Wyzwanie czytelnicze LC

Kręgi

Cykl: Bartosz Konecki (tom 2)
Wydawnictwo: Znak
literatura polska
Marczewek

Mężczyźni. Nie wyglądali na potwory. Ten z prawej był niski i pulchny, o jowialnej twarzy. Środkowy był wyższy, ale znacznie starszy. Po lewej stał najmłodszy, z brzuszkiem rysującym się pod dresową bluzą. Może nie jest tak źle? Może chcieli tylko ponapawać się trochę jej strachem? Zażartować? Nie. W ich oczach było coś, co odbierało nadzieję. W warszawskim parku zostaje znalezione ciało...

Nie. W ich oczach było coś, co odbierało nadzieję.

W warszawskim parku zostaje znalezione ciało nastolatki. Młoda dziewczyna ma odcięte dłonie. Rusza policyjne śledztwo.

W tym samym czasie wyrzucony z policji Bartosz Konecki, dorabiający jako prywatny detektyw, dostaje zlecenie: ma śledzić młodą aktorkę. Odkrywa, że dziewczyna stara się zebrać informacje na temat brutalnego morderstwa sprzed lat. Morderstwa, które do złudzenia przypomina niedawną zbrodnię na nastolatce.

Czy za zbrodniami stoi ta sama osoba?
Jaki związek ze sprawą ma kobieta, którą kazano mu śledzić?

Czy samotny detektyw będzie szybszy niż policja?
I czy powstrzyma zło, które zatacza coraz szersze kręgi?

źródło opisu: materiały wydawcy

źródło okładki: materiały wydawcy

kryminalnakuchnia | 2018-08-29

Lada dzień, półki polskich księgarń, będą uginać się pod ciężarem najnowszej powieści kryminalnej Zbigniewa Zborowskiego pt: „Kręgi”, która jest kontynuacją cyklu o charyzmatycznym policjancie Bartoszu Koneckim. Do przeczytania tej niemalże 500 stronicowej “cegiełki” zachęciła mnie nie tylko Pani z Wydawnictwa, ale bardzo pochlebne recenzję poprzednich książek pisarza.

Nie da się ukryć, że okładka „Kręgów” rozpala wyobraźnię. Mnie w dużej mierze przypominała plakat, jednego z najbardziej kasowych amerykańskich filmów akcji. I choć „Kręgi” to nie „Tożsamość Bourne’a, a Bartosz Konecki to nie Jason Bourne, nie oznacza wcale, że książce brakuje rozmachu na dużą skalę.

Pan Zborowski, zabrał mnie w niezapomnianą podróż po Warszawie, gdzie kryminalna siatka powiązań, zależności i skrywanych tajemnic, zaczęła zataczać coraz to szersze kręgi. Błacha z pozoru, sprawa morderstwa w pobliskim Parku, okazuje się idealnie pasować do tej popełnionej sprzed lat w Zakładach Mięsnych w...

basik | 2018-12-04

Nie czytałam pierwszej części, ale to wcale mi nie przeszkadzało, bo autor w sposób subtelny przypomniał najważniejsze wydarzenia z poprzedniego tomu, które przeżył główny bohater Bartek.
Wyrzucony z policji, teraz prowadzi agencję detektywistyczną, która nie przynosi zbyt wielkich pieniędzy. Dlatego zgadza się na śledzenie młodej aktorki, chociaż zdaje sobie sprawie, że coś w tej sprawie nie gra i jest nielegalna bo dostaje od razu dość wysoką zaliczkę, ale bez zlecenia na papierku.
Prywatne śledztwo powoduje lawin tragicznych wydarzeń a ślady prowadzą do sprawy sprzed lat, gdy została brutalnie zamordowana nastolatka. Teraz została popełniona podobna zbrodnia. Pytanie....kto i dlaczego ją popełnił, czy to naśladowca czy może mściciel.
Świetna, wielowątkowa powieść, napisana bardzo dynamicznie i z rozmachem.
Intrygujący wątek kryminalny, prowadzony jest dwutorowo. Rozdziały na przemian opisują o tym co dzieje się teraz i o tym co wydarzyło się w 1992 roku. Do tego z perspektywy...

filozof | 2018-11-20

Okładka
bardzo super
skąd
biblioteka

Moja opinia
No,to ja to rozumiem.To jest kryminal,te zwroty napięcia.
Te akcje,zarówno teraz jak.I w latach 90.
Fajny też ksiądz.
Ale,ładne to było.

