stanie się ukryć. Też tak uważacie?

Trzeci i niestety ostatni tom sagi rodzin Zaporewiczów i Młynarskich -" Szukaj mnie wśród mgieł Wirungi" to równie emocjonalna przygodna, jak poprzednie.
Tym razem mamy doczynienia z meksykańskim kartelem narkotykowym, terrorystami z Al Kaidy i z rosyjskimi agentami.

Monika, która znamy z poprzedni części, szuka swojej córki.
A mnie znowu zauroczyły czasy przeszłe i niebezpieczna i pełna przemocy Afryka kolonizowana przez Belgów.
Ludzie, którzy sami tworzą swoje prawo, w zależności od tego jaki mają kaprys danego dnia i miłość, która nie miała prawa się wydarzyć, a teraz musi pozostać w ukryciu.

Czy połówki monety znajdą się w końcu?
O tym możecie przeczytać w tej książce :)

Tom pierwszy i drugi rewelacja, natomiast tom trzeci 80% przemęczone i niedoczytane do końca, choć tak niewiele zostało.

„Szukaj mnie wśród mgieł Wirungi” Zbigniewa Zborowskiego to trzeci i ostatni tom sagi rodzin Zaporewiczów i Młynarskich. Podobnie jak poprzedniczki przykuwa czytelnika, gwarantując niesamowitą czytelniczo-podróżniczą przygodę. Wraz z historią zaginionych połówek monet, autor raczy nas misternie skonstruowaną intrygą, dopracowaną w najmniejszym szczególe, co przy tej ilości wątków i bohaterów jest prawdziwym mistrzostwem.

Trylogię warto zacząć od początku, żeby móc sukcesywnie powiązywać tropy i towarzyszyć przekazywaniu tego szczególnego dziedzictwa kolejnym pokoleniom. Od razu dodam, że i same jednostkowe losy postaci starczyłyby na ciekawą osobą powieść. Ileż tu się dzieje!
Ta książka to istna skarbnica wrażeń, napięcia, ciągłe zwroty akcji czy zmiany miejsca nie pozwalają się nudzić.

Obok perypetii wspomnianych wyżej rodów, ważnym elementem świata przedstawionego jest prawda historyczna, której klimat autor oddaje z niesamowitą dbałością o szczegóły.

Mamy tutaj i post-peerelowską rzeczywistość i Afrykę targaną zapędami imperialistycznej Europy oraz wewnętrznymi rewoltami. Nie zabraknie również rosyjskich agentów czy meksykańskiego kartelu narkotykowego Sinaloa, pojawią się także terroryści z Al Kaidy, czy amerykański Border Patrol.

Nie próbuję nawet przybliżać Wam zawikłanych losów bohaterów bowiem dzieje się tutaj tak dużo,a wydarzenia z teraźniejszości przeplatają się z dziejami dawnymi, że wszelkie streszczenia nie mają większego sensu. Najlepiej zapakować plecak i wyruszyć w tą, jakże nieprzewidywalną, wyprawę.

Krótkie, wartkie rozdziały sprawiają, że kolejne sekwencje przeskakują niczym migawki i cały pokaźny tom czyta się naprawdę szybko. Zresztą wciągnięci w wir wydarzeń ani myślimy przerywać.

„Szukaj mnie wśród mgieł Wirungi” to świetna, dopracowana pod każdym względem saga historyczna, którą czyta się niczym powieść przygodową. Porywająca, chwilami niezwykle emocjonalna, bardzo dynamiczna.

Czy wreszcie dowiemy się jaki sekret skrywają dwie połówki carskiej monety? Jakie przeznaczenie mają ów tajemnicze blaszki, okupione krwią i marzeniami kilku pokoleń? Czytajcie!

"Szukaj mnie wśród mgieł Wirungi" to trzeci i zarazem ostatni tom wspaniałej sagi pana Zbigniewa Zborowskiego.
Jednak jeśli przyszłoby wam do głowy zaczynać przygodę z rodzinami Zaporewiczów i de Ville od tej części albo od "Znajdziesz mnie w cieniu guayacan" to zdecydowanie odradzam, ponieważ tę historię trzeba czytać w całości i po kolei, żeby móc czerpać radość z lektury i chłonąć tą świetnie zaplanowaną, wielowątkową historię wyłapując wszystkie szczegóły i koligacje rodzinne.
A jest tu co wyłapywać, ponieważ oprócz tego że mamy tu istny mix gatunkowy to autor stworzył świetną wielowątkową fabułę ze sporą ilością bohaterów. Jest to książka przy której nie ma czasu na planowanie życia, trzeba być czujnym i skupionym. Brzmi może chaotycznie i mało zachęcająco ale uwierzcie mi, warto! Całość jest bardzo spójna, a odkrywanie tej układanki sprawia nie lada frajdę.

Tak jak i przy poprzednich częściach tak i tutaj ciężko się oderwać, autor w swoich historiach tworzy niepowtarzalny klimat z nieprawdopodobnie skonstruowaną intrygą, dopracowaną w najmniejszym szczególe.
Jest to zdecydowanie wisienka na torcie całej trylogii i mimo, że objętościowo jest chyba najcieńsza to dzieje się tu zdecydowanie najwięcej. Prawdziwy rollercoaster pełen zwrotów akcji, trupów, afrykańskiego klimatu, meksykańskich karteli narkotykowych i szpiegów a to wszystko w otoczce fikcyjnych zdarzeń i postaci wymieszanych z tymi prawdziwymi.

Wprawdzie trochę szkoda, że to już koniec i trzeba rozstać się z bohaterami, którzy skradli moje czytelnicze serce ale jak dobrze wiemy co za dużo to niezdrowo, trzeba wiedzieć kiedy ze sceny zejść, a ciągnięcie serii na siłę jeszcze nikomu nie przyniosło nic dobrego 😁.
Serdecznie polecam wam pochylić się nad tymi tytułami, bo jest to niebywała uczta zarówno dla koneserów książek z historycznym tłem jak i po prostu miłośników dobrej literatury.

• Recenzencka
  • Czekają na spotkanie