itysiek_reads | 2018-09-01
Przeczytana: 01 września 2018

„Kręgi” to druga część cyklu o Bartoszu Koneckim, który, wyrzucony z policji, postanawia zostać prywatnym detektywem. Nie jest mu łatwo zapomnieć o tragedii, która spotkała go w niedalekiej przeszłości, a wyrzucenie z pracy całkowicie go przygniotło. Gdy pewnego dnia pod jego gabinetem pojawia się nieznajomy mężczyzna, Bartek mimo obaw przyjmuje zlecenie śledzenia młodej aktorki i pogodynki, Amelii Stokrockiej. Pozornie normalne zlecenie okazuje się mieć powiązania z morderstwem nastolatki, które bardzo przypomina podobną sprawę sprzed lat. Czy to bezpieczne, aby działający na własną rękę detektyw zgłębiał tę sprawę? To nie ma znaczenia, bo Bartek jest byłym gliną i nie zostawi tak tej sprawy!

Książka zaczyna się bardzo obiecująco. W lesie znalezione zostają nagie zwłoki nastolatki, która na dodatek ma odcięte dłonie. Gdy Bartosz odkrywa podobieństwo do zamkniętej sprawy sprzed lat, robi się jeszcze ciekawiej. Detektyw zaczyna śledzić młodą aktorkę, która doprowadza go do...

_kingu_reads | 2018-09-02
Na półkach: 2018', Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 28 sierpnia 2018

‘’Kręgi’’ jest to książka opisująca losy Bartosza Koneckiego, policjanta świeżo wydalonego ze służby a obecnie prywatnego detektywa. Pewnego dnia Konecki dostaje na pierwszy rzut oka typowe zlecenie – ma obserwować młodą kobietę i dostarczyć ewentualne dowody zdrady. Okazuje się, że sprawa ma drugie dno, a zagadka z którą ma się zmierzyć detektyw szeroko wybiega poza jego kompetencje.
Nieoczekiwanie dochodzi do morderstwa, które znacząco przypomina zbrodnię sprzed kilkunastu lat.
W moim odczuciu książka Pana Zborowskiego to naprawdę świetny kryminał, zawierający wszystkie te cechy, które powinny posiadać książki z tego gatunku. Bardzo intrygujący wątek kryminalny rozgrywający się na przestrzeni lat. Historia opisana jest dwutorowo , w czasie teraźniejszym i w tym sięgającym lat dziewięćdziesiątych. Narracja także nie odbywa się z perspektywy wyłącznie Koneckiego, lecz także innych osób.
Sama postać Bartosza Koneckiego jest bardzo wyrazista. Były policjant, któremu ciężko...

żurawie_origami | 2018-10-08
Przeczytana: 07 października 2018

Moim zdaniem Kręgi, są o wiele lepszym kryminałem niż pierwsza część cyklu, Skaza. Lepszym, ale nie idealnym. Niestety, jak dla mnie książka jest przegadana, można by ją skrócić gdzieś o połowę i wtedy zyskałaby na wartości wartką akcją, a tak to mamy rozwleczoną ciekawą historię (choć jak dla mnie dość przewidywalną). Powieść jest dobrze napisana, ładną polszczyzną. Bohaterowie są ciekawi, wątek samej zbrodni interesujący, ale dużo traci poprzez rozwleczoną fabułę (i bardzo żałuję, że wątek dwóch starszych pań, rywalizujących ze sobą wypiekami był tak mało wyeksponowany, bo stanowił świetny element komediowy). Ale książkę ogólnie polecam.

Anna | 2018-09-26
Przeczytana: 25 września 2018

„Kręgi” Zbigniewa Zborowskiego to kolejny kryminał tego autora , którego bohaterem jest Bartosz Konecki.
Po nieudolnie przeprowadzonej akcji wydalony z policji pracuje we własnej Agencji Detektywistycznej. Zleceń ma niewiele, a rachunki trzeba płacić. Nie może przecież być na utrzymaniu Joli, swojej partnerki, a byłej koleżanki z czasów, kiedy jeszcze pracował w policji. Dlatego też bez wahania przyjmuje zlecenie śledzenia młodej aktorki, Amelii Stokrockiej. Zdawałoby się, że chodzi o zazdrość starszego już mężczyzny. Konecki zastanawia się kim jest zleceniodawca, który płaci mu naprawdę duże pieniądze za dobrze wykonaną robotę.
W tym czasie dochodzi do morderstwa młodej dziewczyny. Ciało nastolatki znalezione w jednym z warszawskich parków pozbawione jest dłoni. Dwadzieścia pięć lat temu doszło do podobnej zbrodni.
Piętnastoletniej Krysi Talko po zamordowaniu też odrąbano dłonie. Konecki zastanawia się czy przypadkiem coś nie łączy tych dwóch spraw. W miarę wykonywania...

Biblioteczka Rudej | 2018-08-28
Przeczytana: 28 sierpnia 2018

"A może to ja jestem normalny,a świat dokoła zwariował?Rozejrzyj się wokół siebie.Zewsząd otaczają nas bałwochwalcze cielce.Te wszystkie korporacyjne kariery,stanowiska,awanse.Te marki samochodów, odmiany smartfonów. Internetowe społeczności, liczby lajków i komentarzy.Ludzie są gotowi wszystkiemu zaprzedać duszę, byle się w tym unurzać.Zamiast pokory, współczucia i przebaczenia, wybierają nienawiść, chciwość, zazdrość.Uzależniają się już nie tylko od wódki czy automatów do gry, o których wiadomo przecież,że mają wbudowany algorytm obdzierania ze skóry.Uzależniają się nawet od morderczej pracy, lichwiarskich kredytów, chwiejnych opinii innych i coraz gorszych informacji ze świata.(...) Kręcimy się w kółko, wpatrzeni w pył pod naszymi stopami. I nawet nie zauważamy,że wysoko w górze świeci słońce".

Jestem w tak ciężkim szoku,że właśnie udało mi się zebrać szczękę z podłogi.Zaczynając kręgi kojarzyłam nazwisko autora z serii Trzy odbicia w lustrze, nie miałam bladego pojęcia,że Pan...

całość na https://niegrzecznerecenzje.blogspot.com

Uwielbiam czytać kryminały. Szczególną sympatią darzę skandynawskie, jednak nie stronię również od tych, które wyszły spod pióra polskich autorów. Mimo to jeszcze nie zdarzyło mi się zetknąć z dziełami Zbigniewa Zborowskiego. „Kręgi” były pierwsze. Czy była to miłość od pierwszego przeczytania?

„Kręgi” są drugim tomem serii o Bartoszu Koneckim, jednak w moim odczuciu nieznajomość „Skazy” nie stanowi dużej przeszkody, ponieważ jest to dość odrębna fabuła, chociaż wydarzenia w niej opisane są kontynuacją losów Koneckiego, po wyrzuceniu go z policji.

Akcja kryminału toczy się na dwóch płaszczyznach czasowych: w roku 1992 i w teraźniejszości, a rozdziały są swoistą przeplatanką. Głównym wątkiem w powieści jest makabryczna zbrodnia sprzed lat, które na zawsze zmieniła życie wielu osób. Mimo że domniemany sprawca został skazany, nic nie jest takie na jakie wygląda, a współczesną Warszawą wstrząsa podobne morderstwo. Na kolejnych...

WielkaRecka | 2018-09-20
Przeczytana: 20 września 2018

Książka ,, Kręgi” to świetny polski kryminał. We wspaniały sposób tworzy klimat grozy, gangsterski, a przede wszystkim mroczny i wyzuty z jakichkolwiek wartości moralnych. Powieść ta według mnie świetnie pokazuje pracę policji, która dostaje takie sprawy. Aż ma się takie wewnętrzne przekonanie że to się stało naprawdę, a autor tylko to wszystko spisał. Bohaterowie są z krwi i kości. Są inteligentni i świetnie wykreowani. Historia do samego początku aż do końca trzyma czytelnika w zachwycie i zaciekawieniu. Potoczny język ułatwia nam szybkie i lekkie czytanie. Choć niech Cię to nie zwiedzie, bo książka ta jest istną ostrą papryką. ,, Kręgi” mnie zaskoczyły pozytywnie swym dopracowaniem, klimatem, jaki stworzył pan Zbigniew. Nie ma się do czego przyczepić. Pozostaje mi więc powiedzieć tylko, czytaj , bo jest to istna fontanna pysznej, kryminalnej czekolady, która wciągnie Cię do reszty.